Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Atmega8 + szeregowy wyświetlacz VFD [BASCOM]

elektro155 15 Sty 2014 22:54 1788 1
  • #1 15 Sty 2014 22:54
    elektro155
    Poziom 26  

Witam
    Mam problem z wysterowaniem wyświetlacza VFD. Wyświetlacz to futaba US202SD01A(202SD01C) lub Samsung 20T201DA2. Wyświetlacze pochodzą z tego samego modelu urządzeń i zachowują się podobnie, są to odpowiedniki. Problem polega na tym, że po wysyłaniu jednej liczby 8-bitowej szeregowo co 100 ms, na wyświetlaczu pojawiają się losowe znaki, tak jakby wyświetlacz nie odbierał prawidłowo wysyłanych przez procesor danych. Czy to problem z prędkością/częstotliwością wysyłania danych na magistrali szeregowej? Na oryginalnej płycie głównej maszyny oba wyświetlacze pracują prawidłowo. Oto program:

Kod: basic4gl
    Zaloguj się, aby zobaczyć kod

Z góry dziękuję za pomoc

0 1
  • #2 20 Sty 2014 23:31
    elektro155
    Poziom 26  

Witam
    Udało mi się rozwiązać problem ustawiając następujące parametry komendy Shiftout:

Kod: basic4gl
    Zaloguj się, aby zobaczyć kod

przy wartości kwarcu 8 mHz dla atmegi8. Znaki wyświetlają się dość wolno, w około 0,5 sekundy zapełniają cały wyświetlacz (20x2). Niestety nie znam komend sterujacych, po prostu szeregowo podaję 8 bitowe wartości znaków dla wyświetlacza i te się wyświetlają. VFD ma regulację jasności co można było zauważyć przy niezsynchronizowanej transmisji danych, gdzie oprócz losowych znaków wywoływało losowe komendy takie jak pozycja kolejnego znaku, czyszczenie oraz stopnie jasności wyświetlacza. Bez wprowadzania komendy jasności, wyświetlacz świeci na pełnej mocy. Napisałem maile do Futaby oraz Samsunga o udostępnienie dokumentacji do tychże wyświetlaczy

Pozdrawiam

0