Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

taiyo r/c - przestrojenie zabytkowego zdalnego sterowania

15 Sty 2014 22:57 2748 1
 • Poziom 21  
  Witam po raz kolejny przychodzę tu z pewnym dylematem.
  Otóż mam dwa samochodziki Taiyo r/c Porsche Turbo Targa z 1986 roku (jeden prawdopodobnie młodszy) niestety obydwa na 27mhz. Są sterowane za pomocą aparatury tonowej na zasadzie multiwibratora z tej strony
  http://talkingelectronics.com/projects/27MHz%20Transmitters/27MHzLinks-1.html
  Co gorsze, mają bardzo dużą tolerancje częstotliwości i nie da się ich tak łatwo przeciągnąć jak zabawek na tx2/rx2. Pomysł padł, aby jeden z nich przestroić na 40mhz.
  Posiadam też samochodzik nikko z nadajnikiem z powyższego artykułu na właśnie 40mhz (odbiornik nieco inny ale na tym samym układzie) Samochody się nie zakłócają mimo,że technologia nadawania jest identyczna (odwrócone kierunki)
  Jestem w stanie odczytać wartości kondensatorów oporników i rezonatorów, nie mogę jednak określić wartości cewki (cewek) dla 40mhz
  Tak wiec prosił bym o pomoc w określeniu szacunkowej wartości cewek dla tego układu. Nadajnika i odbiornika. Nie jestem radiotechnikiem wiec na elektronice radiowej znam się raczej marnie. wnioskuję, że starczy zmienić kondensatory i cewki w stopniach koło anten oraz zestroić. Ale może o czymś nie wiem.
  Do tej pory sporo tematów o przestrajaniu aparatur tx2-rx2 na elce i w tym co google dało poczytałem, ale niestety sporo z nich zwyczajnie odradzało takie przerabianie, a sztuczki podawane w innych zwyczajnie na moje pojazdy nie działają
  np włożenie kwarcu 26,6mhz nie daje żadnej zmiany. Jednocześnie chciał bym się trzymać dozwolonych częstotliwości.

  Samochodziki mają być wykorzystane do wyścigów torowych, jako atrakcja w czasie dni promocyjnych szkoły w której pracuję.
 • Poziom 21  
  Dodaje dodatkowo schemat nadajników porszaków. Jako pierwszy krok chciał bym przestroić właśnie jeden z nich taiyo r/c - przestrojenie zabytkowego zdalnego sterowania W sumie nie pomyślałem wczoraj , ze porszaki maja piloty na scalaku a nikko ma nadajnik na tranzystorach. Niestety nie mam żadnej notki dla układu taiyo 7801. Zakładam że częstotliwość nośną generuje komplet kwarc+rezystor+kondensator w połączeniu z jakimś tranzystorem w układzie. A dalej z pierwszej nogi układu przez kondensator c5 i cewkę L1 sygnał wędruje do anteny.
  Chciał bym dobrać rezystor r1 i kondensator c3 do kwarcu 40mhz. Podejrzewam,ze wedle samochodzika nikko kondensator c5 bedzie 5pf, c6 5 lub 47pf a cewka L1 prawdopodobnie byl by dlawikiem 1uh (jeżeli dobrze odczytuje kolory w pilocie nikko, bo pierwszy pasek może być brązowy albo fioletowy)

  Czy pilot działa, mogę sprawdzać samochodzikiem nikko, wiec mam jak dostroić pilota w razie potrzeby.
  Ale na szacowaniu lub obliczaniu rezonatorów się nie znam, zwłaszcza w częstotliwościach radiowych. Ostatnio jak próbowałem przestrajać pilota, wszystkie 3 samochodziki działały na raz (dwa na 27mhz i jeden na 40mhz)
  Tak wiec bardzo proszę o pomoc

  Edit
  Wpadłem na dość prosty pomysł, aby wstawić zamiast kilku elementów elementy dostrajane. I tym sposobem odkryłem przybliżone parametry rezystora r1 i kondensatora c4. Dla rezonatora 40,685 mhz są to odpowiednio 2kohm dla r1 i skrajne granice trymera 4,5-20p dla c4 (nie wiem tylko która, ale to sprawdzę) Chwilowo aparatura taiyo bez większych zmian steruje samochodzikiem nikko, zasięg to co prawda 2 metry, ale porszaki nie są zakłócane nawet z odległości 10cm od anten. Natomiast ustawienie wartości rezystora r1 powyżej 3 kohm powoduje uaktywnienie samochodzika na 27mhz (na kwarcu 40mhz) i stopniowe wyłączenie samochodzika na 40mhz
  Na schemacie może tez znajdować się błąd przy kondensatorach c5 i c6. W jednym pilocie mam dwa lizaczki oznaczone ruskim p czyl takim П15 (dlatego wnioskuje że to 15p) lecz w drugim pilocie są tam kondensatory 151J czyli wychodzi 150p?

  Edit 2
  Pilot na 40mhz został mniej więcej zrobiony. Nie wiem jak to teraz zakłóca w około, ale działa. wymieniłem kwarc z 27 na 40mhz, rezystor r1 na 1kohm, kondensator c3 na trymer 2,5-10p, kondensator c5 na 27p a c6 na 47p, (wartości z podobnego miejsca pilota nikko) cewkę powietrzną l2 na dławik 2,2uh (nie wiem czy potrzebnie) pilot jest jeszcze niedostrojony, ale działa na dwa samochodziki (nikko i jeden porszak) w zasięgu 6merów, potem gubią zasięg wstecznego i skrętu. Zmodyfikowany pilot nie aktywuje w zaden sposób samochodziku nie modyfikowanego, nawet z bliska.
  Modyfikacja samochodzika była duzo prostsza, wystarczyło kompletnie usunąć rdzeń z cewki dostrajajacej. Samochodzik reaguje na pilota zmodyfikowanego i pilota nikko, nie reaguje na pilota 27mhz ani na pilota tx2 od innej zabawki.

  Popełniłem niestety błąd taktyczny i przerobiłem pilota od nie tego samochodzika co trzeba :]A wszystko z powodu nowszego i mniej zniszczonego laminatu ... :]