Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

S7-315-2 PN/DP - S7315+12 regulatorów PID dla grzałek + 3 enkodery

alex2c 16 Sty 2014 10:51 1113 2
  • #1 16 Sty 2014 10:51
    alex2c
    Poziom 13  

Witam
    Na moim horyzoncie pojawił się temat, w którym najprawdopodobniej będzie wykorzystany CPU S7-315-2 PN/DP (Work memory 384KB; 0.05ms/1000 instructions).
    Do niego będzie podłączonych najprawdopodobniej 12 grzałek i 3 enkodery (przyjmijmy 2k imp/obrót).
    Zakładając, że:
    - cykl programu, który ostatnio napisałem na S7-314C (0,6ms/1000 instrukcji) jest wykonywany przez maksymalnie 5ms (z dużym hakiem) bez żadnych PIDów, jeden enkoder obsługiwany przez szybkie wejście, będzie na S7-315-2 wykonywany przez maksymalnie 1ms, a program "objętościowo będzie podobny",
    - podłączone 3 enkodery inkrementalne 2k imp/obrót, których obrót o 360stopni będzie trwał ~10s, czyli jakieś 0,2imp/1ms,
    - 12 grzałek sterowanych odrębnymi PIDami, wyzwalanych z przerwania 200ms (myślę że wystarczy).

Pytania:
    1. Ile orientacyjnie trwa wykonywanie bloczku PID w sterownikach S7 ? Ile jest mniej-więcej cykli w tych bloczkach, bo czasowo to różnie będzie wyglądać na różnych CPU. Mógłbym to sprawdzić na CPU 314C-2 ale będą to mało dokładne dane ponieważ kwant zliczania to 1ms. Może ktoś z Was ma dokładniejsze dane. Nigdzie nie znalazłem tych danych.
    2. Jak 12 regulatorów temperatury z wolno-zmiennymi danymi wejściowymi i wywoływanych co 200ms (wszystkie na jednym przerwaniu) obciąży mi S7-315-2 ? Mogą mi ukraść 1ms co 200ms ?
    3. Jeśli podłączę 3 enkodery inkrementalne (np. co każdy cykl programu chciałbym odczytać stan wejść DI z enkoderów) to czy CPU da radę przetworzyć i obrobić sygnały z enkoderów, pidów i resztę programu tak aby nie stracić impulsów z enkoderów ? Robił ktoś z Was już coś podobnego na tym sterowniku ? Ja jeszcze na 315-2 nie pracowałem, teoretycznie jest 12 razy szybszy niż 314C-2...
    4. W zapasie są moduły FM352 dla enkoderów i FM355 dla regulacji PID ale sporo kosztują, a jak CPU da radę to po co przepłacać ;)
    Chodzi mi o możliwości tego CPU, wydaje mi się, że ten sterownik da radę tej aplikacji, ale może o czymś zapomniałem więc dlatego pytam.

pozdrawiam Wszystkich!

0 2
  • Pomocny post
    #2 16 Sty 2014 21:11
    ILSSystem
    Specjalista Automatyk

Witam,
    1. Jeśli chodzi o wykonywanie FB41 to znalazłem dwie różne odpowiedzi:
    LinkLink
    Wskazują na dane z s7-400 i są z zakresu od 0.06ms do 0.8ms na jedno wykonanie. Zakładając, że s-300 będzie mieć w okolicy 1ms na pętlę to wychodzi ponad 12 ms całe OB35. Jeśli chodzi o zajmowaną pamięć to FB41 ma 12KB na work i 14KB na load memory, co przy tej ilości pętel nie powinno być problemem.
    Pracuję z procesami wolno zmiennymi i nigdy nie zagłębiałem się w ten problem.
    Jeśli robić to na tym CPU to podzieliłbym całą ilość pętli na różne OB 34,35,36 aby przerwanie cykliczne nie trwało zbyt długo. Niezbyt rozumie w jaki sposób podłączasz enkodery, napisałeś o szybkich wejściach (rozumię, że chodziło o 314C) nie pamiętam aby 315 je posiadała... przez FM 352 ?
    Pozdrawiam

0
  • #3 28 Sty 2014 09:41
    alex2c
    Poziom 13  

Hej
    Dzięki za odpowiedź. Chwilę mnie nie było ale już jestem i piszę ;)
    Enkodery najprawdopodobniej będę podpinał pod FM352 (po SSI). W poprzednim poście bardziej chodziło mi o to czy jeśli enkodery inkrementalne podłączę do zwykłych DI (nie do szybkich liczników, które są obsługiwane równolegle do programu PLC), to w przypadku obsługi 12 regulatorów przez samo PLC żaden impuls z wejść DI nie zostanie pominięty.
    Dzięki Twojemu linkowi wiem jak wszystko policzyć, wielkie dzięki za odpowiedź !
    pozdrawiam i zamykam !

0