Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

halogen led xenon - Światła dalekosiężne w miejscu przeciwmgielnych

superkonto13 16 Sty 2014 18:06 5388 8
  • #1 16 Sty 2014 18:06
    superkonto13
    Poziom 9  

Witam
    czytałem troszkę na ten temat jednak wole zapytać bo takiego tematu raczej nie widziałem.
    Najpierw może dlaczego - czasem jeżdżę po nocy w trasy a jak wiadomo w nocy światło latarni to tylko na nielicznych drogach ( ja akurat takimi nie mam okazji podróżować) wiec zdarza mi się czegoś niedowidzieć.
    Jako że chyba każdy lubi widzieć w nocy to spotykam często auta z Xenonami zamiast świateł mijania, problem z nimi taki że przez koszty 3/4 z nich oślepia (jak by tego było mało astra F jest naprawdę niska wiec wali równo). Ja też myślę nad założeniem jakiegoś lepszego oświetlenia - moje obecne lampy są czyste a żaróweczki mocne lecz typowe zwykłe światło jednak to mało, mam pomysł aby w miejsce światełek przeciwmgielnych (i tak raczej nie używam) wstawić jakiś konkretny zestaw. I tu się zaczyna problem:
    Mocne zwykłe żarówki czy może xenon albo LED ? które z nich da najwięcej?
    przy zwykłych boję się że jak wstawię 100w to mi stopi obudowę. dla odmiany xenon nasłuchałem się wiele odnośnie drogiej przeróbki, a dla odmiany LED nie wiem co i jak...
    zestaw nie musi mieć homologacji, ważne aby dawało dużą masę światła. Co do oślepiania nie obawiajcie się znam moje trasy są to drogi gdzie 2 auta rzadko się spotykają a na drogach gdzie jest więcej ludzi nie będę zapalał, problem jest tam gdzie pobocza nie ma a jest las i np jakiś dupek poszedł siku a pogasił wszystko w aucie ...
    macie jakiś pomysł któraś z tych opcji jest dobra i w miarę tania ?

0 8
  • #2 16 Sty 2014 18:17
    eleczek
    Poziom 10  

Witaj,
    częściowo odpowiedziałeś sam sobie na wszystkie pytania. Xenonów nie można użytkować w zwykłych reflektorach fabrycznych, chyba, że są to soczewkowe. Dlatego też tak jak napisałeś oślepiają NAS - kierowców. LED - one dają mocne światło, bardzo mocne, lecz zasięg ich jest bardzo krótki - dlatego stosuje się je do jazdy dziennej - widać je z daleka, lecz wiązka jest krótka.

Pomijając niespójności - twierdzisz, że jeździsz prawie, że po bezdrożach, a jednak auta z naprzeciwka Cię oślepiają :)

Reasumując - Led są bardzo krótko dystansowe, Xenon - razi auta z naprzeciwka, chyba że wydasz ok 500-600 zł na przeróbkę, soczewki, żarnik i przetwornice. Jeżeli złapią Ci z takimi światłami bez homologacji, pożegnasz się z dowodem + laweta jeżeli to będzie w nocy :P

moim zdaniem, jeżeli na pola, łąki lasy, zainstaluj sobie 2 halogeny 100w na grillu z przodu. Kosz niewielki, a z pewnością efekt doskonały :)

Daj znać jaką decyzję podjąłeś

0
  • #3 16 Sty 2014 18:33
    superkonto13
    Poziom 9  

Co do niespójności - no tak zabrzmiało , chodzi o to że jak jadę w inną trasę gdzie są ludzie to wtedy widać co robią xenony na co dzień jak jeżdżę moja typową drogą to jest pusto.

z tego co mówisz
    LED nie nadają się na odległości wiec odpadają
    xenon jest nie legalny (legalny za drogi) i jak złapią to dupa + oślepia
    czyli tak jak mówisz 2 halogeny? nie trzeba jakiejś homologacji na nie? tak po prostu mogę je tam zamontować?

0
  • #5 16 Sty 2014 21:12
    superkonto13
    Poziom 9  

Trochę starałem się o nich dowiedzieć, jest ograniczenie typu nie bliżej chyba jak 60cm od siebie i ileś tam od ziemi, oraz te które mnie interesują mogą działać tylko wtedy co światła drogowe.
    znalazłem nawet 2 zestawy
    ten lepszy tą firmę zalecają i chwalą jak o tym czytałem
    a to jest coś chińskiego chyba o tu

0
  • #6 16 Sty 2014 21:24
    eleczek
    Poziom 10  

Dokładnie - wtedy kiedy drogowe, ale to chyba miałeś na myśli ? Używać jak nic nie jedzie, na nie oświetlonych drogach? Do poruszania się w zwykłym ruchu tylko zwykłe światła mijania i nic więcej nie wchodzi w grę - oczywiście kwestia prawna. Jeżeli słabo widzisz przez zwykłe światła, to może kup żarówki Night Breaker philipsa do tego pastę za 10 zł do regeneracji reflektorów(poczytaj sobie o tym bo to też ma duży wpływ na widoczność). Niestety nic innego chyba nie wymyślisz - i ja też

0
  • #7 17 Sty 2014 01:23
    superkonto13
    Poziom 9  

Tak to miałem na myśli, żarówki mam już prawie roczne ale lampy są przejrzyste - już to zrobiłem ok miesiąca temu ;-)
    No to zakupie te światełka, zamontuję i zobaczę ile to daje.
    PS znajomi twierdzą że i tak mocno daje obecnymi światłami w ciemnościach. Ale dobrze daje dopiero bus albo tir, ci to mają widoczność o jakiej marze...

0
  • #8 17 Sty 2014 03:50
    Pójdę boso
    Poziom 20  

Nie rozumiem. Jak ja jadę po podobnych drogach co zdarza mi się często to rzadko drogowych używam bo mijania walą dobrze na drogę. Jak naprawdę chce to pomagam przeciwmglowymi. xenon hid nie pomoże zbytnio swoją niebieską barwą, chyba że na drodze jest śnieg. Nie spotkałem hida z prawdziwymi 4300k a każde niby 4300 miało koło 8000 albo i lepiej k.
    Dobre lustra i przejrzyste szkła to podstawa. Kup sobie osram nbp i będziesz zadowolony. No i ustaw sobie światła...

0
  • #9 17 Sty 2014 09:36
    eleczek
    Poziom 10  

superkonto13 napisał:
    Ale dobrze daje dopiero bus albo tir, ci to mają widoczność o jakiej marze...

Tutaj się nie zgodzę, jeździłem scanią jako kierowca, kompletny zestaw, tir + naczepa, nie ma różnicy zasięg świateł mijania jest ten sam co w osobówce, większe auta nie mają jakiegoś specjalnego "uprzywilejowania" do świecenia nie wiadomo z jaką mocą, chyba że jedzie na drogowych a na dachu ma zestaw 6x 55W.
    Niezależnie co wybierzesz pamiętaj o innych użytkownikach dróg, tak aby ich nie oślepiać i nie utrudniać podróżowania. Szerokości, przyczepności! Temat zamknięty!

1