Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Optex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wekta TK6 - Instalacja 6 żyłowa. Brak wywołania.

16 Sty 2014 20:34 4122 15
  • Poziom 14  
    Witam. Mam problem z prawdopodobnie 6-przewodową instalacją domofonową. Unifon to Wekta tk6. Udało mi się znaleźć żyły z napięciem rzędu 9V (masa "-", mikrofon "+"). I teraz pozostały mi 4 przewody (niebieski oraz 3 białe). Niebieski podłączyłem pod wywołanie (pin nr 1), natomiast na wszystkich 3 białych występuje takie samo bliżej niesprecyzowane napięcie - miernikiem cyfrowym waha się na AC i DC w zakresach 0-1V.

Po podłączeniu niebieskiego przewodu pod wywołanie prawie nie słychać sygnału wywołania...

Pod zacisk nr 3 czyli słuchawkę szukałem na białych jakiegoś sygnału z dołu i znalazłem. I teraz po wywołaniu, które jest bardzo ciche jak podniosę słuchawkę to wywołanie ciągle piszczy i dopiero po zwarciu zacisku nr 3 z nr 4 czyli słuchawka z mikrofonem następuję rozłączenie wywołania i jednoczesne uruchomienie elektrozamka...

Na dole jest zamontowana jakaś nowsza cyfrowa kaseta z wybieraniem z klawiatury. Elektrozamek można uruchomić dopiero po wywołaniu z dołu numeru mieszkania - przynajmniej tak mi się wydaję.

W szukajce jedyne co może być dobre https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1102811.html .
    Sumasumarum:
    1. Wywołanie zbyt ciche.
    2. Mikrofon działa po zwarciu 3 i 4, ale jednocześnie uruchamia się elektrozamek.
    3. Pozostają dwa białe przewody...

Wekta TK6 - Instalacja 6 żyłowa. Brak wywołania.
  • Poziom 23  
    Jeśli instalację zakładał ktoś rozsądny to możesz sprawdzić jak to jest podłączone w słuchawce u sąsiadów,jeśli nie to przyjdzie ci szukać rozwiązania metodą prób o błędów, pierwszym krokiem jest podpięcie słuchawki na krótko i włączenie z dołu sygnału wywołania, tak żeby był głośny sygnał , później otwieranie drzwi ,dwa przewody a na samym końcu mikrofon.
  • Poziom 14  
    Z tego co wyczytałem, szukanie zaczyna się od odnalezienia masy oraz żyły mikrofonu czyli + (napięcie między tymi żyłami powinno wynosić 6-11V DC).
    Żyłę słuchawki szukam względem masy za pomocą głośniczka i to odnalazłem.

Wywołanie też zostało odnalezione, ale jest ono zbyt ciche? Gdy podłącze żyłę słuchawki do zacisku wywołania ciągle miga dioda w unifonie, a ta powinna się chyba palić gdy ktoś wywołuje z dołu nasze mieszkanie...

Brak mikrofonu, oraz rygla.
    Niestety nie wiem jaki był stary unifon, ponieważ został on wcześniej wyrzucony. Na dole jest kaseta z klawiaturką, nazwa na P... ale teraz nie pamiętam. Jutro będę na miejscu to dam znać dokładnie.

Jakiś dalszy pomysł?;]
    Serdecznie pozdrawiam.
  • Poziom 23  
    Skoro cicho dzwoni wywołanie to na pewno źle podpiąłeś ,to jest instalacja równoległa, mogłeś tak podpiąć że sąsiedzi będą mieli przesłuchy.Tak jak ci wcześniej radziłem, najprościej jest iść do sąsiada i zobaczyć jak ma podłączone.
  • Poziom 7  
    Panowie. Nie oszukuje i czytalem rozne posty.
    Zamienilem unifon RWT UK-B na Wekta TK6. I z racji tego ze prosta sprawa wiec podlaczylem tak jak na zdjeciach (stary i nowy unifon) Wekta TK6 - Instalacja 6 żyłowa. Brak wywołania. Wekta TK6 - Instalacja 6 żyłowa. Brak wywołania. . Ale jak sie okazalo prosta sprawa nie jest bo wsyztsko dziala oprocz sygnalu wywolania.. TK6 ma generator wywolania przynajmniej tak jest w opisie. czy ktos moze pomoc.
  • Moderator Zabezpieczeń
  • Pomocny dla użytkowników
    hlavaa napisał:
    TK6 ma generator wywolania przynajmniej tak jest w opisie.

Być może w opisie tak jest, ale na tym zdjęciu nie ma żadnego generatora. Jest tylko potencjometr za pomocą którego można ściszyć dzwonek.
    W starym widać terkotkę (brzęczyk) na 4,5V. W nowym możesz zastosować płytkę generatora, buzzer (przetwornik piezo z wbudowanym generatorem) za kilka złotych lub nawet ten stary brzęczyk.
  • Poziom 7  
    Z chęcią zastosuje stary. Mógłbyś opisać co mam zrobić.
    Stary brzęczyk ma dwie końcówki. Jedną podłączasz do masy (zacisk nr 2) a drugą podłączasz do żyły wywołania (poza płytką).
  • Poziom 7  
    czyli mam na starym brzeczku 2 kabelki czerwone, jeden z nich podlacze do zacisku nr2 a drugi poza plytka (?) ale ja nie mam innych kabelkow do wywolania poza plytką.
    Kabelek od wywołania, który u ciebie wchodzi (na zdjęciu) na zacisk nr 1 to wywołanie. Masz go odłączyć od płytki i podłączyć bezpośrednio do brzęczyka. Drugi koniec brzęczyka tak jak napisałem do masy (zacisk nr 2).
  • Poziom 7  
    Tak zrobiłem jak na zdjęciu i niestety nie działa. Wekta TK6 - Instalacja 6 żyłowa. Brak wywołania.
    Wywołanie w twoim systemie domofonowym jest zrealizowane przez podanie napięcia stałego (w chwili naciskania przycisku w kasecie), które to trafia na brzęczyk i z niego do masy (czyli zamyka się obwód). Sprawdź najpierw sam brzęczyk podając na niego napięcie stałe o wartości około 5V. Jak będzie dobry, to musisz sprawdzić czy na linii wywołania pojawia się napięcie stałe w chwili naciskania wspomnianego wyżej przycisku.
  • Moderator Zabezpieczeń