Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pompa ciepła nietypowe dolne źródło

16 Sty 2014 20:45 1287 3
  • Poziom 13  
    Przez moją działkę biegnie ciepłociąg i zastanawiałem się czy możliwe i legalne jest zamontowanie rur dolnego źródła pompy cieplnej nad tym ciepłociągiem. Zimą nad ciepłociągiem roztapia się śnieg, więc izolacja nie jest zbyt dobra. To ciepło i tak jest tracone, więc dlaczego go nie wykorzystać... Co o tym myślicie?
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 30  
    Pompa ciepła to ok 5-10 kW energii pobieranej z dolnego źródła, tak dla małego i średniego domku.

Sądzisz, że na przestrzeni na jakiej mógłbyś położyć rurki wydobywa się 5-10kW? dajmy na to masz do dyspozycji 100m bieżących ciepłociągu, (choć wątpię że aż tyle) to teraz pomyśl ile megawatów było by traconych przy kilometrach ciepłociągów jakie są położone.

Nie, nie sądzę że aż tyle ciepła ucieka. A śnieg się topi po najczęściej kiedy pada jest w okolicy zera lub nieco poniżej i te 2-3 stopnie robi różnice.

W moim domu rodzinnym, było takie miejsce, gdzie się śnieg topił, ok 80cm średnicy. Wydawało mi się że tam jest nie wiadomo co, źródło termalne. A to była 6 metrowa studnia zasypana po wierzchu. A jak wiemy z 6 metrów wgłąb i metra średnicy nie da się pogonić pompy ciepła do grzania domu.
  • Poziom 13  
    Rzeczywiście liczby są nieubłagane. Mam jakieś 10m ciepłociągu ;)

Dodano po 8 [minuty]:

Nie myślałem jednak o ogrzewaniu całego domu a bardziej o wspomaganiu istniejącej instalacji grzewczej.
  • Poziom 29  
    To pomyśl o powietrznej pompie wspomagającej ogrzewanie.