Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

HP nc8430 - Brak ładowania baterii-dziwne zachowanie diody ładowania

PinkyDinki 16 Jan 2014 21:22 3798 2
 • #1
  PinkyDinki
  Level 2  
  Witam, mam problem z moim laptopem HP nc8430. Problem polega na tym iż początkowo podczas korzystania z laptopa bateria się nie ładowała, a jak już to bardzo powoli. Stwierdziłem że to wina zasilacza (był zamiennik), więc postanowiłem zakupić orginał. Po zakupie okazało się zasilacz raczej był ok ale bateria nadawała się do wywalenia (w hwmonitor - maksimum naładowania to 1%). Zamówiłem nową baterię. Bateria przyszła naładowana na 20%. Po rozładowaniu baterii podpiąłem zasilacz i naładowałem ją na maksa przy wyłączonym komputerze. Ładnie się naładowała. Po naładowaniu sprawdzałem czy jak się rozładuje np 10%, czy się będzie ładować i było wszystko ok. Ucieszyłem się że to już koniec problemów. Niestety po rozładowaniu do 8% podpiąłem zasilacz i podczas pracy się ładowała bateria. Po około godzinie gdy wróciłem do laptopa okazało się że bateria już się nie ładuje (mimo podpiętego zasilacza) a jej stan to 48%.
  Teraz do sedna sprawy:
  - sprawdziłem zasilacz i jest ok,
  - po podpięciu zasilania słychać takie cykliczne pyrkanie (bez baterii ciche z baterią głośne),
  - dioda od ładowania włącza się i wyłącza z różna częstotliwością (powiązaną z pyrkaniem)
  - rozebrałem laptopa sprawdziłem gniazdo (poprawiłem luty) ale bez zmian.
  W związku z powyższym proszę osoby zaznajomione z takimi tematami o sugestię co i jak powinienem jeszcze sprawdzić lub wymienić aby doprowadzić do ładu tego HP. Odpuścił bym sobie ale już za dużo czasu i pieniędzy w niego zainwestowałem.
 • #2
  brynek
  Level 20  
  Zobacz czy nie masz zimnych lutów (układ ładowania i okolice). Wyłącz światło i zobacz czy gdzieś ci nie iskrzy jakis element na płycie.
 • #3
  PinkyDinki
  Level 2  
  Dzięki za podpowiedź. Zrobiłem jak proponowałeś i w całkowitej ciemności obserwowałem czy gdzieś na płycie delikatnie nie iskrzy (z obu stron) niestety nie znalazłem. Zimnych lutów też nie znalazłem (co wcale nie oznacza że ich nie ma) bo po kolejnym złożeniu (po wyczyszczeniu całej płyty głównej szczoteczką do zębów, wymianie baterii (mimo że miała 3,06V) i demontażu modemu) laptop zaczął działać! Jutro po testuję czy to poprawa na stałe (dziś działał na samym zasilaczu 2h i 30 minut na baterii). Ładowanie baterii odbywało się bez problemów. Dam znać czy poprawa jest trwała.

  Jednak nie wszystko jest tak jak trzeba! Jeżeli bateria się rozładuje poniżej 10% i wyłączę laptopa to się nie chce włączyć (ani z samego zasilacza ani zasilacz + bateria). Objaw przy próbie włączenia to:
  - dioda zasilania na chwile na zielono,
  - dioda baterii na pomarańczowo a później pomarańcz + zielony
  Jak zostawię (na wyłączonym laptopie) podpięty zasilacz to widać że próbuje ładować baterię z przerwami (słychać pyrkanie i dioda bardzo rzadko i nieregularnie miga). Po 20 minutach wiać że mruga regularnie i da się laptopa włączyć. I można by uznać że wszystko jest ok gdyby nie fakt że po włączeniu laptopa gdy bateria ma np 15% wyłączam go, wyciągam baterię i mogę go włączać wyłączać ile razy chcę i będzie działał, a jak się wyłączy z niskim stanem baterii to już na samym zasilaczu nie trybi!
  Dziś jeszcze zaktualizuje bios.
  Dodatkowo zastanawiam się (po zapoznaniu się z: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1367055.html czy układ LM 393 może w moim przypadku bruździć?

  Laptop w dalszym ciągu nie trybi! teraz jest nawet gorzej niż było bo bateria całkiem się rozładowała i już nie chce się załączyć :/ może ktoś czuje się na siłach by naprawić tą płytę w rozsądnych kosztach?