Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przetwornica do stroboskopu J-23 jabel

delma 29 Mar 2005 19:35 1122 4
  • #1 29 Mar 2005 19:35
    delma
    Poziom 17  

hmmm..... zaczne od tego ze szukalem na temat tej przetwornicy ale nic na jej temat nie ma tak wiec mam kilka pytan
    1. czy ktos budowal ta przetwornice ??
    http://sklep.avt.com.pl/go/_info/?id=2633
    2. czy przy sygnale zblizonm do prostokata bedzie poprawnie dzialac stroboskop np. jabel J-23 itp
    wiem ze sa na elce gotowe stroby z przetwornicami ale te przetworniczki sa za malej mocy a potrzebuje prostej i taniej przetwornicy w miare duzej mocy tak wiec czy powyzsza przetwornica dziala? i nie ma jakis bledów na plytce itp
    z gory dziekuje za pomoc :)
    pozdrówka.....

0 4
  • #2 29 Mar 2005 21:28
    shg
    Specjalista techniki cyfrowej

Stroboskop będzie działał z prostokątem.

Przetwornicy nie składałem, ale jeżeli to ta, co myślę, to nie ma stabilizacji napięcia wyjściowego i będzie ono nieco "siadało" pod obciążeniem.
    Ważne tylko, żeby na wyjściu ustawić napięcie o odpowiedniej wartości i nie powinno być problemów.

0
  • #3 30 Mar 2005 01:28
    -RoMan-
    Poziom 42  

delma napisał:
    hmmm..... zaczne od tego ze szukalem na temat tej przetwornicy ale nic na jej temat nie ma tak wiec mam kilka pytan
    1. czy ktos budowal ta przetwornice ??
    http://sklep.avt.com.pl/go/_info/?id=2633
    2. czy przy sygnale zblizonm do prostokata bedzie poprawnie dzialac stroboskop np. jabel J-23 itp
    wiem ze sa na elce gotowe stroby z przetwornicami ale te przetworniczki sa za malej mocy a potrzebuje prostej i taniej przetwornicy w miare duzej mocy tak wiec czy powyzsza przetwornica dziala? i nie ma jakis bledów na plytce itp.

1. Nie
    2. Tak, ale...

I tych ale jest trochę:
    - 35 PN za zestaw bez trafa,
    - trafo 50 Hz - duże i ciężkie i drogie,
    - przetwarzanie DC/AC i pote AC/DC (tak, wiem - prostownik to nie przetwornica) - niepotrzebne straty.
    - itd.

W połowie miesiąca zapewne wystawię na Alledrogo przetwornicę o dużej mocy do lamp błyskowych, stroboskopów czy strzelb Gaussa (są tacy maniacy) zasilaną z 10-17V DC.
    Przewiduję czas ładowania kondensatora o pojemności 100 uF do napięcia 300V w czasie poniżej 0.1 sekundy, co daje ponad 10 błysków na sekundę przy energii błysku 4.5J - myslę, że taka moc w zupełności wystarczy ;)

Jeśli jesteś zainteresowany - daj znać mailem.

RoMan

0
  • #4 30 Mar 2005 15:31
    delma
    Poziom 17  

no nic dzieki chociaz wam za pomoc fakt trafo jest ciezkawe ale to nie jest problem... no macie racje zen nie ma sensu z DC/AC i AC/DC ale nie zawsze bedzie podpiety strob w zasadzie to nie chce w tym po ulicy jezdzic ja nie z tych tylko tak :) tacie na urodzinki :D:D:D co do romana narazie dzieki za pomoc moze sie kiedys zglosze a napewno cie polece innym:)
    jak ktos cos wie jeszce na jej temat to prosze napiszcie.......
    sorki za lamerskie pytanie ale jak ustawic odpowiednia wartosc napiecia ?? tym PR1 ?
    http://www.myzlab.pl/elektronika/przetwornica/
    pozdrówka......

0
  • #5 31 Mar 2005 01:16
    -RoMan-
    Poziom 42  

Przetwornice push-pull 12/220V w ogóle słabo się nadają do stroboskopów ze względu na charakter obciążenia - te przetwornice bardzo nie lubią pojemnościowego obciążenia.

Co do linka do schematu: PR1 ustala częstotliwość, PR2 - prąd maksymalny.
    Nie wiem po co Ci regulacja napięcia - to nie jest krytyczny parametr dla stroboskopu - przy odpowiednim impulsie wyzwalającym (o dużej energii) stroboskop i tak odpali nawet przy napięciu znacznie niższym od znamionowego.

RoMan

0