Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Obsługa mikrokamerki PAL/NTSC, transmisja bezprzewodowa

16 Sty 2014 22:43 1890 9
  • Poziom 16  
    Witam kolegów, stanąłem ostatnio przed problemem, za który nie bardzo wiem jak się zabrać. Mam zaprojektować układ przesyłający bezprzewodowo obraz z mikro kamerki nadającej sygnał analogowo w PAL albo NTSC a od strony odbiornika już mieć obraz cyfrowy, przetworzony (kadrowanie, poprawa jasności itp) i przesłać do usb, i dodatkowo może z powrotem na pal do TV. Proszę o wszelkie propozycje i literaturę. Obraz wysyłać analogowo czy próbkować w nadajniku i wysyłać cyfrowo? Jak odkodować z PAL informację o pikselach? Znalazłem układ ADV7281, który by to potrafił ale jest drogi i niedostępny. Ogólnie będę wdzięczny za wszelkie wskazówki, które pomogą pchnąć projekt w jakim kolwiek kierunku
  • Poziom 30  
    Chyba nie zdajesz sobie sprawy ze złożoności tego zadania.
    Sygnał analogowy trzeba zamienić na postać cyfrową. Na tym strumieniu przeprowadzić dekodowanie PAL/NTSC. Następnie przeprowadzić kompresję np. MJPEG lub H264. To oczywiście wymaga bardzo wydajnego procesora lub specjalizowanego DSP. Do przesłania danych cyfrowych potrzebne jest łącze o sporej przepustowości. Po stronie odbiornika trzeba przeprowadzić operacje odwrotne.
  • Poziom 16  
    Heh ja sobie sprawę ze złożoności zdaję, szef niestety trochę mniej :) Dlatego też ten wątek, przydadzą się wszelkie wskazówki, np konkretne układy, które dadzą radę podołać zadaniu, konkretny procesor, może jakiś sprzętowy kodek. A co do transmisji to coraz bardziej rozważam wysyłanie tego sygnału analogowego, gdyż w nadajniku będzie mało miejsca, żeby tam pchać procesor. I też prosił bym o wskazówki jak najlepiej taki sygnał przesłać (jaki układ, jakie pasmo potrzebne itp). Póki co mam dostęp do transmiterów modelarskich, które podobno to potrafią, ale ich schematu nie mam, a trzeba by może coś w ten deseń zrobić.
  • Poziom 30  
    Zadanie jest skomplikowane z powodu tego analogowego sygnału wideo. Standard PAL/NTSC to w zasadzie już historia. Układy do jego przetwarzania można kupić jedynie ze starych zapasów. Zapewne za rok już nie będzie można znaleźć w sklepie żadnego telewizora go obsługującego. Obecnie funkcjonalność jaką potrzebujesz zapewnia część przetworników obrazu używanych w kamerach.

Możesz spróbować znaleźć jakiś układ zamieniający sygnał CVBS na YUV 4:2:2. Wpuścić ten strumień na sprzętowy kodek. Tanie układy zapewne uda się znaleźć bez problemu ale zdobycie do nich dokumentacji będzie graniczyło z cudem.
    Innym związaniem jest zakup płytki z procesorem DSP dedykowanym do zastosować wideo. Są one dość drogie. Zobacz np. tu http://www.ti.com/lsds/ti/dsp/overview.page
  • Poziom 16  
    Cena nie gra roli, procesor jaki zamówię, taki dostanę. Problem, że mi się procesor nie zmieści w obudowie nadajnika. Jedyne co może uda mi się tam upchnąć to szybki ADC i jakiś nadajnik. Pytanko czy jest sens tak działać, tzn. próbkować ten sygnał analogowy tak jak jest, on ma pasmo 6Mhz (?) więc ADC musiało by mieć 12M sampli / s (?) i taki sygnał cyfrowy wysłać układem, który wyrobi z prędkością (jakieś 20-24 MB/s). Wiem, że to straszne rozwiązanie i spora nadmiarowość danych, ale myślicie, że miało by to sens?
  • Poziom 30  
    Próbkowałem (8 bit) sygnał PAL z częstotliwością 14.75 MHz. Jakość była idealna. Taki strumień będzie jednak ciężko przesłać przez radio legalnymi metodami.

Czy ta kamera musi być analogowa ? Nie można jej zastąpić cyfrową ? Kiedyś zrobiłem kompletną kamerę IP 5Mpx z obsługą LAN na płytce 38x38 mm.
    Kompresowała ona obraz do formatu RTSP/MJPEG z prędkością 15/30 fps. Bez tych złącz do przykręcenia przewodów całość z obiektywem pin-hole ma grubość tylko 13mm.

Obsługa mikrokamerki PAL/NTSC, transmisja bezprzewodowa Obsługa mikrokamerki PAL/NTSC, transmisja bezprzewodowa
    Obsługa mikrokamerki PAL/NTSC, transmisja bezprzewodowa
  • Poziom 16  
    Niestety kamera raczej musi zostać analogowa. Walczyłem jak lew, żeby zastosować cyfrową ale musi mieć ona specyficzne wymagania: wymiar maks ok 4mm x 4mm i musi ostrzyć z odległości 1cm albo i mniejszej, więc wszystkie dostępne kamerki do tel. komórkowych (a przeglądałem ich mnóstwo) niestety zostały skreślone w ciągu dosłownie minutki. Jeśli znalazła by się jakaś cyfrowa spełniająca te wymagania, to bym był dozgonnie wdzięczny (może być z zagranicy, może być droga, to nieistotne)
  • Poziom 30  
    Przetworniki do kamer cyfrowych mogą mieć rozmiar 4.9x4.9 mm. Trzeba jednak do nich jeszcze zrobić jakieś doprowadzenia sygnałów. Stosowałem takie w rozmiarze 6.9x6.6 mm ale płytka do nich miała wielkość ~15x15mm.
    Zapewne potrzebujesz kamery do zastosowań medycznych. Tam rzeczywiście stosuje się kamery analogowe ze względu na małą ilość przewodów jakie trzeba do nich doprowadzić. Są takie przetworniki z wyjściem RAW RGB w rozmiarze 1.8x1.8 mm.
    Powracając do głównego tematu to zobacz dokumentację do układu AK8856.
  • Poziom 16  
    Hmm ten układ AD8856 jest zdaje się analogiczny do tego, który wyszukałem ADV7281? Pytanko tak dla upewnienia, wyjście obrazu jest zgodne z interfejsem DCMI? Da radę podpiąć bezpośrednio do stm32?
  • Poziom 30  
    lukash90 napisał:
    Da radę podpiąć bezpośrednio do stm32?

Myślę, że tak. Jednak uP będzie musiał mieć dodatkową pamięć aby zapisać w niej całą klatkę obrazu.