Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
OptexOptex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czy tak zastąpić przekaźnika transoptorem

16 Sty 2014 23:42 2817 1
  • Poziom 10  
    Witam wszystkich
    Potrzebuję zaprojektować mały układzik do połączenia ze sobą dwóch urządzeń z systemu alarmowego. Dotychczas stosowałem przekaźniki jednak rozbudowa zależności pomiędzy poszczególnymi wyjściami zmusza mnie do miniaturyzacji a także odciążenia prądowego wykorzystywanych wyjść. Wyjścia i wejścia interesujące nas działają na zasadzie:
    - W centrali alarmowej przez podanie masy
    - w module gsm jako O.C.
    Poniżej zamieszczam dotychczasowe połączenie wykonywane z wykorzystywaniem modułów przekaźnikowych np. AWZ529

Wyjście na centrali alarmowej (PGM1,PGM10), kiedy nastąpi konkretne zdarzenie jest zwierane do masy w przeciwnym razie jest cały czas w stanie wysokim. Drugie wejście to wejście modułu GSM IN, które może pracować na kilka sposobów i najbardziej interesuje mnie typ pracy jako O.C. czyli sterowanie „minusem” zasilania. Dotychczas wykonywałem to połączenie za pomocą przekaźników, co widać na zdjęciu powyżej w następujący sposób, iż cewka była wpinana pomiędzy zasilanie AUX +13,8V a nasz zacisk wyjścia, zwierany do masy w czasie aktywności. Jednak rozbudowa i konieczność wysterowania z jednego wyjścia do 3 urządzeń powoduje konieczność zastosowania innego rozwiązania. Spowodowane jest to obciążalnością wyjścia na centrali alarmowej tylko do wartości 50mA a jeden przekaźnik zabiera około 25 – 30 mA i matematyka mówi sama za siebie. Wpadłem, więc na pomysł stosowania zamiast przekaźników transoptorów i na cel obrałem sobie układ 4N25, który zamierzam tak podpiąć jak na poniższym rysunku:

Na schemacie poszczególne symbole oznaczają:
    - R rezystancja ograniczająca prąd płynący przez diodę transoptora
    - D1 dioda świecąca potrzebna tylko wyłącznie do wizualizacji stanu zadziałania diody transoptora
    Z informacji Data Sheet na temat transoptora 4N25 dowiadujemy się:
    - napięcie pracy VF = 1,3V a max wartość to 1,5V
    - prąd pracy max diody nadawczej IF = 50mA
    Z informacji Data Sheet na temat diody D1 - L-934GD dowiadujemy się:
    - napięcie pracy VF = 2,2 V a max wartość to 2,5V
    - prąd pracy max diody nadawczej IF = 20mA
    Jak widać po wartości prądu IF wartością wyjściową prądu jest 20mA co daje nam możliwość podłączenia już 2 transoptorów równolegle lub też kilku szeregowo w połączeniu z rezystorem ograniczającym R i diodą sygnalizacji D1. Jeśli dobrze pamiętam z elektrotechniki to napięcie Uz przyłożone do tego układu jest równe sumie spadków napięć na poszczególnych elementach:
    Uz = UR + U4N25 + UD1
    Uz = (IF*R)+ U4N25 + UD1
    Uz - U4N25 - UD1 = (IF*R) / IF
    R = (Uz - U4N25 - UD1) / IF
    R = (13,8 – 1,3 – 2,2) / 0,02
    R = 10,3 / 0,02
    R = 515 Ω
    W ten oto sposób, aby popłynął prąd rzędu 20mA musimy zastosować rezystor około 515 Ω. A co jeśli zastosujemy szeregowo 2 transoptory 4N25 – powyższe równanie ulegnie małej modyfikacji przez pojawienie się drugiego napięcia U4N25.
    Uz = UR + 2*U4N25 + UD1
    R = (13,8 – 2*1,3 – 2,2) / 0,02
    R = 9 / 0,02
    R = 450 Ω

Jeśli dotychczas popełniłem błąd proszę o korektę. A jak będzie się miała sytuacja, jeśli potrzebuję wysterować za pomocą transoptora urządzenia pobierające np. do 500mA i na napięcie 13,8 VDC . Za wszelką pomoc dziękuję.
  • OptexOptex
  • Poziom 17  
    Witaj.
    Wydaje mi się, przedstawione rozwiązanie na schemacie spełni Twoje wymagania. Sterowanie diody transoptora może być realizowane na dwa sposoby.
    1. Podanie minusa, wtedy anoda na stałe do plusa.
    2. Podanie plusa, wtedy katoda na stałe do minuisa.
    Tranzystory T1 o odpowiednim prądzie kolektor - emiter. Tadzmierz