Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Alton 80 i Unitra Diora WS 354 - 2 zycie

cywa 17 Jan 2014 03:48 2637 6
Wago
    cywa
    Level 16  
    Witam Panowie,

Przewertowalem cale internety i nigdzie zbytnio nie uzyskalem odpowiedzi na nurtujace mnie pytania w przypadku mojego zestawu i moich wymagan. Tzn. odpowiedzi sa tylko ze co wypowiedz to sprzeczna ze soba lub widac ze ktos nie wie nawet o czym pisze, chcialbym uzyskac odpowiedzi od osob ktore rzeczywiscie mialy stycznosc i probowaly cos w tym zestawie zrobic..

Zacznijmy od poczatku... Chcialbym wycisnac ostatnie poty z zestawu ktory widnieje w temacie. Jak wiadomo jest to juz leciwy sprzet, znalazlem go na strychu i postanowilem dac mu nowe zycie ;) Wszystko zgodnie ze sztuka "jak fabryka zrobila". Altony oczywiscie mialy zniszczone zawieszenia, wszystko zregenerowane na oryginalnych podzespolach prosto z Wrzesni, wzmacniacz mial spalony jeden kanal, niestety nie bylem w stanie znalezc oryginalnych koncowek 2n wiec uzylem polecanych na forach zamiennikow BD 911 i 912, sterujace takze z wersji BD, przy okazji wymienilem poczciwa Elwe na wieksze i nowe elektrolity, reszta byla Ok wiec zostala "tak jak fabryka dała". Rozmieszczenie kolumn w pomieszczeniu na obrazku ponizej.

Alton 80 i Unitra Diora WS 354 - 2 zycie

Pokoj jakies 4,5m x 4,5m, 2 okna, dosyc wysoko - 2,8m, na podlodze dywan i panele, na suficie lakierowane deski, sciany siporex i tynk tradycyjny.

Jak sie domyslacie nie satysfakcjonuje mnie efekt koncowy, a wiem ze moze byc duzo lepszy, mam kilka zagwozdek i chcialbym doradzic sie fachowcow :)

1. Mam odczucie iz lewa kolumna przy TV gra znaczaco gorzej niz prawa (ta w rogu) czy moze to miec znaczenie wlasnie z tym iz znajduje sie w rogu pokoju czy moze wymieniany kanal we zmacniaczu z koncowkami BD 911 i 912 moze grac inaczej niz oryginalny?? Wg. was powinien grac lepiej czy gorzej?

2. Kolumny wg mnie maja troche za malo basu, podejrzewam ze wzmacniacz moze byc troche za slaby do tych kolumn??

3. Podobno zmieniajac mostek prostowniczy w tym wzmacniaczu (oryginalny ma duze spadki napiecia) mozna jeszcze troche ugrac na mocy, jaki mostek wstawic i czy to sie sprawdzi?

4. Wymienic kable w kolumnach oraz we wzmacniaczu na grubsze? Wszystkie czy tylko te od zwotnicy do niskotonowca oraz we wmacniaczu z trafa do plyty glownej i do gniazd glosnikowych? Cos to pomoze? 1,5mm styka?

5.Chcialbym wygluszyc kolumny po swojemu, mam w domu grubszy filc podobny do tego jakim wyglusza sie wnetrza aut oraz watoline w stylu w jakim sa robione teraz te cienkie kołdry, co lepiej sie sprawdzi, ktore scianki wytlumic, ma ktos z tym jakies doswiadczenia, przyznam ze temat mocno mnie interesuje? Duzo to pomoze?

6. Usuniecie kratek z bass reflexow oraz usuniecie "progu" na ktorym sa mocowane cos pomoze czy zaszkodzi, ruszac to?

7. Jak ustawic kolumny aby bylo w miare zgodne ze sztuka akustyki? Niestety w temacie ustawienia kolumn jestem dosyc zielony..

8. Mozna jeszcze cos dodatkowo ulepszyc w tym zestawie?

Pozdrawiam
  • Wago
    landryna199
    Level 14  
    Jak bym kolego zaczął od prostego eliminowania wszystkiego po kolei. Zadałeś dużo pytań, musisz wykazać swoją chęć do pracy i zaangażowanie, nikt tu za ciebie nie zrobi wszystkiego.
    Nie jestem jakimś wielkim znawcom, ale może coś pomogę.
    2. Po pierwsze kolego sprawdź czy masz dobrze podłączone kolumny ( https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2730917.html ) Przyczyną braku basy i rozjeżdżającego się dzwięku może być właśnie przeciw-faza. Jesli nie w kolumnach to we wzmacniaczu. Wydaje mi się ze moc nie ma tu nic do rzeczy, albo kolega po prostu ma za duże wymagania.
    5. Nie wiem czy poprawiać fabrykę ma sens. Inne wygłuszenie spowoduje zmiany w brzmieniu, może to być dobra, ale o gustach sie nie dyskutuje. Wiem ze taki filc jak w autach, albo coś podobnego było a Altusach 75, wiec najwidoczniej coś tam to daje, bo mam Altusy 75. Tak czy inaczej można spróbować, jadnak kolego musisz pamiętać że kolumny z bas-reflexem wygłusza się słabiej w porównaniu do CLOSED. Dla przykładu- Mam Heco SM-640 one są całkowicie wygłuszone włóknem szklanym, takim do ocieplania, wbijającym w skórę i swędzącym dziadostwem. Nie ma w nich praktycznie wolnego powietrza tak jest upchane. Mam też Saba Ultra Hi-Fi Box 600, one są też COLOSED, i też dość mocno wytłumione, ale nie tak jak Heco:) Jest tak chyba właśnie taki materiał jak kolega mówi ze jest w kołdrach, wiec i jedno i drugie można spróbować. Mata nie może zatykać ani nachodzić na bas-reflex bo może to powodować męczące gwizdanie. Powinna być kilka cm od otworów. Jak kolega chce to może próbować wygłuszyć je inaczej, jednak nie jest powiedziane ze coś się poprawi.
    7. Jak? hmmm Ustaw je kolego tak aby była dobra stereofonia. Tzn z tego co wiem to kolumny nie powinny być bezpośrednio w uszy, prosto w głowę słuchacza, tylko powinny stać lekko pochylone w stronę głowy słuchacza. Dzwięk powinien wychodzić z pomiędzy głośników, w moim przypadku jest to wrażenie ze dzwięk wychodzi z monitora :)
    http://www.youtube.com/watch?v=1dl4d6tf3EA (filmik ma odwrotnie kanały!)
    Może także kolega odsunąć kolumny trochę od ściany, albo je przysunąć. Swoją drogą ja moje kolumny używam jako monitory, spisują się świetnie. Wydaje mi się że do dobrego grania będzie potrzebne u ciebie przemeblowanie, oraz ustawienie kolumn wyżej, aby dzwięk łądnie docierał do uszu.

Na początku wspomniałem żeby wykluczać wszystko po kolei. Więc jak kolega chce sprawdzić czy winą słabego basu jest wzmacniacz niech kolega użyje innego wzmacniacza, np o większej mocy. Na pewno ktoś w okolicy ma, poproś może pożyczy w celu sprawdzenia? Jeśli dalej to samo to może warto by było podpiąć jakieś kolumny pod ten wzmacniacz? Sprawdzić ile sie da z niego wycisnąć, czy kontrolki nie przygasają na basie - dopiero wtedy myśleć o dalszej modernizacji mostków, albo innych podzespołów.

Proponuję żeby wypowiedział się znawca, bo ja jestem obczytanym samoukiem w tej dziedzinie, nie zajmuje sie tym zawodowo ani nic, ale mam nadzieje ze pomogłem. Pozdrawiam.
  • Wago
    cywa
    Level 16  
    Naprawde nie ma nikogo kto juz przecieral ten szlak .. ? Czy moze raczej nie ma skorej osoby do wymiany doswiadczen i wiedzy ? :)
    Pain
    Level 25  
    1. Pobaw się z zamianą kolumn, zamianą przewodów od wzmacniacza, zamianą przewodów sygnałowych do wzmacniacza. Wszystko na krzyż i sprawdzisz czy to tylko wrażenie czy któryś element jest uszkodzony.
    2. Jak poprzednik, sprawdź poprawność podłączenia. Ta Diora to nic szczególnego, w internecie znajdziesz z jakimi wzmacniaczami ludzie proponują zestawić te kolumny. Zmiana wzmacniacza byłaby najbardziej widoczna ze wszystkich pomysłów.
    3. Kiedyś bawiłem się z przeróbkami WS442, z wymianą diod na mostek łącznie, ale szkoda zachodu, efekt nawet jeśli jakiś jest to niezbyt oszałamiający.
    4. Tym też się zajmowałem tyle, że w Mildton 70 i na 1,5mm^2. Kolejna zmiana, której się nie usłyszy. Warto jedynie w miarę porządne przewody między kolumną, a wzmacniaczem dać jeśli są dość duże odległości.
    5. Zmianę wygłuszenia jest widoczna, choć moim zdaniem te za przeproszeniem "szmaty" sprawdzają się całkiem dobrze mimo różnych zdań na forach. Jeśli filc taki o jakim myślę - mocno zbity podobny do podkładek pod meble to się nie nada. Z watoliną możesz spróbować skoro ją masz. Zarówno wymianę jak i łączenie dwóch różnych materiałów wygłuszeniowych. Ja bym proponował tył i boki, uważaj tylko żeby nie zasłonić bass-reflexów.
    6. Kratki mogą powodować świst powietrza, jeśli nie dostrzegasz takiego zjawiska to nie ruszaj. Podstawka nie ma wpływu, ważne żeby było stabilnie.
    7. Temat rzeka, a żeby odkryć to "właściwe" ustawienie trzeba się trochę nadźwigać. W wielkim skrócie - kolumny mają bass-reflex z przodu więc można je ustawić blisko ściany, najlepiej w rogach pomieszczenia. Ustawione pod kątem, jakim kątem? Ustawiasz -> siadasz -> słuchasz -> poprawiasz i tak do zadowalających rezultatów.
    8. Usprawnieniem, które przynosi najlepsze rezultaty jest odkładać pieniążki i za jakiś czas zmienić sprzęt na inny. Fabryczny jest też łatwiej sprzedać, jakich ulepszeń by się nie wprowadziło ludzie niechętnie to kupują i zdecydowanie nie chcą płacić za jakiekolwiek "ulepszenia".
    landryna199
    Level 14  
    Pain Dzięki za dodanie tego, czego ja nie napisałem.
    Czy kolega autor już poczynił jakieś postępy? Czy coś z proponowanych wskazówek przeze mnie i Pain zostało zrobione?
    cywa
    Level 16  
    Odkopuje temat, z racji braku czasu dopiero teraz zabrałem sie za kolumny. Zacznijmy od eksperymentow z ustawieniem, tak jak pisalem mam wrazenie ze glosnik przy telewizorze gra znaczaco slabiej niz ten w rogu, ustawilem kolumny obok siebie w jednym miejscu sprawdzilem obie na roznych kanalach i wyszlo na to ze graja praktycznie identycznie, takze wywnioskowalem iz roznica w dzwieku bierze sie z ustawienia kolumn.

1 Moja propozycja na ustawienie jest taka iz szafke z telewizorem przesunę w strone stolu a glosnik wstawie przy samej (lewej) scianie obok szafki i skierowany bedzie w strone sciany z drzwiami, analogicznie glosnik w prawym rogu. Co wy na to? Jak takie ustawienie wyglada z punktu "teoretycznego" ?

2 W jednej kolumnie "grało" mi gniazdko podlaczeniowe, wykrecilem GDN`a z checia obejrzenia tego wszystkiego i to co ujrzalem to tragedia ;) Przewody od gniazdka do zwrotnicy nie przesadzajac to moze 0,25mm, doslownie jak w chinskich sluchawkach do walkmana, tak samo kabel od zwrotnicy do GDN`a - zmiana kabli na grubsze jest pewna. Powiedzcie mi czy moge uzyc do tego celu kabla elektrycznego? Taki akurat mam po halogenach w lazience, jest on miedziany i nie jest to drut, a normalna plecionka, nada sie ? Jest to 2x1mm2

3 Wygluszenie w tych kolumnach to nieporozumienie, nie wiem czy tak to zrobila osoba ktora regenerowala kolumny, niewazne. Niczym nie przyklejony "luzny" grubszy filc, poczatkowo pewnie byl przylozony do scianek, po rozebraniu kolumny caly ten filc spadł za GDN`a blokujac tym samym otwory bass reflex, podejrzewam ze nie dzialalo to zbyt dobrze na wlasciwosci akustyczne kolumn i moglo to pogarszac ich efekt?

4 Czego uzyc do wygluszenia? Mam 3 opcje materiałowe:

opcja A : http://allegro.pl/mata-wygluszajaca-wygluszenie-poroso-filc-2-kurier-i3939531756.html
    jest to dosyc zbity filc, ma grubosc jakis 2cm, mam tego dosyc sporo

opcja B : http://allegro.pl/owata-watolina-tapicerska-patchwork150-g-m2-gr-1-5-i3883232977.html
    cos ala taka watolina, mam tego dosyc malo i wystarczylo by ewentualnie na tylne scianki obu glosnikow, moja watolina nie jest biala jak na tej aukcji a czarna ale mysle ze to podobny material, jest cienka, pod zarowke widac jej luzna strukture

opcja C : http://allegro.pl/mata-wygluszajaca-bitumiczna-filc-poroso-filcowa-i3950782949.html
    oryginalne (?) wygluszenie, coś ala taki filc jak na tej aukcji z tym ze moj nie jest zbity, ma grubosc nawet do 5 cm i jest miekki w kawalkach po 10 cm takze klejenie tego do scianek i upychanie nie bedzie niczym miłym i przyjemnym...

Bardzo prosze o sugestie dotyczace wygluszenia bo im wiecej czytam i siedze w tym internecie tym bardziej glupieje, bede bardzo wdzieczny za opinie.

5 Podlaczenie glosnikow. Oryginalnie powinno byc cos takiego:
    plus z gniazda glosnikowego na cewke i za cewka do glosnika
    minus z gniazda na minus zwrotnicy i ze zwrotnicy minus do plusa glosnika sredniotonowego oraz wysokotonowego, zgadza sie?
    Chcialem sprawdzic poprawnosc wszystkich polaczen, rozumiem ze kolor bialy to minus, probowalem stwierdzic czy kable do GDN`a sa dobrze przylutowane jednak nie mam tam zadnej "czerwonej" kropki jak pisza uzytkownicy na forum i nie moge stwierdzic w 100% czy podlaczenie jest poprawne, moze mi ktos w tym pomoc i powiedziec jak odroznic plus od minusa?

Prosze o pomoc, bede wdzieczny za szybkie odpowiedzi gdyz jutro zamierzam z tym walczyc.

CDN
    landryna199
    Level 14  
    W pewnym odcinku Reduktora Szumu było pokazane jak pan podłącza baterie do głośnika niskotonowego. Dzięki temu idzie się dowiedzieć czy dane złącze to plus czy minus. Dodam tylko że przy poprawnym podłączeniu membrana głośnika powinna być wypychana na zewnątrz. Ja u siebie zamiast baterii stosuje mały zasilacz na LM317. Działa świetnie i czyni cuda. Jeśli będziesz chciał sprawdzić głośniki średnio tonowe, albo wysoko tonowe bo będzie więcej zachodu. Myślę ze tak po części ustalisz swoje podłączenie. A i wybacz że nie odpowiem na wszystkie pytania. Pozdrawiam.