Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Zasilacze UPS
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

UPS APC 1000VA rack z zasilaczem zewnętrznym

17 Sty 2014 12:54 1509 10
  • Poziom 13  
    Witam
    chcę podłączyć UPS APC Rack 1000VA pod aku zewnętrzne rzędu o pojemności 160Ah.
    Aby prostownik z UPS-a nie "padł" myślałem o podłączeniu równolegle do baterii prostownika / zasilacza o napięciu ok 26,5V/ ok 30A wspomagającego proces ładowania aku.
    Co sądzicie o takim rozwiązaniu
  • Zasilacze UPS
  • Poziom 25  
    Dział w jakim zadane zostało pytanie wiele wybacza, ale takiego zasilacza jak w temacie "nie uświadczymy", albo jest ich wiele. Jaki to konkretnie model ?
  • Zasilacze UPS
  • Poziom 17  
    Mam podobny UPS APC i spokojnie ładuje sobie sam takie akumulatory. Działa u mnie już ponad 8 lat. Jeśli nie potrzebujesz szybkiego ładowania akumulatorów to możesz sobie darować dodatkowy prostownik
  • Poziom 25  
    Prawdopodobnie to ten model:
    http://www.apc.com/search/results.cfm?qt=SU1000RMI2U

a więc:
    1. Bateria akumulatorów ma napięcie 24V
    2. Pojemność baterii w UPS, to 14Ah (4x12V/7(7.2)Ah połączone szeregowo-równolegle.
    3. Czas ładowania "typowych baterii to 3 godziny.

Przy dużych bateriach i pracy przy mocy bliskiej maksymalnej pojawią się problemy cieplne.
  • Poziom 13  
    Tak to ten model, ma służyć do podtrzymania pracy instalacji kotła centralnego ogrzewania, ciągła moc pobierana będzie ok 60-100W, tylko podajnik paliwa - silnik ok 200W- praca przez 3-4 min co 20min.
    Próbowałem z aku wewnętrznymi to starczyły różnie - raz na 1h, raz na 45min - pewnie głównie czas pracy podajnika ma na to wpływ.
    Teraz mam aku 2x 12V, 160Ah i chciałem wydłużyć czas pracy podczas zaniku.
    Czy prostownik UPS-a wytrzyma cieplnie takie obciążenie, czy jednak trzeba się podeprzeć zewnętrzną ładowarką?
    Dzięki za każdą wskazówkę.
  • Poziom 28  
    Prostownik wytrzyma tylko naładowanie takiej baterii będzie trwało kilka dni, jak braki prądu masz rzadko to nic nie musisz robić.
  • Pomocny post
    Poziom 25  
    Ładowarka "wytrzyma", zresztą trudno w tym UPS-ie mówić o "prostowniku". UPS jest zbudowany w topologii line-interactive.
    Warto podkreślić, że do długotrwałej pracy przystosowane były zasilacze z serii XL, tam producent zabudowywał dużo większe transformatory (prawdopodobnie nie bez przyczyny), oraz inwerter o znacznie większej dopuszczalnej wydajności prądowej.
    Problem może stanowić również duży prąd rozruchu podajnika i spadek napięcia na baterii w czasie rozruchu napędu podajnika.
    Na początek warto wymusić ciągłe chłodzenie, przywrócić ustawienia UPS-a do fabrycznych i obserwować. Czas pełnego ładowania wspomnianej baterii będzie wynosił 30-40 godzin.
  • Poziom 13  
    Na dzień dzisiejszy mam w sumie 4 akumulatory ESP-160 12V połączone szeregowo - równolegle czyli 24V- 320Ah podłączone do tego UPS-a
    Układ pracuje od stycznie 2014, spisuje się dobrze, najdłuższa praca awaryjna to ok 7h podczas której napięcie na baterii spadło do 23V i ponowne ładowanie ok 1 doby
    Podczas pracy buforowej napięcie na baterii wynosi 27,8V, czyli o 0,1V większe niż zaleca producent.
    Dziękuję za pomoc
  • Poziom 25  
    Dziękuję za informację.
    Dodatkowo - napiecie konserwujące (dobrze skontrolować
    "porządnym" miernikiem, nie wskazaniami UPS-a)
    jest moim zdaniem zbyt wysokie - nie powinno przekraczać 27.60V
  • Poziom 13  
    Pomiar napięcia jest dokonywany 2-3x/ tydzień bezpośrednio na baterii miernikiem Metex M-4650CR.
    Napięcie ma wartości 27,75-27,8V.
    Jest wg Twoich zaleceń trochę za duże (0,2V), wg zaleceń producenta baterii - też za duże (o 0,1V).
    Czyli co mam zrobić aby to zmienić?

Pozdrawiam