Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Monitoring naszych instalacji OZE - www.PVmonitor.pl

putas 24 Kwi 2017 14:06 168924 1650
  • #1381 24 Kwi 2017 14:06
    futek2
    Poziom 17  

Witam zainteresowanych tematem.
    Info dla Bukaj_pv taki test bedziesz dlugo robil i bedzie bez efektu.
    Dobrze by bylo zdobyc formowy soft dla tego typu inwertera i po uruchomiu zrobic nasluch tego co wysyla program z PC do inwertera. Bo inwerter jest podporzadkowany i sam nie wysle pierwszy.
    Ja to samo mialem ze swym ES5000 bo nie znalem portu na TCP/IP i jak odczytalem port i ustawilem w ESP8266 to komunikacja sie nawiazala pomiedzy PC a inwerterem
    A potem juz poszlo latwiej bo zrobilem nasluch w obustronach i mialem ramki wysylane z PC i ramki z inwertera co zamiescilem jako fotki aby mogli z tego korzystac inni .
    Jak znasz ramke jaka powiniem wyslac PC do inwertera to uzyj programu hercules_3-2-8.exe masz mozliwosc wysylac i podgladac odpowiedzi jezeli ramka jest wlaciwa.
    A poszukaj w sieci moze ktos zamiescil opis protokolu.

Jest to troche mozolna robota ale daje efekty .

Zycze sukcesow.

Futek2

• Sklep HeluKabel
  • #1382 24 Kwi 2017 16:33
    Uszol 1990
    Poziom 29  

Wszystko jest w pilku readme
    jeśli potrzebujesz pomocy to odezwij się na PW

Windows:
    * install any missing modules if required
    - using ActivePerl Package Manager:
    Start > All Programs > ActivePerl > Perl Package Manager > View > All Packages >
    right click 'AppConfig' > Install
    right click 'Win32-SerialPort' > Install
    File > Run Marked Actions > OK
    File > Exit
    OR
    - manually:
    * check if modules already installed:
    perl -MAppconfig -e "print 'OK'"
    perl -MWin32::SerialPort -e "print 'OK'"
    * install them if not already:
    ppm.bat install AppConfig
    ppm.bat install Win32-SerialPort

Unix/Linux/Other:
    * install any missing modules if required
    - using ActivePerl Package Manager:
    Type 'ppm' on the command line to launch it's GUI eg:
    http://docs.activestate.com/activeperl/5.12/faq/ActivePerl-faq2.html#ppm_gui
    OR
    - manually:
    sudo apt-get install libappconfig-perl
    sudo apt-get install libdevice-serialport-perl

Dzis uruchomiłem sterownik podpięty do instalacji który robi pomiar napięcia / natężenia / temperatury CWU oraz steruje termostat dla grzałki na DC :-) no i oczywiście wysyła dane do PVmonitor.pl

Stronka wygląda tak, a sam sterownik to NodeMCU + ADS1115 (bocznik do pomiaru prądu, dzielnik do pomiaru napięcia i DS18b20 do temperatury, termostat oczywiście na tranzystorze)

Monitoring naszych instalacji OZE - www.PVmonitor.pl

• #1383 28 Kwi 2017 14:39
    amalino
    Poziom 12  

Czy istnieje możliwość dodania do wykresów "Podsumowanie produkcji..." produkcji z poprzednich lat? Byłoby to ciekawe porównanie.
    Rok temu w kwietniu miałem wydajność 120kWh/kWp a w tym tylko 85kWh/kWp

• #1384 29 Kwi 2017 10:45
    futek2
    Poziom 17  

Info dla kol Bukaj_pv udalo mi sie wyszukac firmowy soft do monitoringu Twego inwertera EATON.
    Byc moze Ci to spasuje.
    Napisz jakies info czy sie udalo, bo jest to soft troche zabytkowy

Pliki sa w zalaczeniu i opis.

Byc moze spasuje to do innych typow inveterow. Ja robilem probe z ES5000 to nie pasuje.

Prosze o info.

Futek2

• #1385 29 Kwi 2017 18:38
    nowex
    Poziom 16  

amalino napisał:
    Czy istnieje możliwość dodania do wykresów "Podsumowanie produkcji..." produkcji z poprzednich lat? Byłoby to ciekawe porównanie.
    Rok temu w kwietniu miałem wydajność 120kWh/kWp a w tym tylko 85kWh/kWp

Pomyślimy o rozbudowie panelu ze statystykami.

• #1386 30 Kwi 2017 10:07
    marekj31
    Poziom 18  

Witam mam EATON ISG10-6000 łacze sie do niego przewodem rs 232 programem Watch-SOL .Czy macie już jakieś rozwiązania bezprzewodowe i jak macie to podłączone pod PV monitor ,było by to dobre rozwiązanie bo na stałe nie mam podłączenia przewodowego ,inwerter w innym pomieszczeniu .

• #1387 30 Kwi 2017 14:01
    futek2
    Poziom 17  

Witam
    Odpowiedz dla kol marekj31

Tu masz opisane jak to zrobic tylko zmien RS485 na RS232.
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=16342584#16342584

Jak dziala Ci dobrze program monitorujacy do inwertera EATON ISG10-6000
    Mam prosbe abys go umiescil moze komus sie przyda co posiada taki inwerter lub podobny.

Futek2

• Sklep HeluKabel
  • #1388 30 Kwi 2017 18:18
    marekj31
    Poziom 18  

futek2 czytałem to już wcześniej ,tylko ja raczej tego sam nie wykonam ale chętnie mogę kupić gotowe jak by to ktoś dla mnie zbudował :D .
    Program jest w tej paczce od Uszol 1990 kiedyś mi go już wcześniej udostępnił :D

• #1389 30 Kwi 2017 20:29
    futek2
    Poziom 17  

Witam.
    Info do marekj31 to jak nie kupusz modulu ESP8266 w takiej wersji jak na fotce z tego opisu co czytales to nic sie nie da zrobic.
    To jest serce tego pojektu a reszta to dodatki.
    Jak opanujesz obsluge modulu ESP8266 to reszta juz proste prace.
    Kup wersje taka jak na zdjeci zalaczonym do opisu bo jest latwiej programowac i nie ma potrzebny robic przejsciowki do USB .
    Poprostu laczyc modul przez USB w PC a wczesnij zanstaluje potrzebne steriwniki i pobierz softy i rozpoczynasz zabawe z pierwszym wgraniem programu. Jak Ci wyjdzie to zaczniesz laczyc sie z inwerterem kawalkiem kabelka do RS232 i po chwili masz co chcesz po WIFI.
    Dobrze aby ten program Watch-SOL mial opcje wyboru polaczenia po IP a jak nie to trzeba zainstalowac sterownik portu RS232 na TCP/IP . I to dziala tez bez problemu.
    Zachecem, zakup modul Moduł WIFI ESP8266 NODEmcu V3 arduino wersja jest z portem USB i prace rusza, to nie jest trudne.
    https://static.elektroda.pl/attach/ESP8266-2_2042140.jpg

https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=16342584#16342584

Ja tez zaczynalem nie majac wczesniej zadnego doswiadczenia z ESP8266.

Pozdrawiam.

Futek2

• #1390 30 Kwi 2017 22:25
    marekj31
    Poziom 18  

Czyli kupujemy Moduł WIFI ESP8266 NODEmcu V3 arduino wgrywamy oprogramowanie podpinamy to do wejścia rs232 w inwerterze sieciowym i to jest nasza antena wifi która wysyła sygnał wystarczy go routerem wychwycić i mamy połączenie w odpowiednim oprogramowaniu na kompie .

• #1391 01 Maj 2017 08:41
    futek2
    Poziom 17  

Cd dla marekj31 dokladnie tak jak napisales.
    Ale jest lepiej niz myslisz bo ten modul jak wgrasz ten soft to bedzie samodzielnym AP i nie bedzie potrzeba routera. Bedziesz mogl sobie w pewnym promieniu do inwertera z tym modulem poprawnie skonfigurowanym polaczyc sie nawet ogladac na komorce lub innym komputerze z WIFI swoje parametry zobaczyc po zalogowaniu sie.

Ale tez musisz sobie zakupic Moduł konwrtera RS232 - UART TTL ARDUINO wydatek ok 6 zl co znacznie ulatwi sprawe z polaczeniem modulu ESP8266 do inwertera.
    Fotka jak to wyglada - w zalaczeniu.
    Modul konwertora polaczysz z wyjsciem z inwertera od strony DB9 do RS232 a piny polaczysz z odpowiednimi pinami TX i RX , masa i zasilaniem na ESP8266.
    Wszystko jest dobrze opisane.
    Dobrze by tez bylo rozpoznac w inwerterze jakie masz napiecia zasilajace bo to bedzie potrzebne aby zasilic modul ESP8266. Bo na etapie prob to uzyjesz zasilacz 5V z USB ale na stale to dobrze bylo by to zasilac z inwertera.
    Ja to zrobiem wykorzystujac napiecie 12V+ i za pomoca przetwornicy DC/DC zmieniam na 3.3VDC i zasilam modul ESP8266 .
    Przetwornica ma ta przewage nad stabilizatorami, ze mniej sie ciepla wydziela i daje pelna izolacje napiec tzn nie ma obawy, ze sie cos z sieci 230VAC przedostanie sie na modul.

Mysle, ze jest zrozumiale.

Futek2

• #1392 01 Maj 2017 19:41
    idepopizze
    Poziom 32  

@futek2
    Ta przetwornica 12->3.3 to fajna rzecz tylko jest jeden aspekt techniczny trochę niepewny takiego rozwiązania. ESP8266 pobiera dość dużo prądu jak nadaje, wszystko więc zależy od wydajności źródła tych 12V

• #1393 01 Maj 2017 20:30
    futek2
    Poziom 17  

@ idepopizze
    U mnie pracuje juz ponad 2 miesiace jak tylko zamontowalem w inwerterze jak na zalaczonej fottce i bez problemu.
    Daje ponad 300mA - B1203S/D-1WR2 to do zasilania ESP8266 w zupelnosci wystarcza i to z zapasem.
    To cudo techniki jest napawde male - fotka w zalaczeniu z 12VCD daje ok 3.9VDC i juz wyprostowane i nalezy je podac na pin 1 przy gniezdzie USB na ESP8266 - fotka w zalaczeniu.
    W zalaczeniu rowniez katalog - nazwy sa rozne w zaleznosci od producenta ale minimalne roznice a ceny tez ta co ja zakupilem to 9.60 zl kosztowalo.
    Tego typu przetwornice stosowane sa w roznego rodzaju falownikach i innych urzadzeniach do sterowania silnikami .

Mysle, ze katalog nie klamie jezeli chodzi o parametry.

Futek2

• #1394 02 Maj 2017 12:10
    akrawiec
    Poziom 15  

Witam,
    Nie mogę wejść w ustawienia mojego konta na serwerze http://pvmonitor.pl/index_ustawienia.php
    Na CHOME dostaję komunikat: "Serwer 405068b0.servage-customer.net potrzebował zbyt wiele czasu na odpowiedź." IE też nie może się połączyć.

Proszę o pomoc.

• #1396 02 Maj 2017 17:59
    akrawiec
    Poziom 15  

Na Firefox'ie mam to samo:
    Przekroczono limit czasu połączenia
    Serwer 405068b0.servage-customer.net zbyt długo nie odpowiada.
    ....
    Działa jedynie wpisywanie danych o produkcji na wszystkich przeglądarkach:
    http://pvmonitor.pl/addprodukcja.php

ROZWIAZANE: problem dotyczy połączenia przez mojego dostawcę internetu.
    Połączenie przez LTE działa prawidłowo.

• #1397 07 Maj 2017 14:33
    Jan_Werbinski
    Poziom 32  

Widzę że jest nowa tabelka z miesięcznymi i rocznymi sumami produkcji. Bardzo fajne. pvmonitor.pl się rozwija po cichu i nawet się nie pochwali. :)

• #1398 07 Maj 2017 20:42
    nowex
    Poziom 16  

Dorobiliśmy również obsługę wielu inwerterterów(instalacji) w ramach jednego użytkownika. Doszła nowa zakładka "Suma wszystkich instalacji użytkownika i pozostałe zakładki dla poszczególnych inwerterów, no i wspomniane wcześniej nowe przekrojowe statystyki miesięcznej produkcji. U osób przysyłających sumę produkcji kilku instalacji trzeba będzie wyłączyć przysyłanie sumy i przekonwnertować ich dane. Będziemy sukcesywnie to robić w miarę możliwości przy współpracy z poszczególnymi osobami.

• #1399 08 Maj 2017 18:37
    przemasd
    Poziom 10  

Witam jestem tu od paru miesięcy można powiedzieć nowy Ale widzę postęp na stronie. fajna sprawa nowa tabelka u starszych użytkowników można przejrzyście podglądać produkcję z paru lat porównać przeanalizować. Mam pytanie gdzieś robiło mi się o uszy że trzeba kwartalne produkcję wysyłać do ure. Gościu co wymieniał mi licznik wspomniał coś o tym że teraz automatycznie pge wysyła te informacje

• #1400 08 Maj 2017 19:44
    Tech132
    Poziom 22  

Sprawozdania wysyłają co kwartał tylko firmy ,postument nie wysyła .

• #1402 09 Maj 2017 18:35
    idepopizze
    Poziom 32  

The requested URL was not found on this server.

• #1403 09 Maj 2017 19:00
    Uszol 1990
    Poziom 29  

Coś nie "pykło" miejmy nadzieje, że wróci raz dwa :)

• #1405 11 Maj 2017 11:59
    Bukaj_pv
    Poziom 2  

Witam wszystkich zainteresowanych tematem Eaton’a.
    Od ostatniego wpisu udało mi się nawiązać komunikacje z inwerterem za pomocą zwykłego terminala (wysyłam ramki binarnie). Wiem, jakie ramki wysyłać i jak interpretować ramki, które odsyła inwerter. Jeśli będzie ktoś zainteresowany to to opiszę, choć jest to dostępne w opisie protokołu dla CMS. Nie udało mi się narazie skomunikować z inwerterem programem Watch-SOL i BV Counter. Co nie jest problemem, gdyż docelowo nie miałem ich zamiaru używać.
    Przepiąłem także tak panele, abym mógł podłączyć drugi inwerter (Eaton ISG3O-4600), bo bez napięcia DC, inwerter nie działa i nie komunikuje się z światem po RS-232.
    W najbliższym czasie spróbuje użyć programów udostępnionych przez kol. futek2

Mała ciekawostka, po nawiązaniu połączenia i wysłaniu np. jednej ramki z pytaniem o status (oczywiście inwerter odeśle odpowiedź), gdy nie będziemy wysyłać kolejnych ramek do invertera, to po kilku minutach, należy znowu zacząć od początku, czyli najpierw ramka "reset" ,itd...

• #1406 11 Maj 2017 12:15
    Jan_Werbinski
    Poziom 32  

nowex napisał:
    Dorobiliśmy również obsługę wielu inwerterterów(instalacji) w ramach jednego użytkownika. Doszła nowa zakładka "Suma wszystkich instalacji użytkownika i pozostałe zakład

W jaki sposób wysłać informację ze starszych inwerterów SMA 3300? Mam Webbox i lankontroler z ORNO. Wysyłam na pvmonitor.pl zbiorcze dane z dwóch ORNO zużycie i produkcja. Czy jest prostsze, tańsze rozwiązanie niż osobne ORNO dla każdego inwertera?

• #1407 11 Maj 2017 12:49
    akrawiec
    Poziom 15  

Czy mają jakiś interfejs RS232 albo RS485 lub Ethernet z MODBUS itp...?

• #1408 11 Maj 2017 16:04
    Jan_Werbinski
    Poziom 32  

Bluetooth mają i przez to że złącze jest zajęte nie da się podłączyć RS485. Za to Webbox ma Ethernet.

• #1409 11 Maj 2017 20:27
    akrawiec
    Poziom 15  

Z tego co widzę, Webbox ma FTP PUSH, wiec można to ustawić cykliczne przesyłanie danych o produkcji na serwer ftp.pvmonitor.pl.
    Cytat z dokumentacji:
    9.4 FTP Push Function
    The Sunny WebBox is equipped with an FTP push function. This function means that the
    Sunny WebBox can upload the collected data of your PV plant to an FTP server.

I kontakt administratorem strony - może już znają strukturą danych.

Nie widzę jednak opcji podłączenia licznika zużycia do WebBox'a. To musiałoby być wysyłane osobno :(

Dodano po 13 [minuty]:

Inne rozwiązanie - wymienić moduły BlueTooth na RS485, podpiąć do np. ESP8266 z interfejsem RS485, licznik zużycia z MODBUS tez na tej samej magistrali i z odpowiednim programem na ESP wysyłać dane na PVMONITOR w dogodnej formie (HTTP GET albo FTP).

Dodano po 2 [godziny] 49 [minuty]:

Doczytałem, że WebBox może pełnić funkcję "gateway" miedzy urządzeniem Master i inwerterami przy wykorzystaniu Modbus TCP.
    To nawet sprzętowo uprościłoby rozwiązanie, bo ESP mógłby czytać interesujące nas wartości z inwerterów przez WiFi poprzez WebBox i wybranym sposobem (impulsy albo Modbus RTU) czytać energie zużytą z dodatkowego licznika.
    W takiej konfiguracji potrzebny byłby tylko licznik do pomiaru energii zużytej, ESP i parę elementów za kilka zł.