Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAOIGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Monitoring naszych instalacji OZE - www.PVmonitor.pl

putas 24 Maj 2018 10:46 208131 1933
    Paweł SQ8BWH
    Poziom 13  
    Na 2 liczniki 3.5 roku temu pobierałem z Waszej strony. Mam juz od Ciebie PW.
  • IGE-XAOIGE-XAO
    Komisarz_L
    Poziom 13  
    @ putas
    Witam serdecznie, co z gwiazdkami na stronie głównej PV-monitora. Moja nie działa ad jakiegoś czasu (id 183)
    @SQ8BWH
    Sprawa chyba nie aktualna, bo odezwał się admin PV :)
    kanat
    Poziom 9  
    Witam ponownie.
    Mam pytanie odnośnie licznika.
    U mojego znajomego została założona instalacja 2,8 kw, nie został wymieniony jeszcze licznik na dwukierunkowy. Po włączeniu instalacji licznik się zatrzymuje?
    Jakieś pomysły?
    Pozdrawiam.
  • IGE-XAOIGE-XAO
    Erbit
    Poziom 36  
    kanat napisał:
    ... Po włączeniu instalacji licznik się zatrzymuje?.

Skąd niby mamy wiedzieć, czy licznik u Twojego znajomego się zatrzymuje.
    Komisarz_L
    Poziom 13  
    Licznik analogowy (tarczowy) zatrzymuje się ponieważ jest w nim najprawdopodobniej zamontowana zapadka zapobiegająca cofaniu licznika przez odwrotne podłączenie. Jeżeli energia płynie w kierunku sieci to licznik powinien kręcić się do tyłu. Zapadka temu zapobiega. Ot i cała zagadka.
    futek2
    Poziom 17  
    Witam.
    Jezeli jest to elektroniczny to na 99% to co wyslesz do sieci zostanie zaliczone jak by pobral z sieci.
    Sprawdz czy na liczniku jest taki znaczek - fotka w zalaczeniu Znaczek-1
    Jezeli jest to badz pewny, ze zaliczy to co wyslane jak pobrane czyli zaplacisz za swoje.
    Bo jak jest taki jak fotka w zalaczeniu Znaczek-2
    Jest liczenie osobno tego co wyslasz i co pobierasz.
    Mysle, ze temat jasny.
    Futek2
    kanat
    Poziom 9  
    Licznik jest analogowy podejrzewam że jest jak pisze Komisarz_L .
    A co się dzieje z wyprodukowaną nadwyżką?
    prose
    Poziom 33  
    kanat napisał:
    A co się dzieje z wyprodukowaną nadwyżką?
    Karmisz ZE.:D
    kanat
    Poziom 9  
    Wszystkim wielkie dzięki za odpowiedzi.
    Pozdrawiam.
    Komisarz_L
    Poziom 13  
    Sprawdź czy licznik analogowy kręcąc się do tyłu nie nabija do przodu na liczydle.
    kanat
    Poziom 9  
    Byłem dzisiaj i się przyjrzałem, przy włączonej instalacji tarczka w liczniku stoi nie cofa się i nie dobija kw. Przy większym poborze energii dobiera z sieci.
    przemasd
    Poziom 10  
    Witam, mam pytanie odnośnie licznika

Dotychczas miałem inwerter 1f i licznik 1f. Zmieniłem inwerter na 3f. Czy mogę zastosować 3x licznik 1f i podpiąć je wszystkie do jednego gniazda w lk. Akurat mam jeden licznik 1f więc dokupić będę musiał tylko 1. Narazie mam licznik tylko na 1f i w LK przedstawione z 1000 impulsów na 333. Co powinno dawać przybliżone wartości ale nie zawsze tak jest. Chyba inwerter 3f działa tak jak silnik prąd między gazowy czy jakoś tak.
    Inwerter to SAMIL SILARLAKE i ma wyjście LAN może jest opcja wysyłania na pvmonitor bezpośrednio.
    Pozdrawiam Przemek
    putas
    Specjalista - odnawialne źródła energii
    Nie możesz podłączyć trzech liczników pod jedno wejście w LK, bo jeśli w jednym momencie dwa liczniki podadzą impuls, to LK zliczy to tylko jako jeden impuls. Inaczej mówiąc będziesz gubił Wh :-).
    Trzeba to zrobić inaczej.
    LK obsługuje 4 liczniki.
    Umownie przyjmujemy 3 inwertery i 1 zużycie domu.
    Podłącz liczniki inwerterów pod wejścia INP1-3D
    Ustaw ilość impulsów normalnie na 1000.
    Zmień w linku LK ten fragment
    ....f1=#32....
    na
    ....f1=#41....
    i na stronie głównej LK na dole w linii INPX(41) zaznacz trzy ptaszki (patrz załącznik).

No i podeślij koniecznie do admina co zmieniłeś (moc instalacji, inwerter).
    przemasd
    Poziom 10  
    W tygodniu podejmę decyzję 3x 1f czy 1 3f. Ilość paneli jest taka sama zmieniłem tylko falownik. Na 1f miałem problemy ze zbyt wysokim napięciem AC. Często był błąd o wysokim napięciu sieci. Bez produkcji często przekracza 244V. Sterownik od pieca mi wyświetla błędy o wysokim napięciu w sieci.
    sapcio-2
    Poziom 2  
    Witam. Panowi czy posiadając falownik Fronius Symo 5.0-3-M potrzebuję jakichś dodatkowych urządzeń żeby na pvmonitor.pl pokazywało dane z produkcji energii. Przeczytałem ten temat do strony 27 i z tego co zrozumiałem to powinien wystarczyć falownik z usługą push. Dane są wysyłane na ftp co widać logując sie na serwer, ale nie sa wczytywane na stronie. Możliwe ze musi być jakiś inny format plików?? Ustawiłem tak jak jest w opisie, ale jedynie ręcznie mogę dodać produkcję. Co robię nie tak??
    akrawiec
    Poziom 15  
    Trzeba zgłosić emailem do admina strony pvmonitor.pl
    Ja tak musiałem. Tez nie było widać, choć na serwerze dane były.
    sapcio-2
    Poziom 2  
    Dzięki za szybką odpowiedź. Email poszedł do kolegi putas.
    putas
    Specjalista - odnawialne źródła energii
    Przepraszam, moje przeoczenie.
    Ale już dawno naprawione :-)
    maselko11

Poziom 13  
    Uszol 1990 napisał:
    Witam, czy są pośród nas użytkownicy inwerterów:
    Growatt (model 3000mtl lub podobny)
    Trannergy (model 4000tl lub podobny)
    poszukuję skryptu, programu najlepiej na linuxa lub arduino do odczytu danych po RS232 z tych inwerterów.
    Do growatta mam skrypt - tylko odczyt produkcji jest z rozdzielczością 0.1kWh(załączone zdj) a to trochę mało... Może ma ktoś inny sposób za wyjątkiem licznika energii ?

Witam
    Mam też falownik Growatt model 3000mtl-s z modułem wi-fi i jak na razie śle dane na server growatta możesz się pochwalić jak masz to rozwiązane żeby wysyłać to na stronę pvmonitor bez dodatkowego licznika i lk.
    Pozdrawiam Tomek
    Uszol 1990
    Poziom 29  
    Kolego mam dwa inwertery podpięte po RS232 (+adapter na max232) do OrangePi na którym uruchamiam skrypt który odczytuje dane produkcji z inwerterów i przesyła do pvmonitor.pl Minus mojego rozwiązania to rozdzielczość... niestety Growatt wyświetla produkcję co 0.1kWh - niestety wiąże się to z "schodkowym" wykresem, no ale produkcje jako tako zlicza dobrze. Nieco lepiej ma się Eaton bo 0.01kWh. Gdybyś był zainteresowany skryptem to zapraszam na PW.
    KarasPL
    Poziom 13  
    Panowie, zliczam instalację PV z dwóch inwerterów przez Lan Controler.
    Instaluję teraz pompę ciepła Panasonica. Jak najlepiej zaczytywać informację o zużyciu prądu w rozbiciu na taryfy, oraz innych możliwych parametrach (temperatura, sprawność, itp)?
    206cc
    Poziom 16  
    Witam
    Jaki jest ostatni soft do LK2 dla pvmmonitor-a. U mnie mam w jednym 3.08p a drugim 3.46p. 3.46p nie widzi mi czujnikow DS a 3.08p nie ma oobssługi LA-100p. jest jakiss nowszy soft do obsługi DS i LA-100p
    adamadam2
    Poziom 11  
    Witam,
    czy udało wam się uruchomić "Scheduler". Chodzi mi oto ażeby przełączniki S1...S4 przełączały się o określonych godzinach na pewien czas. Jak to skonfigurować?
    i czy dobrze podłaczam piny do przekaźnika. Trzeba zmienić zasilacz na "mocniejszy" jeżeli chcemy zasilać przekaźniki z tego samego zasilacza?
    smyti
    Poziom 10  
    Od kilku dni są problemy z dostępem do pvmonitor
    adamadam2 wszystko jest opisane w instrukcji.
    maselko11

Poziom 13  
    smyti napisał:
    Od kilku dni są problemy z dostępem do pvmonitor
    adamadam2 wszystko jest opisane w instrukcji.

Witam
    Tez to zauważyłem ale chyba już jest ok.
    adamadam2
    Poziom 11  
    smyti napisał:
    adamadam2 wszystko jest opisane w instrukcji

Praca lk2 po zmianie zasilacza jest stabilniejsza muszę przeprowadzić testy... Może to było to.
    erel
    Poziom 19  
    podłączę się pod ten temat z moim problemem:

o ile zamontowanie podlicznika, który zbiera dane z produkcji inwertera by je wysłać np. na pvmonitor nie stanowiło problemu, o tyle podłączenie licznika zliczającego pobór domu jest niestety problematyczne.
    Z racji rozbudowania mojej instalacji elektrycznej jedyne miejsce by licznik liczył zużycie to rozdzielnia z licznikiem operatora, niestety licznik tam zapięty, pomimo tego że jest jednokierunkowy liczy i sumuje przepływ energii w obie strony
    testowałem różne niskobudżetowe liczniki elektroniczne (bemko, orno itp)
    chociaż na tych licznikach są oznaczone kierunki podłączenia faz, to czy podpinałem zgodnie z nimi czy też odwrotnie, nie miało znaczenia
    Licznik zawsze zlicza łączny przepływ energii bez względu na kierunek podłączenia

czy są może jakieś liczniki, by pomimo tego że prąd popłynie przez nie w obie strony to zliczały przepływ tylko w jednym kierunku?

niestety inne miejsce zapięcia licznika do pomiaru zużycia nie wchodzi w grę, jedyna nadzieja że znajdę taki licznik by mierzył tylko w jedną stronę
    futek2
    Poziom 17  
    Witam.
    Wszystko zalezy jaki jest uzyty scalak w Twym liczniku.
    Ale z tego co wiele licznikow juz rozebralem jak rowniez te do gniazdka, to mozna zrobic tak aby sygnalizowaly kierunek przeplywu pradu lub nawet w zaleznosci od kierunku przeplywu pradu liczyly lub sie zatrzymywaly liczenie.
    Tu masz link jak sie zajolem takim licznikiem do gniazdka.
    Ale zapewne jak bedziesz wiedzial typ uzytego scalaka to w opisie sa podane jego mozliwosci.
    Ponizej link do opisu jak poradzilem sobie z tym co ja mialem.
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=15792589#15792589
    Oczywscie to jest przyklad jak to zrobilem aby uzyc taki licznik do staznika mocy. Obecnie juz uklad nie pracuje a mam sam licznik do gniazdka i sie czasami przydaje jak ktos uruchamia swoja instalacje PV aby zrobic sobie porowanie licznika w inwerterze .
    Oczywiscie sa to pomiary orientacyjne ale nie odbiegaja za wiele od tych z licznika ZE.
    Licze na jakies info i ze zrobisz fotke jaki jest scalak uzyty w Twym liczniku jednofazowym.
    Tu masz troche wiecej szczegolow jak te liczniki i podobne sa budowane i jakie scalaki sa w nich uzyte.
    https://elektronikab2b.pl/technika/1559-nowe-...lady-scalone-ulatwiaja-pomiar-natezenia-pradu

A tu opis jak samemu wykonac i to moze tez byc Ci pomocne.
    https://elportal.pl/pdf/k04/54_04.pdf
    https://elportal.pl/pdf/k04/55_04.pdf

https://ep.com.pl/files/4527.pdf

Pozdrawiam.
    Futek2