Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Farnell IoTFarnell IoT
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Monitoring naszych instalacji OZE - www.PVmonitor.pl

putas 28 Apr 2021 22:18 269700 2239
    przemasd
    Level 11  
    Witam udało mi się wgrać skecz na ESP8266. Połączyłem wszystko z falownikiem. Uzupełniłem dane Klucz API i inne dane w pliku setings ale na pvoutput.org nie dostarczane są dane.
    Czy trzeba jeszcze coś uzupełnić?
    Może numer seryjny czy coś?
    Proszę o pomoc?
    Chętnie udzielę pomocy przy problamach z falownikami Samil
    ESP8266 jest połączone z internetem. Widzę na routerze.
    Na falowniku i na konwerter mruga dioda więc zakładam że Komunikacja jest.
    Poprawność przewodów rs485 sprawdziłem podłączając do konwertera USB/rs485 i łącząc się programem producenta.
    Sprawdzałem na kilku rodzajach ESP8266 i 2 rodzajach konwertera ttl/Rs485

https://youtu.be/-31WPfcS2cU

Sprawdzałem też na modelu SolarRiver 4000TL-D
    Zastanawiam sie czy dioda RX też nie powinna migać.
    Na innej sztuce takiego samego konwertera dioda RX lekko świeci się ciągle a TX zachowuje się tak samo jak na filmie.

Pozdrawiam
  • Farnell IoTFarnell IoT
    cameleon2015
    Level 2  
    Hej, w kodzie widać, że dużo informacji jest wysyłanych na Serial więc proponuję podłączyć ESP na USB z komputera / laptopa i zobaczyć co tam loguje na Serial Monitor.
    cameleon2015
    Level 2  
    Witajcie,

Właśnie podłączyłem swoje panele do PVmonitor i PVoutput ale musiałem trochę powalczyć bo dokumentacja nie zawsze jest jasna a na forum są tylko szczątkowe informacje więc kilka uwag poniżej jak podłączyć się "urządzeniem własnym". Pogrubiłem miejsca na których się sam złapałem. Mam nadzieję, że to zaoszczędzi czasu innym i odpowie na niektóre pytania zadawane w tym wątku.

CEL: logowanie podstawowych parametrów pracy paneli fotowoltaicznych - energię wyprodukowaną i moc chwilową - w serwisach zewnętrznych.

PVmonitor:
    1. Zakładamy konto na PVmonitor https://pvmonitor.pl .
    2. Dodajemy instalację (rodzaj: "fotowoltaiczna", "wysyłka urządzeniem własnym", uzupełniamy pozostałe parametry)
    3. Tutaj pierwsza uwaga, parametry do wysłania (użytkownik "idl", hasło "p", nr instalacji ".x") bierzemy z "edycji" instalacji pod "parametry wysyłki" a nie listy głównej instalacji - ID na liście może być inne niż "idl" w parametrach.
    4. Wysłanie danych to najprościej wykonanie HTTP GET (HTTPS też działa):
    Code:
    http://dane.pvmonitor.pl/pv/get2.php?idl=<uzytkownik>&p=<haslo>&tm=<data>&F1.<nr_instalacji>=<licznik_energii>&F101.<nr_instalacji>=<moc_chwilowa>

gdzie:
    <uzytkownik> - "Użytkownik (idl)" z parametrów wysyłki instalacji
    <haslo> - "Hasło do wysyłki (p)" z parametrów wysyłki instalacji
    <data> - lokalna data z godziną w formacie ISO 8601 "yyyy-MM-dd'T'HH:mm:ss" np. 2021-04-28T18:35:00
    <nr_instalacji> - "Nr instalacji" z parametrów wysyłki instalacji, można pominąć dla jednej instalacji i wysyłać samo np. F1=3456.5 zamiast F1.1=3456.5
    <licznik_energii> - F1 licznik energii całkowitej z inwertera, uwaga: wartość musi być w kWh a nie Wh jak opisane na stronach PVmonitor, wartość po przecinku z kropką np. F1=3456.5
    <moc_chwilowa> - F101 chwilowa moc instalacji w W - ja akurat wysyłam średnią z ostatnich 5 minut ale aktualna wartość też pewnie da radę

kompletny przykład (użytkownik i hasło zmyślone):
    Code:
    http://dane.pvmonitor.pl/pv/get2.php?idl=123456&p=a4gfjrh57ejd&tm=2021-04-28T18:35:00&F1.4=3071.7&F101.4=909

Oczywiście można jeszcze dołączyć dodatkowe informacje, ja np. wysyłam jeszcze chwilową moc z dwóch stringów F211, F213.

5. Uwaga: serwis zawsze zwracał mi "OK" nawet kiedy zrobiłem literówkę i dane nie miały sensu i się nie logowały (mam nadzieję, że to zostanie kiedyś usprawnione)
    6. Wysyłamy z częstotliwością co 5 minut lub rzadziej

Dodatkowe uwagi / niejasności - może ktoś z PVmonitor się wypowie?:
    - <licznik_energii> można też wysyłać na F100 ale nie wiem jaka jest różnica?
    - "Moc chwilowa PV" na wykresie generuje się sama z energii (nie wiem czy można jakoś wyłączyć skoro wysyłam moc chwilową?) - u mnie generuje się niedokładnie (ząbki) bo energia całkowita z inwertera (Growatt) ma zbyt małą dokładność (0.1 kWh) więc skacze co 1.2kW
    - nie wiem czy jest możliwość poprawienia wysłanych już wartości, wysłanie ponowne z tą samą datą nie działa, ja po jakimś czasie wysyłania błędnych danych musiałem stworzyć nową instalację i od zera wysyłać tam poprawne dane

Opis parametrów znalazłem pod adresem (może ktoś zna lepszy?):
    https://pvmonitor.pl/pvmterminal.php#pomiary

PVoutput:
    1. Zakładamy konto na PVoutput https://pvoutput.org . Ustawiamy poprawną strefę czasową (inaczej system może stwierdzić, że nie możesz generować prądu z paneli w nocy).
    2. Dodajemy System (Add System), w Status Interval ustawiamy częstotliwość wysyłania (5 minutes)
    3. Aktywujemy API w Settings: API Access: Enabled, klikamy New Key aby wygenerować API key do wysyłania i zapisujemy Save.
    4. Wysłanie danych to najprościej wykonanie HTTPS GET (można też HTTP):
    Code:
    https://pvoutput.org/service/r2/addstatus.jsp?sid=<system_id>&key=<api_key>&c1=<cumulative_flag>&d=<date>&t=<time>&v1=<energy>&v2=<power>

gdzie:
    <system_id> - numer System Id dodanego System widocznego na końcu w Settings
    <api_key> - wygenerowany API key w Settings
    <cumulative_flag> - wartość 1 oznacza, że dane wyprodukowanej i zużytej (jeśli wysyłąmy) energii są licznikiem całkowitym (lifetime) czy wartością dzienną resetowaną każdego dnia, jeśli wysyłamy dzienne wartości to można wysłać 0 lub pominąć "c1=1", dokładny opis flagi w dokumentacji (https://pvoutput.org/help/api_specification.html#cumulative-energy)
    <date> - data pobrania wartości w formacie yyyymmdd, np. 20210429
    <time> - czas pobrania wartości w formacie HH:mm, np. 10:45
    <energy> - wartość z licznika energi wyprodukowanej całkowitej (lub dziennej, patrz <cumulative_flag>) w jednostce W (czyli inaczej niż w PVmonitor)
    <power> - chwilowa moc paneli w W

kompletny przykład (System Id i API key zmyślone):
    Code:
    https://pvoutput.org/service/r2/addstatus.jsp?sid=12345&key=0bb73eef1178f6071fac373a686de171fa983158&c1=1&d=20210429&t=10:45&v1=3350200&v2=3749

Dodatkowe uwagi:
    - PVoutput zwraca bardzo sensowne błędy (włącznie z "Moon Powered" :D) więc warto sprawdzić czy dostajemy "OK 200: Added Status" w odpowiedzi, czy jakiś błąd
    - wysyłamy z częstotliwością wybraną w System, w dokumentacji jest napisane, że data będzie zaokrąglana względem tego ustawienia
    - wysłanie ponownie danych z tą samą datą aktualizuje poprzednie wartości
    - jeśli komuś zależy na bezpieczeństwie przesyłanych danych i API key to lepiej wysyłać przez HTTPS POST (opisane w dokumentacji)

Dokumentacja:
    https://pvoutput.org/help/api_specification.html#add-status-service

Jak zbudować urządzenie własne to oczywiście inny temat, ja używam ESP8266 zbierające dane z Growatt i wysyłające dane na kolejkę MQTT a potem OpenHab to zbiera i udostępnia lokalnie a reguły wysyłają dane do PVmonitor / PVoutput. Wysyłanie bezpośrednio z ESP8266 nie powinno oczywiście też być problemem.
    JackRze
    Level 6  
    Witam,
    to mój pierwszy post - trafiłem tutaj, szukając możliwości opomiarowania mojej fotowoltaiki (od 08.2020 - 5,25kWp, Sofar) i PC PW(od 02.2021 - Stiebel, 13kW). Do PV mam aplikację solarman, ale chciałbym też sprawdzić pobór mocy przez PC - a widzę fajne wykresy z danymi z PV i zużyciem prądu jednocześnie. Pierwszy raz o tym czytam i nie mam o tym zielonego pojęcia - może mnie nakierujecie, jak w prosty sposób mogę coś takiego zrobić u siebie? Czytam ten wątek ale wielu rzeczy po prostu nie rozumiem.
  • Farnell IoTFarnell IoT
    JackRze
    Level 6  
    dzięki za linka. widzę, że to urządzenie współpracuje z innymi inwerterami (Fronius, Elnix, SolarEdge i Danfoss), ale nie z Sofarem. Czyli muszę szukać innego rozwiązania?
    marekj31
    Level 21  
    Jeżeli nie współpracuje bezpośrednio z twoim inwerterem to wybierz np zestaw podstawowy z odpowiednimi komponentami ,trzeba dołożyć odpowiednie liczniki .
    MichałS
    Level 26  
    JackRze wrote:
    dzięki za linka. widzę, że to urządzenie współpracuje z innymi inwerterami (Fronius, Elnix, SolarEdge i Danfoss), ale nie z Sofarem. Czyli muszę szukać innego rozwiązania?

WW inwertery wysyłają dane o produkcji. Rejestrację zużycia "robi się" przez dodatkowy podlicznik. Poczytaj helpa na stronie PV Monitor.
    JackRze
    Level 6  
    ok, jeżeli dobrze zrozumiałem, trzeba kupić dwa podliczniki - jeden do zliczania wyprodukowanego prądu przez PV i drugi do zliczania prądu pobranego przez PC lub cały dom. Następnie oba te liczniki połączyć z modułem, który prześle dane z obu liczników.
    Czy te liczniki mogę być podłączone do odpowiednich kabli przy rozdzielni, czy muszą być przy PV i PC? tak, żeby to wszystko umieścić w jednym miejscu?
    dprzyb
    Level 20  
    Jak najbardziej mogą być umieszczone w/przy rozdzielnicy
    ACCel
    Level 21  
    ACCel wrote:
    Pod jaki parametr mogę podpiąć zużycie energii czynnej dla poszczególnych faz, widzę że jest Energia Bierna L1-L3, a co zrobić z Energią Czynną L1-L3?

Podbijam. Kto rejestruje zużycie energii na każdej facie osobno?
    JackRze
    Level 6  
    ok, to już coś wiem. Jeżeli chodzi o podłączenie licznika - np do PC - trzeba wypiąć kabel z rozdzielni, podpiąć do licznika i drugim kablem podpiąć licznik z rozdzielnią? czy wystarczy kabel z licznika wpiąć w to samo miejsce w rozdzielni razem z kablem z PC?
    dprzyb
    Level 20  
    No nie wystarczy bo tak będziesz miał to podłączone równolegle a nie szeregowo. A prąd musi przez licznik przepłynąć żeby został przez niego zmierzony.
    Więc musi być rozdzielnica => licznik => PC
    JackRze
    Level 6  
    tak mi się wydawało, ok to muszę jeszcze znaleźć elektryka - sam raczej nie dam rady.
    spróbuję to ogarnąć - który moduł i jakie liczniki wybrać. Widzę zestaw z dwoma licznikami, ale w tym zestawie moduł jest chyba bez wi-fi, a kablem nie dam rady spiąć z routerem.

Dodano po 14 [minuty]:

znalazłem jeszcze na stronie: MODUŁ WYSYŁAJĄCY ODCZYT BEZPOŚREDNIO Z INWERTERÓW (RS485)
    można bezpośrednio podpiąć pod mój inwerter - Sofar. inwerter mam w kotłowni, więc teraz bliższa mi będzie opcja założenia licznika przy PC - w pobliżu tego modułu. dodatkowo ten moduł ma wi-fi, więc ta opcja wydaje się prostsza no i chyba wyjdzie taniej, to trzeba tylko jeden licznik.
    BikeBarian
    Level 23  
    ACCel wrote:
    ACCel wrote:
    Pod jaki parametr mogę podpiąć zużycie energii czynnej dla poszczególnych faz, widzę że jest Energia Bierna L1-L3, a co zrobić z Energią Czynną L1-L3?

Podbijam. Kto rejestruje zużycie energii na każdej facie osobno?

Ja mam juz kupiony pvm terminal i licznik eastron 3F modbus wiec bede mial rejestracje na poszczegolnych fazach. Problem tylko jest taki ze nie mam czasu ani checi zeby zabrac sie za instalacje tego wynalazku.
    wikingpk
    Level 12  
    A brak czasu😭 to chyba każdy pracuś narzeka. Tyle jest do zrobienia.....skąd to znam.
    santino_boticelli
    Level 9  
    Panowie, czy ktoś posiada backup firmware 3.0 .bin do lc2.0 ?
    ?
    kapi4
    Level 8  
    Czy jest możliwość odzyskania danych usunietej instalacji pv monitor?
    kapi4
    Level 8  
    Panie i Panowie! W odniesieniu do mojego wcześniejszego postu informuje że Ekipa z PV MONITOR stanęła na wysokości zadania - odzyskała moje utracone dane i co najważniejsze idealnie mi wszystko skonfigurowała. Podziękowania dla nich!
    wikingpk
    Level 12  
    Witam serdecznie
    Mam problem chciałbym wiedzieć czy dobrze myślę, a może robię jakiś błąd.
    Skonfigurowałem kilka termometrów do LK i jeśli są tylko na jednej (rozgałęziacz) to działają 4 sztuki, na drugim też 4 sztuki.
    Jednak gdy podłączę wszystkie 8 na wszystkich czujniki przechodzą w N/A.
    Podejrzewam , że przy zasilaniu 9V wydajność prądowa dla 4 czujników jest jeszcze ok, a dla większej ilości zbyt słaba(zasilacz dostarczony z zestawem 9V)
    Czy rozwiązaniem będzie podłączenie do zasilacza np 1500mA 24V ? czy trzeba wykonać jakieś zasilanie buforowe tylko dla czujników?
    Proszę o radę.

ps. Coś w tym stylu- [img] Monitoring naszych instalacji OZE - www.PVmonitor.pl [/img]