Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sonel MPI 540Sonel MPI 540
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Monitoring naszych instalacji OZE - www.PVmonitor.pl

17 Sty 2014 13:56 218682 2044
  • Specjalista - odnawialne źródła energii
    jak pewnie czytaliście w innych postach powstała koncepcja usystematyzowania odczytów produkcji z naszych instalacji.
    Było wiele dyskusji, wiele programów, wiele koncepcji.
    Ale dużo pomysłów upadło przez brak możliwości zczytywania danych z inwerterów bez konieczności kupowania różnych dataloggerów, które zwykle kosztują 800-1500 złotych.
    Od jakiegoś czasu podrzuciłem temat kilku osobom biegłym w temacie.
    I są pierwsze bardzo istotne sukcesy.
    Dziś ruszył odczyt on-line danych czytanych bezpośrednio z mojego inwertera przez RS485. Pierwsze próbki odczyt z inwertera. Nie chodzi o to czy ładne, czy brzydkie, czy dużo danych czy mało. Ale o to, że bez datalogerra za kupę kasy. Na razie testowy soft chodzi na terminalu HP (kosz 80-150). Docelowo ma to chodzić na specjalnym małym "ustrojstwie" za jakieś 50-80 złotych (może mniej), które będzie się podłączać bezpośrednio do inwertera i do LAN. Zaleta taka, że będzie brało kilka razy mniej prądu niż najmniejszy komp.
    Jak będzie chodziło kilka testowych instalacji pomyślimy o poważnej stronie tak żeby każdy chętny mógł się dołączyć ze swoją instalacją. Co ważne pokazanie się na naszej stronie nie będzie wykluczać innych serwisów - RS485 może podawać dane w różne miejsca równolegle.
    Co Wy na to?
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Sonel MPI 540Sonel MPI 540
  • Poziom 17  
    Cenna i przydatna inicjatywa, chętnie skorzystam z doświadczeń jak również mogę służyć pomocą, fajna stronka w linku, możesz zdradzić jakieś szczegóły jak ją zrobiłeś, mam też własną instalację fotowoltaiczną, zrobiłem prosty system monitoringu mojego inwertera
  • Poziom 19  
    Jeżeli bycie testerem nie jest zobowiązujące - to chętnie udostępnię moje odczyty pod IP. Ten podgląd wygląda ładnie :)
    Komendy EverSolara znam.
    Piotr.K
    Idea strony będzie taka, żeby podpiąć jak największą ilość chętnych. I nie będzie warunkiem zakup urządzenia. Nie chodzi tu o zrobienie na tym kasy ale o skrzyknięcie wielu osób. Może jak będzie na prawdę dużo osób (ogromna ilość danych w bazach danych) będzie symboliczna zrzutka na hosting. Bo jak będzie kilkaset instalacji może nie wystarczyć standardowy pakiet. Ale nie sądzę żeby szybko to się stało, bo ten który mam jest duży.
    A co do pomocy. Każda para rąk znających się dobrze na php i bazach danych może się przydać. Bo od razu trzeba dobrze zaplanować strukturę strony, a bardziej baz danych, bo chyba trzeba będzie kilka baz ze sobą współpracujących. W odpowiednim momencie poproszę o pomoc.
    A jaki adres strony byście widzieli, oczywiście z wolnych adresów? Czekam na fajne propozycje.
  • Poziom 16  
    Oczywiście kibicuję i jestem zainteresowany, na razie nie pytam o techniczne szczegóły bo w swoim czasie pewnie je podasz. Temat będę śledził i pomogę jak tylko potrafię.
  • Poziom 22  
    Bardzo fajny pomysł, też kibicuję i gdybym był w stanie coś pomóc to dajcie znać. Chętnie też będę wrzucał tam swoje dane. Fajnie by było, gdyby był udostępniony jakiś web-service, do którego w łatwy sposób można by wysyłać jakimś skryptem dane. Trochę mnie martwi użycie flash'a, którego nie lubię, ale rozumiem, że tak było najłatwiej zrobić wykresy.
  • Sonel MPI 540Sonel MPI 540
    Na razie jeszcze nie wiem do końca jak będzie wyglądała strona od strony "bebechów". Ale pomyślimy żeby było OK i żeby można dokładać dane z różnych źródeł.
    A co z propozycjami adresu strony?
    Jakie macie?
  • Poziom 17  
    Hmm... propozycje powiadasz :)
    Może elektropv.pl,...albo uzyskipv.pl, pvstat.pl.. jak szleć to szaleć :P (wszystkie domeny wolne)
    To akurat nie ma większego znaczenia jaki adres, ważniejszy jest wybór serwera.
    Chodzi też o miejsce, bo dla kilku klientów to nie ma znaczenia, ale jak będzie kilkaset i więcej to już będzie trochę "ważyć" zwłaszcza archiwum.
    Na razie, na początku serwis będzie wisiał na wolnych 100GB, bez limitu transferu, max 1GB na bazę. Jak to będzie mało (a nie sądzę, że aż tak szybko) to przerzucę na swój drugi hosting bez żadnych limitów miejsca i transferu.
    Ja myślałem nad adresem pvmonitor.pl, ale faktycznie jest to drugoplanowe.

PS
    Albo od razu powieszę na serwer bez limitów, muszę przemyśleć.
    No, domena www.pvmonitor.pl działa.
    Wisi na serwerze bez limitów.
    Na razie nadal podpięte tylko 2 instalacje, po niedzieli może oda się kilka następnych.
    Będę informował.
    Ile osób zainteresowanych podpięciem się z wynikami do nas ma LK i licznik produkcji po stronie AC z wyjściem impulsowym, najlepiej 1000/1kWh?
    Ma lub może mieć - koszt w sumie jakieś 180-220zł (LK to 120-140zł + najtańszy licznik 60-70zł)
    Pytam bo to chyba najłatwiejsze rozwiązanie. I jest duża dodatkowa funkcjonalność.

Oprócz LK będzie też małe urządzonko dedykowane do tego za ok 50-60zł z portem RS i może z wejściem impulsowym. Trwają nad tym prace.
    Ale pytałem o LK bo wiem, że część osób ma tak podłączone, a LK dodatkowo daje inne fajne i przydatne funkcje.
    Poza tym zapewne oprócz odczytów z LK i naszej "przystawki" udostępnione będzie też wgrywania danych z dowolnych źródeł np. z pliku csv lub jakiegoś innego prostego formatu, tak żeby można było łatwo napisać jakiś skrypt wgrywający dane na serwer.
    Ale nie wszystko na raz.
  • Poziom 17  
    Ja nie posiadam LK ale mam podłączone impulsowe liczniki energii wytwarzanej oraz pobieranej, napisałem programik odczytujący rożne paremtry z falownika i byłbym zainteresowany umieszeniem tego wszystkiego na zewnętrznym serwerku, forma przesyłu danych dowolna mogę pomóc w stworzeniu oprogramownia, konfiguracji serwera itp. mam również mini automatykę do ograniczania wytwarzanej mocy poniżej pobieranej, tak aby nie oddawać zakładowi energii, zrobioną na poczciwym atmega16. Nadmiarem energii grzeję ciepłą wodę użytkową co widać na załączonym wykresiku. (energia grzałki ciepłej wody - pomarańczowy kolor, wywarzana energia -zielony, pobierana - czerwony)
    Monitoring naszych instalacji OZE - www.PVmonitor.pl
    Fajnie.
    LK czy inne tego typu urządzenie to przecież nic innego jak takie "bardzo mini" komputerki - mało miejsca, zero dźwięków i pobór prądu 1-2W, no i w zasadzie zerowe zawieszanie się.
    Ty zapewne cały system monitoringu masz postawiony na zwykłym kompie lub lapku. I bez problemu będziesz mógł eksportować dane do nas.
  • Poziom 17  
    Nie widzę żadnego problemu w karmieniu danymi twojego serwerka. Taki serwer byłby bardzo pomocny w zarażeniu naszą pasją kolejnych wahających się. Jakby obejrzeli efekty działania u sąsiada zapewne zechcieli by mieć coś takiego również u siebie.
    No i kolejny mały sukces.
    Dziś ruszyło wysyłanie danych na nasz serwer z LK, do którego jest podłączony licznik z wyjściem impulsowym (np. Orno 501 lub każdy inny tego typu).
    Wysyłane są 3 parametry (bo więcej nie potrzeba): U paneli, I paneli i wskazania licznika impulsów z licznika kWh.
    Jakby ktoś by chciał testowo się podpiąć ze swoim LK to zapraszam na PW.

Jeśli ktoś może do nas wysłać swoje dane automatycznie co 10 minut w takiej postaci to można podpiąć testowo (też na PW proszę)
    GET /pv/get.php?idl=13&p=xxxxxxxxx&f1=#32&f2=#12&f3=#16
    gdzie
    f1 to wskazania narastające produkcji dziennej wyrażone w Wh (odczyt z licznika impulsów)
    f12 to napięcie paneli
    f16 to prąd paneli
    No i kolejne instalacje się podłączają do nas.
    Dzis kol gregorp6.
    Nastepne w toku.
  • Poziom 24  
    Fajnie to wygląda. Postaram się pod koniec przyszłego tygodnia jakoś wystawić dane żeby tez się podpiąć. Do czwartku mam dużo na głowie i ciężko będzie.

Wykresy fajne, czytelne ;-)

• Poziom 13  
    Jak macie tam jakiś Server FTP to mogę spróbować ze swojego Webboxa wysłać dane w formacie CSV lub XML.
    A czy możesz wysyłać dane co 60s w takiej postaci
    http://IP serwera/pv/get.php?idl={id_licznika}&p={haslo}&f1={e_dzienna}&f2={u_pv}&f3={i_pv}
    id licznika - my nadajemy
    hasło - my nadajemy
    e_dzienna - bieżące narastające odczyty z licznika/inwertera z dokładnością co 1Wh, nie musi się kasować co wieczór.

• Poziom 13  
    putas napisał:
    http://IP serwera/pv/get.php?idl={id_licznika}&p={haslo}&f1={e_dzienna}&f2={u_pv}&f3={i_pv}
    hasło - my nadajemy
    e_dzienna - bieżące narastające odczyty z licznika/inwertera z dokładnością co 1Wh, nie musi się kasować co wieczór.

Nie bardzo widzę takie opcje u siebie na WEBBOXIE jest tylko wysyłka na FTP
    Na ten moment odpada przez FTP. Może kiedyś.
    Teraz musi być "datalogger" (coś w stylu webboxa) np. LK + licznik. Lub inne podobne rozwiązanie, które wyśle dane w odpowiedni sposób na nasz serwer.

Dodano po 1 [godziny] 48 [minuty]:

I kolejna instalacja podpięta pod statystyki.
    Czysty zysk i jego 40kW.

• Poziom 13  
    putas napisał:
    Na ten moment odpada przez FTP. Może kiedyś.
    Teraz musi być "datalogger" (coś w stylu webboxa) np. LK + licznik. Lub inne podobne rozwiązanie, które wyśle dane w odpowiedni sposób na nasz serwer.

Dodano po 1 [godziny] 48 [minuty]:

I kolejna instalacja podpięta pod statystyki.
    Czysty zysk i jego 40kW.

Kolejnego LAN KONTROLERA nie będę kupował i potrzebny by był nowy licznik 3 fazowy bo taki mam inwerter. A czy taki rodzaj pliku CSV jest obsługiwany bo może ręcznie raz na dzień bym to wysyłał a potem bym jakaś regułkę zrobił żeby samo słało.
    A Ty masz licznik zaraz za inwerterem?
    On nie ma wyjścia impulsowego?

• Poziom 13  
    putas napisał:
    A Ty masz licznik zaraz za inwerterem?
    On nie ma wyjścia impulsowego?

Jeżeli chodzi o licznik co ma zakładać zakład to jeszcze nie jest założony więc nie wiem czy ma czy nie wyjście impulsowe.
    Będzie miał na 100% bo to nowe elektroniczne liczniki.
    I na 99,9% udostępnią wyjście impulsowe - sprawdzone.

• Poziom 13  
    putas napisał:
    Będzie miał na 100% bo to nowe elektroniczne liczniki.
    I na 99,9% udostępnią wyjście impulsowe - sprawdzone.

Ok to będę czekał a może coś miedzy czasie Wam się uda ze będzie można po FTP przesłać dane do Was na stronkę.
  • Poziom 16  
    putas napisał:
    hasło - my nadajemy

Jaką wersja Firmoware powinien posiadać LK ?
    Potrzebna wersja 3.19 z poprawionymi kilkoma rzeczami.
    Wszystkim wysyłam na @.

Dodano po 1 [godziny] 11 [minuty]:

I kolejne instalacje podpięte
    rxwx 1.8kW
    czysty_zysk 40kW
    nowex 1.38kW
  • Poziom 22  
    Taka mała korekta, u mnie jest 1,96kWp ;-)