Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Spawarka inverter CEMONT S1600 uszkodzone PCB

idepopizze 17 Sty 2014 14:14 7581 13
  • #1 17 Sty 2014 14:14
    idepopizze
    Poziom 32  

Witam.
    Spawarka stała sobie w garażu i coś ciężkiego na nią spadło.
    Złamana jest płytka drukowana. Brakuje też kilku elementów. Schematu do niej nie znalazłem chociaż są trochę podobne rozwiązania. Poniżej zdjęcia.

Spawarka inverter CEMONT S1600 uszkodzone PCB Spawarka inverter CEMONT S1600 uszkodzone PCB Spawarka inverter CEMONT S1600 uszkodzone PCB Spawarka inverter CEMONT S1600 uszkodzone PCB Spawarka inverter CEMONT S1600 uszkodzone PCB Spawarka inverter CEMONT S1600 uszkodzone PCB Spawarka inverter CEMONT S1600 uszkodzone PCB

Jak widać złamany jest LM339N, uszkodzony jest TL431C, wyrwane jest kilka rezystorów i jakiś element wraz z radiatorem. Najprawdopodobniej stabilizator napięcia - chociaż jeszcze nie prześledziłem schematu po płytce więc to nic pewnego.
    Czy dobra dusza posiadającą tą spawarkę bądź schemat mogłaby mi pomóc z brakującymi elementami:
    1. Brakujący stabilizator bądź tranzystor mocy.
    2. Dwa brakujące rezystory obok złamanego LM339N. Podejrzewam też że będą to jakieś precyzyjne rezystory.
    3 Brakujący element nad LM339N - najprawdopodobniej kondensator bo został ledwie jeden drucik po nóżce.
    Tutaj w kolorowych elipsach miejsca po nich

Czy ta spawarka po wstawieniu brakujących elementów będzie wymagała uruchomienia z pomocą oscyloskopu ? Nie miałem do tej pory do czynienia z SG3525A stąd moje wątpliwości

1 13
  • #2 17 Sty 2014 22:03
    bestler
    Admin DIY, Automatyka

Mógłbyś zrobić zdjęcie całej płyty ? A może i przedniego panelu ? Wydaje mi się na podstawie tego co powyżej, że chyba chyba nigdy nie miałem takiej spawarki.

0
  • #3 17 Sty 2014 23:43
    idepopizze
    Poziom 32  

Całość:
    Spawarka inverter CEMONT S1600 uszkodzone PCB Spawarka inverter CEMONT S1600 uszkodzone PCB

Blok prostownika:
    Spawarka inverter CEMONT S1600 uszkodzone PCB Spawarka inverter CEMONT S1600 uszkodzone PCB Spawarka inverter CEMONT S1600 uszkodzone PCB

Mostek prostowniczy na bocznej ściance ma napis:
    Facon BJ39 933

Czujnik na głównym radiatorze mostka prostowniczego:

Płyta główna:
    Spawarka inverter CEMONT S1600 uszkodzone PCB Spawarka inverter CEMONT S1600 uszkodzone PCB

Poza tym jest jeszcze potencjometr z panelu czołowego i LED

Jeżeli potrzeba dokładniej to mogę coś jeszcze obfocić.

0
  • #4 22 Sty 2014 18:37
    IREK21A
    Poziom 9  

Witam.Jestem nowicjuszem na elektrodzie-proszę o wyrozumiałość.Chętnie pomogę z tą elektroniką,posiadam dwie takie PCB uszkodzone IGBT R2747 w urządzeniu CEMONT TH 1600 i EUROTRONIC TIG 1501(DCI) elektronika taka sama plus HF,sterowanie z panela przedniego.Dysponuję schematem owej pcb w tigu nowszej generacji z mikrokontrolerem.

1
  • #5 23 Sty 2014 01:35
    idepopizze
    Poziom 32  

Dziękuję bardzo za odpowiedź.
    Do tej spawarki znalazłem instrukcje obsługi. Jest tam jednak tylko schemat blokowy.
    Link

Trochę podobny kawałek elektroniki jest w tej spawarce:
    esquemas puma sx 35131
    Link

Ten EUROTRONIC TIG 1501(DCI) to zapewne będzie coś takiego:
    Link
    lub
    Link
    Jeszcze nie sprawdzałem czy wzmacniacze operacyjne pracują tak samo jak w S16000

Jeżeli mogę, to prosiłbym o wyraźne zdjęcie układu LM339N i okolicznych elementów.
    Tam powinny być brakujące 4 elementy które zginęły po złamaniu płytki.
    Na przykładowym zdjęciu całej płyty zaznaczyłem w żóltej ramce interesujący mnie fragment.

Największy problem mam z brakującymi 2 rezystorami
    Gdyby były jakieś problemy z wrzuceniem zdjęcia bądź z plikami to proszę o informację na majl.

0
  • #6 23 Sty 2014 12:40
    bestler
    Admin DIY, Automatyka

Bardzo podobna elektronika jest również w spawarce MAHE i-200. Niestety są niewielkie różnice szczególnie w górnej części, której autor właśnie potrzebuje.

0
  • #7 24 Sty 2014 21:04
    IREK21A
    Poziom 9  

Mam problem jak wysłać foto PCB

0
  • Pomocny post
    #8 24 Sty 2014 21:28
    bestler
    Admin DIY, Automatyka
  • Pomocny post
    #9 24 Sty 2014 21:37
    IREK21A
    Poziom 9  

Spawarka inverter CEMONT S1600 uszkodzone PCB Spawarka inverter CEMONT S1600 uszkodzone PCB Spawarka inverter CEMONT S1600 uszkodzone PCB Spawarka inverter CEMONT S1600 uszkodzone PCB Spawarka inverter CEMONT S1600 uszkodzone PCB

0
  • #10 24 Sty 2014 22:06
    idepopizze
    Poziom 32  

Dziękuję bardzo za pomoc. Teraz będę miał rezystory i rozwiane wątpliwości.
    Tak przy okazji na pierwszy rzut oka to ten ciemny kondensator elektroniczny obok 7815 jest dziwnie spuchnięty.
    Tematu jeszcze nie zamykam, bo może spawarka nie uruchomi się od razu (czego oczywiście bym sobie nie życzył)

0
  • #11 29 Sty 2014 18:41
    IREK21A
    Poziom 9  

Witam.ten kondensator nad LM339N to 100nf/63V.Umieszczę rysunek na kolanie(foto) nie zmieścił się z foto PCB wcześniej.Co niektórych rozbawi!?. Spawarka inverter CEMONT S1600 uszkodzone PCB

0
  • #12 03 Lut 2014 21:29
    idepopizze
    Poziom 32  

Ponieważ zostałem poproszony o trochę więcej informacji w temacie tej spawarki o to one:

Potencjometr z płyty czołowej nie ma zamontowanych na nim dodatkowych elementów. To co może sprawiać takie wrażenie to plastyczna masa. Środkowa nóżka jest w koszulce. Jak widać na fotce potencjometr jest 10k i wg moich pomiarów ma charakterystykę liniową.

Układ wyjściowy jest na pięciu takich tranzystorach:
    Spawarka inverter CEMONT S1600 uszkodzone PCB Spawarka inverter CEMONT S1600 uszkodzone PCB Spawarka inverter CEMONT S1600 uszkodzone PCB

Tranzystory układu wejściowego: (wewnętrzna strona)

(zewnętrzna strona)

Nie mam klucza dynamometrycznego do sprawdzenia momentu dokręcania (siły z jaką przykręcone są śruby), ale we wszystkich trzech radiatorach śruby dokręcone były dość luźno. Nie wiem czy spowodowane jest to pracą układu (grzanie-chłodzenie radiatora) czy jest to ustawienie fabryczne.

IREK21A Czy rezystor 1,58k-1% obok stabilizatora 7815 został odczytany z kodu paskowego czy był zmierzony?

Dodano po 3 [godziny] 53 [minuty]:

Edycja:
    Zajrzałem w schemat Pumy SX35131 i te "pięć wyjściowych tranzystorów" to jednak podwójne diody RURG3020.

0
  • #13 08 Lut 2014 19:40
    IREK21A
    Poziom 9  

Witam.nieobecność spowodowana uszkodzeniem rutera.Kolego "idepopizze"elementy były mierzone w układzie.Sprawdziłem dziś rezystor obok LM 7815 wylutowany jest to 3,3k-1% następny obok 10k-5% i dwa pozostałe to 4,7k-1%.Z mojego foto rzeczywiście trudno odczytać!.Co do tych śrub to ja też byłem zdziwiony, że są luzne!?Jak na profesjonalny sprzęt dystans z PE to niepoważne rozwiązanie.W polskiej ENEL 150 tranzystory mocy przykręcone do radiatora!.W moim cemont th 1600 zapewne to było przyczyną uszkodzenia stopnia mocy bo aż wystrzelił jeden igbt r4727 środkowy.Laminat odkształcony wiadomo temperatura.

0
  • #14 08 Lut 2014 20:32
    idepopizze
    Poziom 32  

Wszystkie śruby na wszystkich radiatorach sprawiały wrażenie przykręconych ręcznie (ręcznie to znaczy mocniej palcami). Jak skończę dokręce to solidniej.

Miałem wątpliwości co do tego 1.58k, bo kolory nie bardzo pasowały. 10k obok po kolorach wyglądał ok. Pewnie niedługo wrzucę tu schemat tej płyty jak skończę poprawki.

Z kupieniem oryginałów igbt R4727 może być problem.

1