Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Prośba o pomoc w pomyśle projektu i realizacji monitoringu osoby chorej (dozór)

adamco 17 Sty 2014 16:23 1689 20
  • #1 17 Sty 2014 16:23
    adamco
    Poziom 6  

Witam
    Borykam się z konstrukcją monitoringu na odległość osoby chorej (matka), która na chwilę obecną potrzebuje dozoru. Jestem jedynym opiekunem i taki monitoring pozwoliłby mi na wypad do żony lub kumpla itp.
    Problemy jakie mnie ograniczają, to kasa (!), internet Areo2, który odłącza się od sieci co godzinę.
    Mój pierwotny zamysł był taki, aby zrobić to na 2-3 kamerkach USB i najtaniej wykorzystać tzw. udostępnianie zdalnego komputera w Windows, ale...
    Potrzebne by było zrobić to tak (by oszczędzić przepustowość Areo2- 512) aby kamera włączała się tylko ta, której czujka została naruszona.
    Są programy, ale za zdalne przesyłanie obrazu trzeba zapłacić :(
    Nie wiem jak to wykonać?

• #2 17 Sty 2014 17:24
    dr.hannibal
    Poziom 22  

Kiedyś spotkałem program który z kamerki internetowej (na USB), robił kamerkę on-line, wystarczało tylko na innym komputerze podłączonym do neta, wpisać odpowiedni adres i był podgląd z tej kamerki. Program był za free i z tego co pamiętam to oferował dość sporo różnych opcji i ustawień, niestety samej nazwy nie pamiętam.

• #3 17 Sty 2014 17:36
    adamco
    Poziom 6  

Zazwyczaj (ja tak spotykałem) wersje free miały tą usługę za wykupienie licencji.
    Mam Ferrero CCTV wer. free (fajny soft) i iSpy, też fajny, ale wykombinować nic nie mogę, bo niektóre funkcje są wyszarzone, co sugeruje, że pewnie trzeba dopłacić, stąd ten pomysł o udostępnianiu zdalnym pulpitu. Obawiam się jednak, że na Aero2 nie będzie się mógł połączyć po przerwaniu połączenia no i to aby kamery włączały się tylko po jednej (z czujek) dla mnie też problem, bo może na zwykłych przekaźnikach to by wypaliło, ale zawsze jest ale...

• #5 17 Sty 2014 18:32
    adamco
    Poziom 6  

Też tak myślę, że kamera GSM to fajny, ale jednak drogi monitoring :(
    A w moim przypadku ok. 2-3 kamer, to robi niemały koszt...

• #6 17 Sty 2014 19:06
    Pawel2420
    Poziom 30  

Czy potrzeba aż tyle kamer ?
    Te kamery jakie wskazałem mają przetworniki rozdzielczości 5Mpx. Pozwala to zrobić zoom 16x bez straty jakości i przesuwać okienko z obrazem (tzw. elektroniczna obrotnica).
    Można tez w nich zastosować szerokokątny obiektyw.

Czy konieczny jest monitoring wizyjny ? Może ten nadzór można zrealizować jakimiś innymi prostszymi metodami ? Są dostępne dość proste urządzenia wykrywające czy dana osoba chodzi, czy leży, gdzie się znajduje, czy wyszła z mieszkania itp.

• #7 17 Sty 2014 19:51
    adamco
    Poziom 6  

Niestety, to jest powodowane tym, że muszę wiedzieć, czy matka która weszła do lazienki wyszła, czy jest problem, dalej, kuchnia i branie leków ja muszę wiedzieć, że matka je wzieła i przedpokój, kto wchodzi do mieszkania.
    Trochę trudne zadanie i dlatego mam problem.
    To jest monitoring co się zowie, Wielki Brat w słusznym celu.
    A że miałem niemiłe niespodzianki wiem czego powinienen oczekiwać...

• #8 17 Sty 2014 19:58
    Pawel2420
    Poziom 30  

Może najprościej będzie założyć klasyczne łącze ADSL w tym mieszkaniu.

• #9 18 Sty 2014 08:10
    adamco
    Poziom 6  

Nie tak do końca, bo stan finansowy spowodował, że już nie ma tel. stacjonarnego a z tego co wiem Neostrada wymaga tej lini.

• #10 18 Sty 2014 09:25
    Pawel2420
    Poziom 30  

Formalnie ma takiego wymogu. Jeśli jednak nie ma telefonu stacjonarnego to opłata jest wyższa.

• #11 18 Sty 2014 09:48
    adamco
    Poziom 6  

:) i znowu kasa, która jest w moim przypadku największym ograniczeniem, eh...
    W sumie gdybym miał kasę, pewnie nie zawracałbym Wam głowy, bo o systemach monitoringu mam jako takie rozeznanie a tak to muszę kombinować.

• #12 18 Sty 2014 10:00
    Pawel2420
    Poziom 30  

Najtańsze będą proste kamery IP np. firmy Foscam. Można w nich włączyć przesyłanie pojedynczych obrazków (np. po wykryciu ruchu) przez FTP na wskazany serwer (może być darmowy). Niestety taka transmisja może następować tylko co 1 min. To rozwiązanie zadziała również przez GSM.

• #13 18 Sty 2014 10:58
    adamco
    Poziom 6  

Wykrywanie ruchu jest realizowane już w sofcie, więc najtańsza, to jednak kamera USB i jest możliwość nawet 7kl/s (pełna wersja np. Ferrero CCTV). Boję się jednak, że po rozłączeniu Areo2, nie będzie możliwości ponownej automatycznej transmisji.
    Myślałem, że można wykorzystać takie małe domowe lampki na PIR, gdzie zamiast żarówki można podłączyć przekaźnik z samopodtrzymaniem, do czasu wykrycia ruchu przez kolejną czujkę, ale tu znowu nie wiem, czy kamera USB "zaloguje" się ponownie, czy na stykach przekaźnika zapiąć napięcie zasilania, czy może właśnie któryś z przewodów sygnałowych (Data1, Data2) i trzymałbym się darmowego udostępnieniu pulpitu (usługa Windows)
    Czyli w obiekcie monitorowanym zostawiam laptopa z podłączonymi kamerami wraz z czujkami i to co wyświetla się na pulpicie tego laptopa mógłbym udostępnić obraz.
    Podobnie może dziać jakiś video komunikator, typu Skype albo video czat z FaceBooka, tylko teraz jak zrealizować przełączanie się tych kamer tak, aby na pulpicie był tylko obraz z aktywnej kamery. Jeśli ktoś wpadnie jak to zrobić będzie to bez wątpienia - najtaniej.

• #14 18 Sty 2014 11:16
    Pawel2420
    Poziom 30  

Napisałeś o kilku kamerach. Założyłem, że mają być one w różnych pomieszczeniach.
    Kamerę USB możesz zamontować jedynie w pobliżu od komputera. Kamery IP mogą być dowolnie daleko.

Obrazu pulpitu Windows nie uda się przesłać przez GSM. Musisz mieć program, który obrazki z kamery prześle np. przez HTTP na serwer. Na tym serwerze musi być prosta strona WWW wyświetlająca zdjęcia przesłane przez kamerę. Nie będzie to działało szybko. Myślę, że w przypadku HSDPA będzie to jedna klatka na 2-3 sekundy.

• #15 18 Sty 2014 11:41
    adamco
    Poziom 6  

No tak, nie napisałem, że mieszkam z matką na 36m2 więc USB do 10m wystarczy i podłączonych do np. 3 wejść w kompie.
    Pulpitu nie chcę wysyłać przez GSM tylko przez Aero2

• #16 18 Sty 2014 16:22
    Pawel2420
    Poziom 30  

adamco napisał:
    No tak, nie napisałem, że mieszkam z matką na 36m2 więc USB do 10m wystarczy i podłączonych do np. 3 wejść w kompie.

Kamera na kablu o długości 10m raczej nie zadziała. Zastosuj jedną kamerę z obrotnicą i funkcją zoom.
    adamco napisał:
    Pulpitu nie chcę wysyłać przez GSM tylko przez Aero2

Aero2 to jest GSM. Nie ma żadnych szans na przesyłanie pulpitu w rozsądnym czasie.

• #17 18 Sty 2014 16:53
    adamco
    Poziom 6  

WOW, no fakt, tak mi tak kamera GSM namąciła, sorry, mój błąd.
    Jednak znajomy mówił mi, że trzeba "zubożyć" kilka parametrów jak ilość wyświetlanych kolorów i o czymś jeszcze mówił.
    A te 10 m nie dałoby rady po sktętce lub przedłużacz aktywny?

A ta kamera z zoomem, to pewnie PTZ i jak tym sterować i czy Areo "pociągnie" to sterowanie? Mógłbym wtedy odpowiednio ustawić lustra, aby widzieć dozownik leków i np. korytarz.

A gdyby wykorzystać komunikator, który ma video rozmowy? Akurat FaceBook automatycznie wznawia mi połączenie, ale ze wznawianiem transmisji jeszcze nie sprawdzałem.

• #18 18 Sty 2014 17:30
    Pawel2420
    Poziom 30  

Przepustowość połączenia GSM jest stosunkowo mała. Jedna klatka obrazu z kamery (np. 640x480 pikseli) zapewne będzie się przesyłała nie mniej niż 2 sekundy.
    Przesłanie obrazu całego pulpitu wraz zawartym na nim obrazem z kamery będzie trwało kilka razy dłużej.
    Nie ma więc szans na płynny obraz. w najlepszym przypadku będziesz mógł zobaczyć ciąg zdjęć wykonanych np. co 2 sek.

• #19 18 Sty 2014 20:16
    adamco
    Poziom 6  

To lipa :(
    Właśnie próbowalem zrobić "telemost" z córką z Poznania, ale Aero2 ma od kilku dni awarię i też nic z tego nie wyszło :(
    A może kolego wiesz o jakiejś fajnej "dziurze" na tanie kamery GSM lub IP? może być używka.

Dodano po 1 [godziny] 44 [minuty]:

Panowie mam wiadomość od moderatora, tylko nie wiem o co chodzi?
    O słowo "dziura"? Czy o temat?
    Sprawa nie jest prosta (dla mnie) dlatego pytam. Gdybym wiedział nie pytałbym na forum.
    Zirytowanych proszę o PW

PS. Już widzę. Sorry za literówkę- misztrzowie polskiej pisowni :)
    PZDR Adam

• Pomocny post
    #20 18 Sty 2014 20:31
    Pawel2420
    Poziom 30  

Moim zdaniem jedynym rozsądnym rozwiązaniem jest założenie łącza ADSL i to takiego pozwalającego wysłać dane z prędkością przynajmniej 1Mbps. Bez niego nie ma sensu wydawać pieniędzy na kamery.

• #21 19 Sty 2014 09:07
    adamco
    Poziom 6  

Widzę, że nie ma drogi na skróty...
    Skoda :( A wydawało mi się, że jestem już tak blisko, eh...
    Dziękuję za pomoc, choć tematu nie zamykam, bo chcę wierzyć, że wszystko może się zdarzyć :)

Miłego dnia dla wszystkich :)

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME