Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak w prosty sposób regulować napięcie prostownika?

rafijozo14 17 Sty 2014 20:40 1719 5
  • #1 17 Sty 2014 20:40
    rafijozo14
    Poziom 6  

Posiadam transformator Unitra TS 20/3/676. Uzyskuje się z niego 22V a ja chciał bym mieć jakieś 15V bez rozwijania uzwojenia wtórnego. Robiłem już parę regulatorów napięcia ale albo nie działały albo zmniejszały prąd który i tak był niski. Regulowało się wtedy zarówno napięcie jak i prąd a ja chciał bym zmniejszyć samo napięcie.

0 5
  • #2 17 Sty 2014 20:44
    Steryd3
    Poziom 32  

Rozumiem, że chodzi o ładowanie akumulatora?? Póki co obowiązuje prawo Ohma:). Jeżeli rezystancja pozostaje bez zmian-a z grubsza można dla tego przypadku tak przyjąć- to zmniejszając napięcie siłą rzeczy prąd zmaleje.

0
  • #3 17 Sty 2014 20:50
    rafijozo14
    Poziom 6  

No do ładowania akumulatora. A nie da się jakoś żeby samo napięcie malało?

0
  • #4 17 Sty 2014 20:57
    Steryd3
    Poziom 32  

No ale jak- z prawem Ohma nie wygramy:) Akumulator w tym wypadku jest odbiornikiem prądu który w pierwszym przybliżeniu można za symulować jako siłę elektromotoryczną i rezystancję wewnętrzną(które to w czasie ładowania i rozładowania oraz długofalowo podczas starzenia zmienią się). Tak więc w jakiejś tam chwili czasu masz określoną rezystancję podłączoną do twojego prostownika. Jeżeli dasz małe napięcie to popłynie mały prąd- duże napięcie duży prąd. Jeżeli przy małym napięciu płynie z jakichś przyczyn większy prąd to znaczy, że masz inne wartości w swoim modelu(akumulator jest bardziej rozładowany). Oczywiście są metody na sterowanie prostownika ale zawsze wiąże się to z jakąś formą regulacji napięcia (albo PWM albo prostownik sterowany na tyrystorach...)

0
  • #5 17 Sty 2014 21:01
    rafijozo14
    Poziom 6  

No dobra, dzięki za pomoc

0
  • #6 17 Sty 2014 21:05
    jarek_lnx
    Poziom 43  

Mam nadzieję że nie próbujesz zrobić z tego ładowarki do akumulatorów samochodowych, ten transformator sie nie nadaje.

0
  Szukaj w 5mln produktów