Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Toshiba 40SL733 - nie działa przetwornica 5V

17 Sty 2014 22:35 2880 10
  • Poziom 32  
    Zasilacz DPS-165CP. Nie działa przetwornica 5V zrobiona na układzie STRA6069. Zasilacz sprawdzany odpięty na stole. Po mostku mam 320V, ale na 5 nóżce STRA mam tylko 1,5V. Układ podmieniłem, transoptor i TL431 podmieniłem. Pozostałe elementy zmierzone, wszystko dobre a przetwornica nie rusza.
    Znalazłem podobny temat ale niestety nie rozwiązany:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2005089.html
    Może ktoś uporał się z tą przetwornica, niby prosty układ a jednak...
  • Poziom 43  
    Jak by było wszystko sprawne, to byś miał odpowiednie napięcie.

Rozwiązanie takie jak w podanym Ci FSP132-3F01, czyli klasyczne?
    Konkretne różnice względem tego schematu podasz, żeby nie trzeba było dopytywać, czy dioda Zenera tam jest na przykład?
  • Poziom 32  
    U mnie jest trochę inaczej.
    Piny:
    1. opór 1,5ohm do masy (poprawiłem) :)
    między 2 i 3 jest zworka
    Zasilanie pin 5 jest z trafka przez 3 równoległe opory 3,3ohm i diodę. Równolegle do zasilania jest elektrolit 47u, diody Zenera nie ma.
    4 do transoptora układ wygląda podobnie jak w Ci FSP132-3F01
  • Poziom 43  
    Zdzichu napisał:
    1. bezpośrednio do masy
    między 2 i 3 jest zworka

Czyli wszystkie 3 nogi na masie?
    Jakoś trudno mi to sobie wyobrazić.
    Szczególnie wobec faktu, że na pin 5 nie przychodzi nic, poza zasilaniem zwrotnym z transformatora.
  • Poziom 32  
    Pomyłka pin 1 jest przez opór 1,5ohm do masy.
    2 i 3 to masa
  • Poziom 43  
    W takim razie sprawdź jeszcze skąd jest zasilanie główne na transformator. Przez osobny prostownik, czy pobierane jest z mostka?
    W tym wypadku start realizowany jest przez pin 7, 8.
    Jeśli nowy układ na pewno jest sprawny, to może coś w pin 4 jednak uszkodzone. Tam jakiś rozbudowany układ, czy tylko transoptor? Jakie masz napięcie?

Coś konkretnego pojawia się na uzwojeniu pomocniczym w chwili startu? Może tylko dioda uszkodzona, choć mierzy się dobrze?
  • Poziom 32  
    Na pinie 2 (zasilanie) układu ssc9502s znalazłem kondensator do masy, miał 100ohm. wymieniłem go na 33n. Napięcie na 5 nóżce STRA wzrosło do 5,9V ale przetwornica dalej się nie uruchamia. Na pinie 4 układ jest bardziej rozbudowany nie tylko transoptor.
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    I co powstrzymuje przed odłączeniem zasilania SSC9502S?
    Czyżby jego wymiana była potrzebna jednak?
  • Poziom 32  
    Próbowałem odpiąć SSC9502S ale nic to nie daje, na 5 STRa napięcie wzrasta o 0,4V a przetwornica 5V dalej nie działa.
  • Poziom 43  
    Kilka elementów i problem.
    1. Czy uruchamiasz przetwornicę bez obciążenia, czy podłączoną do MB? Puść ją na luzie. Na pewno po wtórnej nie ma problemu?
    Ponieważ nie ma czego innego podpieramy się owym FSP132-3F01, a dodatkowo dodaję obrazek z innego zasilacza, w którym jednak sama aplikacja STR-A6069 jest zbliżona do Twojej.
    2. Jesteś pewien tego zakupionego układu?? Znalazłeś coś uszkodzonego, powróć do oryginalnego STR'a.
    Jak jest realizowane zasilanie SSC? Tak samo przez tranzystor, jak na schemacie? Nic innego tam już nie ma?
    3. Pytałem o napięcie na FB. Może jednak coś blokuje dodatkowo pin 4?
    4. Jesteś pewien, że rezystor ograniczenia prądowego (pin 1) jest na pewno dobry?
    5. Na uzwojeniu wtórnym w chwili włączenia coś się pojawia? Bo to 5V to może być zarówno coś z wewnętrznego układu startowego STR, jak i z prostowania impulsów.
    Zachodzi więc pytanie, czy ten scalak w ogóle chce drgnąć, czy jest martwy.
  • Poziom 32  
    Telewizor działa dziękuję za pomoc. Uszkodzony był tranzystor KN4403S przez który zasilane były STR i SSC9502S. Tranzystor na płycie wydawał się dobry, dopiero jak go wylutowałem okazało się ze nie. 5 woltów wystartowało i całe reszta też. Zamykam, pozdrawiam i jeszcze raz dziękuję.