Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Komputer się restartuje i nie chce wystartować z napędów

pinochio 21 Sty 2014 20:10 6198 37
  • #31 21 Sty 2014 20:10
    Robert B
    Poziom 43  

pinochio napisał:
    błędnie w jednym miejscu oznaczone pola złączki RST (na złączce oznaczone jako RESET SW)

No weź... Gdzie tu widzisz błędy? :lol: Oznaczenia są jasne nawet dla średnio zorientowanego w technice człowieka, mającego też śladową znajomość angielskiego.
    RST czyli ReSeT SW = SWitch
    Ponadto przyciski PWR i RST nie mają polaryzacji. Możesz je podłączyć w dowolnym kierunku.
    To na drugim zdjęciu, to podwójny mikroswitch. Nie odlutował się od płyty? Bo z przyciskami panela przedniego nic wspólnego nie ma.

• #32 22 Sty 2014 04:29
    pinochio
    Poziom 11  

Robert B napisał:
    pinochio napisał:
    błędnie w jednym miejscu oznaczone pola złączki RST (na złączce oznaczone jako RESET SW)

No weź... Gdzie tu widzisz błędy? :lol: Oznaczenia są jasne nawet dla średnio zorientowanego w technice człowieka, mającego też śladową znajomość angielskiego.
    RST czyli ReSeT SW = SWitch
    Ponadto przyciski PWR i RST nie mają polaryzacji. Możesz je podłączyć w dowolnym kierunku.

No więc ja jestem średnio zorientowany w technice i tak to sobie mniej więcej tłumaczyłem i dlatego dobrze już dawno, dawno temu popodłączałem na kliku składanych kompach. Teraz nagle trochę zgłupiałem, bo to są jakieś czary mary z tym ostatnim problemem, występującym na dwóch różnych płytach i prawie całkiem innych zestawach.
    Wątpliwości z tłumaczeniem miałem nagle co jedynie do tych dwóch złączek - M/B SW i POWER LED. M/B SW, w manualu oznaczony jest jako PWR_SW_P (Power Switch high reference pull-up to +5V) i PWR_SW_N (Power Switch low reference pull-down to GND), na płycie krótko oznaczone PWSW, z tego to rozumiałem na złączce (M/B SW) tylko Switch.
    Co do POWER LED, w manualu jest opisany jako FP PWR/SLP Description MSG LED pull-up to +5V, na płycie krótko opisane LED, z tego na złączce (POWER LED) zrozumiane jest tylko LED (no ten PWR/SLP daje jeszcze do myślenia) i mają polaryzację oznaczoną. No dobra, z tym nie ma problemu.

Cytat:
    To na drugim zdjęciu, to podwójny mikroswitch. Nie odlutował się od płyty? Bo z przyciskami panela przedniego nic wspólnego nie ma.

Na płycie nie widzę żadnego miejsca, gdzie takie ustrojstwo mogłoby być odlutowane. W miejscowym serwisie powiedziano mi, że to wygląda na zawieruszenie się jakiegoś przełączniczka, używanego przez serwisantów i raczej nie mającego nic wspólnego z płytą.

Komputer się restartuje i nie chce wystartować z napędów Komputer się restartuje i nie chce wystartować z napędów

Można porównać z oryginałem
    875P Neo-FISR (PCB 2.0)
    Zresztą, druga podmieniona płyta, z własnym procesorem i kartą graficzną i kartą pamięci oraz swoim starym odrębnym zasilaczem (na którym przed demontażem chodziła) zachowuje się tak samo i w tym teraz przełożonym, testowanym zestawie jest tylko z tego ostatnio używanego zestawu (od którego zaczęły się kilka dni temu problemy) obudowa i sprawdzany HDD Regeneratorem dysk ATA z czystym systemem XP po formacie. Ta stara płyta przed demontażem przed kilku laty z tej samej obudowy działała bez problemu i z niej na pewno nic takiego samego się nie urwało.

Komputer się restartuje i nie chce wystartować z napędów Komputer się restartuje i nie chce wystartować z napędów

Problem z restartami od okna wyboru trybu uruchomienia Windows XP i niemożnością wystartowania komputera z napędów CD gdy są podłączone dyski ATA (i SATA na tym pierwszym zestawie - 875P Neo-FISR) jest nadal nierozwiązany. Czyżby oba zasilacze?

Dodano po 5 [godziny] 25 [minuty]:

[quote="swiercm"]
    pinochio napisał:

Chcę zobaczyć SMART.

Przeskanowałem dodatkowo ten dysk ATA programem MHDD, jest faktycznie zdrowy.

Komputer się restartuje i nie chce wystartować z napędów

Na tej starej przełożonej płycie z osobnym zestawem, nie szło ustawić w BIOS-ie dwóch napędów jako startujące, jak oba są podłączone, to tylko jeden (Master) jest w opcjach menu wyboru urządzeń do bootowania widoczny (choć w pierwszym menu są oba widoczne). Komputer mogłem przeskanować MHDD startując z CD, jak tylko jeden napęd optyczny był podłączony i to ten nowszy i jeden dysk ATA. Widocznie zasilacz nie wydala (ten mocniejszy 500W Chieftec), jak więcej urządzeń bootujących jest podłączonych, a tym bardziej jak bardziej wymagające.
    Spadki napięć? Muszę spróbować podłączyć zasilacz od komputera córki, na którym formatowałem dysk i wgrywałem nowy system, ale tamten ma złącze ATX 24 piny i chyba nie wejdzie mi do tych płyt, gdzie jest złącze ATX 20 pin. Na tej mocniejszej, którą używałem roboczo, MSI 875P Neo-FISR nie ma miejsca, na tej starej co przełożyłem i testuję obecnie miejsce jest.

• #33 22 Sty 2014 23:09
    pinochio
    Poziom 11  

Rozwiązany!

Naprawiłem, boszsz, banalnie prosta sprawa. Cały czas chodziło mi po głowie, że już ten problem raz przerabiałem, cokolwiek nie robiłem teraz, to miałem deja vu, że już to raz kiedyś robiłem. Nic nie dało przełożenie zasilacza z córki komputera, przede wszystkim złączka ATX 24 nie pasowała, bo musiałem odpinać złącze wiatraka radiatora procesora i procek się grzał i komp tym bardziej nie kończył rozruchu i się restartował.

W końcu wrzucam w google hasło "fixmbr pinochio", trzecia podpowiedź była moim problemem sprzed blisko 4 lat, także przeze mnie rozwiązanym na searchengines. Tym razem było podobnie, problemem okazał się software, a konkretnie skopany Windows, już nie nakładka, a czysty, tyle, że wgrywany był na innym komputerze, a tam system zainstalował inne sterowniki do chipsetu i urządzeń, dlatego po przełożeniu do swojego roboczego komputera z tą czy inną płytą, z tym czy innym zestawem, był konflikt urządzeń i się gryzło. Po początkowych drobnych problemach, zaistniał po formacie i postawieniu systemu na innym komputerze poważniejszy problem.
    Trzeba było na nowo zrobić format i nową instalację, na swoim komputerze. Jeden stary napęd i tak odłączyłem, bo nie działał podczas testów jak trzeba i zgrzytał, w BIOS-ie w menu Boot Device Select ... musiałem ustawić pierwsze bootowanie z CD i wszystkie inne urządzenia wyłączyć wraz z zaznaczeniem dla pozostałych NO. I dopiero wtedy komp wystartował z CD i instalator widział też dysk twardy ATA.

Dziękuję wszystkim mimo wszystko za zainteresowanie i pomoc, temat zamykam

• #34 24 Sty 2014 17:16
    pinochio
    Poziom 11  

swiercm napisał:
    Pierwsze przede wszystkim.
    POST już wypisuje Ci, że masz brak 80-cio żyłowego przewodu połączeniowego ATA66/100. Podmień go na odpowiedni i próbuj jeszcze raz.;)

Nie wiem, czy to info w biosie miało coś wspólnego, ale oprócz problemu softwarowego, związanego z tym jak powyżej napisałem, że format dysku i nowa instalacja były przeprowadzone na innym komputerze i z powodu złych sterowników system nie chciał wystartować, to drugi problem niemożności wystartowania komputera z napędów CD okazał się być związany z tym, że oba moje napędy są widocznie częściowo uszkodzone. Po naprawie systemu, nowej instalacji przeprowadzonej w opisany wyżej sposób na moim komputerze roboczym, system się teraz uruchamia i komputer działa raczej normalnie (wczoraj mi się raz zawiesił), ale problem ze startowaniem z płytek CD nadal istnieje. Taśmy WSZYSTKIE okazały się dobre, to napędy optyczne są uszkodzone. Przełożyłem odtwarzacz DVD z córki komputera i zarówno na jej jak i na moich innych taśmach mogłem komputer wystartować z CD nie grzebiąc specjalnie w BIOS-ie i nie wyłączając pozostałych urządzeń.

• #35 26 Sty 2014 14:21
    Krzycho92
    Poziom 18  

Sprawdzałeś czy Twój napęd działa na innym komputerze, ewentualnie czy można z niego coś zabootować?

• #36 26 Sty 2014 15:19
    pinochio
    Poziom 11  

Krzycho92 napisał:
    Sprawdzałeś czy Twój napęd działa na innym komputerze, ewentualnie czy można z niego coś zabootować?

Nie, nie sprawdzałem tych moich napędów na innym komputerze. Mam dwa, jeden stary Samsunga (odłączyłem go teraz całkowicie) i drugi napęd z nagrywarką LG HL-DT-ST DVD-RAM GH22LP20 (ten ma chyba ze cztery lata) i oba nie chcą bootować, jak nie wyłączę innych urządzeń w BIOS-ie w menu Boot Device Select ... Jak wyłączę wszystkie urządzenia, także te jako pozostałe i ustawię któryś z tych napędów tylko jako jedyne bootujące, to wtedy mogę z tego pojedynczego bootować. Dziwna sprawa, bo także z pendrive'a nie mogę tak łatwo bootować, muszę też wszystkie inne i pozostałe urządzenia w BIOS-e wyłączyć jako bootujące i klika razy próbować restartować komputer, żeby mi pendrive'a zobaczył i żebym mógł z niego wystartować.

Ale córki napęd tak jak pisałem mi bootuje bez problemu i bez grzebania w BIOS-ie, spróbuję w takim razie ten mój jeden napęd LG u niej przetestować. Ale podejrzewam, że to jest już wina mojego starego sprzętu i wcześniejszego podkręcania procesora, pewno się już powoli sypie. Teraz póki co komputer działa dobrze, właśnie z niego piszę. Co jakiś czas jednak mi się coś w nim wysypuje, ostatnio robiłem formata na nim chyba ze cztery lata temu, to dość długi okres zważywszy na to, że cuda na tym komputerze robiłem i sam go składałem przed kilku laty z podzespołów kupowanych na allegro i niemieckim ebayu. Miał mi służyć do przechwytywania filmów VHS, ze względu na kartę graficzną z VIVO i Windows XP dobrze współpracujący z VirtualDub-em.

Jest jakiś dobry program do przetestowania procesora?

• #37 26 Sty 2014 20:56
    Krzycho92
    Poziom 18  

pinochio napisał:
    Jest jakiś dobry program do przetestowania procesora?

3D Marki, Prime95, OCCT

• #38 12 Maj 2014 10:00
    pinochio
    Poziom 11  

Temat zamykam, rozwiązanie opisałem wyżej w poście nr 33.