Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Szafy Rack
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Komputer się restartuje i nie chce wystartować z napędów

17 Sty 2014 22:49 6525 37
  • Poziom 11  
    Mam taki problem, komputer z Windows XP mi nagle zaczął się zawieszać, a potem już tylko restartować. Potem doszedł problem, albo wcześniej go nie zauważyłem, że nie chce mi wystartować z napędów, chociaż je w BIOS-ie widzi i ustawiane są jako pierwsze. Robiłem różne cuda, przeskanowałem dysk ATA z tym systemem Win XP gdzie wynikał problem HDD Regeneratorem, nie było bad sektorów, zrobiłem format dysku na innym komputerze, zainstalowałem system od nowa i tam działa i to wraz z drugim dyskiem SATA i tam startuje zarówno Win XP z tego dysku ATA, jak i Debian z dysku SATA. Przekładam oba dyski do swojego komputera i na początek Windows się już uruchamiał (ostatnio ten stary już nie wstawał), ale podczas instalacji nowych sterowników już komputer zaczął się restartować, a teraz tylko dochodzi do czarnego okna wyboru trybu uruchomienia i z żadnego nie chce się już uruchomić, tylko po wyborze restartuje.
    Sprawdzałem wcześniej inną kartę graficzną, problem istniał, zatem karta raczej odpada, mierzyłem napięcia na zasilaczu i patrzyłem w BIOS-ie, zasilacz raczej odpada. Karty pamięci są mocne i to aż trzy, więc chyba też raczej odpadają, więc pozostaje jakby procesor lub płyta główna.

Jak sprawdzić, co jest wadliwe w tym komputerze? Z Linuxa on startował, choć też zaczął po dłuższym czasie nagle się zawieszać, czego wcześniej nie było, teraz mam GRUBa wywalonego z MBR i nie mogę uruchomić tego drugiego dysku SATA.
    Płyta główna to 875P Neo-FISR (PCB 2.0), a procesor IP4 3400 MHz (kiedyś go lekko podkręcałem, a ostatecznie chodził na ustawieniach High Performance z BIOSu).
    Może BIOS jakoś szwankuje, a nie mogę nawet na nowo BIOSu wgrać, bo zdaje się, że i napęd dyskietek uwaliłem, bo podczas podpinania molexa przy podłączonym komputerze coś strzeliło iskrą i go wymontowałem, bo jak był podpięty, to w ogóle nie startował komputer.

Kondensatory ani w zasilaczu ani na płycie nie są spuchnięte.
    Doradźcie coś, co może być problemem z tym komputerem i jak to zdiagnozować?
  • Szafy Rack
  • Pomocny post
    Poziom 19  
    Resetowałeś bios zworką CMOS lub przez wyjęcie baterii? Jeśli chcesz updatować BIOS, to próbuj przez pendrive, tylko w biosie ustaw bootowanie z pendrive i zrób bootowalnego pendrive, by potem wgrać pliki biosu na niego.
    Tutaj pliki biosu http://www.msi.com/product/mb/875P-Neo-FISR--PCB-2-0-.html#/?div=BIOS
    Poradnik jak flashować bios MSI http://www.youtube.com/watch?v=U8IBbrYq61E
    Tworzenie bootwalnego pendrive http://www.youtube.com/watch?v=281igFanWj0

Lecz jeśli uszkodziłeś napęd dyskietek, to mogłeś przy okazji uszkodzić coś jeszcze, że teraz napędy nie bootują.
  • Szafy Rack
  • Poziom 28  
    pinochio napisał:
    Karty pamięci są mocne i to aż trzy, więc chyba też raczej odpadają,

:?:

Każdy RAM z osobna sprawdź Memtest-em.
  • Poziom 11  
    Dzięki na razie. Właśnie szukałem, jak przeprowadzić fixmbr, bo może tego sektora mi nie sformatował Windows podczas nowej instalacji na nowym komputerze. Jak startuję ten SATA jako pierwszy, na którym jest Linux, to mam info:
    "error: no such partition Entering rescue mode…grub rescue".
    GRUB był chyba zainstalowany na tym ATA, co mi wyraźnie szwankuje, a na tym SATA mam Debiana i skopiowane na wolnej przestrzeni NTFS (dysk D:..) swoje wszystkie ważne dane za pomocą tego Linuxa na tym innym komputerze. Chciałem zainstalować teraz ewentualnie GRUBA na nowo przy pomocy UNetbootin, ale nie wiem, jak się do tego zabrać. Plik z BIOS-em mam też na tym drugim dysku twardym i jak komputer się uruchamiał, to był on widziany jako D:. Kiedyś uaktualniałem do najnowszej wersji, ale szło niby tylko przy pomocy dyskietki floopy i przytrzymywaniu jakiegoś klawisza...
    Ten napęd floopy jeśli uwaliłem, to już po tym, jak miałem problemy z wystartowaniem komputera z CD i po tym, jak się zaczął psuć z restartami włącznie. Zaraz spróbuję, czy mi wystartuje z bootowalnego pendriva.
  • Poziom 43  
    pinochio napisał:
    mierzyłem napięcia na zasilaczu

pinochio napisał:

A marka i model tego zasilacza to tajemnica państwowa?
  • Poziom 11  
    Zasilacz Chieftec, model: GPS-500AB A
    Napięcia jakie mierzyłem na molexach przy uruchomionym w stanie spoczynku komputerze to:
    5V - 5,05 do 5,07 w BIOS-ie stoi naprzemiennie 5,030 i 5,003
    12V - 11,90 do 11,96 w BIOS-ie stoi naprzemiennie 11,906 i 11,968
    3,3V - 3,37 (przy nie uruchomionym komputerze) w BIOS-ie stoi naprzemiennie 3,248 i 3,264
    żółty z czerwonym pokazują 6,99V
  • Moderator na urlopie...
    pinochio napisał:
    Robiłem różne cuda, przeskanowałem dysk ATA z tym systemem Win XP gdzie wynikał problem HDD Regeneratorem

Błąd jak nie wiem. Bardzo szkodliwy program.

ściągnij MHDD z wersji bootowalnej i wystartuj z niego PC. Wrzuć SMART dysku.

Robert B napisał:
    pinochio napisał:
    mierzyłem napięcia na zasilaczu

pinochio napisał:

A marka i model tego zasilacza to tajemnica państwowa?

Nie jest tajemnicą, że zapewne niezbyt dobrej jakości... sądząc po skutkach.;)

Dodano po 1 [minuty]:

pinochio napisał:
    5V - 5,05 do 5,07 w BIOS-ie stoi naprzemiennie 5,030 i 5,003
    12V - 11,90 do 11,96 w BIOS-ie stoi naprzemiennie 11,906 i 11,968
    3,3V - 3,37 w BIOS-ie stoi naprzemiennie 3,248 i 3,264
    żółty z czerwonym pokazują 6,99V

Zmierz jeszcze +5V SB (+5VCCH - filoletowy+masa)
  • Poziom 11  
    +5 USB - w BIOS-ie pokazywał mi 4,933V.
    pinochio napisał:
    Zasilacz Chieftec, model: GPS-500AB A

Zatem:
    swiercm napisał:

pinochio napisał:
    Robiłem różne cuda, przeskanowałem dysk ATA z tym systemem Win XP gdzie wynikał problem HDD Regeneratorem

Podejrzewam dobił dysk.
  • Poziom 11  
    swiercm napisał:
    pinochio napisał:

Widziałem w googlach Link do tego forum, gdzie ktoś już właśnie zadał pytanie, dlaczego HDD Regenerator miałby być zły, a ktoś go ochrzaniał, żeby nie pisał szkodliwych tekstów i też reklamowano tamże tylko ten MHDD.
    Ja tylko skanowałem (bez opcji naprawy) i to już po awarii i przed formatem. Po formacie mój dysk ATA chodził bardzo dobrze na drugim komputerze.
  • Poziom 28  
    swiercm napisał:
    Podejrzewam dobił dysk.

Tylko, że nie było bad sektorów! :?:
    pinochio napisał:
    Robiłem różne cuda, przeskanowałem dysk ATA z tym systemem Win XP gdzie wynikał problem HDD Regeneratorem, nie było bad sektorów, zrobiłem format dysku na innym komputerze,
  • Poziom 11  
    melanchel napisał:
    pinochio napisał:
    Karty pamięci są mocne i to aż trzy, więc chyba też raczej odpadają,

:?:

Każdy RAM z osobna sprawdź Memtest-em.

Jak komputer się restartuje i nie startuje z CD?
    Żeby uprzedzić inne pytania, radiator i procesor czyściłem ze starej pasty i nałożyłem nową.
    pinochio napisał:
    radiator i procesor czyściłem ze starej pasty i nałożyłem nową.

Daj temperatury z BIOSu.

pinochio napisał:
    dlaczego HDD Regenerator miałby być zły

Zamiast naprawiać - dobija dyski. Sam uwaliłem swego czasu Maxtor'a, gdzie z 2 BS powstało 224.;) Nie polecam!

melanchel napisał:
    swiercm napisał:
    Podejrzewam dobił dysk.

Tylko, że nie było bad sektorów!

Chcę zobaczyć SMART.

Dodano po 59 [sekundy]:

pinochio napisał:

Nie interesuje mnie BIOS i pomiar napięć.
    Interesuje mnie pomiar napięć multimetrem.;)
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1199202.html
  • Poziom 11  
    swiercm napisał:
    pinochio napisał:
    radiator i procesor czyściłem ze starej pasty i nałożyłem nową.

Daj temperatury z BIOSu.

CPU Temperature - 42°C
    System Temperature - 31°C

Cytat:

Chcę zobaczyć SMART.

Na razie nie wiem, jak się do tego dobrać.

Cytat:
    pinochio napisał:

Nie interesuje mnie BIOS i pomiar napięć.
    Interesuje mnie pomiar napięć multimetrem.;)
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1199202.html

Powoli, mam całą noc przed sobą i to kolejną...
    Z pendrive'a mi komputer też nie bootuje! Utworzyłem bootowalny obraz *.ISO Windowsa, ustawiłem pena w BIOS-ie jako pierwszy i nic nie bootuje!

EDIT:
    na gnieździe +5V USB jest przy włączonym komputerze +5,10V/5,11V
    .

Zasilacz jest mało podejrzany, bo jak mi dwa dni temu na początku zaczęły się problemy z restartami, to zmieniałem na słabszy "no name" czy zdaje się Take zasilacz z zdemontowanego starego komputera, ale na pewno sprawny.
    Jak się dostać do BIOSU, żeby na nowo BIOS wgrać?
  • Poziom 43  
    swiercm napisał:
    Chcę zobaczyć SMART.

pinochio napisał:
    Na razie nie wiem, jak się do tego dobrać.

Do Google ani szukajki Elektrody też nie? Tak trudno wpisać dwa słowa: SMART dysku?
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1467175.html
  • Poziom 11  
    A więc tak, udało mi się wystartować napędy, startują dopiero, jak odłączę wszystkie dyski twarde. Wtedy nawet z USB można wystartować komputer, ale nic z tym nie można zrobić, bo dyski są odłączone. BIOS wygląda na nieuszkodzony, bo po resecie zworką wyskakuje strona konfiguracji BIOS American Megatrends Inc. AMI. coś tam i jest stale ta najnowsza wersja. Zresztą, po ustawieniu BIOSu i wciśnięciu po starcie komputera klawisza F11 wyskakuje jakaś plansza z napisem "energy ally starting flash recovery..." i nie bardzo wiem co z tym zrobić, bo to chyba tylko z dysku floppy chce flashować, a ten jest ewidentnie uszkodzony. Przełożyłem dysk floppy do innego komputera i cały czas świeci zielona dioda, obojętnie, jak podepnę taśmę i w komputerze dysku nie widać, choć w BIOS-ie są włączane i ustawiane na zmianę jako pierwsze. Sprawdzałem na dwóch taśmach.

Miałem jeszcze stare dyski CD z Memtest86+ v.3.5 i v.4.0, puściłem tę nowszą i pokazuje mi cały czas errory. Nie wiem, czym to jest spowodowane, czy może dzieje się tak dlatego, że nie ma podpiętych dysków twardych? Wyświetla się Settings: RAM: Single Chanel, mimo, że mam wpięte 3 kości. Spróbuję może pojedynczo je przetestować, ale czy to działa bez dysków twardych?

Bateryjka od CMOS ma 2,65V i raczej ustawień nie gubi BIOS, czyżby wszystkie trzy kości mi poszły i gubią ustawienia BIOSu lub nie wydalają jak są dyski podpięte?
  • Poziom 43  
    pinochio napisał:
    Bateryjka od CMOS ma 2,65V

Ma mieć 3V. Wymień.
    pinochio napisał:
    czy to działa bez dysków twardych?

Memtest nie ma nic do dysków. Może ich nie być.
  • Poziom 11  
    A więc tak, jedna pamięć jest całkowicie walnięta, errory szaleją jak zwariowane, przetestowałem w zestawie i osobno w dwóch slotach. Dwie pozostałe pamięci są dobre, po dwa przebiegi zrobiłem osobno i jeden razem. Pamięci jakie mam to G.SKIL F1-4000USU2-2GBHZ 1GBDDR PC 4000. Komputer zresetowałem zworką i po podłączeniu dysków, nadal nie startuje z CD i nadal dochodzi tylko do czarnego ekranu wyboru rozruchu systemu. Może po screenach ktoś coś doradzi, czy tam coś należy pozmieniać, w ustawieniach pamięci, procesora itd?

Komputer się restartuje i nie chce wystartować z napędów Komputer się restartuje i nie chce wystartować z napędów Komputer się restartuje i nie chce wystartować z napędów Komputer się restartuje i nie chce wystartować z napędów Komputer się restartuje i nie chce wystartować z napędów Komputer się restartuje i nie chce wystartować z napędów Komputer się restartuje i nie chce wystartować z napędów Komputer się restartuje i nie chce wystartować z napędów Komputer się restartuje i nie chce wystartować z napędów Komputer się restartuje i nie chce wystartować z napędów
  • Poziom 43  
    swiercm napisał:
    Pierwsze przede wszystkim.

pinochio napisał:
    Bateryjka od CMOS ma 2,65V i raczej ustawień nie gubi BIOS

A widzisz komunikat "CMOS Settings wrong"?
    To właśnie ta wspaniała bateria 2,6V.
    Ponadto:
    Włącz SMART.
    Włącz IDE Busmaster.
    Włącz USB Device Legacy Support.
  • Poziom 11  
    To najprawdopodobniej chodzi o przewód do dysku SATA. Po resecie zworką BIOS-u są przywrócone ustawienia domyślne i dyski SATA są wyłączone, ten pierwszy screen był zrobiony właśnie po resecie BIOS-u. BIOS odczytał dysk, ale stwierdził, że jest nie włączony? Wcisnąłem zgodnie z zaleceniem klawisz F1 i zmieniłem ustawienia na S-ATA Keep Enabled i się podświetliły także te dwa ostatnie ustawienia jak na screenie. Nie wiem, czy tak się ustawia w BIOSie dołączenie dysku SATA.
    Komputer się restartuje i nie chce wystartować z napędów Komputer się restartuje i nie chce wystartować z napędów
    Dołączam jeszcze napięcia procesora itp.
    Robert B napisał:

swiercm napisał:
    Pierwsze przede wszystkim.

pinochio napisał:
    Bateryjka od CMOS ma 2,65V i raczej ustawień nie gubi BIOS

A widzisz komunikat "CMOS Settings wrong"?
    To właśnie ta wspaniała bateria 2,6V.
    Ponadto:
    Włącz SMART.
    Włącz IDE Busmaster.
    Włącz USB Device Legacy Support.

Widzę.
    Najpierw bateria i taśma, potem ustawienia BIOS.

Dodano po 1 [minuty]:

pinochio napisał:
    To najprawdopodobniej chodzi o przewód do dysku SATA. Po resecie zworką BIOS-u są przywrócone ustawienia domyślne i dyski SATA są wyłączone, ten pierwszy screen był zrobiony właśnie po resecie BIOS-u. BIOS odczytał dysk, ale stwierdził, że jest nie włączony? Wcisnąłem zgodnie z zaleceniem klawisz F1 i zmieniłem ustawienia na S-ATA Keep Enabled i się podświetliły także te dwa ostatnie ustawienia jak na screenie. Nie wiem, czy tak się ustawia w BIOSie dołączenie dysku SATA.

Dołączam jeszcze napięcia procesora itp.

Wszystkie napędy są SATA?
  • Poziom 11  
    swiercm napisał:

Wszystkie napędy są SATA?

Przeczytaj pierwszy post. Dysk najbardziej zawalający z Windowsem XP jest ATA i tam podmieniałem już taśmę, zresztą na tej taśmie co teraz był formatowany na innym komputerze i instalowany na nowo system i tam chodził. BIOS po resecie ma ustawienia domyślne tylko na dyski ATA i dysk (miałem tu na myśli ten S-ATA, coś tu namieszałem) wyłapał (wcale tego S-ATA nie wyłapał, bo domyślnie był wyłączony), a włączenia nie (zobacz trzeci screen - Third IDE Master). Dopiero jak zmieniłem ustawienia, to jest on już czytany i tam występuje. Ten pierwszy ekran wyświetla się tylko po resecie zworką lub bateryjką BIOSu. Wypowiedź edytowana, bo namieszałem.

Edit:

Zaraz, zaraz, te ostrzeżenie dotyczy tego dysku Pri Master? To jest ten ATA! Jakby tej taśmy BIOS nie czytał czy dysk traktował jako wyłączony, to by nie dochodził Windows XP do czarnego ekranu wyboru rozruchu systemu?

Przetestowałem na dwóch taśmach, jako Master i jako Slave, coś z tym wejściem jest na rzeczy, ale to nie taśmy, a raczej płyta jest uszkodzona, albo jest gdzieś zwarcie, albo może (?) BIOS jest uszkodzony. Odpiąłem dysk ATA i zostawiłem tylko S-ATA, zresetowałem zworką BIOS i już tego napisu przy pierwszym ekranie "Ultra DMA Mode-5 S.M.A.R.T. Capable but Disabled" nie wyświetla (teraz jest dla mnie logiczne), ale nadal nie można wystartować komputera z napędów CD i pendrive'a, jak jest dysk twardy podłączony i nie wyłączony w BIOS-ie. Jak odłączę dyski i w BIOS-ie wyłączę bootowanie innych urządzeń, to tylko wtedy mogę kompa wystartować z CD. Bateryjka CMOS tu nie wiele raczej zmieni, bo kiedyś miałem całkiem wyczerpaną i tylko czas musiałem za każdym razem ustawiać po odłączeniu zasilania.
    Widocznie błąd ten dotyczący błędnego podłączenia/połączenia dysku ATA rzutuje także na inne urządzenia bootujące, w każdym bądź razie koreluje z tym.
    Spróbuję jeszcze od kogoś pożyczyć napęd na dyskietki floppy i wgrać na nowo BIOS, przy pomocy zmiany nazwy BIOS-u na AMIBOT.ROM i przytrzymaniu podczas uruchomienia komputera klawiszy CTRL i HOME. Jak to nic nie da, to płyta ląduje na szrot. Może ma ktoś jeszcze jakieś pomysły, jak tą płytę przetestować i ewentualnie naprawić?
  • Poziom 11  
    Krzycho92 napisał:
    Jeśli chcesz updatować BIOS, to próbuj przez pendrive, tylko w biosie ustaw bootowanie z pendrive i zrób bootowalnego pendrive, by potem wgrać pliki biosu na niego.
    Tutaj pliki biosu http://www.msi.com/product/mb/875P-Neo-FISR--PCB-2-0-.html#/?div=BIOS
    Poradnik jak flashować bios MSI http://www.youtube.com/watch?v=U8IBbrYq61E
    Tworzenie bootwalnego pendrive http://www.youtube.com/watch?v=281igFanWj0

Dzięki za poradę i nakierowanie mnie. Niestety, link do tworzenia bootowalnego pendrive'a jest poradą do wgrywania systemu, a to nie to samo i nie działa do wgrywania BIOS-u... Poradnik jak flashować BIOS był też bardzo pomocny.
    Poszukałam, pokombinowałem i udało mi się sflashować BIOS za pomocą pendrive'a i utworzyłem nawet poradnik, a nawet dwa, jak to zrobić.

Niestety, pomimo, że BIOS wgrał się bez problemu, nie pomogło to na moje bolączki. Wymieniłem też bateryjkę do CMOS na nową (nowa ma 3,22V) i nic to nie zmieniło, nawet napis w POST "CMOS Settings Wrong" jest ten sam (zobacz w poradniku o flashowaniu biosu), więc problem jest w czym innym. Tu faktycznie może jednak zasilacz mieć coś uszkodzone, albo płyta główna, albo procesor, nic innego nie widzę. Mam jeszcze jeden procesor w domu, 2,5 MHz, wiele słabszy, ale jest dobry i jeśli to procesor jest winny błędów ze startem komputera i startowaniem napędów, to wyjdzie. Jest jakaś możliwość przeprowadzenia diagnostyki procesora?
  • Poziom 19  
    pinochio napisał:
    Niestety, link do tworzenia bootowalnego pendrive'a jest poradą do wgrywania systemu, a to nie to samo i nie działa do wgrywania BIOS-u...

Yyy, ale co to za różnica czy wgrasz bios czy zainstalujesz system - chodzi o stworzenie bootowalnego pendrive, czyli o utworzenie obrazu ISO plików, a to czy wgrasz pliki windowsa czy biosu to nie ma nic do rzeczy - ja zastosowałem się do tego poradnika na YT i tak updatowałem swój bios na płycie MSI i wszystko działa ;)
  • Poziom 11  
    Sorry, ale jest różnica, nie bardzo wiedziałem jak to ugryźć. Znalazłem link, do tworzenia bootowalnego pendrive'a z obrazem ISO systemu Windows XP i przy pomocy BPart. Tam nie wiadomo co się wgrywało na pendrive'a a co potem skasować, chcąc mieć go tylko jako Dysk startowy MS-DOS. Pliki BIOS-u i flashera nie są obrazem ISO.

Wracając do problemu restartów i nie startowania komputera z CD, to winą nie jest z pewnością procesor. Wymieniłem na inny, 2,5 MHz, tak jak wspominałem dobry ze starej płyty i zachowanie komputera nie uległo żadnej zmianie. Podczas restartowania się komputera, czyli momentu wyłączenia, słychać takie cichutkie klek, tak jakby w okolicach właśnie wpięcia taśmy ATA do pierwszego slotu IDE (ciężko mi było to dokładnie zlokalizować). Czy jest tam coś, co może się rozłączać lub zakłócać zasilanie wszystkich urządzeń, a co można by łatwo zdiagnozować lub naprawić?
  • Poziom 11  
    A może kabelki od panelu przedniego obudowy są źle podłączone do płyty?

Już teraz sam zgłupiałem i nie wiem, jak ma być podłączony kabelek czarno zielony M/B SW i zielono biały POWER LED?

Komputer się restartuje i nie chce wystartować z napędów Komputer się restartuje i nie chce wystartować z napędów
    Który do wejścia PWSW, a który do wejścia LED S/P?

No dobra, było M/B SW jako PWSW a POWER LED jako LED S/P (biały do S a zielony do P).

Dziwna sprawa, zmieniłem płytę główną, wraz z kartą graficzną i procesorem (IP 4 2,53GHz) i kartą pamięci, został tylko ze starego zestawu zasilacz, dysk twardy, radiator procesora i karta sieciowa... i ... tak samo się resetuje i nie bootuje z CD? Jak odłączę dysk twardy, to i tak nie bootuje z CD, jeśli nie wyłączę z BIOSu wszystkich innych urządzeń. Czyżby jednak zasilacz świrował? Zmienię zasilacz na słabszy, Take me 400 (max 180W), który też już próbowałem na tamtym silniejszym zestawie i też się komputer restartował.

Czy jest możliwe, że to wyłącznik na panelu przednim obudowy komputera jest zepsuty i powoduje te problemy? Radiator procesora ma sprawny wiatrak i chyba nie powoduje tak szybko problemu z niemożnością bootowania komputera z CD, jak są inne urządzenia podłączone?
  • Poziom 19  
    Do screena nr 1 - radziłbym skorzystać z takiego ustrojstwa jak Q-Connector - powinno być gdzieś w pudełku od płyty głównej. Jest taka "złączka" na której są podpisane piny gdzie należy jakie wsadzić, następnie tą złączke wpinasz do odpowiedniego slotu na płycie głównej. Natomiast gdzie kabelek wpiąć (jeśli nie znajdziesz Q-Connectora) masz w instrukcji od płyty głównej.
  • Poziom 11  
    Od tych starych płyt tych złączek nie posiadam, zresztą, na tych Q-Connector jest taki sam opis jak na płycie. Na screenie nr 4 widać opisy, tyle, że one się różnią od tych na kabelkach. Często producenci obudów do komputera inaczej oznaczają kabelki, nie ma jednego standardu. Na googlach wyczytałem, że kabelek M/B SW podłącza się do PWSW a POWER LED do LED S/P. Na tej płycie której dotyczył pierwotnie wątek, jest takie samo oznaczenie jak na tej, co ją teraz zamieniłem, czyli MSI 845E Max (MS-6566e Ver: 1), zobacz screen manuala. Nawet w tym manualu były błędnie w jednym miejscu oznaczone pola złączki RST (na złączce oznaczone jako RESET SW). Tak było u mnie od początku chyba podłączone na obu płytach i do tej pory komputery działały bezbłędnie.

Coraz bardziej skłaniam się ku temu, że to ten wyłącznik przedni robi jakieś figle i obciążenia... Jeszcze odłączę śledzia USB (D-Bracket 2 Connector), bo może on powoduje konflikt i chyba jeszcze tylko tego nie sprawdzałem na obu płytach.
    Już nawet listwy zasilające i gniazdka zmieniałem.

Edit:

Jak odkręcałem śledzia USB, to wpadła mi pod płytę śrubka, podniosłem obudowę komputera i potrzepałem nią, wyleciała śrubka i coś jeszcze. Co to takiego, to nie coś od wyłącznika?