Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Poszukuję układu sterującego wartością potencjometru

zboczek7777 18 Sty 2014 02:26 933 3
  • #1 18 Sty 2014 02:26
    zboczek7777
    Poziom 2  

Witam,

jestem osobą, która zaczyna swoją karierę z elektroniką. Montuję swój pierwszy układ - prostownik samochodowy 12V, regulowany po stronie pierwotnej transformatora. Interesuje mnie dodanie do wykonywanego projektu, układu sterującego wartością potencjometru "w czasie" (przez co mogę ustawić, przez jaki czas jaka ma być wartość potencjometru , co by skutkowało mocą ładowania). Prosiłbym o podpowiedzenie czy coś takiego w ogóle warto rozpatrywać? Gdzie szukać, jakich układów, jakieś informacje odnośnie danego zagadnienia? Nie oczekuję "gotowców", tylko wskazówek co i gdzie można znaleźć.

0 3
  • Relpol
  • #2 18 Sty 2014 07:44
    jarek_lnx
    Poziom 43  

Czy dobrze rozumiem, że ten układ miał by działać tak jakbyś bardzo powoli kręcił potencjometrem?
    Czy tylko wyłącznik czasowy?

Nie napisałeś do jakiego celu dążysz, co chcesz uzyskać twoją metodą, dlaczego miała by być konkurencyjna/lepsza od innych.
    Jeśli nie dowiedziałeś się wcześniej jakie są sposoby ładowania, jakie ładowania stosuje się najczęściej i jakie są ich wady i zalety, a od razu proponujesz swoją, to użytkownicy elektrody nie będą mieli dla ciebie litości, zostaniesz zmieszany z błotem, wyzwany od leni i żadnej pomocy nie dostaniesz.

Wg mnie regulację fazową po stronie pierwotnej stosuje się kiedy ktoś chce uzyskać jak najniższe koszty, (popularne w chińskim badziewiu), przeciwieństwem są układy budowane z myślą o dobrych parametrach, te muszą kontrolować stan ładowanego akumulatora dlatego zazwyczaj regulują po stronie wtórnej.

0
  • Relpol
  • #3 18 Sty 2014 14:48
    zboczek7777
    Poziom 2  

Po stronie wtórnej jest układ zabezpieczający przed przeładowaniem i gazowaniem akumulatora. Ciekawi mnie natomiast układ, w którym mógłbym ustawiać czasowo np. 2 godziny prostownik ładuje akumulator prądem ograniczonym o 50 %, później przez 5 godzin ograniczonym o 20 %, a potem 100 % przez resztę czasu. Chodzi o zabezpieczenie rozłądowanego akumulatora przed zbyt dużym prądem ładowania (a wszystko można ustawić wcześniej na kilka godzin w przód). W moim układzie musiałbym móc ustawiać wartość potencjometru w czasie (wartość x przez 2 godziny, później wartość y przez 5 godzin itd).

Jak zaznaczyłem nie jestem bardzo obyty w temacie, ale odp. na swoje pytania nie znalazłem na elektrodzie. Chciałbym (wcześniej to zaznaczyłem w temacie) pomocy odnośnie tego zagadnienia - gdzie można jakieś informacje znaleźć itd. Albo, nakierowanie na jakiś kierunek w jakim szukać itd.

0
  • #4 19 Sty 2014 10:41
    trebuch1
    Poziom 24  

Cel b. słuszny natomiast idea rozwiązania kiepska.
    Nie ma sensu automatycznie ustawiać potencjometru w czasie ponieważ:
    - nie wiemy po jakim czasie go zmienić ustawienie
    - na jaką nową wartość nastawić
    - rozwiązanie b. kłopotliwe
    Należy mierzyć prąd ładowania i napięcie na akumulatorze. Te wartości wykorzystuje się do
    odpowiedniego ustawienia prądu ładowania w układzie automatyki prostownika. Można zbudować układ z dowolną charakterystyką ładowania. Mało tego, układ ten będzie nadawał się do różnych akumulatorów.

0
  Szukaj w 5mln produktów