Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

czujka zewnętrzna bosch OD 850

18 Sty 2014 09:32 5415 3
  • Poziom 2  
    Witam.

Jestem nabywcą centrali alarmowej Satel CA-10, do której m.in. podłączyłem czujkę zewnętrzną Bosch OD 850. Nie mając praktyki miałem nieco problemów z podłączeniem, w tym czujki. Na form znalazłem właściwie jeden link: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1548645.html. (Nie mogłem podłączyć się do tego tematu - dlatego otworzyłem nowy)
    Zastosowałem się do rad wskazanych w treści. Mam jednak wątpliwości czy właściwie połączyłem, gdyż centrala wymusza niejako zastosowanie typu linii na jednym wejściu NC (Z2) na drugim NOL/NC (Z3) (niejako "wymusza" - gdyż przy innych ustawieniach nie włączę czuwania hasłem).
    Zastanawiam się też czy czujkę tę można podłączyć do jednego wejścia centrali, np Z2, gdyż i tak każdorazowo aktywacja czujki aktywuje tylko wejście Z3 centrali. Czujka włączona jest na opcję AND (uaktywnienie przy jednoczesnym naruszeniu detektora mikrofalowego i PIR).
    Sama czujka działa w/g mnie OK - to jest uaktywnia alarm. W załączeniu schemat mojego połączenia.
    czujka zewnętrzna bosch OD 850
    Przy okazji prosiłbym o ewentualne uwagi, gdyby okazało się, że cały układ podłączony jest z błędami. Pierwszy raz bawię się w elektronika i pomimo wielokrotnego czytania instrukcji i opinii na forach zdarzały mi sie błędy.

Pozdrawiam Jarek

Dodano po 11 [minuty]:

PS. przerywana linia (schemat) to planowane podłączenie do modułu GPSR w celu zdalnego aktywowania lub dezaktywowania czuwania systemu (SMS-em).
  • Relpol przekaźniki
  • Specjalista - CCTV i Alarmy Stacjonarne
    jarek_szczuka napisał:
    Mam jednak wątpliwości czy właściwie połączyłem, gdyż centrala wymusza niejako zastosowanie typu linii na jednym wejściu NC (Z2) na drugim NOL/NC (Z3) (niejako "wymusza" - gdyż przy innych ustawieniach nie włączę czuwania hasłem).

Czujka OD850 ma dwa wyjścia. Jedno alarmowe a drugie pracujące jako przekaźnik programowalny. W normalnych "zastosowaniach" wykorzystujesz tylko wyjście alarmowe które podłączyłeś do wejścia Z3 centrali "parametryzując" je szeregowo z terminalami obwodu sabotażowego - i to jest poprane podłączenie. Obwód do wejścia Z2 odłącz chyba, że przewidujesz jakieś nietypowe sterowanie z tej czujki.
    Musisz przyswoić sobie trochę pojęć z dziedziny zabezpieczeń bo popełniasz kardynalne błędy np: NOL/NC - nie ma czegoś takiego. W przypadku "parametryzacji dwurezystorowej" i aktywnej czujce przy rozwartych stykach przekaźnika obwód nazywa się 2EOL/NC.

Nie ma moduł GPSR-T2 - jest GPRS-T2, niby niewielka różnica a jednak wprowadza bałagan i świadczy o małej staranności piszącego.
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 2  
    Dzięki za szybką odpowiedź i wyrozumiałość. Wskazane błędy są oczywiste.
    Rozumiem, że to "nietypowe" sterowanie to np. aktywowanie czuwania systemu, blokowanie i tego podobne rzeczy. Czy o to chodzi (brak jest tego typu informacji w instrukcji)? Spróbuję coś na ten temat znaleźć na forum i poczytać - tak dla ciekawości. Tak zaawansowana obsługa nie jest mi chyba potrzebna. Ciekawi mnie tylko dlaczego uruchomienie czujki nie aktywuje wejścia Z2, a zawsze Z3.
    Serdecznie pozdrawiam. Jarek
  • Specjalista - CCTV i Alarmy Stacjonarne
    jarek_szczuka napisał:
    Rozumiem, że to "nietypowe" sterowanie to np. aktywowanie czuwania systemu, blokowanie i tego podobne rzeczy. Czy o to chodzi (brak jest tego typu informacji w instrukcji)?

Nie, funkcje których przykłady podałeś realizuje centrala poprzez odpowiednie oprogramowanie wejść, więc jest to już sprawa wtórna.
    Wyjście przekaźnikowe czujki OD850 jest programowane w czujce (w znaczeniu czasu jego działania po aktywowaniu czujki). Może być wykorzystane wszędzie tam gdzie mamy potrzebę wydłużenia działania np. sterowanie załączaniem światła na czas 10 minut.

Dodano po 6 [minuty]:

...trzeba pamiętać jednak, że stan przekaźnika jest logiczną alternatywą aktywności czujki i ustawionego timera przełącznikami SW3 i SW4. Tak więc, jeśli czujka będzie aktywna 10 sekund a czas przekaźnika będzie ustawiony na 2 sekundy to przekaźnik będzie aktywny 10 sekund.