Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

CHIEFTEC 360W HPC-360-202 - Po wymianie zasilacza na starszy model (CHIEFTEC ) -

18 Jan 2014 12:58 1962 15
  • Level 11  
    Witam.

Obecny zasilacz prawie się wysłużył (MAXQUVER 650W), a że miałem jakiś starszy w domu (CHIEFTEC 360W HPC-360-202) - wpiąłem go, lecz na nim komputer się nie uruchamiał.
    Jednak gdy na włączonym zasilaniu wpiąłem kostkę 20-to pinową do płyty głównej to komputer startuje i pracuje bardzo dobrze. Po wyłączeniu listwy zasilającej znów ten sam problem - nie można uruchomić komputera (nawet wentylatorki nie startują). Gdy sytuację powtarzam - wpinam kostkę i na włączonym zasilaniu znów można uruchomić komputer.

Wytłumaczcie mi proszę o co chodzi z tym zasilaczem.

Dodam, iż na poprzednim zasilaczu wszystko działało poprawnie (i nadal na nim działa poprawnie).
    Będę wdzięczny za każdą odpowiedź.

Poniżej przedstawiam napięcia jakie pokazuje na tym felernym zasilaczu po uruchomieniu komputera:

CHIEFTEC 360W HPC-360-202 - Po wymianie zasilacza na starszy model (CHIEFTEC ) -

Specyfikacja komputera:

Pozdrawiam - Mariusz.
  • Level 33  
    Rozumiem że chcesz rozwiązać problem z zasilaczem. Ale nie rozumiem na jakiej podstawie twierdzisz że zasilacz juz się wysłuzył i jak sam napisałes wkładasz starszy zasilacz który zalegał cii tam gdzieś. Skoro masz dobry zasilacz to po co go wymieniasz na starszy?

Co do podanych przez Ciebie napięć nic one nie znaczą, napięcia mierzymy miernikiem, bo programy nie dają adekwatnych wyników. Zmierz napięcia miernikiem i podaj.

Ja bym jeszcze sprawdził ten zasilacz na innej sprawnej płycie głównej. I testował go jako pierwszy. Potem ten zasilacz który miałes do tej pory przetestował jako drugi. (Mam pewna teorie). I żebys napisał wnioski.
  • Level 11  
    Chcę rozwiązać problem komputerem, który się nie uruchamia tak jak powinien.
    W tej chwili komputer nie pracował około 5 godzin - był wyłączony ale cały czas podłączony do gniazdka 230V i po tych 5 godzinach pięknie odpalił. Jeśli wyłączę na chwileczkę zasilanie - też się włączy, ale jak odetnę mu prąd na nieco dłużej (1 minuta) komputer już się nie uruchomi.

Ten zasilacz, który był stwierdziłem iż się wysłużył, ponieważ zatrzymał się w nim wentylator (nikt nie zauważył tego faktu) i po około 2 godzinach pracy komputer się samoczynnie wyłączał. Gdy ostygł znów działał około 2 godziny i tak w kółko.
    Nie jest to mój komputer tylko teścia. Akurat jestem u Niego na weekend, więc chciałem ten problem przy Waszej pomocy naprawić.

Stary zasilacz, który zalegał, był od innego komputera - i on działał idealnie (kilka lat temu) na innym sprzęcie.

Podaje napięcia mierzone miernikiem przy włączonym komputerze:

Dla 3,3V - 3.50
    Dla 5V - 5,23
    Dla 12V - 12,10
  • Level 33  
    Dobrze jakbys przetestował obydwa zasilacze na sprawnej innej płycie głównej/innym kompie.
  • Level 11  
    Co znaczy przetestował w Twoim rozumieniu ?
    Komputer działał dobrze przy zasilaczu z uszkodzonym chłodzeniem - wyłączał go po 2 godzinach, ale teraz skupiamy się na włączaniu, a raczej nie włączaniu komputera.

Nie mam tutaj możliwości podłączenia tego starszego (działającego kilka lat temu z innym, starszym komputerem) do innej płyty głównej, gdyż jestem na wyjeździe.

Myślałem, że dosyć ważną informacją jest fakt, iż po wyłączeniu komputera a nie odcięciu zasilania komputer startuje i działa idealnie. Problem powstaje, w chwili, gdy przy wyłączonym komputerze odetniemy również zasilanie do zasilacza. Wystarczy, że odetniemy prąd na około minutę i już komputera nie włączymy. Jeśli odetniemy prąd od 1 - 20 sekund to spokojnie da się go uruchomić.

Jeśli Ktoś ma inne pomysły, to proszę pisać.
  • Admin of Computers group
    Mario_plf wrote:
    Dodam, iż na poprzednim zasilaczu wszystko działało poprawnie (i nadal na nim działa poprawnie).
    Nadal nie rozumiem z jakiego powodu wstawiasz słabszy, starszy zasilacz.
    Skoro nowszy już jest wysłużony, to czym jest starszy?

Do sprawdzenia kondensatory w obu zasilaczach.
  • Moderator on vacation ...
    DriverMSG wrote:
    o sprawdzenia kondensatory w obu zasilaczach.

I kondensatory na płycie głównej.
    Poza tym, coś tu "nie halo" na linii +3,3V - powinno być maks 3,465V i ani 0,01V więcej, więc tak jak pisałem, problem prawdopodobnie tkwi w pierwszym zasilaczu (kondensatory) i płycie głównej (sprawdź przede wszystkim sekcję zasilania procesora)

Napięcie +5V także blisko górnej granicy granicy normy ATX (5,25V to max)

O ile multimetr sprawny i skalibrowany oczywiście.

Zmierz napięcie +5V SB (+5V VCCH), bo to może tutaj tkwi problem z uruchomieniem komputera.

Chieftec - udało Ci się trochę. Bardzo dobry, choć stary zasilacz (sam go używam).
    Dlaczego?
    Ano dlatego, że Twój Athlon pobiera moc głownie z +5V linii (Ten Chieftec ma 35A na +5V - bardzo dużo), a ten Radeon głównie z +12V linii (ten Cheftec ma też nie takie ostatnie te linie) i choć powinien być ten zasilacz mocniejszy, to powinien sobie poradzić.

Mario_plf wrote:
    MAXQUVER 650W

Pseudo-zasilacz z mocnymi +12V liniami i jest prawdopodobnie uszkodzony...
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1199271.html
  • Level 11  
    Wkładam słabszy zasilacz, ponieważ temu mocniejszemu padło chłodzenie. Wentylator przestał działać i zasilacz nagrzewa się do tego stopnia, że po 2 godzinach pracy komputera wyłącza go. Mam nadzieję, iż już rozumiesz dlaczego wstawiam starszy słabszy zasilacz.

Ten słabszy lilka lat temu w innym sprzęcie działał wyśmienicie i nie jest wysłużony. Chieftec to dobra marka.

Według konfiguracji producenta do sprzętu jaki tutaj jest ten "słabszy" spokojnie powinien sobie poradzić. I radzi sobie, jeśli nie wyłączę listwy odcinając mu napięcie.

A skoro działają oba, (drugi jak na włączonym zasilaniu wepnę 20-to pinową) to w jakim celu sprawdzać kondensatory w obu zasilaczach ?

-edit-----

Dzięki swiercm. Postaram się do tego niebawem odnieść.
    Mario_plf wrote:
    Chieftec to dobra marka

swiercm wrote:
    Chieftec - udało Ci się trochę. Bardzo dobry, choć stary zasilacz (sam go używam).
    Dlaczego?
    Ano dlatego, że Twój Athlon pobiera moc głownie z +5V linii (Ten Chieftec ma 35A na +5V - bardzo dużo), a ten Radeon głównie z +12V linii (ten Cheftec ma też nie takie ostatnie te linie) i choć powinien być ten zasilacz mocniejszy, to powinien sobie poradzić.

Nie każdy Chieftec wszędzie się "nada".

Mario_plf wrote:
    A skoro działają oba, (drugi jak na włączonym zasilaniu wepnę 20-to pinową) to w jakim celu sprawdzać kondensatory w obu zasilaczach

A w takim że:
    Mario_plf wrote:
    Wkładam słabszy zasilacz, ponieważ temu mocniejszemu padło chłodzenie. Wentylator przestał działać i zasilacz nagrzewa się do tego stopnia, że po 2 godzinach pracy komputera wyłącza go. Mam nadzieję, iż już rozumiesz dlaczego wstawiam starszy słabszy zasilacz.

i przewidujemy, że od wysokiej temperatury uszkodziłeś kondensatory (maks dla tych kondensatorów to 105stC, ale przy sprawnym chłodzeniu). Prawdopodobnie je ugotowałeś, jeśli tak się wyrażę.

Mario_plf wrote:
    A skoro działają oba, (drugi jak na włączonym zasilaniu wepnę 20-to pinową) to w jakim celu sprawdzać kondensatory w obu zasilaczach

bo:
    Mario_plf wrote:
    Chcę rozwiązać problem komputerem, który się nie uruchamia tak jak powinien.

ale nikt tego za Ciebie nie zrobi.;)

Dodano po 2 [minuty]:

I tego 650W monstrum już nie podłączaj, ale sprawdź kondensatory dla pewności.
    Wentylator ot tak sam z siebie się nie pali. Może zabity kurzem?
  • Level 11  
    Ok. NIe będę podłączał już tego 650W.
    Skupmy się na tym Chieftec`u.

Zaraz zmierzę napięcie +5V SB (rozumiem, że mierzę je na zasilaczu bez obciążenia) ?

Nie wiem z kolei co to za napięcie i gdzie je zmierzyć: +5V VCCH
    Mario_plf wrote:
    Zaraz zmierzę napięcie +5V SB (rozumiem, że mierzę je na zasilaczu bez obciążenia) ?

http://www.youtube.com/watch?v=Ev7qcFerHw8

to pomoże.

Mierzysz +5V SB, czyli +5V CCH (to to samo.;)) Żyła przewodu na wtyku ATX20+4PIN fioletowa i masa.

Sprawdziłeś kondensatory?

Napięcia powinieneś mierzyć na zasilaczu pod obciążeniem.
  • Level 11  
    Jeżeli chodzi o napięcie +5V SB to:

Bezpośrednio po wyłączeniu komputera po odpaleniu zasilacza na "sucho" (złączenie 2 pinów) ale pod obciążeniem (podłączony dysk) miernik pokazuje 7V i napięcie to spada. Po wyłączeniu zasilacza napięcie +5V SB to 6,70 i spada. Po około 10 minutach jego wartość to 6.08 i cały czas spada.

Jeśli odłączę kabel zasilający od zasilacza napięcie to spada do zera po około 4 sekundach a gdy podłączę kabelek zasilający robi się 7,50 i znow spada.
    Podłącz zasilacz do MoBo i zmierz. Wepnij się od góry na wtyczkę. Musi mieć obciążenie.
    Zmierz na wyłączonym PC, ale włączonym kablu zasilającym i spróbuj włączyć PCta mierząc napięcie.
    Bardzo wysokie to napięcie, stąd kłopoty z włączeniem.
    Sprawdź kondensatory w zasilaczu.
  • Level 11  
    Nie wiem czemu dodało się tearz tylko audio - filmik bedzie w zalaczniku.

-------------edit-------

Na kolejnym pomiarze przed włączeniem komputera było prawie 7V...
  • Level 11  
    Kolego swiercm - dziękuję za pomoc.

Na wygląd kondensatory w zasilaczu niby ok. Nie wiem jak sprawdzić, czy są sprawne, więc zapadła decyzja, że jutro kupimy nowy zasilacz, ponieważ ten komputer musi działać zanim stąd wyjadę.

Jeszcze raz śliczne dzięki.