Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Nowy piecyk gazowy. Wybrane modele :)

----Zamir---- 18 Jan 2014 16:13 3813 17
 • #1
  ----Zamir----
  Level 10  
  Cześć wam.

  Chce wymienić mojego staruszka Termeta 0089 na jakiś nowy. Zwiedziłem już chyba cały internet w poszukiwaniu opinii na temat piecyków gazowych. I tak, jak widziałem i w innych tematach, zastanawiam się nad:

  1) Termet TermaQ Electronic G-19-02
  2) Junkers MaxiPower2 WRDP 11-2B
  3) Saunier Duval Opalia C11E

  Taka moc picyka mi w zupełności wystarczy. Dzwoniłem nawet po różnych serwisach / osobach zajmujących się piecykami i w sumie każdy chwali te wszystkie 3 wymienione, z lekkim wskazaniem na junkersa :) Chce głównie patrzeć na koszty eksploatacji takiego piecyka, bo wiem że nie które naprawy mogą być drogie po okresie gwarancyjnym.  Mieszkam w Katowicach więc z serwisami nie powinno być problemów. Nadmienię że moje mieszkanie znajduje się w bloku 4 pętrowym na parterze.

  To co się do teraz dowiedziałem:
  3) Opalia niby tania, dobra, ale że z częściami może być często krucho i mogą byc one drogie.
  2) Junkers - marka. Cena bardzo podobna do Termata. Jednak części i ewentualne naprawy drogie.
  1) Termet posiada takie same atuty co te wyżej, jednak ma o wiele tańsze koszta eksploatacji. Też coś słyszałem że ma jakiś inny reduktor ciśnienia czy coś... Ale że to nie problem. W jednym z serwisów coś mówili że może miec problem kiedy nie ma za dużego ciśnienia, to znaczy porównując do innych włączy się później, niż inne...

  I teraz mam pytanie głównie do serwisantów którzy może na forum sie obracają, który z piecyków jest po prostu najmniej kłopotliwy jeżeli chodzi o całość? A także do użytkowników wyżej wymienionych piecyków czy są zadowoleni, ile czasu używają już jakiegoś :)

  Powiem że stać mnie na każdy z wymienionych, licząc że cena piecyka razem z kosztem montażu wychodzi tak:
  Termet 999zł
  Junkers 1060zł
  Opalia 750zł
  A do tego nalezy doliczyć koszt części, czyli z 200zł.

  Wiec między termetem a junkersem to groszowe sprawy, o tyle opalia kształtuje się bardzo dobrze cenowo. Jednak mogę się założyć, że części do tego sa 2/3 razy droższe razem z robocizną. Ale tego do końca nie wiem więc prosze o opinie :)

  Dziękuję.
 • #2
  swornegacie
  Level 11  
  Kup termeta części 3 razy tańsze niż junkers i generalnie jeśli będziesz dbał o niego to nie ma co sie w nim popsuć
 • #3
  ----Zamir----
  Level 10  
  Czytałem że niby są tańsze. Szukałem po stronach właśnie części zamiennych do tych dwóch, i nie potrafiłem znaleźć czegoś z junkersa...

  Możesz podać jakis przykład? I żeby nie była to membrana ;)
 • #4
  swornegacie
  Level 11  
  Części do junkersa kupujesz tylko w serwisie junkersa to chyba wystarczający argument że nie będzie tanio
 • #5
  ----Zamir----
  Level 10  
  Nie koniecznie. Każdy pisze 2/3 razy taniej, a chyba kazdy tak pisze bo raz skądś tam usłyszał czy są to tylko DOMYSŁY, a mi chodzi o konkrety.

  Ale teraz znowu zastanawiam się między termetem a opalią ;) Trudny wybór... a ja zawsze jak dochodzi do wybierania między 2 rzeczami to jestem bardzo nie zdecydowany :P
 • #7
  ----Zamir----
  Level 10  
  mirrzo - w sumie od początku byłem za Termetem... chociaż o tej Opalii tez złego słowa nie usłyszałem ;)

  Powiedzcie mi, bo zamierzam za góra w następne wakacje zrobić remont łazienki, czy taki piecyk, jak jest już zamontowany, można samemu wymontować i zamontować samemu znowu? To jest kwestia podpięcia po prostu 2 rurek z wodą i jednej z gazem, czy wymaga to jakiś specjalnych umiejętności?

  I jaką rurę należy zamontować do odprowadzania spalin? Bo wiem że te aluminiowe harmonijki nie nadają się za bardzo a bezpieczniejsze są jakieś hmm... inne, już nie pamiętam jakiego typu czy z czego zrobione. Chce mieć po prostu pewność że jest bezpiecznie.

  To co da się zrobić samemu lubię robić po prostu sam :)
 • #8
  mirrzo

  Moderator on vacation ...
  Podłączenie urządzenia gazowego musi dokonać osoba z uprawnieniami. ZAWSZE.
  Rura odprowadzająca spaliny musi być odporna na kwasy zawarte w spalinach, a więc - kwasoodporna.
 • #9
  Zbigniew Rusek
  Level 36  
  Co do ponownego montażu zdemontowanego (takiego samego) piecyka, to konieczne jest po montażu sprawdzenie szczelności połączenia na śrubunku (dwuzłączce), a takimi przyrządami (detektor gazu) dysponują instalatorzy gazowi, więc powinien to zrobić fachowiec. Co do rury, to powszechnie stosuje się te z aluminium, ale powinna być ze stali kwasoodpornej, gdyż może się zdarzyć tak, że jak piecyk będzie dłużej szedł pełną mocą (zwłaszcza gdy jest rozregulowany i ta moc jest wyższa nić nominalna - zdarzało się to w przypadku rozregulowanych PG-6), rura aluminiowa może się przepalić (ale gdy piecyk jest prawidłowo eksploatowany to się nie zdarza).
 • #10
  ----Zamir----
  Level 10  
  Jak jest z gwarancją? Czy pierwsze uruchomienie piecyka Termat 19-02 musi się odbyć przez serwisanta autoryzowanego, żeby gwarancja mogła zostać podbita i żeby po prostu była ważna?
 • #11
  serwisant73
  VIP Meritorious for electroda.pl
  ----Zamir---- wrote:
  Jak jest z gwarancją? Czy pierwsze uruchomienie piecyka Termat 19-02 musi się odbyć przez serwisanta autoryzowanego, żeby gwarancja mogła zostać podbita i żeby po prostu była ważna?


  Oczywiście. Jak u każdego producenta.
 • #12
  ----Zamir----
  Level 10  
  Właśnie. Tutaj chyba mała poprawka :P

  Bo nie musi piecyka montować AUTORYZOWANY SERWISANT, lecz AUTORYZOWANY INSTALATOR, a to jest różnica. Dopiero po 2 latach, aby przedłużyć gwarancje na rok potrzebny jest AUTORYZOWANY SERWISANT ;)
 • #13
  serwisant73
  VIP Meritorious for electroda.pl
  A gdzie ja napisałem, że montaże wykonują serwisanci??? Kolego, serwis nie jest od tego. Serwis, i owszem, może. Oczywiście jeśli ma czas i ochotę.
  ----Zamir---- wrote:
  Dopiero po 2 latach, aby przedłużyć gwarancje na rok potrzebny jest AUTORYZOWANY SERWISANT :wink:

  Tą teorią to mnie kolega ubawił... Cóż, życzę powodzenia przy przedłużaniu gwarancji.
 • #14
  ----Zamir----
  Level 10  
  ----Zamir---- wrote:
  Dopiero po 2 latach, aby przedłużyć gwarancje na rok potrzebny jest AUTORYZOWANY SERWISANT :wink:

  serwisant73 wrote:
  Tą teorią to mnie kolega ubawił... Cóż, życzę powodzenia przy przedłużaniu gwarancji.


  Cytat z warunków gwarancji firmy "termet":
  "
  3. Producent przedłuża gwarancję o kolejne 12 miesięcy, tzn. do 36 miesięcy od dnia pierwszego uruchomienia zestawu, lecz nie dłużej niz do 42 miesięcy od dnia zakupu, w przypadku spałnienia następujących warunków:

  spełnienie warunków uprawniających do dwóch pierwszych lat gwarancji,
  dokonanie konserwacji urządzenia przez Autoryzowany Serwis Termet S. A. w ciągu trwania ostatnich 5 miesięcy dwuletniej gwarancji.
  "

  Tak więc... myślałem że ludzie na forach piszą wtedy, kiedy DOKŁADNIE wiedzą co i jak. Z tego wynika jasno, ze aby przedłużyć gwarancję o rok, konserwacji urządzenia musi dokonać AUTORYZOWANY SERWIS TERMET... Więc nie wiem z czego się tak kolega cieszy :?:
 • #15
  serwisant73
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Tyle,że aby tę gwarancję mieć, musi kocioł uruchomić serwisant. Wypełnić gwarancję i podbić ją.
 • #16
  ----Zamir----
  Level 10  
  serwisant73 wrote:
  Tyle,że aby tę gwarancję mieć, musi kocioł uruchomić serwisant. Wypełnić gwarancję i podbić ją.


  "WARUNKI GWARANCJI


  1. Firma TERMET S. A. dalej zwana gwarantem, udziela gwarancji na spawne działanie urządzenia grzewczego wraz z osprzętem na 24 miesiące od dnia pierwszego uruchomienia* zestawu, lecz nie na dłużej niż 30 miesięcy od dnia zakupu.

  * - Pierwsze uruchomienie
  Pierwszego uruchomienia urządzenia przed rozpoczęciem jego eksploatacji dokonuje Autoryzowany Serwis Termet na zlecenie użytkownika. W tym celu prosimy o kontakt bezpośrednio z najbliższym Autoryzowanym Serwisem. Dopuszcza się rozruch urządzenia przez Autoryzowanego Instalatora. "

  Tak więc chyba nie masz racji.
 • #18
  grzesiek234
  Heating systems specialist
  Ale według wszystkich praw czy to Junkers czy Saunier czy Termet nie jest wymagany montaż i uruchomienie przez autoryzowany serwis czy instalatora - dotyczy podgrzewaczy i kotłów atmosferycznych. Zaleca się ale nie ma obowiązku i może to zrobić każda osoba z uprawnieniami SEP.