Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TestoTesto
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Megger LTW 325 różne wyniki przy pomiarze NO-TRIP

18 Sty 2014 17:52 3504 18
 • Poziom 24  
  Otóż nabyłem ten miernik z takim przewodem i wtyczką do gniazd wtyczkowych ale od fluke. Sprzedający powiedział, że parametry te same. I teraz pytanie mam bo jak mierze z funkcją no -trip to pomiar trwa 10 s i wyskakuje mi wynik: 0,55Ω na następnym pomiarze w tym samym gnieździe 0,73Ω, potem 0,91Ω i znów 0,61Ω, 0,73Ω, 0,55Ω. I nie wiem skąd taka rozrzutność, patrzyłem w instrukcje to miernik ma takie same błędy jak przy pomiarze high current. Jak mierze L-N w tym samym gniazdku to jest tak 0,33Ω, 0,31Ω. Czy w mierniku SONELA też tak macie? A może ktoś ma Megger'a? To normalne zachowanie? Nie sprawdzałem tego na oryginalnych przewodach megger. Miałem pod ręką tylko MZC-303 ale on ma rozdzielczość 1Ω przy pomiarze IPZ prądem 15mA więc nic mi to nie mówi.

  Czy ktoś mógłby mi wyjaśnić te funkcje:
  R1+R2, Zref, Zmax

  W instrukcji jest napisane, że R1+R2 to rezystancja przewodu fazowego i przewodu ochronnego w instalacji. Ale wg miernika na czym się kończy ta instalacja? Do czego ta funkcja służy.

  Z ref to wogóle nie rozumiem.

  Zmax to jak robimy pomiary zawsze nam zapamiętuje wartość maksymalną przy pomiarze?

  Pozdrawiam
 • TestoTesto
 • Poziom 31  
  Wg mnie najpierw powinieneś sprawdzić baterie w mierniku i wymienić je na nowe, bo może wina leży właśnie w słabych bateriach. Jeśli to nie pomoże to myślę, że miernik nadaje się do kalibracji.

  R1+R2- tego używa się do pomiaru rezystancji przewodu fazowego i ochronnego np w gniazdku czy w oprawie oświetleniowej. Nie wiem jak w Polsce ale ten pomiar jest potrzebny do protokołu w UK.
 • TestoTesto
 • Poziom 24  
  Ale to on sobie mierzy R1 fazę + R2 PE od trafo do gniazdka i pokazuje ?
  Chyba nie bo w instrukcji inaczej jest napisane, że to odnosi się do instalacji ale jak to ma się w praktyce nie wiem.

  Mierzyłem te pomiary na przejściówce, w niedzielę zobaczę z oryginalnymi przewodami meggera. Baterie ok. 75%.
 • Poziom 31  
  W UK w praktyce to tego pomiaru się dokonuje przy odizolowanym napięciu np do gniazdka tj wyłączamy S który zabezpiecza dane gniazdko, robimy dodatkowe połączenie przewodu wychodzącego z tego S z przewodem ochronnym tego gniazdka i następnie w gniazdu mierzymy rezystancje pomiędzy L-PE.
 • Poziom 24  
  Aha to mierzy taką pętlę. Myślałem, że to podaje R przewodu fazowego i odzielnie R przewodu PE. A z funkcją Zref i Zmax spotkał się kolega w praktyce?

  Czy ktoś ma miernik meggera i mógłby powiedzieć jak mu mierzy? W SONELu też wyniki pomiary dużym prądem/bez wyzwalania RCD się różnią?
 • Poziom 37  
  Meggera nie mam, mam sonela ale nie mierzy dużymi prądami mam chyba max dla 230V 7A dla 400V 13A info z instrukcji no i pomiar prądem 15mA dla obwodów z RCD. ( MPI-502 )
  Już kiedyś to pisałem to przepisałem wyniki jak wychodzą.
  Jedna seria pomiarów na tym samym gnieździe ( zerowane )( pomiar za pomiarem )
  L-PE 0.71Ω
  L-PE z RCD ( pomiar 15mA ) 0.71Ω
  Inny czas pomiar za pomiarem.
  L-PE 0.66Ω
  L-PE rcd 0.71Ω
  Pomiary robię przewodem z wtykiem zaś gdybym zamiast wtyka zastosował przewody to może były by inne ciut wyniki.
  Jak czasem zrobię pomiar za pomiarem to wychodzi rozbieżność w wynikach tak m.w. 0.01Ω-0.02Ω ( tylko wciskam start nic nie przełączam nie tykam )
 • Poziom 1  
 • Poziom 24  
  To mierzone było w akademiku gdzie w noc i dzień chodzą setki kompów :D ale na każdy pokój jest 1 RCBO. Duże wahania napięcia, mały prąd i stąd te wyniki?

  Mierzyłem na oryginalnych przewodach megger, wyniki te same jak na przejściówce.
  Przy pomiarze No trip na L-N wyniki zbliżone do tych wykonanych na L-N w trybie high current. Czasami były odchyły ale wyniki były zbliżone. Natomiast w trybie high current pomiary są stabilne (L-N). Natomiast wyniki w L-PE w no-trip różniły się już znacznie ale czasami były bliskie pętli L-N. Wyniki 0,61Ω, 0,51Ω, 0,73Ω raz miałem nawet 1,19Ω, sprawdzałem dwa gniazdka i podobne wyniki.
  Zdzisiek1979 napisał:
  Jedna seria pomiarów na tym samym gnieździe ( zerowane )( pomiar za pomiarem )
  L-PE 0.71Ω
  L-PE z RCD ( pomiar 15mA ) 0.71Ω
  Inny czas pomiar za pomiarem.
  L-PE 0.66Ω
  L-PE rcd 0.71Ω

  Dzieki kolego za pomiary ale chodziło mi bardziej o pomiary gdzie nie stosuje się zerowania. Bo pomiary L-N są zbliżone choć czasami różnią się znacznie.
  Miernik ma funkcję, przedłużania pomiaru podczas używania no trip aby podać wynik Z, przy pomiarze L-N był wyświetlany często, przy pomiarze L-PE rzadziej. Symbol ten to taki plus [+] na panelu lcd.
 • Poziom 20  
  elektronikq napisał:
  Otóż nabyłem ten miernik z takim przewodem i wtyczką do gniazd wtyczkowych ale od fluke.

  Dużo dałeś?
  elektronikq napisał:
  (...)teraz pytanie mam bo jak mierze z funkcją no -trip to pomiar trwa 10 s i wyskakuje mi wynik: 0,55Ω na następnym pomiarze w tym samym gnieździe 0,73Ω, potem 0,91Ω i znów 0,61Ω, 0,73Ω, 0,55Ω. I nie wiem skąd taka rozrzutność, patrzyłem w instrukcje to miernik ma takie same błędy jak przy pomiarze high current. Jak mierze L-N w tym samym gniazdku to jest tak 0,33Ω, 0,31Ω

  Cy wiesz, na jakiej zasadzie odbywa się pomiar i co mały chińczyk siedzący w mierniku czyta, liczy i wyświetla (tudzież pokazuje)?
  elektronikq napisał:
  Nie sprawdzałem tego na oryginalnych przewodach megger.

  Oryginalne przewody są potrzebne tylko w aplu. Są to aj-łajer łączący aj-meter z aj-kołkiem.
  elektronikq napisał:
  Miałem pod ręką tylko MZC-303 ale on ma rozdzielczość 1Ω przy pomiarze IPZ prądem 15mA więc nic mi to nie mówi.

  A to wszystko wyjaśnia. Wystarczy sięgnąć do zasady pomiaru i zasymulować na kartce pracę instalacji.
 • Specjalista elektryk
  Jak widać rośnie nam nowa konkurencja w pomiarach, na razie w akademiku jeszcze, ale drżyjcie narody...
  Zref to Zs zmierzone na początku obwodu, pomiar potrzebny do obliczenia przez miernik rezystancji R1+R2 podczas pomiaru tego parametru.
  R1+R2 jest potrzebny w UK w trakcie pomiarów obwodu gniazd zbudowanego w postaci pierścienia (ringu), u nas niezbyt przydatny, chyba że pomiarowiec wie do czego go zastosować.
  Zmax to najwyższa wartość Zs dla obwodu np. gniazd, miernik zapamiętuje i wyświetla najwyższy pomiar, lepszy wynik jest ignorowany, gorszy zastępuje ostatnio wyświetlony.
  Wyświetlanie + albo ~ oznacza występowanie zakłóceń elektrycznych w mierzonym obwodzie, następstwem czego jest wydłużenie czasu pomiaru - miernik wyświetla wtedy średnią z kilku pomiarów. Oczywiście należy spodziewać się większego błędu, niż zwykle.
  Ponadto ta cegiełka używa tylko 2 przewodów do pomiaru, co dodatkowo może być źródłem błędów pomiaru.
  Wszystko masz w instrukcji: https://www.pat-services.co.uk/downloads/manuals/1387_Megger_LTW425_Manual.pdf
  KonradGatek napisał:
  Dużo dałeś?
  A właściciel wie?

  Pozdrawiam, Wiesław
 • Poziom 24  
  W poście #8 napisałem jak to wyglądało na oryginalnych przewodach. Wyglądało to podobnie z minimalnymi różnicami jak przejściówce fluke.

  KondradGatek napisał:

  Oryginalne przewody są potrzebne tylko w aplu. Są to aj-łajer łączący aj-meter z aj-kołkiem.

  KondradGatek napisał:

  A to wszystko wyjaśnia. Wystarczy sięgnąć do zasady pomiaru i zasymulować na kartce pracę instalacji.

  Kolega nie przeczytał postu #8. Wiem na czym polega pomiar, jednak czy takie wyniki mogą mieć miejsce? Każdy pokój jest na osobnym RCBO. Duży budynek więc mogą być duże wahania napięcia i mały prąd, nie mniej jednak jak pisałem pętla L-N przy pomiarze no-trip jest podobna jak ta z funkcji high current. Nie mam jak zbocznikować RCD (zamknięta tablica) i sprawdzić high current na L-PE.
  E-sparks dzięki za wyjaśnienie tego Zref. R1+R2 można do połączeń wyrównawczych wykorzystać tak mi się zdaje ale nie chodzi ale raczej nie będę używał tej funkcji.
  e-sparks napisał:
  Ponadto ta cegiełka używa tylko 2 przewodów do pomiaru, co dodatkowo może być źródłem błędów pomiaru.
  Wszystko masz w instrukcji: https://www.pat-services.co.uk/downloads/manuals/1387_Megger_LTW425_Manual.pdf

  Z tego co wiem to sonel też wykorzystuje 2 przewody bo mamy pomiar L-PE.
  Czy do tego jest instrukcja po polsku?
  Zapłaciłem za niego 600 zł i myślę, że cena atrakcyjna.

  Czy ktoś może podać wyniki z jakiegoś innego miernika ?Sonel, metrel aby zmierzyć L-PE i L-N. Chodzi o instalację TN-S i TN-C-S.

  Dodano po 3 [godziny] 48 [minuty]:

  e-sparks napisał:
  Poczytaj sobie to: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2706038.html]

  Nie mogę tam wejść, nie wiem dlaczego. A co tam jest napisane?

  Scalono. [Łukasz]

  Witam witam.

  Widzę, że mało tematów z miernikami megger. Więc napisze coś o tym mierniku:
  Miernik ma świetny duży wyświetlacz, super podświetlenie, wysoką rozdzielczość pomiaru 0,01Ω, można stosować dowolne przewody(specjalna funkcja w menu aby dodać rezystancję przewodu pomiarowego ale nie trzeba dodatkowych przewodów jak to się ma w mierniku SONEL MZC-303e. Obudowa miernika to jego duży plus, IP54 i myślę że przy upadku ma zdecydowanie większe szanse na przeżycie niż inny miernik-masywna guma po obu stronach miernika. Zamknięcie miernika pozwala na zabezpieczenie wyświetlacza. Pomiar pętli L1-L2! Tego mi brakowało w Sonel MZC 303e. Jestem bardzo zadowolony z tego miernika. Jak ktoś jest zainteresowany SONEL MZC-303e to proszę pisać priv.

  Miernik sprawdziłem z dekadą oporową kl. 0,1. Dekada w szereg i najpierw 0Ω pomiar, potem 1Ω i pomiar i 2Ω i pomiar. Zawsze dodawało równiutko 1Ω. Np. Samo Z=0,50Ω to potem było 1,50Ω i na koniec 2,50Ω czyli myślę, że mierzy dobrze.

  SONEL MZC 303e to samo gniazdko:

  0,69Ω, 0,70Ω, 0,71Ω

  Megger LTW325:

  0,66Ω, 0,65Ω, 0,67Ω. Troszkę się wyniki różnią i czy ktoś może ma miernik SONELA i innego producenta i mógłby zerknąć?

  Co do pomiarów NO-TRIP. Zauważyłem, że pomiar jest przedłużany jak są wahania napięcia. 15mA i różnica 1V i miernik próbuje mierzyć i czasami się udaje a czasami pokazuje inny wynik. Także jak miernik przedłuża pomiar, proponuję powtórzyć pomiar chyba, że wiecie, że wynik jest ok ( np. podobny był w gniazdku obok). Jeśli miernik mierzy i pomiar przebiega bez zakłóceń wynik jest ok tak samo jak w metodzie High Current. Pomiar przebiega troszkę krócej niż Mzc-303e.

  Scalono. [Łukasz]

  Mierzyłem ostatnio pętlę metodą techniczną, miernik cęgowy RMS i woltomierz TRMS.
  Z obliczeń wyszło mi 0,60Ω a miernik megger pokazał 0,58Ω, 0,59Ω więc myślę, że jest wszystko ok. Z kolegi mzc-303e pokazuje 0,66Ω. Nie wiem skąd ta różnica. Dłuższy czas przeprowadzania pomiaru.

  Moderatorów proszę o nie usuwanie a złączenie postów.
 • Poziom 2  
  Panowie!

  Od niedawana Megger ma oficjalne przedstawicielstwo w Polsce:
  Link

  Z tego co wiem, każdy sprzedany miernik na naszym rynku posiada instrukcję w języku polskim.
 • Poziom 24  
  Niestety trzeba kupić u nich żeby dostać instrukcję. No nic jakby ktoś posiadał proszę o odzew.
 • Poziom 2  
  elektronikq napisał:
  Niestety trzeba kupić u nich żeby dostać instrukcję. No nic jakby ktoś posiadał proszę o odzew.


  Dokładnie tak jest. Zresztą jak wszędzie.
 • Poziom 2  
  Witam.
  Miernik LTW 325 wykonuje pomiar bez wyzwolenia RCD przy użyciu przewodu L i PE.
  Najwidoczniej taki pomiar łatwo jest zakłócić, stąd też przedłużanie czasu pomiaru gdy w instalacji występuje szum, a gdy i on jest zbyt duży, to pojawia się dodatkowe ostrzeżenie i wynik pomiaru najczęściej jest daleki od ideału. Sugeruję przyjmowanie wyniku pomiaru za prawidłowy tylko wtedy, gdy nie jest wyświetlany znak " + ", chociaż czasami zdarza się wynik prawidłowy. W sieci TN-C-S pomiar pętli L-N pomaga zorientować się, jaka powinna być wartość pętli L-PE.
  Ciekawe swoją drogą, jak przy pomiarze dwużyłowym zachowałyby się mierniki Sonel.
  Pozdrawiam RycholDM.
 • Poziom 24  
  Przecież mierniki Sonel też używają dwóch przewodów? Więc nie rozumiem tego żartu od Megger, że pomiary są robione przy użyciu dwóch przewodów.
  Pytałem się oficjalnego serwisu Megger w Polsce. Za instrukcję trzeba zapłacić.
  Gdy zapytałem się czy podłączenie L/PE w odpowiednie gniazda miernika ma znaczenie nie uzyskałem odpowiedzi.
 • Poziom 2  
  Witam.
  Przed zakupem przeglądałem instrukcje od różnych mierników i poza LTW nie natknąłem się na możliwość pomiaru impedancji pętli zwarciowej bez wyzwalania wyłączników RCD przy użyciu dwóch przewodów pomiarowych.
  Jeżeli jakaś inna firma produkuje takie mierniki, to proszę o informacje. Chętnie im się przyjrzę.
  Do tej pory najbardziej funkcjonalnym miernikiem do pomiaru pętli bez wyzwalania RCD okazał się być KEW 4120A z funkcją D-Lok. Fakt, że wymaga trzech przewodów pomiarowych, ale pomiar wykonuje szybko ( 5 sekund ) i dużym prądem, nie trzeba się więc martwić o super metaliczny docisk końcówki pomiarowej. Niestety zdarzyło się mu dwukrotnie zderzyć z napięciem międzyfazowym i kolejny raz nie opłaca się go naprawiać. Zamieniłem go jednak na produkowanego swego czasu na rynek brytyjski Robina z D-Lok.
 • Poziom 24  
  Kolego poczciwy SONEL mzc-303e do pomiarów używa dwóch przewodów.
 • Poziom 2  
  Witam.
  Rzeczywiście MZC 303E wykonuje taki pomiar, ale zakres pomiarowy zaczyna się od 15Ω i pomiar jest wykonywany z rozdzielczością 1Ω. Tymczasem temat dotyczy miernika LTW 325, który wykonuje pomiar z funkcją "No trip" przy użyciu dwóch przewodów, z rozdzielczością 0,01Ω, przy zakresie pomiarowym >0,3Ω (LTW 425 nawet, nie wiedzieć po co, z rozdzielczością 0,001Ω). Nowe mierniki Sonel też wykonują taki pomiar, ale z użyciem trzech przewodów pomiarowych.
  To pokazuje skalę trudności, jaką należy pokonać, by uzyskać poprawny wynik pętli zwarciowej korzystając przy pomiarze w instalacji z RCD tylko z przewodów pomiarowych podłączonych do L i PE.