Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

44 pin demo board - Procesor się programuje ale się nie uruchamia

saper152 19 Jan 2014 00:11 2292 4
    saper152
    Level 12  
    Witam,

Mam mały problem z 44 pin board z prockiem pic18f45k20 i programatorem pickit3. Układzik się programuje bezproblemowo, zasiliłem go z programatora. Programik banalny mający zapalać 3 diody. Program się wgrywa a jednak diody nie świecą. Procek uruchamia się dopiero gdy dotykam palcem lub czymś metalowym pinu RA7. Co ciekawe ponowne dotknięcie go powoduje wyłączenie procka. Z tego orientowałem się na forach Microchipa to nikt takiego problemu nie miał. Ma ktoś z użytkowników pojęcie co może być przyczyną?

Wklejam swój kod dodatkowo żeby ostatecznie wyeliminować błąd w kodzie.

Code: c
    Log in, to see the code
    [/code]

Przed:

i po...
  • Helpful post
    dondu
    Moderator on vacation ...
    saper152 wrote:
    Program się wgrywa a jednak diody nie świecą. Procek uruchamia się dopiero gdy dotykam palcem lub czymś metalowym pinu RA7. Co ciekawe ponowne dotknięcie go powoduje wyłączenie procka.

Wyłączenie procka - nie ma takiej funkcjonalności :)

Poczytaj o antenkach i zakłóceniach oraz dotykaniu wyprowadzeń mikrokontrolera: http://mikrokontrolery.blogspot.com/2011/04/zakocenia-w-pracy-mikrokontrolerow.html

Nie znam tego zestawu, ale zakładam, że pin MCLR jest prawidłowo podłączony i ma wymuszony stan wysoki.
    Możesz to sprawdzić także inaczej poprzez wyłączenie funkcji MCLR poprzez wyzerowanie bitu konfiguracyjnego MCLRE.
    Wtedy wyeliminujesz jeden potencjalny problem.

No i na koniec pytanie, jak jest podłączona dioda, bo może odwrotnie niż sądzisz :-)
    saper152
    Level 12  
    Faktycznie może "wyłączanie procka" to złe określenie chodziło oczywiście o włączanie się w tym przypadku ledów. Są one podłączone anodami do całego portu D.

MCLR w tym przypadku jest podciągnięty przez rezystor do zasilania.

Wygląda na to że faktycznie są to zakłócenia ale zastanawiająca jest ich powtarzalność. To znaczy że w/w sytuacja pojawia się cały czas. Nawet jak wcisnę programowo reset w MPLAB to procesor rusza dopiero przy dotknięciu pinu RA7. Zewnętrzny zasilacz też nic nie zmienia.
  • Helpful post
    michalSwiat
    Level 11  
    Ustaw bit konfiguracyjny FOSC na zegar wewnętrzny lub wlutuj na płytkę kwarc z kondensatorami (po zdjęciach widzę, że go tam nie ma).
    saper152
    Level 12  
    Właśnie rozwiązałem swój problem tak jak kolega michalSwiat powiedział. Brakowało deklaracji oscylatora. Kwarc wlutowałem 16MHz i zdefiniowałem na XT jednak to nie pomogło. Wystarczyła zmiana XT na HS i wszystko ruszyło jak trzeba :) Dzięki za pomoc.