Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Passat B4 1.9 TDI brak ogrzewania

patrykf3 19 Sty 2014 09:18 8646 22
  • #1 19 Sty 2014 09:18
    patrykf3
    Poziom 6  

Witam,
    Mam problem z moim passatem, mianowicie ogrzewanie slabo dziala. Zrobilem juz duzo a mimo to dalej slabo grzeje. Pol roku temu wymienilem pompe wodna bo pociekla, chłodnica tez po wymianie w tamtym roku razem z plynem. Termostat wymieniony miesiac temu. Moj mechanik powiedzial ze nagrzewnica: wczoraj sie do tego zabralem, wymienilem nagrzewnice i pozaklejalem kratki nawiewu bo gabka byla juz zuzyta (8 godz ciezkiej pracy). Mimo to bez wiekszych rezultatow, jest cieplo ale dalej slabo. nie wiem jaka temperature lapie moj silnik bo wskaznik mam zepsuty.
    Prosze o pomoc. Rady moze ktos juz mial taki przypadek.
    Pozdrawiam

1 22
  • #2 19 Sty 2014 09:54
    maniekwielki
    Poziom 16  

Właśnie sam nie wiesz jaką temperaturę ma twój silnik ,może wcale się nie nagrzewa, termostat może byś walnięty podepnij komputer na rozgrzanym silniku i sprawdzisz do jakiej temp się nagrzeje.

0
  • #3 19 Sty 2014 11:40
    patrykf3
    Poziom 6  

no pomysł jak najbardziej w porządku. a czy jest jakiś domowy sposób na sprawdzenie temperatury silnika ??

1
  • #4 19 Sty 2014 12:01
    slawek5t
    Poziom 12  

W obecnej temperaturze na dworze, gdy zrobisz trase przynajmniej 20km to bez gaszenia auta podepnij vaga i odczytaj temp płynu chłodzącego.
    Potrzebna informacja jest w vag w zakładce silnik - jedź po kolei po pozycjach aż odnajdziesz temp płynu. Jesli bedzie w granicach 80-90 to powinno byc okej.

Hmmm a może wskaźnik działa tylko że termostat wadliwy i nie złapie nawet tych 60-70 stopni?
    Ogólnie to te silniki bardzo długo sie grzeją zimą no ale przy obecnej pogodzie powinien sie nagrzać do 90 chociaz po około 12-15 km.
    Pamietaj zeby podczas rozgrzewania silnika nie ustawiac zbyt szybkich obrotów wiatraka bo to bardzo odbiera ciepło.

Co do termostatu to czesto zdarza sie że już po wyjeciu z pudełka jest wadliwy.
    Najlepiej kupic orginał lub Wahlera ale co do niego tez niby nie ma 100 % pewnosci.
    Ja kupiłem tego wahlera z allegro no i sie udało - łapie 90 i trzyma cały czas równiutko.
    Dość ciepłe powietrze powinno lecieć już przy około 70 stopniach.

Tylko nie jedź cały czas na obrotach rzędu 1400 obr/min bo wtedy to sie nie nagrzeje do 90 po nawet odcinku 15-20 km :)
    Do momentu zagrzania auta dolny wąż chłodnicy nie powinien robic sie ciepły.

PS: kiedy zepsuł ci sie wskaźnik temperatury ?

0
  • #5 19 Sty 2014 14:34
    Staszek49
    Poziom 34  

Sprawdź dłonią ciepłotę nagrzewnicy i jej króćców ( na wejściu i wyjściu), jeśli będą zaledwie letnie, to szukaj usterki np. termostatu lub awarii pompki wodnej (urwany wirnik), zbyt małej ilości płynu chłodniczego lub zapowietrzenia układu. Sprawdź w jakim stanie masz filtr kabinowy, może jest "zabity" i wówczas nie będziesz miał efektu grzania, nawet przy dmuchawie ustawionej na maxa. Przypuszczam, że zmieniłeś nagrzewnicę na nówkę, bo jeśli na używkę, to może być niedrożna (zamulona).

1
  • #6 19 Sty 2014 15:50
    LoLek85
    Poziom 28  

Przy dzisiejszych cenach nagrzewnicy to chyba nie bardzo się opłaci zakładać używkę, bo za dużo roboty a oszczędność minimalna.

0
  • #7 19 Sty 2014 16:03
    Basia0001
    Poziom 10  

Co za ludzie. Niedługo gorączkę będziecie sobie komputerami mierzyć zamiast termometr kupować. 20km dla tdi? Chyba przy -50 stopniach na dworzu. Po 5 km w mieście a 3 w trasie przy 100km/h Termostat się już otwiera (-5* na zewnątrz) i już. A jak mechanik nie ogarnia b4 to niech zamknie warsztat. Sama mam b4 i sama przy nim robię i znam to auto.

1
  • #8 19 Sty 2014 17:13
    patrykf3
    Poziom 6  

nagrzewnica jak najbardziej nowa. szukalem jakiegos originalu ale nie ma nic takiego w sklepach ani internecie wiec kupilem jaka byla. kosztowala 42zl ale nowa.
    Przejechalem dzisiaj 140km trasy i krućce wlotu i wylotu plynu z nagrzewnicy sa cieple nie gorace po takim dystansie. ale zauwazylem ze przewody od chlodnicy gorny jest ciepły mniej wiecej tak samo jak przewody od nagrzewnicy, ale za to dolny jest kompletnie zimny. nie wiem czy tak powinno byc?? termostat tez mam nowy wymieniony w listopadzie, sprawdzilem na fakturze.
    Dodam jeszcze ze sila nawiewu ustawiona na 2 to cos czuc cieplym ale jak zwieksze do 4 to wieje zimnym jak na dworze..:(

1
  • #9 19 Sty 2014 17:45
    maniekwielki
    Poziom 16  

Basia0001 napisał:
    Co za ludzie. Niedługo gorączkę będziecie sobie komputerami mierzyć zamiast termometr kupować. 20km dla tdi? Chyba przy -50 stopniach na dworzu. Po 5 km w mieście a 3 w trasie przy 100km/h Termostat się już otwiera (-5* na zewnątrz) i już. A jak mechanik nie ogarnia b4 to niech zamknie warsztat. Sama mam b4 i sama przy nim robię i znam to auto.

to ty kolego nie wiem co masz za tdi ale chyba z wydmuchaną uszczelką. hehe,

Dodano po 1 [minuty]:

patrykf3 napisał:
    nagrzewnica jak najbardziej nowa. szukalem jakiegos originalu ale nie ma nic takiego w sklepach ani internecie wiec kupilem jaka byla. kosztowala 42zl ale nowa.
    Przejechalem dzisiaj 140km trasy i krućce wlotu i wylotu plynu z nagrzewnicy sa cieple nie gorace po takim dystansie. ale zauwazylem ze przewody od chlodnicy gorny jest ciepły mniej wiecej tak samo jak przewody od nagrzewnicy, ale za to dolny jest kompletnie zimny. nie wiem czy tak powinno byc?? termostat tez mam nowy wymieniony w listopadzie, sprawdzilem na fakturze.
    Dodam jeszcze ze sila nawiewu ustawiona na 2 to cos czuc cieplym ale jak zwieksze do 4 to wieje zimnym jak na dworze..:(

a ty kolego zobacz najpierw do jakiej temp. się nagrzewa auto to że termostat był wymieniany nie znaczy że jest teraz do wymiany, zależy jaki bubel wsadzili.

0
  • #10 19 Sty 2014 17:47
    LoLek85
    Poziom 28  

Kolego maniekwielki zwracaj uwagę na nick przy pisaniu postów, przy okazji na zasady poprawnej pisowni.

0
  • #11 19 Sty 2014 17:50
    maniekwielki
    Poziom 16  

LoLek85 napisał:
    Kolego maniekwielki zwracaj uwagę na nick przy pisaniu postów, przy okazji na zasady poprawnej pisowni.

to że ma Basia0001, nie znaczy ,że po drugiej stronie siedzi basia0001, nie sądze.

0
  • #12 19 Sty 2014 17:52
    LoLek85
    Poziom 28  

Wszędzie GENDER, nawet na elektrodzie :)

Koniec offtopic'u.

0
  • #13 19 Sty 2014 19:30
    Basia0001
    Poziom 10  

maniekwielki gdybym była mężczyzna nie podawałabym kobiecego nicku. Trafiłam na ten temat przypadkiem a założyłam konto w innym celu. Cóż z Ciebie za mechanik jak nie wiesz jak działa słynne TDI. Gdybym miała wydmuchaną uszczelkę to wiedzialabym o tym bo mimo że kobieta to sama umiem zarowkę wymienić. Kiedy miałam problem z ogrzewaniem to nie zakładałam tematu na forum tylko kupiłam termometr za 15 zł i wiedziałam co nie tak. Należy sprawdzić ciśnienie w układzie i temperaturę a potem brac się za wymiany. Ale takie fachury jak Wy to potrzebujecie komputer żeby chlodnice sprawdzić.

0
  • #14 19 Sty 2014 19:54
    maniekwielki
    Poziom 16  

pozostawię twoje wypowiedzi bez komentarza pani mechanik.........!

0
  • #15 19 Sty 2014 20:59
    tomekmazepa

Poziom 15  

kolego ja miałem ostatnio podobny przypadek ale w innym aucie też auto nie chciało grzać po wymianie termostatu oraz wymianie nagrzewnicy, problem tkwił w całym układzie po prostu był zabity.
    Możesz jeszcze spróbować w taki sposób że zainwestuj w jeszcze jeden termostat wymień go przy okazji jak będziesz miał wypuszczony płyn ściągnij węże zobacz czy nie są pozabijane może kiedyś przed tobą ktoś coś wlał tak było w moim przypadku klientka kupiła auto około 5lat temu wszystko było w porządku z czasem coraz mniej i mniej aż przestawało grzać.
    Przede mną była w innym warsztacie wymienili jej termostat nagrzewnice oraz płyn również płukali jej układ wodą z kranu za pomocą węża to niestety nie pomogło dopiero u mnie po wymontowaniu przewodów, chłodnicy, nagrzewnicy,przepłukaniu wszystkiego po kolei u znajomego na myjni samochodowej silną chemią syf puścił i auto zaczęło grzać.
    Opisuję tutaj swój problem co wcale nie oznacza że twój musi być taki sam.

0
  • #16 19 Sty 2014 22:04
    uran17
    Poziom 14  

To, że masz fakturę na termostat to nie znaczy, że ci go "mechanicy" wymienili.

0
  • #17 19 Sty 2014 22:19
    carot
    Poziom 26  

maniekwielki napisał:
    to ty kolego nie wiem co masz za tdi ale chyba z wydmuchaną uszczelką. hehe,

Bredzisz. TDI przy sprawnym termostacie ma 90 stopni po przejechaniu 5-10km. To auto jest tak proste jak budowa cepa. I jesli trzeba mu więcej niż 10km żeby się zagrzać, to padlina. I słynne "podłącz komputer" Żarówki też tak wymieniacie? Cos widze, ze kobieta zna sie lepiej niz Wy na starym VW.

patrykf3 napisał:

Węże przy chłodnicy takie mają być, wynika to z zasady jej działania. Skoro nagrzewnica nowa, to alo przewody zabite syfem, albo termostat jakiś badziewny. Napraw wskaźnik temperatury i wszystkiego sie dowiesz.

0
  • #18 19 Sty 2014 23:14
    Basia0001
    Poziom 10  

maniekwielki napisał:
    pozostawię twoje wypowiedzi bez komentarza pani mechanik.........!
    O tak, ten mechanik co sprawdza temperaturę wody w starym pasacie za pomocą komputera, co szybciej wyjdzie termometrem, którego posiada większość jak nie wszyscy mechanicy. Dostarczam części do zakładów napraw i widzę co się tam dzieje.
    Gdybyś był mądrzejszy napisałbyś aby właściciel sprawdził ciśnienie w układzie, temperaturę a potem brał się za wymiany. Kto normalny jedzie podłączyć pod komputer bo mu termostat może nie działać? 10km to nawet nie potrzebują HDI co też niestety powoli się nagrzewają, z resztą, który diesel się szybko nagrzewa.
    uran17 napisał:
    To, że masz fakturę na termostat to nie znaczy, że ci go "mechanicy" wymienili.
    Sugerujesz, że wstawili go odwrotnie?
    Nie no ludzie, kto to widział, żeby tak oklepane układy chłodzenia/grzania w aucie sprawiały tyle problemów.
    Mechanikiem nie jestem ale sama naprawiałam swojego passata. Takie rzeczy jak przeguby czy koło potrafię zmienić sama, bez podłączania pod komputer.

0
  • #19 19 Sty 2014 23:21
    uran17
    Poziom 14  

sugeruje, że w ogóle go nie tknęli.

0
  • #20 21 Sty 2014 10:33
    patrykf3
    Poziom 6  

Kupiłem termostat Wahlera ponoć najlepszy. jak bedzie zobaczymy.
    postaram sie go wymienic dzisaij jak znajde czas. a jezeli to nie pomoze to przeplukam wszytkie przewody. dam znac jaki byl rezultat.
    dzieki serdeczne za odpowiedzi
    pozdrawim

0
  • #21 28 Sty 2014 17:51
    patrykf3
    Poziom 6  

wracajac do tematu..
    sprawdzilem temperature mojego silnika (bylem u znajomego na komputer mi go wzial)
    a wiec moj silnik sie nagrzal max do 70.3 stopnia wiec stanowczo za malo.. wymienilem termostat co bylo sluszna decyzja. po wymianie moj silnik nagrzewa sie do 87.6 stopni podczas jazdy no i oczywiscie fajnie grzeje w srodku.. ale nie wiem dlaczego po zatrzymaniu sie (nie gasilem silnika) temperatura po 5 min spadla do 73 stopni. gdy pozniej znowu ruszylem znowu wzrosla do oczekiwanych 87 stopni po przejechaniu 300metrow.
    reasumujac oczekiwany rezultat juz jest:)

0
  • #22 29 Sty 2014 02:17
    carot
    Poziom 26  

patrykf3 napisał:
    ale nie wiem dlaczego po zatrzymaniu sie (nie gasilem silnika) temperatura po 5 min spadla do 73 stopni. gdy pozniej znowu ruszylem znowu wzrosla do oczekiwanych 87 stopni po przejechaniu 300metrow.

Silnik pracując na jałowych obrotach nagrzewa się mniej niz podczas jazdy.

0
  • #23 29 Sty 2014 08:17
    patrykf3
    Poziom 6  

jeszcze raz dzieki:)

TEMAT uwazam za zamkniety:D

0