Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

SAMSUNG 963UW- Brak podświetlenia - dziwny objaw uszkodzonego trafa inwertera

amigo76 19 Sty 2014 10:30 2028 11
  • #1 19 Sty 2014 10:30
    amigo76
    Poziom 14  

Witam. monitor jak w temacie, objaw usterki - po włączeniu podświetla na ok 1s i gaśnie. Po wyłączeniu i włączeniu "przyciskiem" POWER sytuacja powtarza się - treść obrazu prawidłowa. Po otwarciu jedyny widoczny uszkodzony element to spuchnięty elektrolit w torze +5V- oczywiście profilaktycznie wymienione wszystkie. Inwerter na OZ9939GN, klucz STU309D i trafko TMS92903CT. Świetlówki sprawdziłem pojedynczo na małym inwerterze od "upiększania" obudów - świecą prawidłowo, wylutowałem trafo i okazało się że oba uzwojenia wtórne mają przerwę !!!! ( rezystancja pomiędzy nóżkami 1-2 i 3-4 wynosi ∞ ). Dziwi mnie tylko jakim cudem przy rozwartych obu uzwojeniach wtórnych świetlówki zapalają się na chwilę - skąd bierze się wysokie napięcie ??? czy przerwa jest na tyle mała że pod napięciem zaczyna przewodzić :D ???

0 11
  • #2 19 Sty 2014 10:49
    dzimi
    Moderator

Uzwojenia wtórne to pin.5,6 oraz 7,8. Wartość 1350 Ω +/- 50 Ω.
    Opis trafka:
    SAMSUNG 963UW- Brak podświetlenia - dziwny objaw uszkodzonego trafa inwertera

0
  • #3 19 Sty 2014 18:19
    radekrpisz
    VIP Zasłużony dla elektroda

amigo76 napisał:
    ( rezystancja pomiędzy nóżkami 1-2 i 3-4 wynosi ∞ )

Ale jaja :-) Teraz już wiesz dlaczego?

0
  • #4 20 Sty 2014 19:17
    amigo76
    Poziom 14  

No niestety nadal nie wiem - bazując na zamieszczonym rysunku rezystancja miedzy nóżkami 5-6 i 7-8 wynosi ∞ - bazowałem na jakiejś chińskiej dokumentacji gdzie nóżki były numerowane od drugiej strony, tak więc cały czas mamy rozwarte oba uzwojenia wtórne a świetlówki zapalają się na ok. sekundę po włączeniu :D :D :D

0
  • #5 20 Sty 2014 19:39
    btomko
    Poziom 34  

Poszukaj najbliższego serwis RTV,masz napisane serwis tylko czego?

0
  • #6 20 Sty 2014 20:30
    radekrpisz

amigo76 napisał:
    tak więc cały czas mamy rozwarte oba uzwojenia wtórne a świetlówki zapalają się na ok. sekundę po włączeniu

amigo cudów nie ma skup się. :-)

0
  • #7 20 Sty 2014 21:59
    amigo76
    Poziom 14  

Też mi się wydawało ze cudów nie ma, skupiam się i to intensywnie ale fakty są nadal takie że uzwojenie pierwotne ( to pomiędzy "podwójnymi" nóżkami trafa oznaczonymi na rysunku 2 i 3 a wg. mojej dokumentacji 6/7 i 8/9 ) ma rezystancję poniżej kilku Ω - wg. dokumentacji 19,57 mΩ czyli jest OK, natomiast pomiędzy nóżkami 5-6 i 7-8 ( wg. mojego rysunku to są nóżki 1-2 i 3-4 - stąd to małe zamieszanie na początku - po prostu rosjanie zaczęli numerację od stronu uzwojenia pierwotnego a chińczycy od wtórnego ) jest cały czas przerwa. Jak znajdę chwilę i sprzęt to zrobię zdjęcia podłączonego omomierza i wlutuje spowrotem trafo żeby nagrać filmik pokazujący że na tym trafie świetlówki zapalają się.
    Napisałem tego posta z nadzieją że ktoś bardziej doświadczony ode mnie będzie w stanie wyjaśnić to zjawisko... wg. mnie trafko jest uszkodzone i zamawiam nowe - na szczęście nie są drogie i dostępne a co do objawów - przyznacie że są dziwne...

0
  • #8 20 Sty 2014 22:13
    radekrpisz

Jak tak się uparłeś na trafo to wstaw TMS91429CT.

0
  • #9 20 Sty 2014 22:34
    amigo76
    Poziom 14  

A, jeżeli można wiedzieć oczywiście, dlaczego proponujesz wstawienie innego typu, z tego co widzę różnią się trochę indukcyjnością i rezystancją uzwojeń.
    Nie chodzi o to że się " uparłem" na trafo ale.... pomierzyłem generator - oba wyjścia nie są przywarte do masy i mają podobne rezystancje, MOSFET też nie wykazuje zwarcia, świetlówki wyglądają na sprawne, napięcia z przetwornicy stabilne ( oczywiście w gałęzi zasilania inwetera napięcie jest zawyżone do ok. 19V )- niestety dysponuję tylko chińską imitacją oscyloskopu cyfrowego i nie jestem w stanie "uchwycić" przez tę niecałą sekundę przebiegów na wyjściu ze scalaka a jak już włączy się "protect" to wiadomo że jest "cisza".

0
  • #10 21 Sty 2014 09:06
    dzimi
    Moderator

amigo76 napisał:
    świetlówki wyglądają na sprawne,
    - wyglądają czy są sprawne?

0
  • #11 21 Sty 2014 20:20
    amigo76
    Poziom 14  

amigo76 napisał:
    Świetlówki sprawdziłem pojedynczo na małym inwerterze od "upiększania" obudów - świecą prawidłowo

0
  • #12 27 Sty 2014 19:24
    amigo76
    Poziom 14  

Dziś dojechało trafo - wymienione, monitor działa. Może kiedyś dowiem się jak to możliwe ze przy rozwartym trafie świetlówki zapalały się na chwilę.... Temat zamykam- mądre wytłumaczenia proszę na PW :)

0