Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zasilacz komputerowy AT 145W

Flos 30 Mar 2005 00:20 2287 11
  • #1 30 Mar 2005 00:20
    Flos
    Poziom 9  

Witam!
    Wyjąłem z komputera zasilacz AT Compaq PS2021 145Watt. Chcę go używać do innych celów. Jednak po odpięciu od niego wszystkich urządzeń komputera, nie podaje mi napięcia 12V (które potrzebuję) tylko mniejsze. Słyszałem, że można jakoś to zrobić (przez zworkę, czy jakoś inaczej) aby zasilacz podawał wszystkie napięcia znamionowe. Jeśli ktoś wie, proszę o podpowiedź.
    Pozdrawiam.
    Mario.

0 11
  • #2 30 Mar 2005 01:10
    Dominik S
    Poziom 21  

Prawdopodobnie masz nieobciążone +5V
    podłącz jakieś obciążenie na +5V i sprawdź co dzieje się z +12V

0
  • #3 03 Kwi 2005 22:18
    Flos
    Poziom 9  

Dzięki za podpowiedź. Zasilacz, gdy jest bez żadnego obciążenia, pracuje w taki sposób, że wiatrak chłodzenia "pulsuje", tzn. obraca się z pulsująco zmienną prędkością. Napięcie 12V, które mnie interesuje również "pulsuje" i zmienia się w granicach kilku wolt (nie wiem dokładnie w jakich granicach, bo mój miernik cyfrowy ma pewną bezwładność i cyferki zmieniają się wciąż). Gdy obciążyłem 5V (żarówka 6.3V 0,2A), to jedynie się zmieniło tempo "pulsowania". Dopiero gdy próbnie zwarłem 5V, zasilacz zaczął pracować bez pulsacji a wiatrak nabrał prędkości. Jednak prąd zwarcia jest duży (na skali miernika brakło 10A) i nie sądzę, że to dobre na dłuższą chwilę. A na domiar tego, gdy obciążam 12V (radiotelefon przy nadawaniu ok. 1A), to zasilacz wogóle się wyłącza (niezależnie, czy obciążam 5V czy nie). Trochę to dla mnie skomplikowane :) Czy jest na to rada ?
    Pozdrawiam!

0
  • #4 03 Kwi 2005 22:27
    TONI_2003
    Moderator

Witam ! Napisz dokładnie w jaki sposób odpalasz zasilacz Jeśli robisz inaczej a zasilacz usiłuje startować czy nawet startuje masz zepsuty zasilacz ! Poczytaj posty na temat zasilaczy !
    PS. musiałem zmienic część postu jako że niedoczytałem że jest to zasilacz AT

0
  • #5 03 Kwi 2005 23:08
    Flos
    Poziom 9  

Dzięki TONI_2003 za zainteresowanie! Zasilacz wyjąłem ze sprawnie działającego komputera. A włączam go tak poprostu, wtyk sieciowy do sieci i załączam POWER (włącznik przypominający ISOSTAT wychdzący na kablu z obudowy zasilacza). Niestety nie wiem, co we wnętrzu zasilacza ten włącznik zwiera. Mogę jutro otworzyć zasilacz i spojżeć (jeśli się dopatrzę :)).
    Pozdrawiam!

0
  • #6 04 Kwi 2005 07:37
    TONI_2003
    Moderator

Jakoś nie za bardzo mnie przekonuje że ten zasilacz wyjąłeś ze sprawnego działającego komputera !
    Do mojego poprzedniego postu w kradł się błąd nie zauważyłem że podłączasz zasilacz typu AT przepraszam . Potrzebny byłby Ci koniecznie miernik sprawny , a o ile masz ten sprawny komputer od jakiego ten zasilacz został zabrany to tam Byś zrobił pomiary poprawności tych napięć ! Jako że nie możesz oczekiwać by zasilacz pracował na zwarciu w linii +5V , a Ty obciążasz na +12V

(radiotelefon przy nadawaniu ok. 1A), zasilacz ma zabezpieczenie przeciwko zwarciowe i się wyłącza . Prawdopodobnie masz zasilacz jednak zepsuty musisz go rozebrać i zobaczyć chyba że jest to wyrachowana produkcja i zasilacz według opisu na tabliczce znamionowej potrzebuje kilku procentowego obciążenia na poszczególnych gałęziach wyjściowych by poprawnie pracować. Podaj jakie lub najlepiej zeskanuj lub fotka tej naklejki może rozwiązać sprawę . Choć nawet zepsuty wiatrak czy zwarta dioda może dawać takie same lub podobne ojawy pracy zasilania ( to pulsowanie) .
    Pozdrawiam

0
  • #8 04 Kwi 2005 19:32
    Flos
    Poziom 9  

Dziękuję za odpowiedzi! Przejżałem podane przez andrew220 linki. Nie mam jednak potrzeby przerabiać zasilacza na tak dużą moc (poza tym mój zasilacz nie jest tak wydolny) i nie wiem, czy różnica między moim zasilaczem a podanym w przykładzie pozwala na takie same przeróbki. Nie mniej jednak dziękuję.
    TONI_2003: Nie umiem rozwiać Twoich wątpliwiści na temat działania komputera i zasilacza. Wiem, że normalnie pracowałem sobie na nim aż do czasu kupienia innego komputera. Wtedy stary wsadziłęm do pudła i leżał aż do czasu, kiedy zechciałem wyjąć z niego zasilacz (co właśnie zrobiłem). Ale do rzeczy. Podaję link do takiego samego modelu jaki mam: Compaq PS2021.
    http://www.weirdstuff.com/cgi-bin/category.cgi?item=22108&type=store
    Tabliczka znamimowa jest taka sama, ale na wypadek gdyby była mało czytelna załączam 2 pliki .jpg. Na zdjęciu PS2021.ipg zaznaczyłem dane znamoinowe czerwonym kolorem a w pliku TABL_ZNAM_2001.jpg napisałem to w powiększeniu. Mnie zależy na tym napięciu 12V 4A.
    Pozdrawiam! Flos.

0
  • #9 04 Kwi 2005 20:27
    TONI_2003
    Moderator

... to co napisałeś że zasilacz sobie leżał tylko potwierdza me wątpliwości co do poprawności pracy zasilacza . Tyle że nic więcej już nie zrobiłeś w gestii samego zasilacza . Więc jak mam Ci pomagać?

0
  • #10 05 Kwi 2005 23:41
    Flos
    Poziom 9  

Wpiąłem spowrotem ten zasilacz do komputera i włączyłem. Uruchomił się jak dawniiej i działal normalnie (stabilnie bez pulsacji), tak jak zwykle. Chciałem sprawdzić, czy w naturalnych warunkach obciązenia, mogę dodatkowo zasilić swoje radio. Ale jednak przy dodatkowym obciązeniu nadawania zasilacz się wyłączył (jakieś dodatkowe zabezpieczenie obciążenia). Nie mam zbyt wiele czasu na długie próby a i doświadczenie zbyt małe i dlatego miałem nadzieję, że ktoś rozwiązał taki sam problem z zasilaczem AT (w postach są głównie ATX). Dziękuję i pozdrawiam.

0
  • Pomocny post
    #11 06 Kwi 2005 08:27
    TONI_2003
    Moderator

... dzięki ze tak zrobiłeś . Teraz musimy rozpatrzyć sprawę dlaczego się tak dzieje gdy zasilacz nie jest podpięty do komputera ? Sprawdź czy na wszystkich wyjściach napięciowych zasilacza (5,12 w +/- ) masz do masy ( GND) podpięte opory ?

0
  • #12 21 Lis 2005 20:26
    Flos
    Poziom 9  

Witam i przepraszam za brak odpowiedzi na proponowaną pomoc. Zaszły u mnie zmiany - przeprowadzka i inne. Dziękuję za odpowiedzi. Sprawę z zasilaczem już załatwiłem. Pozdrawiam.

Moderowany przez TONI_2003:

Wszystko wyjaśnione temat zamykam !
    Jeśli zaistnieje taka potrzeba by post został otwarty proszę dać wiadomość na: PW podając link do postu !!

0
  Szukaj w 5mln produktów