Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Regulowany ogranicznik prądu LM350

19 Sty 2014 15:39 6525 18
  • Poziom 6  
    Witam, zrobiłem sobie prosty zasilacz regulowany na LM350. Jako że będę go czasem używał do ładowania akumulatorów żelowych oraz czasem samochodowego, chcę dołożyć mu regulowany ogranicznik prądu. Chciałbym żeby działało to tak że jeśli np. akumulator przy napięciu ustawionym na 14,4V "chciałby brać" np. 3A, limit jest na 1A, to układzik sprytnie obniży napięcie. W miarę ładownia prąd nie będzie się zmieniał, tylko będzie wzrastało napięcie, aż osiągnie te 14,4V i wtedy prąd ładowania zacznie spadać. Ma ktoś pomysł jak to zrobić?
  • PCBway
  • Pomocny post
    Admin grupy audio
    Obawiam się, że nie da się tego w prosty i sensowny sposób zrobić przy użyciu LM350. Musiałbyś dołożyć drugi LM350 i wykorzystać go jako źródło prądowe (w PDF układu jest wszystko opisane), problem w tym że potrzebowałbyś potencjometr o dość dużej mocy (rzędu 20W) do regulacji tegoż prądu. Taki potencjometr kosztuje więcej niż fabryczna ładowarka (prostownik) do takich akumulatorów.
  • Poziom 6  
    A na jakim układzie dałoby się to w miarę prosty sposób zrobić?
  • PCBway
  • Pomocny post
    Poziom 30  

Musisz wybrać, czy ma to być ładowarka do akumulatorów, czy zasilacz z regulacją prądu i napięciem. Jeżeli chodzi o zasilacz to według załączonego schematu można wykonać prosty zasilacz liniowy z udziałem dwóch stabilizatorów LM350T o regulowanym napięciu wyjściowym od +1,25V do 20V i regulacją skokową prądu od 0,05A do 3A.
    Przełącznik przełączający rezystory powinien posiadać styki o obciążalności prądem najlepiej do 5A. Wartości rezystorów ustalających odpowiedni zakres prądu wyjściowego są podane na schemacie.
  • Admin grupy audio
    Coś takiego miałem właśnie na myśli, tylko zamiast przełączanych rezystorów - potencjometr.
    Tak czy siak jest to dość ułomne rozwiązanie.
    Chyba lepiej byłoby zbudować np. coś takiego:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=4603174#4603174
    Zresztą warto zapoznać się z całością tematu, a nie tylko ze schematem we wskazanym poście.
  • Poziom 30  
    Oczywiście nie jest to doskonałe rozwiązanie, ale najprostsze z możliwych do wykonania i odpowiadających po części wymaganiom kolegi Zenon72. Musi On teraz zdecydować jakie rozwiązanie wybierze, czy typową ładowarkę, czy przedstawiony zasilacz z regulacją prądu.
  • Poziom 6  
    Dziękuje za odpowiedzi koledzy. Znalazłem na forum taki projekt zasilacza https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic631237.html i postanowiłem zbudować trochę uproszczoną wersję, bez sterownika wentylatora i modułów amperomierza i woltomierza. Zamiast nich dam analogowe mierniki. Mam tylko pytanie co do tej konstrukcji, a tamten temat jest stary więc zapytam tu: czy dałoby się nieco zwiększyć wydajność tego zasilacza do około 4-5A? Niemam dużego doświadczenia w elektronice więc proszę o wyrozumiałość ;)
  • Specjalista - urządzenia lampowe
    Wykorzystaj LM338K, która zabezpiecza 5А.Wtórne uzwojenie transformatora też powinno być nie mniej niż na 5А.
  • Poziom 6  
    Niewiem czy się dobrze zrozumieliśmy. Chodzi mi o ten schemat:

Ten zasilacz jest opisany jako 0-30V, 0,002-3A a mi chodziło o to czy dałoby się z niego uzyskać 4-5A przy powiedzmy 20V. Trafo które posiadam bez problemu da taki prąd. :)
    http://320volt.com/0-22v-10-amper-guc-kaynagi-lm317t-mj15004/ Popatrzcie i wydajcie opinię temu schematu.

Dodano po 1 [godziny] 45 [minuty]:

PS-http://cxem.net/pitanie/5-157.php Tu jeszcze schemat z regulatorem napięcia i ogranicznikiem prądu na LM317 czy LM350.Zamiana tranzystorów nie przedstawia problem.Maksymalny prąd ograniczenia łatwo zwiększyć doborem rezystorów czy dodać jeszcze jeden diapazon na 4-5А. Przy czym dodatkowy rezystor powinien być 0,22oM

Dodano po 21 [minuty]:

Jeśli Link nie otwiera się to skopiuj jej i wstaw do rządka poszukiwania Google. http://cxem.net/pitanie/5-157.php
  • Admin grupy audio
    Pierwszy schemat to zwykły stabilizator o podwyższonej do 10A wydajności. Tam nie ma ogranicznika prądowego, tylko raczej elektroniczny bezpiecznik - po przekroczeniu określonej wartości prądu odcina zasilanie - równie dobrze można byłoby zastosować zwykły bezpiecznik topikowy.
    Nie o takie działanie chodzi autorowi tematu.

Natomiast co do drugiego schematu, to szczerze mówiąc nie bardzo rozumiem w jaki sposób działa tam ograniczenie prądowe.
    Lm317 - 350-338 mają wbudowaną obronę od przekroczenia temperatury i maksymalnego prądu, dla tego ich należy włączyć za odpowiednim schematem.Pracę w reżimie ograniczenia prądu zabezpieczają elementy VD6 - VD7 i rezystory R5 - 6-7-8-9. Od oporu rezystorów zależy maksymalny prąd ograniczenia.
  • Admin grupy audio
    Wkleić do translatora to i ja umiem, tylko co z tego wynika? Jak widać - niewiele.
    Załóżmy, że zwieramy do masy wyjście zasilacza na zakresie 3A - przez rezystor R8 płynie prąd max, który wywołuje na nim spadek napięcia ok 1.2V i takie też napięcie będzie panowało na wyjściu regulatora. 1.2V to napięcie referencyjne tej rodziny stabilizatorów i pewnie to ma jakiś związek z działaniem tegoż układu ale jaki? Co dają te diody też nie bardzo wiem. Na pewno zwarcie wyjścia do masy spowoduje przepływ prądu z Adj przez VD7 do masy, czyli stabilizator będzie próbował wymusić na swoim wyjściu napięcie o wartości Vref+Vd7 - można przyjąć ok. 2V.
    Tylko co z tego wynika? Nie umiem tego w żaden sposób powiązać.
  • Poziom 6  
    krzysztof723 rozumiem że w tym schemacie trzeba użyć takich elementów jak w tym który wcześniej wrzuciłem?
  • Pomocny post
    Specjalista - urządzenia lampowe
    http://www.nikomp.neostrada.pl/zestawyN/N-0280.htm Ten schemat łatwo modernizować po to, żeby zwiększyć wyjściowe napięcie i prąd.Dla wyjściowego napięcia 20V i prądu 4А, napięcie na wtórnym uzwojeniu powinno być niemniej 24V, a moc transformatora 100-120W.
  • Pomocny post
    Poziom 30  
    Aby zwiększyć wydajność prądową zasilacza z electronics-lab do 5A należy zastosować dodatkowe tranzystory 2N3055 oraz zmienić kilka elementów, których wartości zostały podane na schemacie. Można jeszcze wymienić tranzystor Q2 na tranzystor BD139 lub BD243C. Przy tranzystorze BD243C wartość rezystora R15 można zmniejszyć do 100 Ohm. Można także zamienić TL081 na wysłużone uA741 (większe napięcie zasilania) - koniecznie zamontować podstawki. Pozostałe elementy pozostają bez zmian. Płytka PCB oryginalna taka, jak z electronics-lab. Zmieszczą się na niej np. dwa połączone równolegle, ustawione pionowe kondensatory 4700uF/50V (C1). Transformator sieciowy z uzwojeniem wtórnym o napięciu ~24...25V.
    Kolega, Zenon72! Przeczytajcie Post № 5 od kolegi krzysztof723! On prosił was powiedzieć, czego wy chcecie-ladowarku dla akumulatora czy laboratoryjny blok żywienia.Na początku omawiania prosiliście pomóc uzupełnić wasz blok ogranicznikiem prądu, a teraz doszło do skomplikowanych konstrukcji.W swoim Post №8 same powiedzieliście, że nie macie dostatecznego doświadczenia w radiotechnice, a bez jego wam będzie nie prosto skonstruować skomplikowane urządzenie i was może czekać niepowodzenie i nieuzasadnione materialne straty. Końcowy wybór za wami!I pamiętacie, że przy nie konstruktywnym omawianiu tematu Moderator może wyrzucić jej do koszyka!

Dodano po 1 [godziny] 15 [minuty]:

Proponuję popatrzeć schemat bardzo prostego bloku żywienia z regulacją i ograniczeniem napięcia i prądu.Przy maksymalnym prądzie do 5А ilość tranzystorów 2N3055 można zmniejszyć do 2.Maksymalne napięcie i prad na wyjściu zależy od napięcia na wtórnym uzwojeniu i mocy transformatora. http://electronics-diy.com/30v-10a-variable-bench-power-supply.php