Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Diamond/Ferro - Góra nie grzeje, odpływ i dół zimne..

Persza8d 19 Sty 2014 16:49 3603 10
  • #1 19 Sty 2014 16:49
    Persza8d
    Poziom 6  

Witam, na początku dodam, iż szukałem i nie znalazłem.
    Temat większości znany.... Góra kaloryfera grzeje zaś dół nie.
    Wszystkie kondygnacje odpowietrzone.
    Zwykły piec, palone drewnem i węglem.
    Instalacja stara grawitacyjna wzbogacona o pompkę.
    Jakieś 7 lat temu na 2 piętrze zostały zainstalowane aluminiowe (6szt.) kaloryfery (firmy Diamond z regulatorami Ferro )
    na pierwszym piętrze znajdują się kaloryfery żeliwne (6szt.) podłączone krzyżowo grzeją.
    Aluminiowe tylko u góry, dół oraz odpływ zimny podłączone w ten sposób:
    Diamond/Ferro - Góra nie grzeje, odpływ i dół zimne..

Co może być przyczyną? Redukcja rur stalowych na miedziane?
    Głowice regulacyjne czy też może jakiś syf w kaloryferach?

0 10
  • #2 19 Sty 2014 16:55
    Darkdarkman
    Poziom 29  

Woda charakteryzuje się swoistą "inteligencją" - mianowicie zawsze wybiera drogę najmniejszego oporu.
    Po zakręceniu kaloryferów na dole jak sytuacja wygląda?

0
  • #3 19 Sty 2014 18:00
    Persza8d
    Poziom 6  

Tu jest właśnie problem, przy żadnym z kaloryferów
    żeliwnych nie ma głowicy regulacyjnej, zaworu.
    Nie ma jak odciąć tego pionu.

0
  • #4 19 Sty 2014 18:13
    Darkdarkman
    Poziom 29  

Kryzowania też pewnie nie ma...
    Działało to kiedykolwiek?
    Jeśli nigdy, to prawdopodobnie reszta gałęzi ma na tyle mały opór, że dla tej z nowymi kaloryferami nie wystarcza wody.

0
  • #5 19 Sty 2014 18:34
    Lansi
    Poziom 10  

Z tego co mi wiadomo - nie można mieszać układów.
    - stara konstrukcja - z obiegiem grawitacyjnym - działała bo opory przepływu czynnika były wyregulowane na etapie wykonania przez dobór i redukcję odpowiednich przekroi rur zasilających
    - w nowych układach - z cieńszymi rurami - najczęściej miedzianymi / PE itd - zasady są troszkę inne - całość pracuje w obiegu wymuszonym pompą, i wszystkie grzejniki są wówczas wyposażone w regulatory temperatury pod którymi najczęściej jest kryza regulacyjna

Jeśli kolega nawet do starego układu dołożył pompę raczej niewiele to zmienia - woda i tak popłynie tam gdzie ma lżej - przez stare grzejniki bez kryzowania.
    Jedyne rozwiązanie jakie sprawdziło się w moim przypadku - bo też robiłem podobne zmiany - pozostawiając stare grzejniki bez zmian i regulacji na parterze - na tej górnej kondygnacji zrezygnowałem z termoregulatorów - gdyż stanowiły zbyt duży opór przepływu. w celu wyregulowania przepływu tak aby w pokojach nie było za gorąco / zimno... zastosowałem zwykłe zawory kulowe.

Nie wiem czy to rozwiązanie jest możliwe w Pańskim przypadku - na rysunku widzę grzejnik z zasilaniem dolnym - który ma wbudowany termostat - ja korzystałem ze standardowych z zasilaniem bocznym...

Pozdrawiam

0
  • #6 19 Sty 2014 18:56
    Persza8d
    Poziom 6  

Darkdarkman masz racje, moj błąd w żeliwnych jest Podłączenie z boku...
    Najmocniej przepraszam..
    Hmmm z tego co pamiętam przeważnie zawsze tak było.
    Myślałem że to normalne w tego typu kaloryferach lecz,
    po sprawdzeniu u znajomych u których grzały całe nie dało mi spokoju i zaczeło się rozmyślanie o co chodzi co jest przyczyną.

Pompa jest, jeżeli chodzi o regulacje termoregulatorów nie mogę rozgryźć jak to zrobić. Szukałem instrukcji od tego modelu ale nic nie udało mi się znaleźć.
    Przebudowa instalacji raczej nie bedzie możliwa, bynajmniej nie teraz.

0
  • #7 19 Sty 2014 19:13
    Darkdarkman
    Poziom 29  

Ewentualnie pozakładaj przed żeliwnymi zawory kulowe i używaj ich jako prymitywnej kryzy do zwiększania oporu przepływu.

0
  • #8 19 Sty 2014 19:16
    Persza8d
    Poziom 6  

A gdyby usunąć z kaloryferów termoregulatory?

0
  • #9 19 Sty 2014 19:23
    Darkdarkman
    Poziom 29  

To Ci nic prawdopodobnie nie da.
    Pod termoregulatorem masz zawór z regulacją wstępną, którego nie wymontujesz.
    Poza tym sama średnica rurek też robi swoje.

0
  • #10 19 Sty 2014 19:37
    Persza8d
    Poziom 6  

Czyli mogę odkręcic termoregulator bez spuszczania wody? i pod znajdę regulację wstępną?

0
  • #11 19 Sty 2014 20:36
    Darkdarkman
    Poziom 29  

Teoretycznie tak, z innymi rozwiązaniami się nie spotkałem przy zasilaniu dolnym, ale poczekaj na odpowiedź kogoś, kto zajmuje się tym zawodowo :)

0