Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ogrzewanie domu na bazie Webasto.

carot 19 Sty 2014 17:56 72123 45
  • Ogrzewanie domu na bazie Webasto.

Witam. Jakiś czas temu, wynająłem małe mieszkanie. Miało jeden zasadniczy problem-ogrzewanie. Nie wchodziły w grę ogrzewacze elektryczne, ani gazowe.
    Po wielu poszukiwaniach, znalazłem na eBay webasto. Pochodzi z samochodu Rover 75 i jest zasilane olejem napędowym.
    Z webastem współpracuje dedykowana pompka paliwa, a wymiennikiem ciepła jest chłodnica od Nissana Almery.
    Ciekawym elementem jest zasilacz. Po wielu próbach stworzenia odpowiedniego zasilacza (webasto wyłącza się przy spadku napięcia do 10.5V) wybór padł na zasilacz od PlayStation3. Świetnie daje sobie radę w nowym zastosowaniu. Aby wentylatory chłodnicy nie pracowały cały czas na pełnych obrotach, został założony prosty regulator PWM. Dzięki temu mam możliwość płynnej regulacji obrotów. Ogrzewanie jest dość ciche, spaliny mają ujście na zewnątrz, zbiornik paliwa znajduje się w innym pomieszczeniu. Nad całym ogrzewaniem jest na co dzień zamontowany mały blat warsztatowy, więc jest praktycznie niewidoczne.
    Sam piec steruje też wentylatorami chłodnicy. Sygnał załączenia wychodzi na czujnik temperatury zamontowany w trójniku na wyjściu webasta. Ten załącza się dopiero po osiągnięciu 40*C. On z kolei załącza przekaźnik w zasilaczu i podaje prąd na sterownik PWM kontrolujący wentylatory. Bardzo sprytne rozwiązanie, ogrzewanie dmucha ciepłym powietrzem, a nie zimnym.

Ceny:
    Webasto Thermo Top Z/C/D - 90£
    Chłodnica Nissan Almera - 5£
    Pompka paliwa - 60£
    Zasilacz - 7£
    Termostat - 5£
    Węże, przewody, części do regulatora, przekaźniki, opaski itd - 15£

Średnie zużycie paliwa, przy grzanie 3-4h dziennie to jakieś 5-6 litrów oleju napędowego tygodniowo. Średnio 7-8£ :D

W planach jedynie zrobienie zewnętrznego czerpania powietrza do spalania, oraz zdalne odpalanie SMS-em ale to już kiedyś :)

Ogrzewanie domu na bazie Webasto. Ogrzewanie domu na bazie Webasto. Ogrzewanie domu na bazie Webasto. Ogrzewanie domu na bazie Webasto. Ogrzewanie domu na bazie Webasto.

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  • #2 19 Sty 2014 20:29
    _JF_
    Poziom 23  

Webasto najwięcej pobiera prądu przy grzaniu świecy, mnie akurat ten proces spalił zasilacz z ATX :D

Sterowanie samym webasto jest na oryginalnym sterowniku czy jakoś inaczej rozwiązane?, mam na myśli dogrzewanie świecą w przypadku braku płomienia <odpowiedzialna jest za to fotokomórka>

Też rozmyślam nad podłączeniem w warsztacie.

Ile wody jest w ukłądzie? i w jakim czasie podgrzewa ją do tych 40*

• #3 19 Sty 2014 21:26
    carot
    Poziom 26  

kolbjan napisał:
    Czego to polak na emigracji nie wymyśli... I dziwić się, że taka opinia za granicą a nie inna...

Znam opinię o Nas za granicą, głównie to taka, że wszystko robimy dobrze, szybko i dokładnie. I lubimy wypić. Liczyłem na konstruktywną krytykę, a nie na narzekanie, że brzydkie. Ale specjalnie dla Ciebie dorysuje kwiatek na chłodnicy.
    _JF_ napisał:
    Webasto najwięcej pobiera prądu przy grzaniu świecy, mnie akurat ten proces spalił zasilacz z ATX

Przy grzaniu świecy bierze 17A :D
    _JF_ napisał:
    Sterowanie samym webasto jest na oryginalnym sterowniku czy jakoś inaczej rozwiązane?, mam na myśli dogrzewanie świecą w przypadku braku płomienia <odpowiedzialna jest za to fotokomórka>

W uwagi na bezpieczeństwo został oryginalny sterownik. Nie fotokomórka, a świeca żarowa będąca jednocześnie czujnikiem płomienia.
    _JF_ napisał:
    Ile wody jest w ukłądzie? i w jakim czasie podgrzewa ją do tych 40*

3.5 litra i podgrzewa do 40*C w jakieś 50 sek.

• #4 19 Sty 2014 21:54
    Grigori310891
    Poziom 23  

carot napisał:
    Witam. Jakiś czas temu, wynająłem małe mieszkanie
    Ile pokoi Tym ogrzewasz ? Czy rozumiem że tylko 1 pokój ; ) głównie o metraż mi chodzi
    carot napisał:
    Średnie zużycie paliwa, przy grzanie 3-4h dziennie to jakieś 5-6 litrów oleju napędowego tygodniowo. Średnio 7-8£
    jakie temperatury na zewnątrz ?
    Porównywałeś co będzie tańsze w paliwie, czy gaz, elektryk, webasto ? Fajny projekt!

• #5 19 Sty 2014 22:06
    carot
    Poziom 26  

Grigori310891 napisał:
    Ile pokoi Tym ogrzewasz ? Czy rozumiem że tylko 1 pokój ; ) głównie o metraż mi chodzi

1 pokój, kuchnia i łazienka. Całe mieszkanie ok. 40m2 łącznie.
    Grigori310891 napisał:
    jakie temperatury na zewnątrz ?

od -5 do 12, jak to UK w zimie.
    Grigori310891 napisał:
    Porównywałeś co będzie tańsze w paliwie, czy gaz, elektryk,
    webasto ? Fajny projekt!

Początkowo chciałem kupić zwykła farelkę, ale nie mogę mieć ogrzewania elektrycznego (umowa), gazowe odpada, bo po prostu nie lubię gazu, a przy cenie ropy 1.39 za litr, stanęło na webaście :)
    kowal011 napisał:
    Myślałem, że kolega, który ogrzewa garaż webastem z samochodu jest pokręcony.

w Polsce grzałem garaż starym Scirocco z DDR :D

• #6 19 Sty 2014 22:07
    bartek 8118
    Poziom 17  

Na zdjęciach nie widać, ale ja bym jeszcze zamontował zbiorniczek wyrównawczy i pomyśleć może o zastąpieniu wody płynem chłodniczym. A wracając do tego że polak potrafi po prostu inni zazdroszczą że z niczego zrobi wszystko. Nauczyła nas tego historia jest to jeden z nielicznych plusów komuny, wojen i zaborów. I powinniśmy to szanować i pielęgnować, bo już najnowsze pokolenie nie znające komunizmu już młotka nie potrafi trzymać w ręku i myśli że wszystko za niego zrobią. Oczywiście nie dotyczy to wszystkich ale takich osób grono się ciągle powiększa.

• #7 19 Sty 2014 22:38
    LoLek85
    Poziom 28  

Kolego carot jesteś w stanie określić mniej więcej spalanie takiego zestawu grzejnego??

• #8 19 Sty 2014 22:45
    Frog_Qmak
    Poziom 25  

Fajne DIY:) Mam pytanie, gdzie odprowadzasz spaliny i na ile całość jest hałaśliwa? Z nawiewem i bez?

• #9 19 Sty 2014 22:46
    carot
    Poziom 26  

bartek 8118 napisał:
    Na zdjęciach nie widać, ale ja bym jeszcze zamontował zbiorniczek wyrównawczy i pomyśleć może o zastąpieniu wody płynem chłodniczym

Zdecydowałem się na chłodnicę od Almery, bo ma wbudowany zbiorniczek, a układ jest zalany wodą z dodatkiem płynu przeciw zamarzaniu.
    LoLek85 napisał:
    Kolego carot jesteś w stanie określić mniej więcej spalanie takiego zestawu grzejnego??

0.3-0.4 litra na godzinę pracy.

• #10 19 Sty 2014 23:18
    Karol966
    Poziom 30  

carot napisał:
    0.3-0.4 litra na godzinę pracy.

To chyba wcale nie tak tanio. Licząc cenę ON w PL średnio ok 5.5 zł/l wychodzi na godzinę 1,65 - 2,2 zł/ godzinę pracy

Przy cenie energii elektrycznej ok 60 gr/ kWh wychodzi za to od 2,75 - 3,6 kw/h przy tej mocy grzejnika (2,75 aż do prawie 4 kW). Na szybko przeglądając google wychodzi, że moc grzejnika na poziomie ok 2,8 kW wystarcza do ogrzania pomieszczenia do prawie 30 m² - czyli przy tym wyższym progu odpowiadającym 0,4l/h pracy webasta miałbyś ciepluteńko w mieszkaniu 40m². (tak, wiem że nie miałeś zgody - chodzi mi tylko o kalkulacje opłacalności bo zawsze mi się temat ogrzewania webastem podobał i zawsze chciałem takie zrobić ale nie mam na razie do czego ;) dlatego nawet troszeczkę Ci zazdroszczę, że miałeś do czego takie ogrzewanie zastosować:D

PS. w kalkulacjach nie uwzględniłem poboru mocy przez zasilacz, który wynosi pewnie ok 200-300 W.
    PS2. Poprawcie moje kalkulacje jeśli coś źle policzyłem - późno jest ;)

• #11 19 Sty 2014 23:21
    carot
    Poziom 26  

Owszem masz rację, ale jest jeden podstawowy błąd. Tutaj ropa kosztuje 1.39 za litr. Też bym wolał elektryczne, ale cóz. Ludzie na barkach tutaj, mimo, że mają darmowy prąd, to też mają webasta do ogrzewania :)

• #12 19 Sty 2014 23:42
    zibiii
    Poziom 23  

Jesli masz w okolicy marine to sie zorientuj czy maja red diesel, u mnie w okolicy jest po 1f czyli wyszlo bys cie jeszcze taniej.

• #13 19 Sty 2014 23:48
    carot
    Poziom 26  

Właśnie nie wiem czy jest. Szukam czerwonego, ale wszędzie trzeba zamówić co najmniej po 500 litrów.

• #14 20 Sty 2014 09:39
    wilczasty
    Poziom 19  

carot napisał:
    Owszem masz rację, ale jest jeden podstawowy błąd. Tutaj ropa kosztuje 1.39 za litr. Też bym wolał elektryczne, ale cóz. Ludzie na barkach tutaj, mimo, że mają darmowy prąd, to też mają webasta do ogrzewania :)

1.39 to jest cena za red diesel rozumiem? Czymś to w ogóle różni się od oleju opałowego? Z tego co wiem red diesla można tankować do traktorów i chłodni.

Samochód też na tym spokojnie pojedzie, jednak podczas kontroli łatwo sprawdzić na czym się jedzie.

• #15 20 Sty 2014 13:43
    M. S.
    Poziom 34  

U nas w Polsce kupuje się butlę z gazem płynnym i stosowny ogrzewacz ceramiczny. Trochę wilgotno ale przynajmniej taniej i nie śmierdzi ropą.

• #16 20 Sty 2014 14:16
    jumpee
    Poziom 12  

Jeżeli już zdecydowałeś się ogrzewać olejem napędowym nie myślałeś kolego na zastosowaniem piecyka nadmuchowego -mniejsze zużycie prądu i oleju i o wiele ciszej pracuje i mniej zabawek dookoła

• #17 20 Sty 2014 14:38
    carot
    Poziom 26  

wilczasty napisał:
    1.39 to jest cena za red diesel rozumiem?

Nie,za zwykły olej napędowy.

M. S. napisał:
    Trochę wilgotno ale przynajmniej taniej i nie śmierdzi ropą.

O tą wilgotność się właśnie rozchodzi. I nie, nie śmierdzi ropą.

jumpee napisał:
    Jeżeli już zdecydowałeś się ogrzewać olejem napędowym nie myślałeś kolego na zastosowaniem piecyka nadmuchowego -mniejsze zużycie prądu i oleju i o wiele ciszej pracuje i mniej zabawek dookoła

Myślałem, ale ceny nadmuchowych i wodnych znacznie sie różnia.

• #18 20 Sty 2014 14:56
    jumpee
    Poziom 12  

no tak i to jest argument, swego czasu miałem taki sam problem co Ty postawiłam piec akumulacyjny ale prąd mmmmm. W zimie nie ma tanich rozwiązań aczkolwiek widziałem piecyk na naftę ale cena też hoho, pozdrawiam i życzę ciepłych wieczorków przy "kominku".

• #19 20 Sty 2014 17:03
    polarczn
    Poziom 16  

Jak dla mnie ogrzewanie lekko bez sensu. Lepiej byłoby zastosować ogrzewanie gazem ziemnym, skoro masz do niego dostęp.

• #20 20 Sty 2014 17:12
    carot
    Poziom 26  

Gdybym miał dostęp do gazu ziemnego, to nie sądzisz, że użyłbym go, zamiast robić ogrzewanie na webaście? Nie nam do niego dostępu, nam jedynie propan z butli, zresztą, olej jest bezpieczniejszy :)

• #21 20 Sty 2014 18:02
    EAndrzej
    Poziom 21  

Witam

carot napisał:
    W planach jedynie zrobienie zewnętrznego czerpania powietrza do spalania, oraz zdalne odpalanie SMS-em ale to już kiedyś

SMS-sy można odłożyć na"kedyś" ale bez zewnętrznego czerpania powietrza do spalania to "kiedyś" może zamienić się w odejście i przeniesienie wszystkich planów na tamten świat ale tam już ogrzewanie nie jest potrzebne.

• #22 20 Sty 2014 18:27
    carot
    Poziom 26  

EAndrzej napisał:
    bez zewnętrznego czerpania powietrza do spalania to

Wątpie, żeby coś mogło się cofnąć przez dolot, ale na wszelki wypadek zamówiłem juz kolanko i filtr, więc najpóźniej pojutrze będzie juz pobieranie powietrza z zewnątrz.

• #23 20 Sty 2014 20:19
    Frog_Qmak
    Poziom 25  

Frog_Qmak napisał:
    gdzie odprowadzasz spaliny?

w sensie dziura w oknie i uszczelnienie, jakis komin?

• #24 20 Sty 2014 21:44
    zibi581
    Poziom 21  

I warto zrobić porządek z przewodami będzie jeszcze bezpieczniej.

• #25 20 Sty 2014 21:45
    carot
    Poziom 26  

Frog_Qmak napisał:
    w sensie dziura w oknie i uszczelnienie, jakis komin?

Otwór w ścianie, uszczelnienie i komin od diesla skierowany w dół.

• #26 20 Sty 2014 23:13
    Lansi
    Poziom 10  

Hmmm - ciekawy pomysł - szczególnie z tymi dodatkowymi udoskonaleniami - PWM, zasilacz od playstation - cenne uwagi, - sam się już nad Tym zastanawiałem... - swoją drogą - nie wiesz jaką moc ma takie webasto które kupiłeś ? - bo nie mogę nigdzie znaleźć.. - ja mam możliwość wykorzystania takiego od ciężarówki - na najwyższym biegu ma 18,5 kW - i pali więcej - chciał bym to jakoś porównać z Twoim - bo Disel też nie jest najtańszy - ale zawsze to już coś.... - no i jak już ktoś wspominał - dobrze było by się zaopatrzyć - w razie czegoś - w czujnik CO... licho nie śpi...

• #27 20 Sty 2014 23:40
    carot
    Poziom 26  

Lansi napisał:
    nie wiesz jaką moc ma takie webasto które kupiłeś ? - bo nie mogę nigdzie znaleźć.. - ja mam możliwość wykorzystania takiego od ciężarówki - na najwyższym biegu ma 18,5 kW - i pali więcej

Moje to webasto od Rovera 75. Model: 98570B, spala jakies 0.3-0.4 litra na godzine pracy. Ma moc 5KW. To Twoje jest sporo mocniejsze, ale też sporo krócej by musiało chodzic, żeby utrzymać temperaturę. A ropa z ciężarówek nadal kosztuje 2.50/litr...

Lansi napisał:
    no i jak już ktoś wspominał - dobrze było by się zaopatrzyć - w razie czegoś - w czujnik CO... licho nie śpi...

Na początku miałem mały ogrzewacz na kartusze gazowe, więc czujnik wisi od dość dawna ;)

• #28 21 Sty 2014 02:43
    DJ MHz
    Poziom 24  

Witam.
    Ciekawy temat, zainteresowałem się tym, żeby zastosować do dogrzewania garażu.

Czy takie webasto można przystosować do spalania oleju przepracowanego? Lub mieszanka oleju przepracowanego + diesla? I jeszcze jedno, czy olej opałowy też podejdzie? :). Zawsze to coś tańszego.

• #29 21 Sty 2014 02:43
    maliniak80
    Poziom 16  

Kolego carot czy moglbys mniej wiecej okreslic ile czasu zajmuje Twojemu piecykowi rozruch to znaczy od podania impulsu startu do zapalenia plomienia, pozatym jak mniej wiecej wyglada faza rozruchu i wygaszania? Akurat jestem na etapie budowy kompletnego sterownika do piecyka Thermo Top V i zbieram wszelkie info na ten temat. Z jaka czestotliwoscia pracuje u Ciebie pompka paliwa przy pelnej mocy?

• #30 21 Sty 2014 03:29
    LoLek85
    Poziom 28  

Kolego maliniak80 znadz sobie zeszyty szkoleniowe VW, tam jest sporo o dogrzewaczach. Jakbyś nie mógł znaleźć to się odezwij, to Ci podeślę.