Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przekaźnik bistabilny dwucewkowy

19 Sty 2014 19:32 4344 6
  • Poziom 11  
    Witam
    Jest sobie bistabilny przekaźnik Przekaźnik bistabilny dwucewkowy

Pytanie co jeśli podam na cewki polaryzacje odwrotną niż przewidział producent? Czy przekaźnik zadziała? Niestety muszę żeby to zadziałało.
    Chce podać wyjście centralnego zamka na wejścia cewki w ten sposób że jeden biegun podam na zmostkowane piny 2-16 a drugi na zmostkowane piny 1-15 Według mnie przekaźnik będzie sie otwieral i zamykał po chwilowych impulsach z centralnego zamka który jak wiadomo podaje na silowniki na zmianę odwrotną polaryzacje.
    Wiem że w moim przypadku wystarczyłby przekaźnik bistabilny z jedną cewką która dostając odwrotną polaryzację otwierałaby i zamykała styk, problem z tym że mam tylko na stanie takie przekaźniki dwucewkowe.

Według mojego podłączenia gdy na pierwszej cewce będzie napięcie +12V otworzy sie styk, w tym czasie na drugiej cewce będzie polaryzacją -12V no i własnie nie wiem co się stanie z przekaźnikiem... Przekaźnik bistabilny dwucewkowy

Czy te cewki mają jakieś diody zabezpieczające przed odwrotną polaryzacją?
  • Poziom 30  
    Jeżeli nie ma diód to je wlutuj i po kłopocie.

Pozdrawiam wszystkich

jjanek
  • Poziom 11  
    Ok to chyba jedyne rozwiązanie.
    Przy okazji drugie pytanie:
    prąd maksymalny cewki podają w pdfie 2A. Myśle że wyjście z centralnego może mieć większy. Jak ograniczyć ten prąd? Jeśli wstawie np rezystor 100 Ohm w szereg z cewką to przekaźnik zadziała ?
  • Poziom 30  
    Podaj adres do tego pdf-a, bo nie bardzo chce mi się wierzyć, że prąd cewki wynosi 2A.

Pozdrawiam wszystkich

jjanek
  • Poziom 30  
    Prąd cewki znajdziesz w tabelach z nagłówkiem "Coil ...", gdzie zależnie od napięcia cewki i mocy przełączania masz podane rezystancje cewek. Z tego możesz policzyć sobie jaki jest potrzebny prąd do przełączenia przekaźnika.
    A 2A to jest maksymalny prąd przełączalny styków przekaźnika, też zależny od napięcia na obciążeniu.

Pozdrawiam wszystkich

jjanek
  • Poziom 11  
    Z tego ci widze to rezystancja cewki to okolo 1k wiec spokojnie moge podac napiecie sterujace na nia z wyjscia centralnego zamka bez zadnego dodatkowego rezystora bo i tak poplynie max kilka mA. Dobrze mysle?

Jesli bylaby awaria i chcialbym sie zabezpieczyc przed podaniem na cewke napiecia przez dluzszy czas to wystarczy zwykly uklad CR na wejsciu, ktory zapewniłby tylko krótkotrwaly skok napiecia po zalaczeniu a potem rozwarcie mimo ze napiecie sterujace dalej byloby 12V?