Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

USBasp - Programy do wgrywania nie widzą programatora

Michał 911 19 Sty 2014 23:52 1767 4
  • #1 19 Sty 2014 23:52
    Michał 911
    Poziom 18  

Witam,

Nie wiem dlaczego jakiś czas temu przestały mi działać wszystkie programy do wgrywania wsadów do AVR-ów. Komputer widzi programator, a programy; avrdude-wersja v0.2 i jakaś nowsza, mkAVR Calculator i AVR8 Butn-0-Mat nie.
    Już kiedyś miałem podobne problemy - tj. że np. programator chwilowo nie chciał działać , ale zazwyczaj wystarczyło go odłączyć, podłączyć i wszystko śmigało. Teraz zepsuło się na dobre. Dodam jeszcze że sam programator jest na 100% sprawny bo był sprawdzany u kolegi i tam działał. Podłączałem też programator kolegi do swojego komputera i też zachowywał się jak mój, czyli na pewno to coś w komputerze.
    Ostatnio nawet preinstalowałem windowsa, ale nie pomogło.
    Szukając po elektrodzie co to może być natknąłem się na temat, gdzie ktoś miał podobny problem i zauważyłem pewną nieprawidłowość w comand line w avrdude (starszej wersji -v0.2):
    Jak wpiszę w te okienka "usbasp" i "usb";
    to w comand line nie wyświetla się ...-c usbasp -C..., tylko; ...-c -C...
    a chyba powinno się samo wpisywać to usbasp...
    Cały kod z comand line;

Kod: actionscript
    Zaloguj się, aby zobaczyć kod

Jak ręcznie w comand line wpiszę; ...usbas..., to wczoraj tym sposobem jeszcze działało, a dziś już nawet to nie działa.
    Na tym screenie można zobaczyć, co avrdude wywala jak ręcznie wpisuję: usbasp;
    Co do tego, to można mieć pewne zastrzeżenia, ponieważ tu wgrywam program na gotową płytkę, a wcześniej na "tą płytkę" programu nie wgrywałem i może być coś z płytką - chociaż wątpię.
    Wstawiam jeszcze screena co avrdude wywala, jak wgrywam ten sam program na inną płytkę, na którą już wcześniej wgrywałem program;

Fakt faktem, że w tej wersji avrduda nie da się wybrać programatora usbasp, ani portu usb, ale kiedyś jak to wpisywałem (w te okienka z których się wybiera port i programator), to działo.

Ściągnąłem sobie nowszą wersję avrduda, gdzie można z listy wybrać programator usbasp i port usb, ale niestedy nadal nie działa. Okienko tego nowego avrduda;
    i błąd, który wywala;

Testowałem jeszcze AVR8-Burn-0-Mat v2 i Mk_avr_Calculator. Kiedyś działały, a teraz oczywiście nie.
    AVR8-Burn-0-Mat v2;
    i jego konfiguracja;

Mk_avr_Calculator;

Już nie wiem, co to może być. Sprawdziłem programator, kabel usb, programowany układ i ciągle nic.
    Taka ciekawostka na koniec; co jakiś czas jak odłączę programator od komputera i podłączę za chwilę znowu, to znajduje mi nowy sprzęt, lub jak podłączę go do portu usb, do którego wcześniej nie podłączałem to też.

Z góry dzięki za odpowiedzi.

0 4
  • Pomocny post
    #2 20 Sty 2014 08:50
    rekinisko
    Poziom 22  

Odepnij od komputera, skróć przewody, przełącz w inny port, zainstaluj khazama.

0
  • #3 21 Sty 2014 01:13
    Michał 911
    Poziom 18  

Dzięki, pomogło, przewodów jeszcze nie skracałem, ale póki co wyskakuje mi taki błąd (ale działa);

p.s. Chodziło o skrócenie kabla USB?

0
  • Pomocny post
    #4 21 Sty 2014 01:58
    rekinisko
    Poziom 22  

Możliwe, że przewód jest za długi lub kiepskiej jakości - stary. Khazama też nie jest idealny i czasami lubi się "zawiesić" ale w katalogu tego programu jest mały plik tekstowy z chwilowymi ustawieniami. Warto zrobić jego kopię i go podmieniać gdy problemy występują ponownie.

0
  • #5 21 Sty 2014 15:07
    Michał 911
    Poziom 18  

Dzięki raz jeszcze, chyba skrócenie kabla pomogło. Co prawda w Khazama dalej wyskakuje ten błąd, ale inne programy zaczęły działać.

0