Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterownik PLC z falownikiem

20 Sty 2014 12:37 5052 34
  • Poziom 9  
    TYP STEROWNIKA - V350-35-T2
    Falownik - zasilany jednofazowo LG ie5

Ma to być moja praca inżynierska, ale mam problem z podłączeniem sterownika PLC z falownikiem, 3 czujnikami zliczającymi piłki wylatujące z podajnika na taśme poprzez elektromagnes(prąd 0,3A).

Falownik i sterownik PLC jest ustawiony jako "NPN"
    oznaczenia schematu:
    P1 - praca w lewo
    P2 - praca w prawo
    CV - wspólna masa falownika

Elektromagnes ma być zasilany ze sterownika PLC który jest zasilany z jednego zasilacza DC, a wszystkie czujniki zasilane z drugiego zasilacza.

Czy lepiej by było żeby elektromagnes był zasilany przez przekaźnik?

Czy mógłby ktoś podsunąć koncepcję podłączenia?

• Relpol
  • Pomocny post
    Poziom 19  
    Jeśli elektromagnes jest na 24VDC i suma prądów wszystkich odbiorników nie przekracza prądu zasilacza to nie widzę powodów do stosowania dwóch zasilaczy.
    Elektromagnes puścić przez przekaźnik bo wyjścia masz tyrystorowe +24VDC. Ale falownik przełączył bym na PNP, wyrównać potencjał ze sterownikiem i podpiąć P1,P2 bezpośrednio do wyjść sterownika.
  • Poziom 9  
    mamy 2 zasilacze na 1A każdy, jeden zasila 4 czujniki optyczne ( prąd 0,1A), a drugi sterownik PLC i elektromagnes 0,3A. Falownik ustawiony na NPN jest już podpięty pod przełączniki ręczne tak jak na schemacie i wszystko dziala. Jak przełącze na PNP to przelaczniki nie dzialaja. A nie lepiej byloby przelaczyc sterownik na PNP i wtedy wspolna mase falownika CV podpiąć do - sterownika a P1 i P2 do wyjsc sterownika?
  • Relpol
  • Poziom 9  
    Witam

Poradziłem sobie w podłączeniem, zastosowałem 3 przekaźniki ( praca lewo, prawo , elektromagns)

Zaczynam programować i na samym początku chciałbym żeby była tylko funkcja obroty lewo - prawo

Napisałem prosty program ( na sterowniku praca w prawo to drugie wyjście)
    ale nie działa
  • Poziom 14  
    przy starcie w każdą stronę musisz resetować bit który ustawiłeś odpalajac w strone przeciwna.
    Do tego, dobrze by bylo, żeby dołożyć warunek ze jesli wyjscie np. obrotyLewo jest aktywne, to nie uruchomisz wyjscia obrotyPrawo. Ponadto, dobrze jest zabezpieczyc na stykach pomocniczych stycznikow, ze jeden nie odpali drugiego, zanim tamten nie opadnie.
  • Poziom 9  
    wyjścia sterownika PLC są podłączone do 3 przekaźników.
    Dlaczego jeśli biorę miernik i mierzę napięcie to na tych wyjściach co idą do przekaźników jest napięcie 3 V a na reszcie 24V?

to powinno tak być?
  • Pomocny post
    Poziom 14  
    wyjścia są w stanie wysokim czy niskim jak je testujesz?
    zmienia się napięcie jak zmieniasz stan wyjścia?
  • Poziom 9  
    no właśnie nie zmienia się, na 3 wyjściach (tam gdzie jest podłączony przekaźnik do pracy, lewo) jest napięcie 3 V a na reszcie 24 i nie wiem dlaczego
    zmiana stanu wyjścia nic nie pomaga
    Sterownik to Unitronics v350-35-t2
  • Poziom 14  
    sorry, jakoś nie kumam zbytnio Twojego podlaczenia...
    dlaczego nie podlaczysz:
    przyciski ------- wejścia sterownika,
    czujniki--------- wejścia sterownika,
    wyjscie1 sterownika--------falownik praca w lewo
    wyjscie2 sterownika--------falownik praca w prawo.
    resztę robisz programem.
  • Poziom 9  
    Zamiast przycisków zewnętrznych, chciałbym to sterować sterownikiem.
  • Poziom 14  
    nie znam tego sterownika, ale ze schematu wygląda jakby wyjścia byly tzw. szybkie czyli możesz uzyskiwac PWM.
    popatrz w konfiguracji wyjść, czy czasem nie aktywujesz PWM zamiast dac 1.
  • Poziom 9  
    "Wyposażony on jest w port komunikacyjny RS232/485 umożliwiający komunikację w standardzie Modbus Master/Slawe. Model ten składa się 12 wejść i 12 wyjść tranzystorowych. Funkcjonalność tych wejść może zostać zmieniona poprzez odpowiednie okablowanie i ustawienie zworek:
    - wszystkie wejścia mogą być ustawione jako dwustanowe. Wybór logiki pnp lub npn dokonuje się zmianą zworki JP1 i odpowiednim okablowaniem.
    - wejście 10 i 11 można ustawić jako cyfrowe lub analogowe - zworka JP5 i JP6. Wybór rodzaju sygnału analogowego (napięciowo/prądowy) dokonuje się zworką JP3 i JP4.
    - wejście 0, 2, i 4 może być skonfigurowane jako wejście szybkiego licznika lub jako część wejścia enkodera.
    - wejście 1, 3, 5 mogą być skonfigurowane jako wejścia resetujące licznik lub jako część wejścia enkodera.
    - jeżeli wejścia 0, 2, 4 są ustawione jako wejścia szybkiego licznika (bez resetu), wejścia 1, 3, 5, mogą spełniać role zwykłych wejść cyfrowych.

" tak mam napisane w konfiguracji
  • Poziom 14  
    napisałeś o wejściach, ja mówiłem o konfiguracji wyjść.
  • Poziom 9  
    o wyjściach nie mam nic napisane, jedynie to ze są tranzystorowe
  • Poziom 14  
    No tak, tranzystorowe, ale moga dawac PWM na wyjściu jeśli sa tak skonfigurowane.
    Odłącz to co masz podłączone do wyjść i sprawdź czy zmieniając stan w programie, zmienia sie na wyjsciu. Jeśli tak, masz cos źle podłączone.
  • Poziom 9  
    zrobiłem tak, odłączyłem wszystkie 3 przewody
    Zabrałem miernik, minus miernika podłączyłem do minusa PLC a plus do wyjścia pracy w lewo i mam wtedy na każdym wyjściu około 19V, gdy jest odłączone wszystko to na każdym jest około 0,17 V. Tylko nie wiem skąd te napięcia skoro przekaźnik jest przecież rozłączony

Dodano po 1 [minuty]:

i napięcia na wyjściu nie ulegają zmianie wartosci napięcia przy naciskaniu start/stop w sterowniku
  • Poziom 14  
    sprawdz na jednym wyjsciu.
    -sprawdz testerem napiecie gdy wyjscie w programie jest ustawione na 0.
    -sprawdz testerem napiecie gdy wyjscie w programie jest ustawione na 1.
    przy '0' w programie na wyjsciu powinno byc ok 0V a przy '1' ok 24V
  • Poziom 9  
    a mógłby Pan napisać przykładowy program do włączenia jednego wyjscia?
    bo moze to wina programu
  • Poziom 14  
    krzysiekstreet napisał:
    i napięcia na wyjściu nie ulegają zmianie wartosci napięcia przy naciskaniu start/stop w sterowniku

no bo dales (s) czyli SET w programie. Zmodyfikuj tak jak napisalem wczesniej.

Dodano po 18 [minuty]:

---IN1---(OUT1 )

tak dlugo jak bedziesz trzymal przycisk podlaczony do IN1, tak dlugo OUT1 bedzie aktywne.

Jesli uzywasz (S), ustawiasz wyjscie na 1 i do czasu gdy nie uzyjesz (R) reset- nie wiem jak reset wyglada w Twoim PLC - pozostaje ono 1.
  • Poziom 9  
    tak, ale dlaczego po podłączeniu przewodu od przekaźnika do sterownika PLC w tym porcie nagle jest 20 V a na pozostałych 0,17V. Niezależnie od zmiany wyjscia on/off w sterownniku
  • Poziom 14  
    gdy podłączasz obciążenie, napiecie sie rozkłada zgodnie z prawem Ohma.
    Sprawdz czy wszystko jest fizycznie dobrze podłączone.

Dodano po 12 [minuty]:

krzysiekstreet napisał:
    Niezależnie od zmiany wyjscia on/off w sterownniku

zmodyfikowales program?
  • Poziom 9  
    Napisałem taki:
  • Poziom 9  

A może ja powinienem zrobić mostek +V zasilającego z +V wyjściem i -V też?
  • Poziom 14  
    rozumiem ze bit MB6 i MB10 sa aktywowane bezposrednio przyciskami (NO). Jesli tak, to powinno dzialac.
  • Poziom 9  
    znalazłem podobną pracę inżynierską i tutaj zasilanie wyjść i wejść było zmostkowane
  • Pomocny post
    Specjalista Automatyk
    O to chodzi - tranzystory muszą być zasilone, a przekaźniki do masy (przy wyjściu source - a chyba takie posiadasz?!)
  • Poziom 9  
    Witam

Jakie najlepsze byłoby zabezpieczenie dla mojego sterownika 1A DC?
    Bo nie mogę nigdzie znaleść w niskiej cenie.. wszędzie ponad 100zł kosztuje