Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
SterControl
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Rozbudowa stacji roboczej - przemyślenia nad sensem inwestycji i propozycje...

Geekboy68k 20 Sty 2014 16:03 555 0
  • #1 20 Sty 2014 16:03
    Geekboy68k
    Poziom 8  

Witajcie,

Przyszło mi pracować na komputerze o następującej konfiguracji:

CPUAMD Phenom II X4 B55@3,5 GHzFaktycznie: odblokowany AMD Phenom II X2 555BE
    Pamięć RAMKingston HyperX blu KHX1600C9AD3B1/2GDDR3-1600, CL9, 2048 MB
    Płyta głównaMSI 760GM-E51m-ATX
    HDDSeagate Barracuda ST320DM001 (Samsung HD322GJ)320 GB, SATA 2, 16 MB cache, 7200 obr./min
    ZasilaczAerocool E80-500 80+500W, A-PFC, dokładna specyfikacja
    NapędSony Optiarc AD-5260SSATA
    ObudowaAerocool PGS QS-200m-ATX, Micro Tower
    OSWindows 8.1, CentOS 6.4x86_64
    MonitorBenQ G2222HDL1920x1080, 16:9, LED

Pecet został zakupiony 2,5 roku temu jako budżetowa stacja robocza z perspektywami rozbudowy, ale przez rok przestał nieużywany w szafie. Korzystając z okazji planuję nieco go odkurzyć.
    Trudno jednoznacznie określić mi jakim budżetem dysponuję - chciałbym włożyć do niego coś, co charakteryzuje się najlepszym stosunkiem cena/wydajność i wyciśnie z tej maszyny ile się da, oczywiście do progu opłacalności... Stąd pytania:

1. Czy jest sens, czy lepiej z góry skreślić konstrukcję?
    2. Czy można rozbudować ten sprzęt tak, aby znacznie zwiększyć jego moc do tego stopnia, aby nie odstawał od współczesnych mu konstrukcji podobnej klasy i jednocześnie aby nie wydać pieniędzy, które pozwolą na zbudowanie od zera całkowicie nowej, znacznie mocniejszej?
    3. Jeżeli tak - co możecie zaproponować? Na pewno priorytetem jest karta graficzna oraz więcej pamięci operacyjnej...

Komputer używany jest do Internetu, pracy biurowej oraz ma być przygotowany do gier. Nie grywam zbyt często ani w nic szczególnego - po prostu zależy mi, aby od czasu do czasu uruchomił coś z Humble Indie Bundle, wyprzedaży na Steam czy GOG. Można więc przyjąć, że taka gamingowa niższa klasa średnia, jak Hyundai i30 czy inne Audi A3 - niemniej jednak należy ją wziąć pod uwagę.

Reasumując - nie oczekuję pozłacanych klamek, poszukuję raczej rozsądnego rozwiązania.

Co sam rozważałem na starcie:
    1. Dorzucenie niewielkiego (ok. 60 GB) dysku SSD na systemy i najważniejsze oprogramowanie - tu pojawia się pytanie: czy przy tej konfiguracji zauważę wzrost wydajności?
    2. Dorzucenie/wymiana pamięci RAM i kolejne pytania: polecono mi pamięć operacyjną o taktowaniu 1333 MHz. Czy różnica w szybkości działania w stosunku do obecnej jest widoczna?
    3. Karta graficzna - proponowano mi modele: VTX3D Radeon HD 7850 X-Edition (2 GB DDR5), GeForce GTX 660, Gigabyte Radeon R7 260X OC 1GB DDR5 12b-bit. Podobno sterowniki NVIDII mniej obciążają procesor, ale nie wiem ile w tym prawdy... Jak się na to zapatrujecie?

Będę wdzięczny za wszelkie sugestie i propozycje.

Pozdrawiam!

0 0
  • SterControl