Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Arduino Atmega328P - Projekt na arduino bez arduino + rs232

20 Jan 2014 18:27 6162 10
  • Level 15  
    Witam. Zamierzam wykonać taki projekt:
    http://majsterkowo.pl/grajace-stacje-dyskietek-v2/
    tyle, że nie mam arduino i nie zamierzam kupować dla tego jednego projektu. Schemat tego arduino jest tutaj:
    http://arduino.cc/en/uploads/Main/Arduino_Uno_Rev3-schematic.pdf
    Czy wystarczy pominąć wszystko co nie związane z procesorem głównym(Atmega328)? Atmega 16 robi tu za przejściówkę USB-RS232. Czy mogę ją pominąć wpinając się w fizyczny port komputera? Czy należałoby jeszcze coś zmienić? Dodam że szukałem podobnych tematów i znalazłem tylko jeden, ale nie dotyczył do końca tego, o co mi chodzi.
    Do you have a problem with Arduino? Ask question. Visit our forum Arduino.
  • Level 18  
    Euzebiusz23091998 wrote:

Czy wystarczy pominąć wszystko co nie związane z procesorem głównym(Atmega328)?

Właściwie tak.
    Quote:
    Atmega 16 robi tu za przejściówkę USB-RS232. Czy mogę ją pominąć wpinając się w fizyczny port komputera?

Co masz na myśli pisząc "fizyczny port komputera"? Jeżeli masz w komputerze port RS232 - to podłączając Atmege musisz zastosować konwerter napięć (np max232) RS232 ma poziomy napięć -12V do 12V.
  • Level 15  
    Właśnie o to mi chodziło :) konwenter to oczywistość. Tylko czy te programy będą tak działać, czy wymagają tego arduino?
  • Level 19  
    Wystarczy Ci sam uC mega328 oraz programator.
  • Level 15  
    Ale czy program MoppyDesk będzie współpracował z atmegą po porcie COM komputera a nie tym z arduino?
  • Level 38  
    Euzebiusz23091998 wrote:
    Właśnie o to mi chodziło :) konwenter to oczywistość. Tylko czy te programy będą tak działać, czy wymagają tego arduino?

Nie, TAK, NIE !!!!

Zacznij od początku, co to jest system 'Arduino'.
    Arduino - sprzęt (płytka) - ładnie zrobiona, z processorem AtMega 328 (Uno3) zawierająca wyprowadzenia portów (nie wszyskich !!!) do zewnętrznych gniazd zastępujących w pewnym i ograniczonym, sensie płytkę stykową.
    Porty te są ponumerowane wg kodu znanego tylko dla softu 'ARDUINO' i w żaden sposób nie pokrywają sie z fizycznie nadanymi im odniesieniami w datasheet.
    Jeżeli jesteś całkowicie w tym systemie to nie ma problemu; bo np. w programie pin 9 odpowiada również pin 9 na płytce. Wyjmiesz zaprogramowany processor z płytki do rzeczywistego układu i gdzie jest twój pin 9 (?)

Programując w środowisku Arduino, lub przeniesienie programu albo processora poza to środowisko wymaga posłużenia się dodatkowymi informacjami o usytuowaniu umownych w Arduino numerów portów/pinów do rzeczywiście oznaczonych w datasheet.
    Jest to keymapper, z którego znajdziesz że: np. pin 9 będzie rzeczywiście port PB.1 (pin #15 na processorze).

Budowanie konvertera a Rs232 jako interface z portem szeregowym nie ma uzasadnionego sensu.
    Wgrany bootloader w mega328 komunikuje się tylko z Mega16U2 na płytce Arduino, którego funkcjonalność jest też oparta o soft w nim wpisany (tam też jest inny bootloader i mały program emulujący programator i inne dodatkowe funkcje).

Jeżeli chcesz pracować w Arduino IDE z czystym processorem Atmega (nie jest ważne z którym, nawet attiny..) to będzie wymagane posiadać programator w systemie ISP (MISO, MOSI, SCK,..), oraz dokonać odpowiednich zmian w konfiguracji Arduino (soft), aby 'widział' twój programator, oraz processor.
    W takiej konfiguracji nie jest potrzebny bootloader w Mega328; -zajmowałby tylko miejsce w pamięci flash.

e marcus
  • Level 15  
    Myślałem, że Mega16U2 pracuje tylko jako konwerter usb-rs232 i da się ją obejść właśnie wpięciem Megi328 prosto do portu COM komputera, tymbardziej że program MOPPYDESK ma wybór portu COM (tak to wynika z opisu na tamtej stronie). Piny to nie problem, bo będę to robił z tym schematem, który podałem. Pytanie tylko czy ten program będzie działał z Mega328 bez pośredniej Megi16U2. UC oczywiście programowane przez ISP. Mogę ewentualnie spróbować zmodyfikować jakoś kod, ale dopiero zaczynam z programowaniem.
  • Level 38  
    Euzebiusz23091998 wrote:
    Myślałem, że Mega16U2 pracuje tylko jako konwerter usb-rs232 i da się ją obejść właśnie wpięciem Megi328 prosto do portu COM komputera, tymbardziej że program MOPPYDESK ma wybór portu COM (tak to wynika z opisu na tamtej stronie). Piny to nie problem, bo będę to robił z tym schematem, który podałem. Pytanie tylko czy ten program będzie działał z Mega328 bez pośredniej Megi16U2. UC oczywiście programowane przez ISP. Mogę ewentualnie spróbować zmodyfikować jakoś kod, ale dopiero zaczynam z programowaniem.

Odłóż ten koncept chwilowo 'na dolną półkę' (powrócisz później), a tymczasem przeglądnij ten temat:
    http://eleccelerator.com/usnoobie/index.php

a później ten poniżej i oglądnij całe video:
    http://hackaday.com/2013/10/23/serial-usb-for-any-avr-microcontroller/

e marcus
  • Level 15  
    Przeglądnąłem te tematy, chociaż szczerze mówiąc nie znalazłem za dużo (mój angielski jest na poziomie podstawowym). Rozumiem, że należało by się pchać w stronę tego USnooBie emulować arduino? Znalazłem taki temat na elektrodzie o tym V-USB https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1314855.html tyle, że wszystko tam kręci się dookoła HID i joysticka.
  • Level 18  
    Euzebiusz23091998 wrote:

Dla jednych oczywistość, ale znam wiele przypadków, gdzie ludzie podłączali różne urządzenia z portem szeregowym LVTTL bezpośrednio pod RS232. Wolałem wspomnieć.
    Quote:

Wygląda na to, że jest dokładnie tak jak myślisz. MOPPYDESK to zwykły program w Javie wysyłający dane na port COM, a atmega328 robi za interfejs między stacją dyskietek, a portem szeregowym . Mega16U2jest tylko interfejsem USB-rs232 i nie jest konieczna do działania tego programu.
  • Level 15  
    No nic, zamówiłem części i czekam aż przyjadą. Sprawdzę i jak zadziała to pochwalę się wynikam. Póki co dziękuję za pomoc.