Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kombajn do jabłek al'a activ OB100 rolnictwo, sad, zbiór.

20 Sty 2014 20:15 3243 4
  • Poziom 2  
    Witam, jestem tu nowy więc chciałbym się na samym początku przywitać. Zdecydowałem się założyć ten temat, ponieważ postanowiłem skonstruować kombajn do zbierania jabłek przemysłowych. Nie stać mnie na kupno takiej maszyn (koszt nawet 100 000zł) więc postanowiłem ją sam skonstruować (mogę wydać na budowę kilkanaście tysięcy zł, maksymalnie 20tyś). Problemy już są a nawet nie rozpocząłem prac ;( chodzi o sposób przeniesienia napędu na koła, 3 silniki hydrauliczne[taśmociąg i 2 wygarniacze jabłek spod drzew], dmuchawę/wiatrak i 5 siłowników hydraulicznych[siłowniki będą działać w grupach 2+2+1]). Z napędem osi nie mam problemu(bo mogę zastosować zwykłe mechaniczne rozwiązanie), ale jak przenieść moc do innych elementów układanki?? Myślałem nad zespojeniem silnika spalinowego z jedną wielką pompą hydrauliczną, a później rozdzielaczami przesyłanie odpowiedniej dawki płynu do każdego z silników i siłowników. Ale jak taką pompę połączyć ze zwykłym silnikiem samochodowym który ma zwykłą 5'o biegową skrzynię (myślę nad zastosowaniem dwóch skrzyń aby zredukować obroty na kolach). Nie wiem też jak silne muszą być w/w silniki wygarniaczy i silnik taśmociągu.

Kombajn byłby wyposażony w silnik diesla 1,6 TDI albo 1,9TDI (w zależności co bym zdobył). Ważyłby kilkaset kg + około 2-3 tony zebranego urobku na przyczepce ciąganej za kombajnem.

Żeby zobrazować mój pomysł proszę o wpisanie w google ''Kombajn do zbioru owoców OB 100''
    chcę właśnie coś podobnego skonstruować, tyle, że z dwoma wygarniaczami.

Jak myślicie jakiej mocy powinien być silnik spalinowy, jakich silników użyć do napędzania taśmociągu, wygarniaczy, dmuchawy i jakich użyć siłowników hydraulicznych no i jakiej/jakich pomp hydraulicznych użyć? Jak to wszystko połączyć?

PS wiem, że w moim projekcie jest jeszcze dużo niewiadomych, ale to dla tego, że jeszcze praktycznie nie zacząłem budowy i chciałbym zasięgnąć fachowej rady. Pozdrawiam.
  • Poziom 38  
    Do zbioru jablek przemyslowych uzywa sie maszyn (wibratorow) do trzesienia drzewami i plandeki podwieszonej pod drzewem. :-)
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 2  
    Ale jak taką pompę połączyć ze zwykłym silnikiem samochodowym
    Normalnie, wałkami, przekładniami, sprzęgłami, przekazanie napędu to bardzo prosta sprawa jest.

TO wiem, ale chodziło mi o sposób połączenia silnika do pompy (tak aby silnik nie był podłączony TYLKO do pompy, ale także napędzał koła).

A co do kopiowania po całości modelu Activ'a. nie chcę go w 100% kopiować, słyszałem wiele złych opinii o tym kombajnie i chciałem zastosować trochę inne rozwiązania. Po pierwsze mój kombajn powinien być trochę większy, chcę zastosować dwa nagarniacze aby jednocześnie zbierać urobek z dwóch stron. Chcę też ciągać za kombajnem wózek którzy pomieści 3-4 skrzyniopalety (waga około 2tony). Ten z Activ'a to zabaweczka, w zbiorniku pomieści około 500kg a nie 2000kg urobku. W dodatku chcę zbudować kabinę w której umieszczę (zegary, nawiewy itp z auta dawcy). Do takiej maszyny silnik 16KM chyba nie wystarczy, dla tego myślałem nad dieslem z auta.

Co do problemu silnika i jego obrotów, mogę przecież tak wyregulować obroty, aby silnik kręcił się ze stałą prędkością (oczywiście tak mniej więcej). Przecież mogę zdławić obroty tak aby motor kręcił się do max np 2,5 tyś/min, wtedy z max wciśniętym pedałem gazu uzyskałbym stałe obroty ;)
    Jeśli się mylę to zaproponujcie jakiś inny, tani silnik który byłby wstanie pracować przez kilkanaście godzin dziennie z jednostajną prędkością.
  • Poziom 1  
    Jak kolego poszło z budową kombajnu