Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Buderus Logomax GB022-24k - Błąd 6A

20 Sty 2014 22:41 10692 14
  • Poziom 22  
    Po dzisiejszych licznych przerwach w dostawie prądu pojawił się problem z piecem Buderus GB022-24k. Po włączeniu, piec próbuje uruchomić grzanie c.o. i po chwili wyskakuje błąd "6A".
    "Niedostatecznym błąd jonizacji" - co robić? Wyczyścić komorę spalania? Było to robione około 2lata temu. Elektroda do wymiany?
  • Pomocny post
    Poziom 18  
    Tak jak sobie odpowiedziałeś czyszczenie ,elektroda niekoniecznie do wymiany ,wystarczy wyczyścić. Błąd 6A to tez sprawa zasilania.Odpowiednie podłączenie fazy zera i uziemienia,ewentualnie sprawdzić.
  • Poziom 22  
    No i czyszczenie pomogło.
    Rozebralem całą komorę palnika, wyczyscilem ten biały nagar z wężownicy i porządnie przetarlem czujnik jonizacji. Piec ruszył od razu. Intalację elektryczną mam zrobiona zgodnie ze sztuka. Zastanawiam sie czy kupić taki czujnik na zapas? A ha, ten mój ma porcelankę ok, ale sam pręcik jest trochę podniszczony jak na moje oko.

Dodano po 34 [minuty]:

No i kicha, pochodził 2h, w miedzy czasie parę razy przełączył sie miedzy C.O a C.W.U (do mycia id.) i w końcu już nie uruchomił ponownie. Wyskoczył "błąd 6A".

Wpiąłem miernik uA (DC) szeregowo i nie mierzy nic, ustawiony na AC pokazuje 5uA, ale to ściema bo powinien mierzyć prad DC. Przez okienko widzę światełko, wiec elektroda żarowa działa.

Czy i gdzie od ręki kupię taką elektrodę (jaki ma symbol producenta, bo nawet nie opisali...?) ??
  • Pomocny post
    Moderator - Systemy Grzewcze
    Powinien mierzyć prąd AC. 5µA jest OK

Elektroda jonizacyjna nr zam. 7100238 cena katalog 88,92zł netto

Sprawdź czy faza z zerem nie została zamieniona.
  • Pomocny post
    Poziom 18  
    ABCEKO poszukaj ,tylko cena wyższa niż podano w poście powyżej. Sprawdź jeszcze uszczelkę palnika być może też trzeba wymienić.
  • Poziom 22  
    OK, dzięki za pomoc, działam dalej.

W instrukcji konserwacji pieca jest wyraźnie napisane że czujnik ten mierzyć mikroamperomierzem na prąd stały...

Na marginesie, info dla osób które spotkały ten błąd u siebie. Po rozmowie z fachowcem parę spostrzeżeń:
    - Trzeba sprawdzić czy świeca żarowa się zapala, bo jak nie to cz. jonizacji nie wykryje płomienia.
    - Banalne - ale podobno jest sporo przypadków - sprawdź czy jest gaz w instalacji, mogła być przerwa lub mógł zamarznąć licznik! Nie każdy ma urządzenia na gaz w domu poza piecem i można to przeoczyć...
    - Po czyszczeniu komory palnika trzeba zwrócić uwagę na uszczelkę komory (jak pisał poprzednik) i czasami wyrabia się uszczelka od rurki gazowej.
  • Moderator - Systemy Grzewcze
    Rzeczywiście stały. Na mierniku mam prąd stały pod napięciem zmiennym. Może stąd mój błąd.
    Jeżeli nie ma prądu jonizacji to sprawdź kolejność faza, zero na zasilaniu kotła.
    Pytanie czy płomień się pojawia jak sprawdzasz jonizację.
    Sprawdź jakie napięcie idzie na elektrodę żarowa i jaką ma ona rezystancję.

Jeżeli chodzi o gaz to zakładam, że sprawdziłeś i ten jest :D
  • Poziom 12  
    I jak efekty, bo mam to samo.
    Wczoraj piec zgłaszał błąd 3L, bałem się, że wentylator ale pomogło czyszczenie wężownicy i wczoraj piecyk działał elegancko. Dziś wywalł 6a i nie chce zastartować, świeca żarowa OK, komora czysta, przy instalacji elektrycznej nic nie ruszane.
  • Moderator - Systemy Grzewcze
    Jest gaz? Masz kuchenkę gazową? Działa ona normalnie?
  • Poziom 12  
    Kuchenkę mam na prąd więc nie sprawdzę czy gaz jest ale z rury gazowej jak odkręciłem zawór to coś dmucha. Mam piec od 8 lat i nigdy nie było przerwy w dostawie, sąsiedzi też nic nie mówili....
    Można to jakoś sprawdzić ??
    Podpiąłem dziś szeregowo multimetr do elektrody jonizującej, ustawienie DCA, wynik 000. Wyciągając elektrodę stwierdziłem, że pokrywie palnika jest trochę wody. Uszczelka elektrody rozsypała się w rękach. Troszkę osuszyłem i złożyłem to do kupy. Dalej nie działa ale nie widzę aby w ogóle piec się zapalał - a chyba powinien na moment? (patrzałem w oczko po zgaszeniu światła, żarzyła się tylko elektroda i na tym koniec).

Czy woda w komorze dolotowej do palnika to norma? Może coś zamokło? Czy uszkodziła się elektroda jonizująca ?
  • Poziom 33  
    Hej.
    montertb i jak uporałeś sie z usterką?
    Ja ją gdzieś od 3lat mam i nikt nie może tego naprawić.
    Kocioł czyszczony 2 razy przez 2 różnych serwisantów, zmieniona elektroda jonizacyjna, wymienione wszystkie uszczelki sprawdzone połączenie elektryczne.

Piec się pali co widać przez okienko a prąd jonizacji jest za mały.

Co zauważyłem to zawsze kiedy się to dzieje to przez okienko w kotle widać ze w środku jest zaparowane. Jak nie ma pary to kocioł odpala, jak jest para to nie.
    Jak piec postoi ze 2-3h i para wyjdzie to się znowu włącza i normalnie pracuje.
  • Poziom 12  
    Hej!
    Nie wiem jak monterb ale ja mam na razie spokój. Pomogło dokładne oczyszczenie i osuszenie, postał kilka dni i odpalił jak należy, śmiga już kilka tygodni bez uwag (oczywiście wymieniłem wszystkie sparciałe uszczelki).
  • Poziom 9  
    witam. mam problem z piecem buderus. błąd 6A. mam nową zapalarkę gazu (iskrownik) ale nie działa. Wymontowałem modul sterujący i zauważyłem, że element włączający iskrownik (glow ignitor) jest uszkodzony. To wygląda jak tyrystor lub triak. Wymiana całej płytki jest nieopłacalna. Podano mi koszt 2000 zł.
    Czy ktos ma schemat tego modułu? Albo wie co to jest za elment, który włącza iskrownik (glow ignitor)? tam jeszcze po drodze jest przekażnik, ale na pewno ten tyrystor lub triak jest uszkodzony.
    dziękuję za poswięcony czas na czytanie mojego postu
  • Specjalista - systemy grzewcze
    daron66 napisał:
    Podano mi koszt 2000 zł.

Panel sterujący kosztuje 890 zł netto. Więc jakby nie liczyć to te 2000 to chyba trochę za dużo.