Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaka antena tv dvb-t i radia.

pelykan 21 Sty 2014 10:00 6900 13
  • #1 21 Sty 2014 10:00
    pelykan
    Poziom 9  

Witam.
    Lokalizacja wielkopolska - Jarocin. Mam do nadajnika w Śremie około 40 km. Obecnie nie mam instalacji antenowej. Zamierzam korzystać z telewizji DVB-T i radia w zakresie UKF. Na razie w wariancie 1 TV i 1 tuner radiowy ale z opcją rozbudowy do może 3 TV. Nie chciałbym montować anteny na dachu bloku w którym mieszkam, bo nie wiem co na to powie lokalna Spółdzielnia Mieszkaniowa. (Nie bardzo mogę załatwiać papierki na zgodę na antenę w godzinach pracy.) Mieszkam na czwartym piętrze i mam zamiar korzystać z odbitego sygnału. Widziałem, że sąsiad tak ma zrobione (tj. korzysta z odbitego sygnału), ale on ma tylko antena TV. Ja poszukuję anteny (najlepiej jednej szerokopasmowej i małogabarytowej (nie chciałbym montować jakichś wielkich "grabi" na balkonie)) z pomocą której mógłbym podać sygnał do TV i do radia. Możecie coś polecić?
    Widziałem w sklepie rtv taką antenę jak na zdjęciu, ale mam wątpliwości jak się ona upora z sygnałem radiowym. W zasadzie łapie sygnał tylko od 100 MHz. Chociaż z dobre 10 lat temu miałem podobną antenę i radio już na nowym zakresie UKF odbierało super.

Jaka antena tv dvb-t i radia. Jaka antena tv dvb-t i radia.

0 13
  • #2 21 Sty 2014 10:10
    irekr
    Moderator

Napisz gdzie dokładnie mieszkasz w Jarocinie i co na zakresie radiowym chcesz odebrać.
    Do Śremu jest rzeczywiście najbliżej i można odebrać sygnał z odbicia, ale także jesteś w zasięgu nadajników w Koninie/Żółwieńcu a także z Mikstatu k. Ostrzeszowa.

Pomijam drobny szczegół, że Spółdzielnia Mieszkaniowa ma obowiązek dostarczyć do lokalu sygnał TV naziemnej - a od pewnego czasu także satelitarnej - a odsyłanie do usług operatorów kablowych jest przestępstwem.

A to co jest na zdjęciach to typowe nabijanie klientów. Sygnały są na tyle silne że wzmacniacz tylko popsuje odbiór. Z tego co jest w opisie wynika że nie obejmuje zakresu radiowego a parametry wzmacniacza są zdecydowanie niewystarczające dla odbioru cyfrowego.
    Dodam że producent powołuje się na nieaktualna normę a certyfikat jest przestarzały. Niewątpliwe ta antena był dobra w "erze analogu", obecnie to już zabytek techniczny.

0
  • #3 21 Sty 2014 10:35
    pelykan
    Poziom 9  

irekr napisał:
    Napisz gdzie dokładnie mieszkasz w Jarocinie i co na zakresie radiowym chcesz odebrać.

Do Śremu jest rzeczywiście najbliżej i można odebrać sygnał z odbicia, ale także jesteś w zasięgu nadajników w Koninie/Żółwieńcu a także z Mikstatu k. Ostrzeszowa.

Pomijam drobny szczegół, że Spółdzielnia Mieszkaniowa ma obowiązek dostarczyć do lokalu sygnał TV naziemnej - a od pewnego czasu także satelitarnej - a odsyłanie do usług operatorów kablowych jest przestępstwem.

A to co jest na zdjęciach to typowe nabijanie klientów. Sygnały są na tyle silne że wzmacniacz tylko popsuje odbiór.

W Jarocinie - prawie na samym końcu os. Konstytucji (za jednostką wojskową). W radiu chcę mieć (najlepiej) cały zakres UKF. Na ścisłość od 90 - 101 MHz (bo w tym zakresie mam PR pr. I, RMF, PR pr. III, Radio Merkury).
    Przyglądałem się mapie zasięgu i trochę też czytałem. W zasadzie od zawsze programy był odbierane z przekaźnika w Śremie. Na dzień dzisiejszy też chyba ze Śremu mam najlepszy sygnał (tyle że antena na balkonie będzie patrzyła akurat na Kalisz. Żeby patrzyła na Śrem musiałbym "wyjść" powyżej dachu.)

Z kablówki nie korzystam już bardzo dawno i nie mam ochoty do niej wrócić. Nie orientuję się jak to jest (formalnie) z dostarczaniem sygnału TV naziemnej do mieszkania lokatora spółdzielni mieszkaniowej. W blokach króluje chyba Ostrowski Promax, ale obserwuję powolutku powrót do indywidualnych anten. Nie wiem co będzie za jakiś czas jak będzie ich więcej pouczepiane na murach, balkonach czy dachach. Może będzie prikaz żeby pozdejmować kto wie ... ;)

Antena może jest zabytkiem - nie znam się. Sugerowałem się tym co kiedyś miałem. Działała w latach 90-tych XX wieku i z TV i z radiem.

0
  • #4 21 Sty 2014 10:54
    irekr
    Moderator

Ile w linii prostej masz do Biedronki przy rondzie..?
    Czy jesteś zainteresowany sygnałami radiowymi nadawanymi z Piątkowa..?
    Jest to o tyle istotne, że Piątkowo nadaje w polaryzacji pionowej a Śrem wyłącznie w poziomej.

A temat instalacji odbiorczych w budynkach wielorodzinnych to zupełnie inna bajka, stan prawny ostatnio mocno się zmienił, jest na ten temat sporo informacji wraz z odsyłaczami do przepisów na stronach KRRiTV jak i Ministerstwa Infrastruktury.

0
  • #5 21 Sty 2014 11:08
    pelykan
    Poziom 9  

Do ronda mam z 500-600 m.
    Wystarczyłby mi sygnał ze Śremu. Nie chcę za dużo "cudować" z tą anteną bo nie wiem jak długo będę miał TV jako TV. :)
    Telewizor w sumie pełni rolę monitora do komputera. W zasadzie internet zaspokaja dostęp do informacji. Z ciekawości chcę odpalić TV z anteną żeby zobaczyć jak to będzie chodzić. Naczytałem się w internecie, że oferta programowa publicznej TV nie powala na kolana swoją jakością więc ta antena jest planowana jako eksperyment. Możliwe, że za kilka tygodni wrócę do internetu, a z anteny "poleci" tylko radio.

0
  • #6 21 Sty 2014 12:09
    irekr
    Moderator

Faktycznie oferta jest "powalająca"....

Zacząłbym od czegoś małego:
    dla tv:
    http://www.dipol.com.pl/antena_telewizyjna_dipol_3-21-69_dvb-t_A0315.htm
    lub
    http://www.dipol.com.pl/antena_telewizyjna_uhf_11-elementowa_dipol_11-21-69_A1112.htm
    Jedyny problem to ukierunkowanie anteny: w odbiorze odbitym nie ma reguł i trzeba czasami "pobiegać" z anteną na balkonie.
    Powinna wystarczyć antena pasywna. jakby co, można dołożyć mały wzmacniacz, ale to w drugim etapie.
    Jak widzisz ceny są "wypasione" koszty dojazdu będa wyższe nic sam materiał. Jak bywasz w Poznaniu to do kupienia na Granicznej w Delcie. Blisko Dworca Zachodniego.
    Do odbioru radia - tez coś prostego:
    http://www.dipol.com.pl/antena_radiowa_dipol_1-rz_b_A0200.htm
    ustawiona w poziomie lub w pionie
    lub
    http://www.dipol.com.pl/antena_radiowa_dipol_1ruz_b_A0210.htm
    Ta pracuje tylko w poziomie.

Najlepiej dwa kable antenowe. Jeżeli nie ma możliwości to trzeba się wykosztować:
    http://www.dipol.com.pl/zwrotnica_antenowa_za_1-12-21-60_dipol_C0010.htm to przy antenie i:
    https://sklep.delta.poznan.pl/zwrotnica-zw-20_c253_p644.html przy odbiornikach - z tym że ta ostatnia może być zastosowana tak przy antenie jak i przy odbiornikach.
    Zwrotnice różną się sposobem mocowania, parametry są niemal identyczne.

To tak na niski budżet...
    kabel antenowy: dobry i z dobrego źródła. Nie kupuj kabli w baumarketach, szkoda pieniędzy.
    Może być coś z tego "repertuaru":
    https://sklep.delta.poznan.pl/kabel-koncentryczny-triset-113pe_c28_p3157.html
    https://sklep.delta.poznan.pl/kabel-koncentryczny-triset-113_c28_p2455.html
    https://sklep.delta.poznan.pl/kabel-koncentryczny-triset-11pe-zel_c28_p3161.html

Powodzenia...

PS. Z sentymentem wspominam Jarocin, bywałem dość często od 1972 roku na Wielkopolskich Rytmach Młodych, potem kilkakrotnie ba Festiwalu...

0
  • #7 21 Sty 2014 13:07
    pelykan
    Poziom 9  

Dziękuję za wyczerpującą temat odpowiedź. :)

Z telewizyjnych anten bardziej podoba mi się ta pierwsza. Mała, zgrabna i nie będzie na balkonie zbytnio zawadzać. Chociaż nie jestem pewny czy jednak nie nabędę tą drugą. Gdyby się okazało, że jednak będę musiał montować antenę powyżej dachu, to może mieć znaczenie. Antenę o ile nie dostanę na miejscu w którymś sklepie to kupię przez internet. Nie pojadę specjalnie do Poznania tyko po nią bo to się nie opłaca. :)
    Co do kabla antenowego to już wcześniej coś czytałem i triset jest na liście zakupów. Przynajmniej teraz wiem dokładnie, że musi to być 113pe.

Dziękuję jeszcze raz za podpowiedź. Jak to styknę w całość dam znać jak działa.

pozdrawiam

pelykan

p.s. W 1972 to z mamą grzecznie za rękę chodziłem w Jarocinie, a festiwal odbywał się jeszcze (niezbyt głośno) w domu kultury.

0
  • #8 21 Sty 2014 13:32
    _cheetah_
    Poziom 37  

Moderowany przez Mirek Z.:

To kolejny zmieniony (wyczyszczony) post. Regulamin p.3.1.11/p.3.1.17 - ostrzeżenie.
    Następnym razem będzie blokada na dłuższy okres czasu.

0
  • #9 21 Sty 2014 13:34
    irekr
    Moderator

Delta w Poznaniu prowadzi sprzedaż przez internet, Dipol zresztą także.

Jeżeli masz możliwość wystawienia anteny ponad linię dachu to instalacja na pewno będzie wystarczająca.
    Warunkiem powodzenia jest prawidłowe wykonanie, pamiętaj o minimalnych promieniach zgięć kabli, to naprawdę ważne.

Ja tylko dodam, że Spółdzielnie Mieszkaniowe muszą przestrzegać Prawa Lokalowego oraz Rozporządzeń i Ustaw dotyczących infrastruktury budowlanej. Ostatnia nowelizacja prawa miała na celu ukrócenie samowoli Spółdzielni, Wspólnot czy ZBK-ów. A zmuszanie do korzystania z usług operatorów kablowych to pogwałcenie art.31 par.2 Konstytucji RP.

0
  • #10 27 Sty 2014 08:04
    pelykan
    Poziom 9  

irekr napisał:

... Jeżeli masz możliwość wystawienia anteny ponad linię dachu to instalacja na pewno będzie wystarczająca.
    Warunkiem powodzenia jest prawidłowe wykonanie, pamiętaj o minimalnych promieniach zgięć kabli, to naprawdę ważne.

A gdybym musiał jednak montować na dachu to jak wysoko względem płaszczyzny dachu powinna być umieszczona antena? Można ją np. przymocować taką specjalną obejmą do "komina" z wywietrznikami?

Czytałem nieco o zaginaniu kabli gdzieś w interencie. Jest to podobno kilka średnic danego kabla. Czy jest na to jakiś wzór (na wyliczenie tego promienia)?

irekr napisał:

Ja tylko dodam, że Spółdzielnie Mieszkaniowe muszą przestrzegać Prawa Lokalowego oraz Rozporządzeń i Ustaw dotyczących infrastruktury budowlanej. Ostatnia nowelizacja prawa miała na celu ukrócenie samowoli Spółdzielni, Wspólnot czy ZBK-ów. A zmuszanie do korzystania z usług operatorów kablowych to pogwałcenie art.31 par.2 Konstytucji RP.

U mnie niestety po starych antenach zbiorczych w większości przypadków zostały tylko maszty. Nic mi nie wiadomo aby była w blokach jakaś TV zbiorcza, za konserwację której należałoby płacić Spółdzielni Mieszkaniowej. Jest tylko kablówka z tego co wiem.
    Z dawnych czasów pamiętam, że instalacja zbiorcza też nie chodziła za rewelacyjnie (niektóre kanały miały zakłócenia albo słabszy sygnał) - więc jestem zdania, że samemu zrobię to lepiej i uzyskam lepszy odbiór.

0
  • Pomocny post
    #11 27 Sty 2014 09:16
    irekr
    Moderator

Optymalna wysokość umieszczenia anteny jest trudna do określenia ale z doświadczenia wiem, że zupełnie przyzwoite parametry uzyskuje się już na antenie zawieszonej około 1 metra nad dachem. Warunek jest w zasadzie jeden; antena odbiorcza widzi antenę nadawczą.
    I drugi warunek: w kominie nie wykonujemy żadnych otworów, tylko obejmy...

Głównie jednak nie chodzi tutaj o propagację, ale o względy mechaniczne czy niebezpieczeństwo uszkodzeń.

Minimalny promień zgięcia kabla jest każdorazowo określany przez wytwórcę dla każdego typu przewodu. Dane katalogowe są dostępne i warto do nich zajrzeć.

Jeżeli w budynku istniała instalacja zbiorcza, to zgodnie obecnym Prawem Lokalowym zarządca nieruchomości ma obowiązek taką instalacje obudować i przystosować do parametrów obecnie obowiązujących. I nie tylko jeżeli chodzi o instalację RTV.

Proponuję popatrzeć na ten link strony , to jedna z wielu:
    http://www.instalacjeteletechniczne.pl/zbiorcze-instalacje-antenowe/

0
  • #12 02 Lut 2014 16:39
    pelykan
    Poziom 9  

Dostałem paczkę z firmy Dipol. Porządnie zapakowane i w środku usztywnione jak trzeba za co firmie należy się ogromna pochwała. Kabel triset 113 PE czarny. Zrobiłem na razie prowizorycznie instalację ze względu na warunki pogodowe. Niestety na balkonie nie udało mi się dobrze "złapać" sygnału ze Śremu. Musiałbym wyjść z anteną na dach.
    To co myślałem, że jest sygnałem odbitym okazało się nieprawdą. Siadłem z mapą, kompasem i internetem i spisałem co trzeba. Miedzy blokami mam lukę, która "patrzy" na południowy wschód chyba idealnie na Kalisz. Wiec wg. tego w końcu ustawiłem programy w tunerze od monitora. Patrzyłem też na antenę sąsiada. On też korzysta z tej luki miedzy budynkami i odbiera sygnał z Kalisza.
    Poniżej zdjęcia anteny (Antena telewizyjna UHF 11-elementowa Dipol 11/21-69) i siły sygnału odbieranego z poszczególnych mux-ów.

Jaka antena tv dvb-t i radia. Jaka antena tv dvb-t i radia. Jaka antena tv dvb-t i radia. Jaka antena tv dvb-t i radia.

0
  • Pomocny post
    #13 03 Lut 2014 11:29
    irekr
    Moderator

Pozostaje pogratulować poprawnie wykonanej instalacji. Przy okazji rozmawiając z kolegami z Emitel-a opiekującymi się obiektem w Mikstacie powiem jak dobrze ich "widać" w Jarocinie....
    Może jednak da się wystawić antenę ponad dach.

Przyglądając się Twojej okolicy tez miałam wrażenie że na sygnał odbity nie bardzo można liczyć, podobnie jak na sygnał rozproszony, ale zanim nie sprawdzi się zagadnienia to trudno wyrokować. Po prostu sygnał nie ma się od czego odbijać czy od czego rozpraszać, wolnej przestrzeni jest dużo, bo to taka "zabudowa"...

Gratuluję...

PS. Jakość/siłę sygnału na MUX3 k.31 zawsze będziesz miał gorszą z uwagi na synchroniczną prace nadajników Mikstat i Konin/Żółwieniec. Sygnały są prawdopodobnie bardzo podobne i gdyby nie kierunkowość anteny byłoby zapewne dużo gorzej. Wskaźnik jakości pokazuje Ci co prawda 100% ale specjalnie bym tym wskazaniom nie wierzył, siłę masz zdecydowanie niższą...
    Ale to normalne i prawidłowe wskazania.

0
  • #14 01 Wrz 2014 21:42
    pelykan
    Poziom 9  

irekr napisał:
    Pozostaje pogratulować poprawnie wykonanej instalacji. Przy okazji rozmawiając z kolegami z Emitel-a opiekującymi się obiektem w Mikstacie powiem jak dobrze ich "widać" w Jarocinie....
    Może jednak da się wystawić antenę ponad dach.

Dziękuję - chociaż nie uważam tego co zrobiłem za jakiś wyczyn. Prosta praca. Jedynie z wyborem odpowiedniej anteny miałem wątpliwości.
    Antena jak się wszytko dobrze uda pozałatwiać to może w tym roku będzie na dachu i ją skieruję na przekaźnik w Śremie (zapas kabla antenowego mam - powinno go starczyć).
    Dziękuję jeszcze raz za pomoc. Ten temat jest do zamknięcia, ale ponieważ mam od czasu do czasu problem z zakłóceniami w TV to za chwilę założę nowy w sprawie zakłóceń.

irekr napisał:

PS. Jakość/siłę sygnału na MUX3 k.31 zawsze będziesz miał gorszą z uwagi na synchroniczną prace nadajników Mikstat i Konin/Żółwieniec. Sygnały są prawdopodobnie bardzo podobne i gdyby nie kierunkowość anteny byłoby zapewne dużo gorzej. Wskaźnik jakości pokazuje Ci co prawda 100% ale specjalnie bym tym wskazaniom nie wierzył, siłę masz zdecydowanie niższą...
    Ale to normalne i prawidłowe wskazania.

Możliwe, że jest tak jak napisałeś, ale nie zgłębiałem aż tak szczegółowo tematu.

0
  Szukaj w 5mln produktów