Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Fotografia makro za niewielkie pieniądze - adaptacja szkieł M42.

21 Sty 2014 10:50 10356 9
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Makro z wykorzystaniem obiektywu manualnego.

1. Aparat fotograficzny z wymienną optyką. Czyli popularnie „lustrzanki” lub ”bezlusterkowce”.
    2. Adapter systemowy (w moim przypadku Eos/M42)
    3. Pierścienie pośrednie (w moim przypadku M42)
    4. Pierścień odwrotnego mocowania (w moim przypadku M42/49mm)
    5. Obiektyw 28mm (powinien mieć manualnie nastawianą przysłonę)

Oczywiście w zależności jaką skalę odwzorowania chce się uzyskać, można manipulować ilością pierścieni pośrednich jak i mocowaniem swojego obiektywu (normalnie lub odwrotnie).
    Ciekawym rozwiązaniem jest mieszek makro zamiast pierścieni. Wtedy można w miarę płynnie to regulować.
    Wadami takiego systemu jest praca na przysłonie roboczej i bardzo mała odległość ostrzenia.
    Ale myślę że cena rekompensuje te mankamenty.
    Temat oświetlenia przedstawia jedna z fotografii.
    Oczywiście można budować własne dyfuzory co w niektórych przypadkach bywa lepsze od tego tu prezentowanego.
    Temat proszę potraktować jako rozwojowy. Nie są to rozwiązania jedynie słuszne, więc wszelkie uwagi mile widziane.

• Poziom 23  
    Mała odległość ostrzenia jest ze względu na obiektyw o ogniskowej 28mm. Zastosuj dłuższą ogniskową, przy takiej samej skali odwzorowania będziesz mógł się bardziej odsunąć.
    Najlepszym rozwiązaniem jest specjalistyczny obiektyw. ;) Ale jego koszt to już duże pieniążki. Owszem, wykorzystuję również obiektywy o ogniskowych 50 i 135mm, ale aby uzyskać taką samą skalę potrzeba też zwiększyć odległość od matrycy. A to pociąga za sobą problemy ze światłem. Jeśli fotografujemy przedmioty statyczne, posiadamy sanki makro i statyw to można ostrzyć na przysłonie otwartej i domykać przed wykonaniem samej fotografii. Jeśli mamy mrówki i mało światła ... no cóż, nici z tego. Obiektyw 28mm pozwala na uzyskanie skali niemalże 5:1 z kompletem pierścieni i z mocowaniem go odwrotnie (revers). Jaką odległość od matrycy trzeba było by uzyskać dla obiektywu 100mm aby uzyskać taką skalę? Dodam tylko, że odwrotne mocowanie przy dłuższych ogniskowych mija się z celem.

Schemat działania obiektywu szerokokątnego mocowanego odwrotnie (revers):
    Fajny sposób. Mam tylko kilka pytań:
    1. Nie wydaje się to być dość precyzyjne. Jak z telecentrycznością?
    2. Jak z winietowaniem dla 18mm?
    3. Mógłbyś zamieścić przykładowe fotografie z tego rozwiązania?

Przy tej metodzie raczej nie ma możliwości przywrócenia szkła do pierwotnego stanu. ;)
    18-55 jakością optyki też nie powala. Dużo lepszymi szkłami pod tym względem jest chociażby Industar 61Ł z powłokami MC.
  • Poziom 34  
    Winietę ciężko określić przy odwrotnym mocowaniu. Przy normalnym (posiadam kita 18-55 przerobionego na EF - ale używam jak dotąd z analogiem) kółko zaczyna robić się poniżej 21mm (obraz nie pokrywa matrycy/kliszy)
    Fotografia makro za niewielkie pieniądze - adaptacja szkieł M42. Fotografia makro za niewielkie pieniądze - adaptacja szkieł M42.
    Dwie fotografie wykonane dokładnie tym zestawem.
  • Poziom 26  
    Jak znajdę więcej czasu to pobawię się heliosem w nikonie D90, który ma dobry wizjer i potwierdzenie ostrości co ułatwi zabawę z manualnymi obiektywami.
    Jednak co by nie kombinować to jednak to co potrafią pentaxy w tej dziedzinie masakruje nikona i canona.
    Od dłuższego czasu używam tego modyfikatora. Lekki i schować go można do kieszeni spodni:
    Takie obrazki tym uzyskuję:

Dyfuzor makro z butelki 5l po płynie do spryskiwaczy.

Do wykonania użyłem: markera, ostrego nożyka, nożyc do blachy i mlecznej butelki 5l. Z butelki wyciąłem płaski prostokąt i odznaczyłem markerem okrąg jaki był mi potrzebny pasujący do obiektywu. Następnie wyciąłem okrąg nożykiem i wymodelowałem kształt dyfuzora nożycami. Raczej jest to zbyteczne, ale tak to sobie wymyśliłem. ;) No i gotowe. Koszty - 0zł (słownie zero). Czas - ok. 5minut wraz z poszukiwaniem narzędzi. ;) O nastawach parametrów ekspozycji i siły błysku nie będę się rozpisywał, bo zakładam, że każdy zna swój aparat. 

Fotografia makro za niewielkie pieniądze - adaptacja szkieł M42. Fotografia makro za niewielkie pieniądze - adaptacja szkieł M42. Fotografia makro za niewielkie pieniądze - adaptacja szkieł M42.
    I efekty:
    Fotografia makro za niewielkie pieniądze - adaptacja szkieł M42. Fotografia makro za niewielkie pieniądze - adaptacja szkieł M42. Fotografia makro za niewielkie pieniądze - adaptacja szkieł M42.