Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterownik (ściemniacz) lampy LED - prosze o poradę

21 Sty 2014 11:14 2490 2
  • Poziom 10  
    Witam,

Mam nadzieję, że w dobrym dziale piszę.

Mam mały problem i proszę o wsparcie kolegów z większą wiedzą.

Przerobiłem zepsutą lampę na lampę LED. Lampa ma dwie oprawy a każda z nich ma oddzielne sterowanie (włącznik ze ściemniaczem). Krótko mówiąc wywaliłem z lampy wszystkie flaki i wykorzystałem tylko obudowę. W tą obudowę wsadziłem sterownik LED, który steruje LEDami w każdej oprawie oddzielnie. Właściwie są to dwa sterowniki na jednej płytce. W załaczeniu schemat jaki poczyniłem na podstawie innych schematów z Elektrody i internetu.

Jako źródła światła użyłem taśmy LED z diodami 5050 (TAŚMA LED). W sumie użyłem ok. 2 m tej taśmy (ok 30W).

Wszystko działa prawidłowo do momentu jak potencjometr rozkręcę na "max". Wtedy LEDy zaczynają mrugać. Jeśli potencjometr ustawię mniej więcej na 50% to wtedy LEDY świecą cały czas bez mrugania.

Mam prośbę o zerknięcie na schemat co może być powodem mrugania przy ustawieniu potencjometru/ów prawie na "max". Przypuszczam, że powinienem użyć elementów o innych parametrach ale sam nie dam rady wyliczyć jakie powinny być. Bardzo proszę o pomoc bo lampa działa i świeci bardzo fajnie ale nie mogę ustawiać jej na maksymalne świecenie.

Z góry bardzo dziękuję za pomoc.

Edycja: 25.01.2014
    Koledzy, czy naprawdę nikt nie umie mi pomóc? Bardzo proszę o sugestię co zmienić, żeby LEDy nie mrógały. Thx
  • Pomocny post
    Poziom 22  
    A sprawdzałeś jaki masz spadek napięcia przy pełnej mocy?
    Wygląda na to że te ledy zabierają prąd NE555 stąd to migotanie.
    Sprawdź napięcie na zasilaczu pod pełnym obciążeniem.
  • Poziom 10  
    Oczywiście! Masz rację! Dzieki za poradę. Zmieniłem zasilacz na mocniejsz i wszystko gra.