Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

wzmacniacz radiowezlowy..

30 Mar 2005 14:10 2579 30
  • Level 22  
    witam . posiadam szkolny wzmacniacz radiowezlowy 4x100w 100v. w glosnikach sa transformatory obnizajace napiecie. czy mozna zastosowac jeden transformator na wyjsciu wzmacniacza. albo czy da rade przerobic ten wzmacniacz na normalne glosniki. za pomoc z gory dziekuje..
    Trendy 2021 w branży Internetu rzeczy [Webinar 02.07.2021, g.12.00]. Zarejestruj się za darmo
  • Level 37  
    Jeżeli to konstrukcja lampowa, to trzeba by zastosować inne trafo głośnikowe; do mniejszej impedancji głośników. Jeśli jednak końcówka ta jest na tranzystorach to trzeba tylko pominąć wyjściowe trafo głośnikowe i zapiąć się wprost na wyjście końcówki(-ek).
  • Level 22  
    no wsumie to mam dwa takie jeden lampowy a jeden normalny. dzieki za odp pokombinuje sobie. czyli napiecie z koncowki mocy jest zwiekszane na trafie tak?? a co z moca?? przed trafem bedzie wieksza czy tez 100w?? aha i dlaczego to jest tak polaczone koncowka mocy--->trafo---->kabel glosnikowy--->trafo---->glosnik?? czy nie moznaby usunac tych dwoch traf?? do czego one sluza??
  • Level 37  
    Trochę tak. W tranzystorowych trafo zwiększa napięcie, zaś w lampowych obniża.
    Dwa trafa są może po to (nie wiem jak jest u Ciebie) by obsługiwać dwie końcówki; daje to możliwość łączenie mostkowego- lub nie. Nie rozumiem tego momentu : dwa trafa połączone kablem głośnikowym??
  • Level 22  
    chodzi o to ze z wzmacniacza sygnal idzie na trafo potem kablem np po scianach do glosnika w ktorym tez jest trafo. czy to ma jakos zmniejszac straty?? mi sie wydaje ze lepiej puscic to pradem o wiekszym napieciu a mniejszym natezeniu, bo wtedy sa mniejsze straty.. mam racje??
  • Helpful post
    Level 42  
    Witam! Te trafa w tranzystorowych służą do linii, stosuje się to właśnie w radiowęzłach, możesz to śmiało wymontować, dla czego nie podałeś nazwy tego wzmacniacza, może by to troszkę pomogło, jeżeli tam są cztery końcówki, to pewnie wzmacniacz jest stereo, tylko, że pracuje w mostku.
    Pozdrawiam
  • Level 22  
    popoludniu napisze dokladne dane tego wzmacniacza i to co zobaczylem w srodku.
  • Level 37  
    Tak właśnie jest; słusznie rozumujesz, tylko, że to nie jedyna funkcja tytch traf. Jak na pewno zauważyłeś, głośnik radiowęzłowy jest małej mocy- zwykle kilka watt; znacznie mniejszej niż moc wzmacniacza. Jego transformator ma taką przekładnię, żeby nie podać na ów głośnik większej mocy niż jest on w stanie przyjąć. Dlatego, jeśli wyjmiesz obydwa trafa, to musisz zastosować głośnik o mocy ponad 100W, by go wzmacniacz od razu(albo po czsie) nie spalił.
  • Level 28  
    Ło kule na mole...

Sygnał wyjściowy z wzmacniacza przechodzi przez trafo, którego zadaniem jest zwiększenie napięcia. Jak wiadomo, P=UI, więc im większe napięcie, tym mniejszy prąd musi popłynąć, aby uzyskać żądaną moc. Transformatory umiejscowione w pojedynczych kołchoźnikach służą do obniżenia napięcia do normalnego poziomu, możesz je też potraktować jako transformatory impedancji głośników. Ot, cała filozofia.
  • Level 22  
    z jednego wymontowalem trafo i dziala bez zazutu. czy moge ten transformator do drugiego wzmacniacza lampowego 100w? to trafo bylo w 4x100 ale ma jedno pierwotne i dwa wtorne. czy moge podlaczyc wtornym do wyjscia a na pierwotnym uzyskam normalne napiecie pod ktore bede mogl podlaczyc glosnik??
  • Level 22  
    jeden lampowy jeden tranzystorowy. z tranzystorowego wyciagnalem trafo i chce je podlaczyc na wyjscie lampowego zeby obnizyc napiecie
  • Level 42  
    Witam! Lampowy ma swoje trafo, wiec, jaki sęs podłączać następne?
    Pozdrawiam
  • Level 22  
    lampowy ma trafo obnizajace napiecie wyjsciowe do 100v a ja chce otrzymac normalne. nie mam innego trafa wiec chce wrzucic na wyjscie to trafo z tranzystorowwego ale odwrotnie podlaczone. rozumiesz??
  • Level 28  
    A ten lampowy to jest na pewno radiowęzłowy ?
  • Level 42  
    Witam! Jeżeli to nie tajemnica, to zdradź nazwę tych wzmacniaczy, bo to, co kombinujesz, to się mija z celem.
    Pozdrawiam
  • Level 22  
    tak to jest radiowezlowy jest na nim napisane wzmacniacz radiowezlowy jakis tam model 100w
    ok jutro powinienem napisac nazwy. mam ten caly sprzet w szkole wiec rozumiecie o co chodzi.
  • Level 35  
    ja mam dziwne przeczucie że ten tranzystorowy to forte 101s prawie każda szkoła ma taki do radiowęzła tam wystarczy wywalić trafo i zamiast niego sie podłaczyć i po problwemie on ma 1x100wat/4 om a pół świata pisze niewiem skąd żę ma 4x100 wat
  • Level 37  
    To kiepskie rozwiązanie łączyć trfo do trafa- w sumie dwa szeregowo- ze względu na straty mocy, ale grać powinno... Najfajniejsza w tym jest zabawa!
  • Level 16  
    Przepraszam ale wtrącę się z pytaniem:
    Wzmacniacz radiwęzłowy 4x100W?
    Tego nie bardzo rozumiem. Od zarania dziejów wzmacniacze radiowęzłowe były monofoniczne, najczęściej jeden kanał 100W. Na napięcia linii radiwęzłowej 30, 60 lub 120V, stąd to trafo na wyjściu wzmacniaczy - nawet tranzystorowego. W sumie wzmacniacz radiwęzłowy 100W/120V można obcążyć kolumną głośnikową 100W/8Om (lub lepiej 120W). Z obilczeń wynika moc dla 100W/120V coś około 110W bodajże.
  • Level 22  
    tak wzmacniacz jest mono. sygnal mono idzie na trafo a ztrafa wychodza dwa wyjscia na obudowie sa 4 bo te 2 z trafa sa rozdzielone
  • Level 28  
    Wpinasz się przed trafa i hula. Pewnie Forte, to nie wyrzucaj kondensatorów o dużej pojemności włączonych w szereg.
  • Level 16  
    A czy ten tranzystorowy to nie jest przypadkiem "Moderato" firmy Polkat z Wrocławia? Ile ma tranzystorów mocy w końcówce?
  • Level 22  
    nie wiem dokladnie co to jest. jest na 4 albo 8 kd 503 nie wiem dokladnie
  • Level 28  
    Stary z tobą nie da się normalnie dogadać. Nie umiesz przeczytać nazwy ?
  • Level 22  
    sory. ale zrozum czlowieku ze ja ten caly sprzecik mam w szkole a nie pokazuje sie tam narazie..
  • Level 22  
    no bo rozkrecalem ale nazwy za ch.. nie moge sobie przypomniec.
  • Level 28  
    A robił coś z tego też będziesz na odległość ?

PS. Nie zawal sobie budy, cholernie przykra sprawa... Tak samo nie bierz się za modyfikacje nie swoich rzeczy, popsujesz i niestety zbierzesz ochrzan za dobre chęci. Pozdrawiam
  • Level 16  
    DJ Jon-X
    Święte słowa!!
    Moim zdaniem najpierw należy zrobić podbudowę teoretyczną (schemat, spis elementów, jakiś charakterystyczny opis itp), a dopiero potem wszelkie modyfikacje.
    Ponadto 4 a 8 KD to bardzo duża różnica, to może przekładać się nawet na dwukrotną różnicę mocy wyjściowej.
    Tak na marginesie: z tą szkołą to też racja.