Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

UBC75XLT - Skaner nasłuchowy i słuchawki bezprzewodowe

21 Sty 2014 20:35 1848 5
  • Poziom 10  
    Witajcie.
    Mam pytanie dot. wyłapania przez skaner nasłuchowy sygnału z nadajnika do słuchawek bezprzewodowych. Idea jest taka, aby puszczać muzykę przez nadajnik, ale nie odbierać jej na słuchawkach tylko skanerem, tak żeby wszyscy dookoła słyszeli.
    No i tak. Udało mi się złapać sygnał, ale jest on bardzo zniekształcony, zaszumiony, i odbiera tylko bardzo blisko nadajnika. Dodatkowo musiałem zmniejszyć Squelch prawie do zera. Dziwi mnie też że mogę ustawić dowolną częstotliwość pomiędzy 33.0 a 34.0 MHz (zarówno z krokiem 5, jak i 6.25 kHz) i odbieram sygnał. Lepsza jakość jest w modulacji AM, ale w FM też odbiera, tylko bardziej szumi.

Do tego jeszcze dochodzi fakt, że ze specyfikacji technicznej słuchawek wynika, że pasmo przenoszenia jest zgoła odmienne:
    Carrier frequencies
    863 MHz variant: 863.3 MHz,
    864.0 MHz, 864.7 MHz,
    926 MHz variant: 926.1 MHz, 926.8 MHz, 927.5 MHz

Skaner jest sprawny, bo nasłuchuję lotniska oddalonego o 13km. i wszystko jest w porządku. Antena jest oryginalna (kitowa) Unidena - helikalny bacik.

Czy ktoś może mi wyjaśnić to zjawisko?

Tłumaczę sobie to tak, że nadajnik nadaje na 33.500 MHz z modulacją częstotliwości +/- 500 kHz (wybaczcie, jeżeli wymyśliłem jakieś bzdury), niemniej dziwi mnie taka różnica między tą częstotliwością na której odbieram a tą na której działa nadajnik (wg specyfikacji).
  • Poziom 40  
    Łapiesz jakieś śmieci z nadajnika. Skoro masz podane częstotliwości, to na nich powinieneś szukać sygnału nadajnika. A z tego co widzę to UBC75XLT odbiera tylko do 512MHz......
  • Poziom 32  
    ...
    @arturavs Chyba się mylisz że w/w odbiornik odbiera sygnały tylko do 512MHz.
    @ho-ho Ustaw modulację na WFM (szeroki FM), trzeba pamiętać że to nie jest sprzęt HI-FI, jakość audio stacji broadcastowych jest na poziomie radioodbiorników z lat 1980-90.
  • Poziom 10  
    @Interesant
    arturavs ma rację. Mój skaner to UBC75XLT (ręczny) a band plany które przesłałeś dotyczą UBC785XLT (niby tylko jedna cyfra, ale ten model to skaner stacjonarny o dużo większych możliwościach).
    Mój nie ma WFM (tylko FM i AM).

@arturavs
    Zgadza się. Mój górny limit to 512 MHz. Niestety nie mam urządzenia, którym mógłbym sprawdzić częstotliwości podane przez producenta nadajnika.
  • Poziom 32  
    ...
    Sorry, nie wiem skąd mi się ta 8 przyplątała.
  • Poziom 40  
    Interesant napisał:
    Chyba się mylisz że w/w odbiornik odbiera sygnały tylko do 512MHz.

Instrukcji nie czytałem, rzuciłem okiem na specyfikację w pierwszym lepszym sklepie.

UBC75XLT - Skaner nasłuchowy i słuchawki bezprzewodowe

Odpisaliście zanim moja odpowiedź na serwer dotarła.......

Pozostaje pożyczyć od kogoś skaner z szerszym zakresem i sprawdzić jak to faktycznie będzie odbierać. I koniecznie WFM. W NFM jedynie niezrozumiały bulgot usłyszysz.