Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

UBC75XLT - Skaner nasłuchowy i słuchawki bezprzewodowe

21 Sty 2014 20:35 1977 5
 • Poziom 10  
  Witajcie.
  Mam pytanie dot. wyłapania przez skaner nasłuchowy sygnału z nadajnika do słuchawek bezprzewodowych. Idea jest taka, aby puszczać muzykę przez nadajnik, ale nie odbierać jej na słuchawkach tylko skanerem, tak żeby wszyscy dookoła słyszeli.
  No i tak. Udało mi się złapać sygnał, ale jest on bardzo zniekształcony, zaszumiony, i odbiera tylko bardzo blisko nadajnika. Dodatkowo musiałem zmniejszyć Squelch prawie do zera. Dziwi mnie też że mogę ustawić dowolną częstotliwość pomiędzy 33.0 a 34.0 MHz (zarówno z krokiem 5, jak i 6.25 kHz) i odbieram sygnał. Lepsza jakość jest w modulacji AM, ale w FM też odbiera, tylko bardziej szumi.

  Do tego jeszcze dochodzi fakt, że ze specyfikacji technicznej słuchawek wynika, że pasmo przenoszenia jest zgoła odmienne:
  Carrier frequencies
  863 MHz variant: 863.3 MHz,
  864.0 MHz, 864.7 MHz,
  926 MHz variant: 926.1 MHz, 926.8 MHz, 927.5 MHz

  Skaner jest sprawny, bo nasłuchuję lotniska oddalonego o 13km. i wszystko jest w porządku. Antena jest oryginalna (kitowa) Unidena - helikalny bacik.

  Czy ktoś może mi wyjaśnić to zjawisko?

  Tłumaczę sobie to tak, że nadajnik nadaje na 33.500 MHz z modulacją częstotliwości +/- 500 kHz (wybaczcie, jeżeli wymyśliłem jakieś bzdury), niemniej dziwi mnie taka różnica między tą częstotliwością na której odbieram a tą na której działa nadajnik (wg specyfikacji).
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
 • Poziom 32  
  ...
  @arturavs Chyba się mylisz że w/w odbiornik odbiera sygnały tylko do 512MHz.
  @ho-ho Ustaw modulację na WFM (szeroki FM), trzeba pamiętać że to nie jest sprzęt HI-FI, jakość audio stacji broadcastowych jest na poziomie radioodbiorników z lat 1980-90.
 • Poziom 10  
  @Interesant
  arturavs ma rację. Mój skaner to UBC75XLT (ręczny) a band plany które przesłałeś dotyczą UBC785XLT (niby tylko jedna cyfra, ale ten model to skaner stacjonarny o dużo większych możliwościach).
  Mój nie ma WFM (tylko FM i AM).

  @arturavs
  Zgadza się. Mój górny limit to 512 MHz. Niestety nie mam urządzenia, którym mógłbym sprawdzić częstotliwości podane przez producenta nadajnika.
 • Poziom 32  
  ...
  Sorry, nie wiem skąd mi się ta 8 przyplątała.
 • Moderator HydePark/Samochody
  Interesant napisał:
  Chyba się mylisz że w/w odbiornik odbiera sygnały tylko do 512MHz.


  Instrukcji nie czytałem, rzuciłem okiem na specyfikację w pierwszym lepszym sklepie.

  UBC75XLT - Skaner nasłuchowy i słuchawki bezprzewodowe


  Odpisaliście zanim moja odpowiedź na serwer dotarła.......

  Pozostaje pożyczyć od kogoś skaner z szerszym zakresem i sprawdzić jak to faktycznie będzie odbierać. I koniecznie WFM. W NFM jedynie niezrozumiały bulgot usłyszysz.