Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TestoTesto
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kolektor słoneczny (powietrzny)

Supermodurator 21 Sty 2014 21:30 63057 121
  • Kolektor słoneczny (powietrzny)

Przy obecnych cenach energii chyba nikogo nie trzeba przekonywać o celowości
    wykorzystywania tej ogólnodostępnej - słonecznej.
    Prezentowany kolektor wspomaga ogrzewanie.
    Powstał zgodnie z zasadą "coś z niczego", bo chyba trudno o prostsze
    i tańsze rozwiązanie. Budowa zajęła łącznie kilkanaście godzin pracy.
    Koszt ok. 100zł, głównie na kołki rozporowe, wkręty, uszczelniacz dekarski,
    klej montażowy i silikon.
    Stare skrzydła okienne miałem po wymianie okien na plastikowe.
    Łata 4cm x 5cm - resztki po budowie garażu.
    Kanały łączące kolektory i prowadzące do okienka piwnicznego z resztek
    paneli podłogowych.
    Znaczący procent ogólnego kosztu kolektora stanowi koszt obudowy, izolacji
    termicznej i absorbera. W moim przypadku te koszty nie występują!

Kolektor słoneczny (powietrzny) Kolektor słoneczny (powietrzny) Kolektor słoneczny (powietrzny)
    Całość zamontowałem na fundamencie budynku, który był ocieplony styropianem
    i zaszpachlowany klejem z siatką. Ta cienka warstwa kleju z siatką po
    pomalowaniu na czarno okazała się niezłym absorberem.
    Użyłem "niskozapachowej" farby akrylowej wodnej.
    Urządzenie zbudowałem z myślą o miesiącach wiosennych, kiedy to słońce
    grzeje znacznie mocniej i dłużej niż zimą.
    Zachęcający jest wynik próby wykonanej przedwczoraj, tj. 19.01.2014
    przy temp. zewnętrznej -5st.C w godz. 11.30 - 13.30 powietrze wydmuchiwane
    z kolektora miało 49st.C
    Powierzchnia czynna ok. 3,5m2.

Kolektor słoneczny (powietrzny) Kolektor słoneczny (powietrzny) Kolektor słoneczny (powietrzny) Kolektor słoneczny (powietrzny)

Do załączania wentylatora wystarczy zrobić sterownik z regulowaną
    (w znacznym stopniu) histerezą. Gorzej będzie z mechanicznym rozwiązaniem
    jakichś zasuwek czy klapek, tak aby otwierały i zamykały się automatycznie.

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    Supermodurator
    Poziom 13  
    Supermodurator napisał 118 postów o ocenie 225, pomógł 2 razy. Jest z nami od 2005 roku.
  • TestoTesto
    0ceanborn
    Warunkowo odblokowany
    Supermodurator napisał:
    z kolektora miało 49st.C

A ile miało wdmuchiwane ?
    seba_x
    Poziom 31  
    0ceanborn napisał:
    Supermodurator napisał:
    z kolektora miało 49st.C

Zapewne w okolicach -5 .
    schredder
    Poziom 12  
    seba_x napisał:
    0ceanborn napisał:
    Supermodurator napisał:
    z kolektora miało 49st.C

Zapewne w okolicach -5 .

Raczej chyba powietrze jest pobierane z budynku, podgrzewane i wtłaczane z powrotem a nie z z zewnątrz.
  • TestoTesto
    Supermodurator
    Poziom 13  
    Zdjęcia zastąpią tysiąc słów..
    Ale wyjaśnię - działa na zasadzie jakby recyrkulacji - powietrze
    z budynku do kolektora, gdzie zostaje dogrzane i wraca do budynku.
    Podczas opisanej próby temperatura na wlocie wynosiła 15st.C
    seba_x
    Poziom 31  
    Supermodurator napisał:
    Zdjęcia zastąpią tysiąc słów..
    Ale wyjaśnię - działa na zasadzie jakby recyrkulacji - powietrze
    z budynku do kolektora, gdzie zostaje dogrzane i wraca do budynku.
    Podczas opisanej próby wynosiło 15st.C

A widzisz ... właśnie miałem pytać gdzie jest czerpnia . Czy podgrzewasz powietrze tylko w piwnicy czy w całym budynku ?
    sambo123
    Poziom 13  
    Jaki jest przepływ powietrza ? Czy mierzyłeś jak się nagrzewa pomieszczenie ?
    Supermodurator
    Poziom 13  
    Kolejny piękny słoneczny dzień.
    Na zewnątrz -8st.C a z kolektora dmucha przyjemne 46st.C.
    Dogrzewam tylko piwnicę, ale i tak wpływa to na ogólny bilans cieplny budynku.

sambo123 napisał:
    Jaki jest przepływ powietrza ? Czy mierzyłeś jak się nagrzewa pomieszczenie ?

Niestety, nie mam jak tego zmierzyć. Orientacyjnie to podobny podmuch
    jaki daje farelka. Ale już widać po temperaturach uzyskiwanych w styczniowym
    słońcu, że muszę zainstalować skuteczniejszy wentylator.
    Pomieszczenie jest duże - pod połową budynku, kubatura ok. 75m sześciennych.
    Temperatura w nim specjalnie nie wzrasta, ale i nie spada! No cóż, mamy środek
    zimy.
    michcior
    Poziom 30  
    Temperatura nic nie znaczy, tylko energia! Można lupą zapalić papier, nawet zimą. Tak więc, dobrze by oszacować energie, biorąc pod uwagę różnicę temperatur i objętość powietrza "przepychaną" w jednostce czasu przez kolektor. Potem, zakładając jakiś poziom wilgotności, ocenić na podstawie ciepła właściwego powietrza, jaka jest na prawdę wydajność energetyczna.

Chodzi o to, że powietrze ma małe ciepło właściwe, no bo jest gazem. Nie trudno je podgrzać, jeśli natomiast przechodzą przez kolektor hektolitry to może i jest całkiem nieźle.
    sambo123
    Poziom 13  
    Może na wentylatorze jest podana wydajność ?
    misiek1784
    Poziom 14  
    Co z tego jak w ciągu dnia takim na ścianie pogrzejemy tylko chwilę to powietrze a wieczorem gdzie temp zaczyna spadać układ już się nie przydaje...Peze zwykłe okno w pokoju podczas słonecznego dnia tez robi się cieplej...
    blur
    Poziom 22  
    Zapytam z innej beczki, czy materiały głównie ten uszczelniacz użyte do budowy kolektora nie są szkodliwe dla zdrowia ?
    Supermodurator
    Poziom 13  
    Wiem doskonale, że nawet nie zbliżę się do parametrów jakie mają kolektory
    fabryczne, w których zastosowano nowoczesne technologie.
    Zresztą nawet w ofertach handlowych kolektorów powietrznych naszych
    krajowych producentów nie znajdziemy informacji o ilości energii z nich
    pozyskiwanej.
    Ile kosztuje "darmowa energia"?
    Za kolektor powietrzny o powierzchni ok. 0,6m2 musimy zapłacić ponad 2200zł.
    Nawet jeśli ten "cud techniki" posiada dwa razy większą sprawność w pozyskiwaniu
    energii, to musimy zakupić co najmniej dwie sztuki. Do tego koszt montażu..

Osobiście wolę aby terminy "energia ogólnodostępna" i "darmowa energia" były
    bardziej tożsame. Na południowej elewacji budynku mam jeszcze dużo miejsca.

sambo123 napisał:

Nie ma tej informacji.
    Średnica wiatraka 12cm.
    Olgierd
    Poziom 14  
    Witam,
    bardzo fajny pomysł, jestem przed wymianą okien w moim domu i już wiem co zrobię ze skrzydłami szybowymi :), ja zastosuję wentylator komputerowy zacznę od 120x120 widziałem ze są dostępne 220x220 do tego regulator obrotów AVT1596,
    i na pewno pod szybą zrobię ślimaka/labirynt.
    Frog_Qmak
    Poziom 25  
    Na zdjęciu kiepsko widać, zamontowałeś to w taki sposób, że kolektor jest pod szybą, chroniącą go od zimna, czy tak?

Pomysłowe:)
    pawelj
    Poziom 15  
    Gdyby tak twórca mógł coś więcej na ten temat napisać, bo jakoś strasznie to dziwnie opisane.
    Pomalowałeś ścianę na czarno i przykryłeś starym oknem?
    Powietrze to przez jakiś labirynt tam przechodzi czy najkrótszą drogą?

Ja wiem że o gustach się nie dyskutuje, ale czy reszta domowników też jest zadowolona ze starych paneli na przedniej elewacji domu ?

Piszesz że nie jesteś w stanie zmierzyć temperatury w pomieszczeniu a dokładnie mierzysz temp powietrza?

NIe podajesz co ile i na ile włączasz wiatraczek a to może być istotna informacja.

Na pierwszym zdjęciu to antena od CB jest przymocowana?
    Frog_Qmak
    Poziom 25  
    Tak myślałem nad tym i nasuwa się jedno pytanie:

okej, kolektor (zakładam, że) zamontowany w miejscu okna pochłania światło i przekazuje energię w formie ciepła do wnętrza pomieszczenia.

Ale: w tym samym miejscu było przecież okno, więc te same światło padało do wnętrza pomieszczenia i odbijając się od powierzchni również było w niewielkim stopniu pochłaniane i (prędzej, czy później) tak samo zamieniało się w ciepło (pomijam niewielkie ilości, które po wielokrotnych odbiciach z powrotem "uciekły" przez okno; na dobrą sprawę sam kolektor też w jakimś tam stopniu odbija światło), tyle że na znacznie większej powierzchni, co oznacza, że energia była mocno rozproszona...

--> w efekcie teraz wychodzi na to samo, lecz efekt jest o wiele bardziej "namacalny"... ?
    jeżeli w moim rozumowaniu jest gdzieś błąd, to poprawcie mnie, proszę:)
    gregoorr
    Poziom 17  
    Projekt ciekawy. Też myślę nad podobnym rozwiązaniem. Czuję po podłodze i po moim psie jak słońce zimowe potrafi dopiec. Podłoga i pies są naprawdę gorące. Mam zamontowane kolektory słoneczne wodne panelowe i wiem, że mimo sporego mrozu kolektory ładnie łapią zimowe słońce. Jestem jedna nieco zaskoczony temperaturą jaką uzyskujesz, wydaje się spora, no chyba, że przepływ jest nie wielki. Przy obecnych cenach nośników energii nawet i małe darmowe uzyski ciepła są warte uwagi. Ważne, aby samemu kombinować. Ceny rozwiązań fabrycznych często stawiają pod znakiem zapytania opłacalność zakupu gotowych rozwiązań, właśnie ze względu na duże koszty. Często czas zwrotu inwestycji jest przerażająco długi. Jeśli chodzi o mnie myślałem o kolektorze dachowym powietrznym. W gotowych rozwiązaniach są nawet panele fotowoltaiczne do wentylatorka. Oprócz dachowych są też pionowe ścienne.
    speedy9
    Pomocny dla użytkowników
    Supermodurator napisał:
    sambo123 napisał:

Nie ma tej informacji.
    Średnica wiatraka 12cm.

Z tego, co dojrzałem na zdjęciu jest to wentylator Panaflo: http://www.sidewindercomputers.com/paaxfa1.html
    Przepływ między 85 a 100CFM pewnie, jeśli założyć, że to nie jest wersja "ultra quiet".
    Supermodurator
    Poziom 13  
    W godzinach przedpołudniowych znaczna część mojego kolektora jest zacieniona
    przez drzewo (co widać na zdjęciach). Uruchamiam go dopiero przed jedenastą.
    Dziś czwarty dzień z rzędu jest słonecznie, niestety coraz bardziej mroźno.
    Za oknem mam -14st.C. Godzina 11.00, temperatura w piwnicy 15st.C
    a z kolektora dmucha 31st.C. Przy tak nisko chodzącym słoneczku wyłączę
    go już po godzinie 14.

pawelj napisał:
    Gdyby tak twórca mógł coś więcej na ten temat napisać, bo jakoś strasznie to dziwnie opisane.
    Pomalowałeś ścianę na czarno i przykryłeś starym oknem?
    Powietrze to przez jakiś labirynt tam przechodzi czy najkrótszą drogą?

Ja wiem że o gustach się nie dyskutuje, ale czy reszta domowników też jest zadowolona ze starych paneli na przedniej elewacji domu ?

Piszesz że nie jesteś w stanie zmierzyć temperatury w pomieszczeniu a dokładnie mierzysz temp powietrza?

NIe podajesz co ile i na ile włączasz wiatraczek a to może być istotna informacja.

Na pierwszym zdjęciu to antena od CB jest przymocowana?

Nie robiłem żadnych labiryntów czy meandrów. Odległość szyby od ściany wynosi
    8cm, przy rozgrzanym wnętrzu powstaje silna konwekcja - ciepłe powietrze
    samo wędruje do góry.
    Nie jest to przednia elewacja domu - wręcz przeciwnie - od ogrodu.
    Nie jestem w stanie zmierzyć ilości przepływającego powietrza.
    Wiatraczek pracuje bez przerwy - nie jest wyłączany.
    Tak - jesteś spostrzegawczy - to antena CB.

Kolego Frog_Qmak Ty chyba wcale nie kumasz o co tu chodzi?

Godz. 11.30, -13st.C, wlot 15st.C, wylot 36st.C.
    Godz. 12.30, -9st.C, wlot 15st.C, wylot 46st.C.
    Godz. 12.45, - 13.30, -8st.C, wlot 15st.C, wylot 50st.C.
    Godz. 13.40, -9st.C, wlot 15st.C, wylot 45st.C.
    Godz. 13.50, -9st.C, wlot 15st.C, wylot 40st.C.
    Godz. 14.00, -9st.C, wlot 15st.C, wylot 34st.C.
    Godz. 14.10, -9st.C, wlot 15st.C, wylot 30st.C.
    Godz. 14.30, -10st.C, wlot 15st.C, wylot 25st.C.

Mógłby popracować dłużej, ale po godz. 14 sukcesywnie zasłaniany jest
    przez odległe drzewa i budynki (niskie, styczniowe słońce).
    michał_bak
    Poziom 17  
    Sama idea podoba mi się. Jest tylko jedno ale - jaka jest objętość kolektora? Bo to może być sytuacja podobna do podgrzewania wody w wannie, poprzez dolewanie do niej wrzątku za pomocą szklanki. 75 m3 to spora kubatura.
    woxy
    Poziom 10  
    A gdyby jeszcze w poziomie (a może lepiej w pionie) wstawić zbudowane z puszek alu rury, to byłby bardzo fajny kolektor puszkowy. Pewnie by nawet lepiej nagrzewało niż teraz :)
    kloszi
    Poziom 20  
    Bardzo mi się podoba. Planuje coś podobnego ale z rurami próżniowymi...
    Objętość kolektora nie ma tu większego znaczenia, tylko pole powierzchni czynnej(czarnej) ma tu kluczowe znaczenie.
    Frog_Qmak
    Poziom 25  
    Supermodurator napisał:
    Kolego Frog_Qmak Ty chyba wcale nie kumasz o co tu chodzi?

To popraw mnie, proszę:)
    Nadal zakładam, że kolektor jest zabudowany w miejscu, gdzie wcześniej była szyba, bo jeżeli jest w innym miejscu, które nie "łapało" wcześniej słońca, to oczywiście zmienia postać rzeczy:)
    pawem1
    Poziom 25  
    Nie wiem czy dobrze liczę:
    (0,47/1000)*85*1200*31=1486W
    Gdzie:
    0,47 litra/sekundę == 1 CFM,
    85 CFM == zakładana wydajność wentylatora,
    1200 J/(m3*K) == ciepło właściwe powietrza,
    31 == różnica temperatur wejścia-wyjścia.

Wydaje mi się że brakuje na dole kolektora rury, prowadnicy powietrza na sam koniec kolektora, żeby przepychać od samego końca ciepłe powietrze.
    Supermodurator
    Poziom 13  
    Dziękuję wszystkim, szczerze mówiąc nie spodziewałem się takiego zainteresowania.
    Przepraszam, że nie odniosę się do wszystkich sugestii i uwag. Wiadomo - wszystko
    można zrobić lepiej. Ja postawiłem na maksymalną prostotę (czy słusznie?).
    Zanim zbudowałem swoją konstrukcję obejrzałem na youtube dziesiątki filmów,
    gdzie ludzie z całego świata prezentują swoje kolektory powietrzne.
    Mnogość pomysłów i rozwiązań wręcz powala!

pawem1 napisał:
    Nie wiem czy dobrze liczę:
    (0,47/1000)*85*1200*31=1486W
    Gdzie:
    0,47 litra/sekundę == 1 CFM,
    85 CFM == zakładana wydajność wentylatora,
    1200 J/(m3*K) == ciepło właściwe powietrza,
    31 == różnica temperatur wejścia-wyjścia.

Wydaje mi się że brakuje na dole kolektora rury, prowadnicy powietrza na sam koniec kolektora, żeby przepychać od samego końca ciepłe powietrze.

Wyszło chyba zbyt optymistycznie..
    Nie uwzględniłeś oporów przepływu powietrza, które są przecież znaczne.
    Czy mój wentylator ma zakładaną wydajność? Nie wiem.
    Najważniejsze dane z jego nalepki:
    Panaflo Matsushita
    Model FBH-12G12LB
    DC12V 0,2A

Myślę, że przy tych wymiarach kolektora prowadnica o której piszesz jest zbędna.
    Świadczy o tym wyrównany rozkład temperatur w górnej części całego kolektora.
    Wprowadziła by dodatkowe opory przepływu.

Cytat:
    michał_bak Sama idea podoba mi się. Jest tylko jedno ale - jaka jest objętość kolektora? Bo to może być sytuacja podobna do podgrzewania wody w wannie, poprzez dolewanie do niej wrzątku za pomocą szklanki. 75 m3 to spora kubatura.

Pewnie masz trochę racji..
    Objętość kolektora łatwo policzyć, ok. 280 litrów, Tylko czy ma jakieś znaczenie?
    Kubatura pomieszczenia duża, bo to garaż pod budynkiem.
    Jeszcze raz zaznaczam - kolektorem nie ogrzewam tylko wspomagam ogrzewanie.

Cytat:
    Frog_Qmak To popraw mnie, proszęSmile
    Nadal zakładam, że kolektor jest zabudowany w miejscu, gdzie wcześniej była szyba, bo jeżeli jest w innym miejscu, które nie "łapało" wcześniej słońca, to oczywiście zmienia postać rzeczy:)

Sam sobie odpowiedziałeś w drugiej części zdania - dla pewności obejrzyj
    zdjęcia z pierwszego postu.

Swój poprzedni post uzupełniłem dzisiejszymi wynikami z pracy kolektora.
    h jaworski
    Specjalista AGD
    Ja mam pewne sugestie zamiast tej na czarno pomalowanej siatki założył bym na czarno pomalowaną blachę ocynkowaną i dorobił bym dodatkowe ożebrowanie na niej aby była większa powierzchnia styku blacha powietrze. Na czarny mat pomalowana blacha ma lepszą przewodność cieplną niż na czarno pomalowana warstwa kleju i przez to sama blacha lepiej się nagrzewa i lepiej podgrzewa powietrze.
    Rysio4001
    Specjalista - systemy grzewcze
    Witam.
    Supermodurator napisał:
    Niestety, nie mam jak tego zmierzyć. Orientacyjnie to podobny podmuch
    jaki daje farelka. Ale już widać po temperaturach uzyskiwanych w styczniowym
    słońcu, że muszę zainstalować skuteczniejszy wentylator.
    Pomieszczenie jest duże - pod połową budynku, kubatura ok. 75m sześciennych.
    Temperatura w nim specjalnie nie wzrasta, ale i nie spada! No cóż, mamy środek
    zimy.

Przeciętna farelka napewno wydmuchuje dużo większą ilość powietrza niż ten wentylator (nawet parokrotnie).
    Co do konieczności wymiany wentylatora na większy (większa wydajność), to potwierdzam. Jeśli przy tych warunkach, gdy nasłonecznienie jest nawet kilka razy mniejsze niż latem, to w lecie może nawet temperatura osiągnąć wartość, która zacznie niszczyć styropian, tyle że latem nie będzie potrzeby ogrzewania, więc raczej trzeba będzie kolektor zasłonić czymś odbijającym światło. Największe zyski pewnie będą wiosną i jesienią, kiedy słońce dużo lepiej operuje niż teraz, a trzeba dogrzewać dom.
    To że temperatura w pomieszczeniu nie wzrasta, ale też nie spada, to jeśli nie ma innych źródeł ciepła, to świadczy że ten kolektor pokrywa zapotrzebowanie ciepła do celów ogrzewczych tego pomieszczenia, a to był by bardzo dobry wynik. Jednakże z racji że jest to piwnica wkopana poniżej poziomu gruntu (ze zdjęć wnioskuje że mało wystaje ponad grunt), to takie piwnice potrafią utrzymywać dodatnie temperatury bez ogrzewania dzięki ciepłu napływającemu z ziemi. W tym przypadku dodatkowo nad piwnicą jest ogrzewany dom, który dodatkowo dostarcza ciepło przez strop. W tej sytuacji z tych danych nic nie można wywnioskować. To że powietrze jest podgrzewane nawet do czterdziestu paru °C, też nic nie mówi, jeśli nie znamy przepływu powietrza, bo ciepło właściwe powietrza jest bardzo małe, i bardzo łatwo je znacznie podgrzać małą ilością energii.
    sambo123 napisał:

Wydajność wentylatora nie jest stała, i jest zależna również od oporów. Mając charakterystykę wentylatora spręż-wydajność, mierząc różnicę ciśnień przed wentylatorem i za wentylatorem (spręż), można z charakterystyki odczytać wydajność.

Supermodurator napisał:
    Wiem doskonale, że nawet nie zbliżę się do parametrów jakie mają kolektory fabryczne, w których zastosowano nowoczesne technologie.
    ...
    Nawet jeśli ten "cud techniki" posiada dwa razy większą sprawność w pozyskiwaniu
    energii...

Nie tylko koszty przemawiają za mniej sprawnymi konstrukcjami amatorskimi. Często konstrukcje takie są pozbawione poważnych wad, jakie posiadają wysoko sprawne konstrukcje fabryczne. Ja mam własnej konstrukcji cieczowy kolektor płaski, ma mniejszą sprawność od konstrukcji fabrycznych, nadrabiam to większą powierzchnią, ale za to nie mam problemów związanych ze stanem stagnacji, i mogę go bezkarnie wyłączać nawet w słoneczne dni.
    Olgierd napisał:
    ...na pewno pod szybą zrobię ślimaka/labirynt.

Nic to nie da dobrego, a tylko zwiększy opory na przepływie powietrza. Wystarczy chłodne powietrze rozprowadzić w dolnej części kolektora, i zbierać podgrzane w górnej, a grawitacja doskonale załatwi resztę.
    Frog_Qmak napisał:
    ...kolektor (zakładam, że) zamontowany w miejscu okna pochłania światło i przekazuje energię w formie ciepła do wnętrza pomieszczenia.

Ale: w tym samym miejscu było przecież okno, więc te same światło padało do wnętrza pomieszczenia i ...
    ...w efekcie teraz wychodzi na to samo, lecz efekt jest o wiele bardziej "namacalny"... ?
    jeżeli w moim rozumowaniu jest gdzieś błąd, to poprawcie mnie, proszę:)

Ten kolektor nie jest w miejscu okna, tylko na elewacji budynku, a okno pozostało tam gdzie było (widać to na zdjęciach). Ponadto autor tematu wyraźnie to napisał w pierwszym poście:
    Supermodurator napisał:
    Całość zamontowałem na fundamencie budynku, który był ocieplony styropianem, i zaszpachlowany klejem z siatką.

michał_bak napisał:
    Jest tylko jedno ale - jaka jest objętość kolektora? Bo to może być sytuacja podobna do podgrzewania wody w wannie, poprzez dolewanie do niej wrzątku za pomocą szklanki. 75 m3 to spora kubatura.

Pojemność kolektora jest kompletnie bez znaczenia, ponieważ energia uzysku jest zależna od powierzchni czynnej, nasłonecznienia, oraz sprawności urządzenia.
    Kolektor nie dostarcza jednorazowo porcji ciepłego powietrza równej jego objętości, tylko stale dostarcza energię w okresie gdy jest dostateczne nasłonecznienie. Tak więc to porównanie jest kompletnie nieprawdziwe.
    To tak jak z przepływowym podgrzewaczem wody. Nie dostarcza on małej porcji ciepłej wody równej jego pojemności, tylko w dłuższym czasie podgrzewa wodę w sposób ciągły przepływowo, aż wanna zostanie napełniona.
    Energia dostarczana przez kolektor będzie równa:
    objętość powietrza przepompowanego w czasie (np: kg/h) * Δt powietrza zasysanego i wdmuchiwanego * ciepło właściwe powietrza
    h jaworski napisał:
    Ja mam pewne sugestie zamiast tej na czarno pomalowanej siatki założył bym na czarno pomalowaną blachę ocynkowaną i dorobił bym dodatkowe ożebrowanie na niej aby była większa powierzchnia styku blacha powietrze. Na czarny mat pomalowana blacha ma lepszą przewodność cieplną niż na czarno pomalowana warstwa kleju i przez to sama blacha lepiej się nagrzewa i lepiej podgrzewa powietrze.

Dobra przewodność cieplna warstwy na której jest absorber, nic tu nie poprawi, ponieważ powietrze nie przepływa za powierzchnią absorpcyjną, tylko przed nią, i nie ma potrzeby, aby ta warstwa miała dobrą przewodność cieplną. Ten sam absorber przy tym samym nasłonecznieniu, zbierze tyle samo energii cieplnej, bez względu na to czy warstwa pod nim jest dobrym przewodnikiem ciepła, czy nie. W przypadku takiej konstrukcji kolektora ważne jest, aby pod absorberem była dobra izolacja cieplna, bo to zmniejsza straty.
    Zwiększanie powierzchni oddawania ciepła też nie jest potrzebne, ponieważ maksymalne nasłonecznienie w Polsce dochodzi do 1000W/m², a taka powierzchnia wystarczy aby oddać taką moc do przepływającego powietrza. Ponadto te kolektory będą z założenia wykorzystywane do celów ogrzewczych domu w okresach, kiedy nasłonecznienie jest dużo mniejsze.
    Pozdrawiam.
    tatanka
    Poziom 20  
    Wlot / wylot powietrza powinien być po przekątnej lub ( czego nie dostrzegam ) częściowa pozioma przegroda.

Powietrze powinno być zasysane z nad podłogi, a tu częściowo zasysa to co już jest podgrzane
    stas256
    Poziom 19  
    Latem elewacja odparuje!
    Zasłanianie okna mija się z celem, światło, które przez nie wpadnie i tak w większości zostanie wewnątrz pomieszczenia (światło czyli ciepło).