Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Słuchawkowy lampowy wzmacniacz otl - jaki robić?

21 Sty 2014 21:45 4854 22
  • Poziom 10  
    Witam szanowne grono portalu elektroda.pl. Od około 3 miesięcy jestem szczęśliwym posiadaczem słuchawek Sennheiser HD598, do których zbudowałem wzmacniacz tranzystorowy w klasie A. W ostatnim czasie wpadła mi większa gotówka i postanowiłem zainwestować w lampowy wzmacniacz słuchawkowy otl. Przeglądałem internet, wyszukiwarki, fora dyskusyjne w poszukiwaniu schematów, znalazłem kilka według mnie sensownych, ale wiadomo wszystko wygląda ładnie na papierze, a potem różnie bywa. Więc zwracam się do was z prośbą o pomoc szanowne grono w sprawie odnalezienia schematu wzmacniacza, który czystością i głębią dźwięku, detalicznością i nasyceniem szczegółów dorówna tej wspaniałej niemieckiej konstrukcji. Dodaję dwa schematy proszę się wypowiedzieć na ich temat, liczę tez na wasze sugestie, z góry dziękuję za wszelką pomoc.
  • Specjalista - urządzenia lampowe
    Nie ma sensu konstruować wzmacniacze na elemencie bazie ubiegłego stulecia, konstrukcja dla sterea wariantu będzie duża i ciężka, zużywać dużu moc.Proponuję schemat prostego hybrydycznego wzmacniacza, który ma bardzo dobre techniczne charakterystyki i wymagamy mniejszych kosztów dla jego wyrobu. http://www.radiolamps.ru/articles/headphones/headphone_6.html

Dodano po 25 [minuty]:

PS- http://умзч.рф/page/lampovyj-usilitel-dlja-nau

Dodano po 47 [sekundy]:

PS-http://heavil.ru/?p=2637

Dodano po 2 [minuty]:

PS-http://умзч.рф/page/usilitel-dlja-naushnikov-na-lampah-6n23p
  • Poziom 30  
    Uważaj na wartość napięcia anodowego DC wzmacniaczy lampowych (Twoje przykłady na zdjęciach to 186V; 287V), do tych potencjałów chcesz się przybliżyć głową ze słuchawkami. Układy lampowe kończyły się (separującymi galwanicznie) transformatorami głośnikowymi z dodatkowym uzwojeniem (wyjście słuchawkowe). Radość ze wspaniałego czystego odbioru słuchawkowego ma drugą stronę, nadużywanie, mam kolegę dzisiaj w każdym uchu nosi aparat słuchowy za 10000 zł, bo szukał gdzie się podziały wysokie tony.
  • Poziom 36  
    Witam,
    konstrukcji OTL bylo juz sporo na elektrodzie.
    Co do czystosci, przestrzennosci, precyzji lokalizacji itp. wszystko zalezy od konstrukcji i uzytych elementow, nawet ta sama lampa roznego producenta brzmi inaczej.
    Czasmi konstrukcje sa "dziwne": uklad z pierwszego linku lampa 6N23P zasilana +20V toz to raczej generator znieksztalcen, przemysl zanim cos zaczniesz robic.
    Jezeli poszukujesz "typowego lampowego brzmienia" to uklad OTL ci tego nie zapewni, sporo konstruktorow dziwi sie ze nie widza/slysza roznicy miedzy ukladem tranzystorowym a lampowym OTL - brak transformatora.
    Pozdrawiam
    Lampa 6N23P(ECC88) jedna z niewielu, która przy niskim anodowym napięciu pozwala otrzymać dosyć duże wzmacnianie i przy czym nie wnosić zauważalnych aberracji.Wśród amatorów gatunkowego dźwięku nie przestaje dyskusja na temat-lampy czy tranzystory? Każdy musi rozstrzygnąć sam, że jemu wybrać! U nas mówią tak-nа smak i kolor towarzysza nie ma!
  • Poziom 32  
    januszx3 napisał:
    Uważaj na wartość napięcia anodowego DC wzmacniaczy lampowych (Twoje przykłady na zdjęciach to 186V; 287V), do tych potencjałów chcesz się przybliżyć głową ze słuchawkami. Układy lampowe kończyły się (separującymi galwanicznie) transformatorami głośnikowymi z dodatkowym uzwojeniem (wyjście słuchawkowe)..

Zdecydowanie najsensowniejszy post w temacie. Jak już musi być koniecznie "coś" na lampach - proponowałebym ograiczyć się do śmieciówek PCC88 (jak nie szkoda kasy to i E88CC mogą być, żarzenie dzięki temu będzie bardziej typowe), w układze SRPP i zasilane z warunkowo bezpiecznego napięcia 60V. Większych napięć nie ma sensu stosować, także dlatego że zbyt duża moc wyjściowa psuje słuch.
    I jeszcze, skoro już robi się wzmacniacz na lampach, a więc "Retro" - to i słuchawki "retro" powinny być. A więc tonsilowskie SN50, SN62 o impedancji 400Ω - jak najbardzej, ale chińska tandeta od walkmana czy MP3 o impedancji 32Ω lub 16Ω, pozawalająca skutecznie zatruwać życie innym osobom w otoczeniu przy zasilaniu z pojedynczego paluszka 1,5V pasują do lamp jak pięść do nosa. Stąd biorą się urwane z księżyca konstrukcje, na czele z takimi wykorzytującymi wysokoprądowe, energożerne lampy GI30 czy też diabełki .
  • Poziom 10  
    Myślę o zrobieniu czegoś z 6h8c w stopniu wejściowej oraz 2sc5200 oczywiście w klasie A
  • Poziom 13  
    januszx3 napisał:
    Radość ze wspaniałego czystego odbioru słuchawkowego ma drugą stronę, nadużywanie, mam kolegę dzisiaj w każdym uchu nosi aparat słuchowy za 10000 zł, bo szukał gdzie się podziały wysokie tony.

Można prosić o jakieś szczegóły?
    Szanowni koledzy, omawianie projektu jest przykładem tego,jak można rozciągnąć konkretne rozwiązanie prostego pytania.Na obszarach internetu można zebrać tysiące schematów podobnych wzmacniaczy i omawiać ich w nieskończoność. Każdy ma swój pogląd na schemat, każdy znajduje w niej swoje plusy i minusy.Lecz nawet jeden i tenże schemat będzie pracował po inomu-wszystko zależy od konstrukcji.Jeśli autorowi tematu jest potrzebny wzmacniacz na starych lampach, w którym 2 transformatory wagą 5-6 kilogram, 6-8 lamp, które będą nagrzewały mieszkanie, to można skonstruować i taki wzmacniacz.Lecz jakość dźwięku to nie zabezpieczy, a problemów doda.Najracjonalny zacząć z prostej konstrukcji-а to hybrydyczny wzmacniacz na lampie i tranzystorach MOSFET, który zabezpiecza wysoką jakość dźwięku,wymaga minimum elementów i pracuje przy niskim napięciu, ma nie duże gabaryty.
  • Poziom 10  
    Drodzy koledzy, nie uparłem się na jakąś konkretną lampową konstrukcję jestem otwarty na wszelkie propozycje waham się narazi pomiędzy kilkoma konstrukcjami możliwe ze w ten weekend coś sam zaprojektuje i wrzucę tutaj do oceny kolegów pewne jest to ze lampy przedwzmacniacza będą to 6h8c ponieważ nabyłem 4 sztuki za przywłosową flaszkę co do stopnia końcowego całkiem możliwe ze 2sc5200 ponieważ mam jeszcze 6 takich tranzystorów które pozostały mi z czasów budowy wzmacniacza 400w na 6 takich komplementarnych parach nie wiem czy to bd dobre połączenie czekam na wasze sugestie
    Z waszego zawiadomienia niemożliwie zrozumieć który typ lamp u was jestem, napiszcie poprawnie.Zrozumiałem tak, że to lampy 6Н8С(6N8S) produkcji ZSRR.

Dodano po 18 [minuty]:

PS-Życzę wam powodzenia! Lecz przypuszczam, że skonstruować coś oryginalne będzie ciężko.Schematów wzmacniaczy takiego typu tysiąca, lecz większość z ich różnią się jeden od drugiego tylko elementami, które wykorzystują się przy konstruowaniu.
  • Specjalista elektronik
    Ten schemat na początku po prawej stronie jest dość porządny - może przerobić go na MOSFET-y zamiast lamp?
  • Poziom 10  
    koncepcja dość ciekawa czekam na dalsze pomysły w tym temacie :)
    może poprostu kupie lampy 6h13c zbuduje po jednym kanale z każdego i zobaczę który gra lepiej :D
  • Poziom 34  
    Dane tych słuchawek -podstawowe -to:

Headband
    Color
    brown
    Impedance 50 Ω
    Frequency response
    12 - 38500 Hz

Sound pressure level (SPL)
    112 dB (1 kHz/1 Vrms)
    THD, total harmonic distortion
    < 0,1 % (1 kHz/100 dB SPL) Ear coupling circumaural
    Cable length
    3 m OFC single -sided, exchangeable
    Transducer principle
    dynamic, open

Ile to woltów .... 112dB na R=50 Omów ?
  • Poziom 10  
    znalazłem nowy schemat praktycznie pozbawiony kondensatorów w torze audio tylko zamiast lampy 5670 i rezystorów 330omów zastosuje lampy 6h8c a rezystor dobiorę jak tylko znajdę kartę katalogową tej lampy nie po rosyjsku
  • Specjalista elektronik
    Oni podali, że 112dB jest przy napięciu 1Vrms i częstotliwości 1kHz. Zdaje się, że 120dB odpowiada mocy akustycznej 1W/m2; skala dB jest logarytmiczna, zmiana o 10dB odpowiada 10-krotnej zmianie mocy, czyli 112dB to by było 0.16W/m2 (kosztem 20mW mocy elektrycznej doprowadzonych do słuchawek; żeby to nie było jakieś PM, taka moc akustyczna musi być bliżej, niż około 10cm od słuchawek).
  • Poziom 34  
    Relacja RMS wg. WIKIPEDI :

If the waveform is a pure sine wave, the relationships between peak-to-peak, peak, mean, and RMS amplitudes are fixed and known, as they are for any continuous periodic wave. However, this is not true for an arbitrary waveform which may or may not be periodic or continuous.

For a sine wave the relationship between RMS and peak-to-peak amplitude is:
    \mbox{Peak-to-peak} = 2 \sqrt{2} \times \mbox{RMS} \approx 2.8 \times \mbox{RMS} \, .
    For other waveforms the relationships are not (necessarily) arithmetically the same as they are for sine waves

Czyli napiecie wyjściowe wzmacniacza /na słuchawkach/- około :U pp=2,8 x 1VRMS =2,8V.
    ................................................................................................................
    Tab. 6. Względne jednostki różnych wielkości fizycznych
    Jednostka Sygnału odniesienia Opis
    dBSPL 20 mPa (mikropaskali)
    Względna jednostka ciśnienia akustycznego (SPL
    – Sound Pressure Level) odniesiona do najmniejszej
    wartości, jaką ucho ludzkie jest w stanie
    usłyszeć.
    Przykład: 80 dBSPL – hałas odkurzacza z odl.
    1 m, 120 dBSPL – koncert rockowy, 10 dBSPL
    – oddech człowieka z odl. 3m
    .................................................................Elektronika Praktyczna
  • Poziom 10  
    widzę że temat zboczył z kursu i umarł proszę o zamknięcie