Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przeróbka rozdzielni ogrzewania podłogowego i grzejników

21 Sty 2014 22:28 6891 6
  • Poziom 10  
    Witam,

Proszę o pomoc przy prawidłowym przerobieniu rozdzielni ogrzewania podłogowego i grzejników.
    Poniżej zdjęcie przedstawia aktualne podłączenie:

W związku z zastrzeżeniami co do działania połączonego zestawu, chce rozdzielić oba obwody:
    Docelowo:
    Podłogówka - 6 obwodów (obwody od 70 do 100 mb)
    Grzejniki - 6 szt

Pytania:
    1) jaki system zastosować:
    a) z zaworem 3d
    b) z zaworem termostatycznym z kapilarą
    Wydaje mi sie ze najlepsze rozwiązanie to zawór 3d. Proszę o opinie.
    2) Chce maksymalnie wykorzystać dostępne części w związku z czym mam pytanie czy bekę można uciąć w połowie a na końcu (ostatnim obwodzie) założyć zawór odcinający?
    3) W przypadku zaworu 3d - jaki zastosować.
    4)Obecnie posiadam piec na węgiel/miał.
    Planuję zmianę pieca na Defro Duo Uni typ 35 z możliwością sterowania m.in podłogówką. Czy jest sens sterowania zaworem 3d z pieca?

Z góry dziękuje za pomoc
  • Moderator - Systemy Grzewcze
    Zawór 3D sterowany elektrycznie będzie mógł zmieniać temperaturę na podłogę w zależności od temperatury zewnętrznej.
    Będzie miał też większy prześwit przepływu i może trochę mniej awaryjny.
  • Poziom 10  
    Może i zastosowanie takiego sterowanego elektronicznie zaworu 3d byłoby najlepszym rozwiązaniem ale nie mam takiej funkcji w obecnym piecu, a więc nie miałbym gdzie tej temperatury ustawić, chyba że można zastosować (tymczasowo) dodatkowy sterownik.

Mam jeszcze jedno pytanie.
    Jeśli chciałbym zastosować układ z zaworem 3d to jakie zabezpieczenie dla pompki należy zastosować, w chwili kiedy wszystkie obwody podłogówki zostaną zamknięte przez siłowniki, a pompka nie będzie miała gdzie tłoczyć wody.
    Lepiej obniżyć temperaturę czynnika tak aby obwody nie musiały zamykać.
    Można zamontować sterownik pogodowy do zaworu 3D. Ja montuje takie i dosyć fajnie to działa. Koszt około 250 zł.
  • Poziom 10  
    Jakiś model? Polecany producent?
    ST-430 coś takiego montowałem. Trochę z ceną się chyba pomyliłem. Powinno być chyba 350zł

Ale sterownik ma możliwość, sterowania pogodowego zaworem mieszającym.
    Można podłączyć regulator pokojowy, który po osiągnięciu temperatury w pomieszczeniu rozwiera zestyk, a sterownik obniża temperaturę wymaganą na zasilaniu. Tak aby nie przegrzewać pomieszczenia ale i nie wychładzać całkiem obiegu.
  • Poziom 10  
    Zamykam temat