Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Electrolux ewt9125w - Nie grzeje wody

adam.lysy 22 Sty 2014 00:19 1719 13
  • #1 22 Sty 2014 00:19
    adam.lysy
    Poziom 13  

Witam
    Mam problem z praleczką - nie grzeje wody. Sprawdziłem rezystancję grzałki - około 30Ω, Sprawdziłem rezystancję NTC - zimny około 5,6kΩ, po podgrzaniu zapalniczką spada do około 1,1kΩ. Zaciekawiły mnie pomiary napięcia na grzałce - pomiędzy zaciskami grzałki woltomierz wskazuje 0 a próbnik neonowy zarówno na jednym i drugim zacisku świeci. Przy pomiarach pomiędzy zaciskami grzałki a uziemieniem (żółto-zielonym) woltomierz wskazuje mi 230V (Na rysunku przedstawiłem sposób pomiaru).
    No i teraz pytania:
    1. Czy dobrze mierzyłem?
    2. Czy takie pomiary powinny być, a jakie ewentualnie powinny być prawidłowe pomiary?
    3. Co w takim razie może być uszkodzone i jak to sprawdzić?
    4. Czy to sugeruje uszkodzenie programatora?(programator wyciągnąłem i z oględzin nie widzę nic wypalonego)
    Electrolux ewt9125w - Nie grzeje wody

0 13
  • Relpol
  • #2 22 Sty 2014 00:23
    niewolno2
    Poziom 39  

Świadczy o braku tzw. "zera" czyli N.
    Musisz sprawdzić dlaczego do grzałki dochodzi tylko faza.
    Logicznym jest że przez grzałkę zamyka się obwód i stąd masz takie wskazania.

0
  • #3 22 Sty 2014 00:28
    adam.lysy
    Poziom 13  

To też sprawdziłem, odłączyłem przewody od grzałki i jest tak samo (prawie), zamiast 230V na jednym z przewodów w stosunku do PE jest 189V, a na drugim cały czas jest 230V. Ciekawe.

0
  • #4 22 Sty 2014 00:50
    niewolno2
    Poziom 39  

Sprawdź przewody które zasilają tą grzałkę i skąd dokładnie jest zasilana, można wnioskować że przekaźnik załączający grzałkę uległ uszkodzeniu lub źle załącza styki robocze.

0
  • Relpol
  • #5 22 Sty 2014 00:52
    adam.lysy
    Poziom 13  

Przewody prowadzą bezpośrednio do programatora.

0
  • #7 22 Sty 2014 01:05
    adam.lysy
    Poziom 13  

Tego nie twierdzę, na programatorze są przekaźniki. Czyli mam rozumieć że programator uszkodzony?

0
  • #8 22 Sty 2014 01:16
    niewolno2
    Poziom 39  

Nie do końca, skoro są przekaźniki to należy sprawdzić ten odpowiedzialny za załączenie grzałki, może najnormalniej w świecie styki przekaźnika odmówiły posłuszeństwa i mogą być już uszkodzone lub przekaźnik nie jest sterowany i nie załącza poprawnie.

0
  • #9 22 Sty 2014 01:59
    adam.lysy
    Poziom 13  

Odlutowałem z płyty programatora wszystkie 3 przekaźniki, podałem na zaciski cewki napięcie 12V i przemierzyłem styki robocze. Wszystkie przekaźniki okazały się sprawne. Dodatkowo pod styki robocze podłączyłem żarówkę 60W i sprawdziłem styki robocze pod takim obciążeniem, też jest ok. Czyli wniosek że brak jest sterowania przekaźnikiem odpowiedzialnym za zał/wył grzałkę. Zmierzyłem tor zasilania (+12V) zacisku cewki przekaźnika i nic, wszystko wydaje się być dobre. Przemierzyłem też zasilanie samego programatora (rezystor na wejściu 47Ω i dioda transil ok) i też ok. Z resztą to pralka pracuje tylko nie grzeje, gdyby coś było nie tak z zasilaniem prądem stałym to pralka w ogóle by się nie włączała. Chyba zostaje zakup nowego programatora bo pomysły na jego sprawdzenie już mi się skończyły.

0
  • #10 22 Sty 2014 02:10
    niewolno2
    Poziom 39  

Sprawdź w jaki sposób jest realizowane załączenie grzałki czy przekaźnik załącza dwa bieguny L i N z programatora. Wskazane jest posiłkować się schematem ułatwi to zlokalizowanie ewentualnego "sprawcy" całego tego zamieszania.

0
  • #11 22 Sty 2014 02:12
    adam.lysy
    Poziom 13  

Ma ktoś schemat tego programatora?

0
  • #12 22 Sty 2014 10:22
    Stefciu_B
    Specjalista AGD

adam.lysy napisał:
    Przy pomiarach pomiędzy zaciskami grzałki a uziemieniem (żółto-zielonym) woltomierz wskazuje mi 230V

adam.lysy napisał:
    Czy takie pomiary powinny być, a jakie ewentualnie powinny być prawidłowe pomiary?

Nie
    adam.lysy napisał:
    Co w takim razie może być uszkodzone i jak to sprawdzić?

upływność grzałki sprawdziłeś?
    adam.lysy napisał:
    pomiędzy zaciskami grzałki woltomierz wskazuje 0 a próbnik neonowy zarówno na jednym i drugim zacisku świeci

jest to możliwe.

0
  • #13 22 Sty 2014 10:49
    adam.lysy
    Poziom 13  

Upływność grzałki? Czyli MΩ pomiędzy zacisk prądowy grzałki a "obudowę" grzałki? Jeśli o to chodzi to tylko zwykły miernikiem, nie posiadam induktora do pomiaru rezystancji izolacji.

0
  • #14 23 Sty 2014 11:18
    adam.lysy
    Poziom 13  

Podłączyłem grzałkę bezpośrednio do prądu i grzeje.

1